Skocz do zawartości
CS_pAqu

Fractal Design Arc Midi R2 a AIO 280mm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Pytanie jak wyżej, bo nie wiem czy tą budę wykorzystać do złożenia zestawu, a mam Fractala Define C TG, w ktorym 280tka nie wejdzie na top obudowy. Poważnie myślę nad zmianą obudowy spowrotem na tą starą. Czy AIO 280mm (np Arctic Liquid II 280mm) zmieści się na topie obudowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wejdzie, będzie haczyć o mobo.

Skoro masz obudowę, to przecież możesz to zmierzyć - musisz mieć 25mm (wentylator) +38mm (chłodnica w Arcticu) = 63mm miejsca nad płytą :)

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

240mm wejdzie, ale 280mm nie, a w pierwszym poście piszesz o 280mm, a nie o 240mm. Wymiary chłodzenia masz podane na stronie producenta - wersja 240mm a 38mm grubości chłodnicy i 25mm grubości wentylatorów, wersja 280mm jest nawet grubsza, bo ma 27mm grubości wentylatorów i 38mm chłodnicy..

Zarówno Meshify C jak i Arc Midi R2 mają przesunięte wentylatory bliżej bocznego panelu (niesymetrycznie). Dzięki temu chłodnica 240mm wchodzi, mimo, że już schodzi poniżej krawędzi mobo. Przy 280mm chłodnica / wentylatory będą jednak haczyć o radiatory na VRM mobo lub o pamięć RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To lepiej 360tke zamontowac w arc midi? Tylko bede musial koszyk 5.25 cala wymontowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co chcesz schłodzić, tak zapytam?

Jeśli to CPU z syga, to 240 też wystarczy, a problem zmiany obudowy zniknie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Crypt napisał:

A co chcesz schłodzić, tak zapytam?

Jeśli to CPU z syga, to 240 też wystarczy, a problem zmiany obudowy zniknie. 

To co siga, ale niewykluczona zmiana na i7 10700 z płytką. Tyle, ze nie wiem czy oplaca sie taka zmiana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie przerobiłem mojego  Fractal Design ARC XL, jest to prawie to samo co Midi R2, wiem bo mam obydwie obudowy.

mianowicie wyciąłem kawałek koszyka i dzięki temu zmieściłem chłodnice 280 z przodu. poniżej zdjęcia:

6V5KQaR.png

gka0o1L.gif

V93yRDE.png

AAWEAqt.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry patent, i chyba najtańsza opcja "poprawy" tego, co zepsuł producent.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej ostatnie pytanie brzmi

 

Lepszym rozwiazaniem bedzie aio 240 na topie czy aio 280/360 na przodzie? Do obudowy fractala define c TG.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym dać 280/360mm na front. Będziesz sobie podgrzewał trochę GPU, ale tragedii nie powinno być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Arc Midi R2 i o ile stare Fractale są spoko (przestronność i wygląd zewnętrzny), o tyle nie bardzo nadają się do chłodzenia wodnego i nie są też optymalne do chłodzenia powietrznego (długość obudowy + zatoka 5,25'' - rekompensuje to nieco możliwość zamontowania wentyla u dołu lub na boku). Te obudowy mają wiele fabrycznych baboli, które jednak zazwyczaj da się poprawić. Niestety, to co Koledzy wyżej radzą o montażu chłodnicy z przodu w tej obudowie to kompletna bzdura. Miejsce na wentylatory znajduje się z przodu u dołu poniżej poziomu socketu CPU i montaż chłodnicy 240/280 mm w tym miejscu będzie zawsze powodował, że blok/pompka będzie najwyższym punktem układu. To powoduje całą masę problemów od głośnej pracy, po nagrzewanie elementów z powodu tworzącej się bańki powietrza w bloku aż po szybsze zużycie/śmierć AiO. NIGDY nie montuje się bloku CPU powyżej górnego punktu chłodnicy, tak samo jak przewodów do radiatora nie powinno się z zasady montować u góry (najlepiej, gdy przewody wchodzą od dołu przy pionowym montażu chłodnicy). W Arc Midi R2 aby poprawnie zamontować chłodnicę z przodu musiałbyś wywalić kieszeń 5,25'' (bub wyciąć jej dolną cześć) i podnieść 280 do góry (rzeźba w zasadzie niewielka) ALBO zamontować 360 z długimi przewodami, a wejście zrobić od dołu (by górna część chłodnicy była wyżej niż blok cpu). Na dobrą sprawę 280 nie trzeba by było dużo podnosić, maksymalnie kilka centymetrów. Użytkownicy custom loopów mogą się ratować podniesieniem rezerwuaru powyżej bloku CPU, w AIO nie ma takiej wygody. Co do góry obudowy faktycznie nie ma tam zbyt wiele miejsca na grubą chłodnicę, ale z racji szerokości obudowy chłodnicę można dość znacznie przesunąć w stronę bocznego panelu by minąć płytę główną. Co do dłuższych chłodzeń niestety pozostaje tylko demontaż zatoki 5,25''. W tej obudowie montaż chłodnicy  z punktu widzenia zdrowego rozsądku i zachowania podstawowych zasad przepływu cieczy i powietrza w niej rozpuszczonego jest właśnie na górze (bez większych przeróbek). Biorąc pod uwagę ilość przeróbek dla osób nietechnicznych (a i tak dalsze ograniczenia) wywalanie zatoki 5,25" w tej budzie i pozbawianie jej napędu by tylko wsadzić wydajne AIO moim zdaniem nie ma sensu. Do chłodzenia wodnego lepiej kupić choćby tania obudowę bez tej zatoki i z wyżej umieszczoną górną ścianką i się nie męczyć (nie iść na kompromisy). W Arc Midi jeśli AIO to moim zdaniem tylko na topie, albo się nie bawić i wsadzić poludzkie chłodzenie powietrzne i nie kombinować. Zostaje Ci wtedy ładna buda z napędem DVD i np. kontrolerem obrotów 5,25'' i niemal identyczna wydajność chłodzenia w 90% przypadków (zazwyczaj też niższy hałas).

Edytowane przez sadler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Arc R2 da radę 360mm wcisnąć na top, pod lekkim skosem, ale wchodzi

 qq3L5ZD.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Draco0 napisał:

W Arc R2 da radę 360mm wcisnąć na top, pod lekkim skosem, ale wchodzi

 

Ja na pewnym etapie w swojej wywaliłem zatokę 5,25'' i zamontowałem wentylatory 3x140mm z przodu (z dwoma meshowymi zaślepkami od SPC). Generalnie da się ją przerobić, by miała estetycznie zamontowane 3x140 mm z przodu + 1x140 mm u dołu pod GPU, co pewnie da nam jedną z lepiej wentylowanych obudów. Do czego zmierzam. Po wyrzuceniu zatoki 5,25'' wchodzą trzy wentylatory 140 mm więc na spokojnie zmieści się AIO 280 mm lub 260 mm. i to zamontowane w prawidłowy sposób (z górą chłodnicy ponad gniazdem procesora).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...