Skocz do zawartości
yks

AMD RYZEN 5 1600 AF

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

ostatnio miałem pewien problem z FPS więc poprosiłem w innym temacie o pomoc.

 

A więc, jeżeli chodzi o podręcanie to aktualnie jest zrobione zgodnie z filmem blacka z 3.2 na 3.8

 

Oraz w temacie wyżej kolega polecił mi włączenie XMP co zrobiłem, ustawiąjąc profil 2 na 2933mhz.

Pytanie, ponieważ doczytałem się https://pclab.pl/art83377-5.html tutaj, że mój procesor można bezpiecznie podkręcić aż do 4.2. Niżej wstawiam mój zestaw. Poproszę o pomoc co i jak dokładnie pozmieniać by było bezpiecznie, optymalnie.

 

https://forum.pclab.pl/uploads/monthly_2020_08/1496129916_Beztytuu.png.c37ea6108c28be7e340107664a64d088.png

Edytowane przez yks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam ram tylko red i leci na 3533 cl 14 a ryzen 1600 af na 4.2 

musisz sie pobawić bardziej z timingami i napięciami na tym i na tym 

timingchacker.png

Edytowane przez Targaryen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Targaryen napisał:

Mam ten sam ram tylko red i leci na 3533 cl 14 a ryzen 1600 af na 4.2 

musisz sie pobawić bardziej z timingami i napięciami na tym i na tym 

timingchacker.png

Zabij mnie, ale kompletnie nic mi nie mówi co napisałeś, poza tym, podstawami do ilu masz podkręcone ramy i cpu. Szczerze, jak sam coś robie i się "bawie" to źle się kończy.

Dlatego prosiłbym o taką poradę dla laika co i jak po ustawiać i na ile najbezpieczniej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedz jeszcze jakie masz chłodzenie na tym procesorze i jakie temperatury??

Co do ramu...

 msi_snapshot_10-png.719718

ustaw A-XMP na Disabled, DRAM Frequency wybierz 3200MHz, później Advanced DRAM Configuration i spróbuj ustawić CL na 14 i podnieś napięcie RAMu na 1,4V (bezpiecznie) nie baw się z TIMINGAMI jak polecił kolega wyżej skoro się boisz, zmień jedynie tCL

 

PS> Mam nadzieję że BIOS na Twojej płycie właśnie tak wygląda jak na tym screenie?

Edytowane przez wowo0689

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W spoczynku na podkręconym do 3.8 temperatury około 45-50. W grach granice 65. Chłodzenie stokowe, to które było z prockiem

Bios identyczny.

Czyli CPU Core Voltage na 1.4 a CL w którym miejscu się ustawia?

Edytowane przez yks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok widać nie masz pojęcia zbytnio o oc, polecam poświecić kilka dni i  obejrzeć tonę filmów na yt (najlepiej zagranicznych) i dodatkowo poczytać tutoriale w necie.

Bo tak to za wiele z tego nie będzie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Targaryen napisał:

Ok widać nie masz pojęcia zbytnio o oc, polecam poświecić kilka dni i  obejrzeć tonę filmów na yt (najlepiej zagranicznych) i dodatkowo poczytać tutoriale w necie.

Bo tak to za wiele z tego nie będzie.

Ja nie oczekuje nauki podkręcania, po prostu chcę to zrobić by polepszyć swój "Game Play". Jeżeli nie jest realne pokazanie takiemu laikowi co i jak zrobić to wystarczy napisać. Oddam komputer jakiemuś specjaliście w mieście by to zrobił. Bo uwierz mi, nie chce oglądać filmików bo to by coś zniszczyć i później płacić za nowe części. Dlatego też poprosiłem tutaj o pomoc w podkręceniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, yks napisał:

Ja nie oczekuje nauki podkręcania, po prostu chcę to zrobić by polepszyć swój "Game Play". Jeżeli nie jest realne pokazanie takiemu laikowi co i jak zrobić to wystarczy napisać. Oddam komputer jakiemuś specjaliście w mieście by to zrobił. Bo uwierz mi, nie chce oglądać filmików bo to by coś zniszczyć i później płacić za nowe części. Dlatego też poprosiłem tutaj o pomoc w podkręceniu

Tutoriali jest masa, nie jesteś ani pierwszym ani ostatnim który przychodzi "dejta ustawienia". Każdy sprzęt i każda sztuka kręci się inaczej, albo robisz to samemu poświęcając kilka dni na lekturę i testy, albo oddaj komuś. Proste. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz wziąć ustawienia z tych filmików ale co z tego jak nie zadziałają albo zadziałają ale wykorzystasz 60% potencjału swojego sprzetu. 

OC to kilka dni testów step by step, z takim podejściem to faktycznie daj komuś kto to zrobi tylko jeszcze warto trafić na kogoś kto faktycznie sie na tym zna a nie byle student IT co dorabia w sklepie komputerowym :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do zamknięcia :)

Edytowane przez yks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały dzień oglądania poradników + oglądania filmów. Próbowałem sam, niestety system sie wysypywał musiałem restartować kilkukrotnie biosa. Teraz na czystych ustawieniach próbuje ustawiać z DRAM Calculator for Ryzen. Ustawiłem takie parametry

xd.thumb.png.9204e56a10291646a4480bd463e502c7.png

Po czym zapisałem. Komputer się dwukrotnie wyłączył, po czym uruchomił się na nowo. Mówię wszystko będzie git, lecz po sprawdzeniu CPU-Z i Ryzen Timming Checkerem dalej są bazowe ustawienia, co może być nie tak?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekając na waszą odpowiedź stwierdziłem, że zajmę się podkręceniem procesora.

Zacząłem od 3.8 przy 1.875v, komputer się spokojnie uruchomił, lecz przy sprawdzeniu OCCT na małym obciążeniu po paru sekundach monitor się wyłącza i komputer na maksymalnych obrotach pracuje bez reakcji, jaka przyczyna może być? Za duży voltage?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, yks napisał:

Zacząłem od 3.8 przy 1.875v

Opie, bandyto. Co ty robisz temu biednemu prockowi :E
Ustaw vCore na 1.35V i mnożnik procesora na x40. Generalnie celuj w ustabilizowania 4GHz, to optymalna wartość dla tych procków. 

Więcej zyskasz podkręcając pamięć RAM. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o kurwa :D sorry za wyrażenie, ale z tym napięciem to żeś przegiął totalnie :D aż mi się czasy AMD K6 przypomniały i napięcie 3,3V a po oc jeszcze na zworkach 3,5V :D 

21 godzin temu, yks napisał:

W spoczynku na podkręconym do 3.8 temperatury około 45-50. W grach granice 65. Chłodzenie stokowe, to które było z prockiem

Bios identyczny.

Czyli CPU Core Voltage na 1.4 a CL w którym miejscu się ustawia?

CPU Core Voltage to nie jest napięcie pamięci RAM... CPU to Central Unit Processor jak nie wiesz co ustawić, porób zdjęcia biosu, co do OC RAMu - podnieś trochę wartości timingów jak CI się resetuje i nie jest stabilny tRCDWR i tRCDRD ustaw na taki sam poziom (17 jest ok) tRFC i tRFC (alt) ustaw na 500 i wtedy sprawdź czy jest stabilny

Edytowane przez wowo0689

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, smilehunter napisał:

Opie, bandyto. Co ty robisz temu biednemu prockowi :E
Ustaw vCore na 1.35V i mnożnik procesora na x40. Generalnie celuj w ustabilizowania 4GHz, to optymalna wartość dla tych procków. 

Więcej zyskasz podkręcając pamięć RAM. 

1.38* tutaj był moj błąd 

przy 4.0 i 1.35 się wysypuje.

Edytowane przez yks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brakuje mu prądu, ale na stockowym chłodzeniu nie ryzykowałbym już podnoszenia napięcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, wowo0689 napisał:

brakuje mu prądu, ale na stockowym chłodzeniu nie ryzykowałbym już podnoszenia napięcia

Troche to dziwi, podobno do 4.0 można bezproblemowo podnosić, wina zasilacza?

Edytowane przez yks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, wowo0689 napisał:

o kurwa :D sorry za wyrażenie, ale z tym napięciem to żeś przegiął totalnie :D aż mi się czasy AMD K6 przypomniały i napięcie 3,3V a po oc jeszcze na zworkach 3,5V :D 

CPU Core Voltage to nie jest napięcie pamięci RAM... CPU to Central Unit Processor jak nie wiesz co ustawić, porób zdjęcia biosu, co do OC RAMu - podnieś trochę wartości timingów jak CI się resetuje i nie jest stabilny tRCDWR i tRCDRD ustaw na taki sam poziom (17 jest ok) tRFC i tRFC (alt) ustaw na 500 i wtedy sprawdź czy jest stabilny

Niestety, zmiany nie pomogły dalej dwa razy się zrestartował po ustawieniu ramu.

aktualnie żadne ręczne oc nie przyniosło skutku z różnymi timmingami się wysypuje i trzeba restartowac bios

Edytowane przez yks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustaw tak jak pisałem na początku, wszystko na standardowo (Timingi) - częstotliwość na 3200MHz i CL14 tylko CL

PS> a na ile ustawiłeś napięcie DRAM? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, wowo0689 napisał:

ustaw tak jak pisałem na początku, wszystko na standardowo (Timingi) - częstotliwość na 3200MHz i CL14 tylko CL

PS> a na ile ustawiłeś napięcie DRAM? 

1.35v przy poprzednich timmingach tak jak u góry na ss z DRAM Calculatora

7 minut temu, wowo0689 napisał:

ustaw tak jak pisałem na początku, wszystko na standardowo (Timingi) - częstotliwość na 3200MHz i CL14 tylko CL

PS> a na ile ustawiłeś napięcie DRAM? 

Ustawione przy napięciu 1.35. Wszystko śmiga, zrobić testy czy coś jeszcze pozmieniać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OCCT test na niskim obciążeniu po paru sekunda bluescreen

aktualne OC 3.8 przy 1.35 i ramy tak jak wyżej mi poleciłeś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W DRAMCalc masz MEMBench, zrób szybki test, jak stabilne i nie pokaże żadnego błędu to możesz pojedynczo schodzić z timingami

ustaw napięcie na 1,4V

1,35V to standardowo przy Twoich pamięciach dla częstotliwości 3000MHz, a jak chcesz iść wyżej to podnieś napięcie na 1,4V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, wowo0689 napisał:

W DRAMCalc masz MEMBench, zrób szybki test, jak stabilne i nie pokaże żadnego błędu to możesz pojedynczo schodzić z timingami

ustaw napięcie na 1,4V

1,35V to standardowo przy Twoich pamięciach dla częstotliwości 3000MHz, a jak chcesz iść wyżej to podnieś napięcie na 1,4V

Bluescreen  MEMORY_MENAGMENT przy stress teście na Aidzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zostaw CL16 przy 3200MHz i spróbuj pojedynczo zejść z innymi timingami, najwidoczniej z tych kości zbyt wiele nie wyciągniesz

Twoje kości są 3000MHz, więc 3200 to już dla nich OC przy timingach takich jak masz na 3000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, wowo0689 napisał:

to zostaw CL16 przy 3200MHz i spróbuj pojedynczo zejść z innymi timingami, najwidoczniej z tych kości zbyt wiele nie wyciągniesz

Twoje kości są 3000MHz, więc 3200 to już dla nich OC przy timingach takich jak masz na 3000

A myślisz, że z procesorem damy radę jeszcze coś zdziałać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Ale tak bylo od wiekow to na prawde zejdz na ziemie i nie skladaj klockow. Wyplata opodatkowana a podatek od nieruchomopsci to calkowicie odmienne tematy. No masz racje na 2024 co wychodzi na duzy +
    • @kola01Ok, dzięki za ogólne wyjaśnienie jak działają chłodzenia i stwierdzenie czy moje chłodzenie, którego nigdy w życiu na własne uszy nie słyszałeś jest ciche lub głośne😆 Bardzo wiele to zmienia w moim życiu, dobra robota👏
    • Nic sobie nie pomyliłem. Z premedytacją nie użyłem nazwy gdyż mowiny o tanich asrocakch, model nie ma znaczenia. Ogólnie beka bo gdy mówię o karcie dźwiękowej narracja zmieniana jest na taką że dobra karta dźwiękowa nie jest potrzebna, można kupić inna, można kupić dac itp (TO SĄ DODATKOWE KOSZTY). Jak mówię o sekcji zasilania to narracja brzmi że pomylelem się z modelem płyty. Cały dowcip polega na tym że to 400zl to nie wiele jak na różnice w tym co dostajemy w tych mobasach. Tzn lepsza dźwiękowka, lepsza sekcja zasilania, lepsze wyposażenie. OGÓŁEM LEPSZA PŁYTA. Jeśli komuś wystarcza biedny kodek audio czy biedna sekcja zasilania to fajnie ale niech nie mówi że ta płyta jest dobra. Jest WYSTARCZAJĄCA dla niego i to wszystko. To tak jak z tymi bułkami z biedronki, dla kogoś są wystarczające, ja wolę kuoic 3x droższe i nie jest odnrazanego barachła. Argumenty że za 900zl płyty też mają kiepskie kodeki audio jest śmieszny bo wystarczy poszukać w specyfikacji technicznej i znaleźć taka która ma normalne audio, wyposażenie czy co tam nas interesuje. Nadal nikt nie odpowiedział, dlaczego nie polecają tanich asrockow na am4? Bo różnica pomiędzy dobrą płyta jest po prostu mniejsza i mówimy o mniejszej skali.  Edit: teraz spojrzałem na morele, nowy tomahawk kosztuje 871zl. Różnica pomiedzy "wystarczającymi" asrockami zaczyna topnieć wiec za niedługo ten post będzie nieaktualny bo i tak wszyscy będą polecali MSI. Obecnie to już 350zl czyli żaden pieniądz. 
    • Masz calkowita racje. 1 kwietnia lece na Florida zakupic dzialke i zaczac budowe domu. Nie dosc ze tax ma sprzedaz jest 6% to jak dom bedzie jako glowny nie bede placil stanowego podatku od zarobkow w moim wypadku to 10.75% ze stanu NJ. Tym sposobemdom wybuduje sie z tax z NJ.
    • No nie wiem jakim cudem ale w pit masz ustalone progi procentowe od zarobkow/ Kosz pracodawcy pracownika nic nie obchodzi bo to dwie oddzielne dzialalnosci. No to najprostrza droga. Z tego co sie orientuje to jak dobrze sie uczysz to studia nadal w Polsce sa bezplatne?.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...