Skocz do zawartości
snp512

Ryzen 3600 na 80 stopniach - co źle robię?

Rekomendowane odpowiedzi

Komp z siga, proc kupiony na przeczekanie do 4xxx/5xxx (z oznaczeń wynika, że 19. tydzień 2020 roku), potem mam zamiar wejść w coś z 12+ rdzeni. Tak więc nie zależy mi na OC, wystarczyłoby, żeby z nominalnym taktowaniem działał jakoś sensownie w sensie temperatur. A (chyba) nie działa. Prosto z pudełka w idle co najmniej 50 stopni, skoki do 60+. W OCCT dobrze powyżej 80 stopni, czasem nawet bliżej 90.

Poczytałem foruma, pobawiłem się Ryzen Masterem, ustawiłem rdzenie na 4,2 GHz i obniżyłem napięcie do 1,25 V (przy mniejszym OCCT sypie po jakimś czasie błędami albo w ogóle zeznaje, że test jest "crashed"). Efekt? Bez zmian w idle, w OCCT przeważnie odrobinę mniej niż 80 stopni, ale zdarza mu się wskoczyć na 81 czy 82. Jak testowo zjechałem do 3,6 GHz i 1,1875 V, łaskawie daje radę pozostać poniżej 75 stopni pod obciążeniem i prawie przestał skakać do 60+ w idle (choć co kilka minut pojedynczy peak się zdarza), ale nadal poniżej 50 stopni nie spada.

Fuma 2 kupiona z myślą o docelowych 12 czy 16 rdzeniach, myślałem, że byle 6 to ogarnie z ciepłowodem w nosie i popsutym wentylem...

WTF? Wyjątkowy pech na loterii mnie spotkał? Coś źle robię? Źle chłodzenie założyłem? Coś ważnego mi umknęło?

Będę wdzięczny za podpowiedzi.

P.S. Aktualizacja: właśnie poszedł błąd po minucie OCCT przy 4,2 GHz i 1,25 V. :(

Edytowane przez snp512

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Nie każdy Ryzen 5 3600 kręci się do 4,2 Ghz, zwłaszcza przy napięciu 1,25 V. Mój np. jest niestabilny we wszystkich testach OCCT z Avx i Avx2 oraz oczywiście Prime, natomiast bezproblemowo przechodzi inne testy OCCT (na małych danych też) oraz testy renderowania i jest jak skała w grach. 

2. Próbowałeś zobaczyć czy temperatury spadną przy otwarciu obudowy? Postaw kompa na podłodze, otwórz i zapuść testy. Być może to wina obudowy. No i trzeba pamiętać, że mamy upały, więc temperatury są wyższe. Na starej obudowie Zalman Z1 miałem piekarnik, tempy przy OCCT były też 83-87 stopni, zależnie od rodzaju testu w OCCT. Po zmianie obudowy jak ręką odjął, temperatury wszystkich podzespołów spadły dość drastycznie. 

3. U mnie po przetworzeniu dwóch filmików dla Youtube programem DaVinci Resolve złapałem takie temperatury przy 4,2 Ghz i 1,25 V:

z26n5u2rjqa6.png

A tu masz temperatury po 5-minutowym teście OCCT małe dane (bez AVX). Kompa z wnęki biurka nie chciało mi się wyciągać, obudowa zamknięta, w pokoju duszno (zachodnia strona, dzisiaj u mnie upał), wentylatory obudowy spiłowane by nie warczały. Tak to by było trochę mniej, ale nie przejmuję się tym. 

c1om6ls2vgza.png 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad.1. Starałem się utrzymać 4,2 GHz, żeby zachować wydajność. I schodziłem z woltażem aż zaczęło sypać błędami.

Ad.2. Buda jest całkiem przewiewna, mesh i dwa wentyle z przodu, jeden wentyl z tyłu. Dawała bez problemów radę z umiarkowanie kręconym 4790k, więc myślałem, że teraz będzie lepiej skoro TDP procka niższe. W każdym razie po zdjęciu boku jest może ze 2-3 stopnie chłodniej.

Ad.3. Jak dojdę przy obciążeniu w okolice 70 stopni przy 4,2 GHz to już się nie będę czepiał. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to jakoś mega kasztan Ci się trafił, żeby leży 4.2 GHz był niestabilny? Kiedy tego procka kupowałes? Temperatury 80 stopni zdecydowanie za wysokie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj jeszcze raz zapodać pastę na procesor. Ja tam jadę na MX-4. Zrób X. To chyba najlepszy sposób na Ryzena, bo on nagrzewa się nie centralnie najbardziej, ale właśnie trochę po bokach. Ziarnko grochu sprawi, że nie wszędzie może zostać pokryta powierzchnia oddająca ciepło. 

Co do samego procka to sam miałem jeszcze gorszego kasztana niż obecnie: 4,15 Ghz przy napięciu 1,33 V. Poszedł na reklamację, bo myślałem, że procek jest winny moich problemów z komputerem. Ostatecznie okazało się, że to była wina płyty głównej, ale procesor został wymieniony i obecnie mam Ryzena ustawionego tak jak w sygnaturce. Wypalarek z AVX nie przechodzi, ale jest w normalnym użytkowaniu i renderowaniu filmików stabilny jak skała. 

PS. Mieliśmy na forum również przypadek nierównego procesora. Krzywizna sprawiała, że procek nie przylegał idealnie do chłodzenia. Kolega się zawziął i zeszlifował delikatnie powierzchnię, wyrównując stan. Temperatury spadły bardzo wyraźnie. Jeśli procek jest krzywy, to zwracaj, jeśli masz jeszcze ku temu okazję. 

 

 

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek kupiony dwa tygodnie temu.

Po pół godziny OCCT macam Fumę i finy lekko tylko cieplejsze od otoczenia. Końcówki heatpipe'ów cieplejsze, ale też bez rewelacji.

Spróbuję może założyć chłodzenie jeszcze raz. Może coś krzywo dokręciłem, może groszek MX4 okazał się za mały. Spróbuję też ocenić "krzywość" procka.

Dzięki wszystkim za porady. Dam znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to chłodzenie miałeś wcześniej montowane ? Moze pasty za mało albo właśnie chłodzenie jest uszkodzone ? Straszny kaszalot ten procek, mój chyba 2001sut batch działał na 4.5 poniżej 1.3V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja się podepnę, Ryzen 3600 chłodzenie Gelid Phantom Black, temperatury OCCT 85c po 15min, w grach 73, czasem nagle skacze o 10 stopni i wraca do 73. Czy możliwe że pasty za dużo nałożyłem (tak mi sie wydawało..., po założeniu chłodzenia widać że pasta wyciekła poza chłodzenie o jakies 0,2mm, chyba nie jest źle? Przynajmniej chłodzi cała powierzchnia, chyba że robi już za izolator) Pasta mx 4, musze dodać że w pokoju około 27-30 stopni. No chyba że na to chłodzenie te temperatury są ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja raz popełniłem taki błąd, że ze lekko przykręciłem chłodzenie.

Po dokręceniu temperatury spadły o 6 stopni, ale to było faktycznie

spartaczone w moim wykonaniu. Nawet wentylator bzyczał przez

brak sztywności połączenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Keel napisał:

A to chłodzenie miałeś wcześniej montowane ?

Nie, kupione razem z prockiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niepoprawnie zamontowane chłodzenie lub źle nałożona pasta, ale obstawiam to pierwsze.  może za lekko przykręciłeś śruby. Temperatury są zdecydowanie za wysokie nawet jak na boxa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kowallosu napisał:

Niepoprawnie zamontowane chłodzenie lub źle nałożona pasta, ale obstawiam to pierwsze.  może za lekko przykręciłeś śruby. Temperatury są zdecydowanie za wysokie nawet jak na boxa. 

Przecież on ma Scythe Fuma 2 :szczerbaty:

PS. Dostał rady, niech posprawdza wszystko dokładnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@addept masz rację, nie zauważyłem ukrytej zawartości.  To tym bardziej źle zamontował. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że nie doceniłem rozmiaru czapki i dałem za mało pasty. Po zdjęciu coolera nie cały proc był nią pokryty. Nałożyłem jeszcze raz i teraz na stockowych ustawieniach w idle jest bliżej 40 niż 50 stopni, w OCCT max. 75 stopni. Na 4,2 GHz i 1,2625 V w OCCT max 72 stopnie. Jeszcze się pobawię dalej Ryzen Masterem i krzywą obrotów Fumy, ale już widać, że będzie OK.

Dziękuję wszystkim za porady. ?

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OCCT z AVX2 i mała probka ?.

Czy standard bez AVX ?.

Tak z ciekawości. Miałbym jakieś tam porównanie do Fortisa 3.

U mnie przy 4.15GHz. i 1.25V dobijam do 86 stopni z AVX2 i 76 w standardowym linpacku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowałem na Auto i na dużych próbkach.

Jak ustawiłem AVX2 i małe próbki, znów ponad 80 stopni, nawet chwilami 85.

Najbardziej mnie zastanawia, że procesor wciąga poniżej 90 W i takie są jazdy z temperaturami. Przed chwilą w tej samej budzie miałem 4790k, który na 4,4GHz wciągał ponad 100 W i na Fortisie 3 było zauważalnie chłodniej. Jakiś paździerzowaty proc trafiłem? Fuma nie działa, jak powinna? Trochę kończą mi się pomysły...

Przecież jak wrzucę docelowe 12 czy 16 rdzeni to będę miał 100 stopni i throttling na pulpicie... ?

Edytowane przez snp512

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kumulacja ciepła i za nim zdoła je wytransferować chwila mija. To dość normalne. Temperatury też nieźle idą razem ze wzrostem taktów na ryzynie. 

No i musisz obadać chłodzenie bo ryzen pod czapką ma bobki w dziwnych miejscach przez co niektóre chłodzenia mają problem z odprowadzeniem ciepła. Ja np. nawet na aio mam zamontowany blok o kilka stopni przekręcony w prawo bo ccd jest po prawej dolnej stronie IHS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie to normalne. Tak maja nowe Ryzeny. Nic na to nie poradzimy. Same CPU (krzem) jest zbyt mały żeby skutecznie transferowacć cieplo. Rzeczywista powierzchnia oddawania ciepla jest dużo mniejsza niź u Intela.

To jest problem z ktorym producenci ukladów scalonych beda juz sie teraz caly czas borykac. Zagęszczenie tranzystorow juz jest tak duże ze bardzo cieżko skutecznie schlodzidz caly układ .Dobrze że przynajmniej lutują odpromiennik. I wszyscy o tym od dawan wiedzieli.

Przecież pod spodem to tak wygląda:

image.png.414ab4a8b6a8dc7a3e414fecaf9f4dde.png

Czyli w przypadku Ryzena 3600 można spokojnie ładować Fortisa nie patrząc się na Fume 2 czy inne droższe chłodzenia. Niewiele to daje.Nie mówiąc już o tanich AIO z 240m chłodnicami.

 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, dziękuję wszystkim za porady.

Oby 4xxx/5xxx były jakoś lepiej pod tym względem rozwiązane... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.08.2020 o 19:26, ghostlock napisał:

To ja się podepnę, Ryzen 3600 chłodzenie Gelid Phantom Black, temperatury OCCT 85c po 15min, w grach 73, czasem nagle skacze o 10 stopni i wraca do 73. Czy możliwe że pasty za dużo nałożyłem (tak mi sie wydawało..., po założeniu chłodzenia widać że pasta wyciekła poza chłodzenie o jakies 0,2mm, chyba nie jest źle? Przynajmniej chłodzi cała powierzchnia, chyba że robi już za izolator) Pasta mx 4, musze dodać że w pokoju około 27-30 stopni. No chyba że na to chłodzenie te temperatury są ok?

Córce złożyłem 3600 z tym gelidem i przy 1000 obrotach 4,4ghz 1,3v temperatury maksymalne 72st w teście procesora z furmarka i cpuz. Pasta mx2.

Edytowane przez kurczak80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qmpel złożył właśnie bardzo zbliżony zestaw: B550-F WiFi, 3700X, 2x16GB RipjawsV, Fuma 2. Wszystko total stock, tylko RAM na XMP i w OCCT na małych danych i AVX2 ma maksymalnie 65 stopni przy 30 stopniach w pokoju.

I to jest coś, czego bym oczekiwał.

Miał większego farta w loterii?

Edytowane przez snp512

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...