Skocz do zawartości
bj008

Nowe chłodzenie - jak podłączyć?

Rekomendowane odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Wtyczki oświetlenia wentylatorów i blokopompki chłodzenia łączysz ze sobą - wpinasz męską wtyczkę do żeńskiej, a ostatnią podpinasz pod złącze CPU_LED na płycie i masz sterowanie oświetleniem z poziomu płyty (olewasz ten kontroler dodawany do chłodzenia).

Łącząc wtyczki ze sobą musisz wrócić uwagę na ich odpowiednią orientację, bo jeśli podłączysz je odwrotnie, to oświetlenie nie będzie działać. Nic się nie stanie, nic się nie uszkodzi, po prostu nie będzie świecić.  Na wtyczkach strzałką powinien być zaznaczony pin na którym jest 12V, więc spinasz to tak, żeby była strzałka do strzałki. W instrukcji do płyty masz rozpisane na którym pinie jest 12V, powinno to być tez zaznaczone na laminacie samej płyty głównej.

Tak w ogóle, to wszystko masz rozpisane w instrukcji do tego Navisa :).

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Działa, jesteś wielki :) Dziękuję!

A powiedz mi proszę - oświetlenie działa dopiero po załadowaniu systemu? (w sensie, zdefiniowane). 

Pytam, ponieważ po włączeniu komputera zapala się stałe światło, a nie pulsacyjne, które jest ustawione.

RGB Fusion jest zalecaną aplikacją, czy jest może coś lepszego?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To w jaki sposób kontrolowane jest oświetlenie zależy już od danej płyty i dedykowanej aplikacji (jak to RGB Fusion od Gigabyte), ale zazwyczaj wszystkie ustawienia wskakują dopiero po załadowanie systemu. Z doświadczenia wiem, że RGB na płytach Gigabyte potrafi robić co chce i trzeba czasami się namęczyć, żeby to poustawiać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na dole płyty są jeszcze dwa złącza LED? - do czego one służą?

Chociaż skoro działa.. Po co zabierać Ci czas :) - jeśli chcesz będę wdzięczny za odpowiedź, jeśli nie to temat do zamknięcia :)

Miłego weekendu! :D

image.png.9ea0a17e1b508f27174fe61d9d6f086d.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 minut temu, bj008 napisał:

Na dole płyty są jeszcze dwa złącza LED? - do czego one służą

jak sama nazwa wskazuje, do podłączania LEDów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
17 minut temu, bj008 napisał:

Na dole płyty są jeszcze dwa złącza LED? - do czego one służą?

Chociaż skoro działa.. Po co zabierać Ci czas :) - jeśli chcesz będę wdzięczny za odpowiedź, jeśli nie to temat do zamknięcia :)

Miłego weekendu! :D

image.png.9ea0a17e1b508f27174fe61d9d6f086d.png

Skoro masz wersję ARGB, to możesz podpiąć wtyczkę z oświetlenia wentylatora pod złącze D_LED1 lub D_LED2 i sterować oświetleniem z poziomu softu płty (RGB Fusion)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
34 minuty temu, huudy napisał:

jak sama nazwa wskazuje, do podłączania LEDów.

Domyśliłem się, ale skoro jest LED_CPU myślałem, że te mają jeszcze jakieś specjalne przeznaczenie :)

26 minut temu, zawisztheblack napisał:

Skoro masz wersję ARGB, to możesz podpiąć wtyczkę z oświetlenia wentylatora pod złącze D_LED1 lub D_LED2 i sterować oświetleniem z poziomu softu płty (RGB Fusion)

Podłączone do gniazda LED_CPU również można sterować tym RGB Fusion :) - oznacza to, że wszystkie pełnią tę samą funkcję? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Mój błąd. Są na samej górze forum trzy tematy o tym samym i mi się pomieszało. Masz zwykłe 4-pin RGB, więc powinieneś się podpiąć właśnie pod LED_CPU. Złącza D_LED1 i D_LED2 są pod oświetlnie ARGB z wtyczką 3-pin 5V ARGB :). Dobrze się podłączyłeś :thumbup:.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi