Skocz do zawartości
milekp

Granie a wypalanie, czyli TV OLED a gaming

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że kilka osób zaglądających tutaj gra na TV OLED, ma znajomych którzy tak grają, sam jestem prawie przekonany, że w ciągu miesiąca, dwóch zagości u mnie LG 65CX. Zdaję sobie sprawę, że przy normalnym użytkowaniu OLEDów kwestia wypaleń jest marginalna (co nie znaczy, że jej kompletnie nie ma - zwłaszcza przy paskach informacyjnych), jednak granie nie zawsze jest normalnym użytkowaniem i nie dziwi mnie, że przy spędzeniu setek lub tysięcy godzin, w takiej chociażby fifie, statyczne elementy obrazu mogą się wypalić.

Sam gram coś około 20, dwudziestu paru godzin w tygodniu (sesje 2-3 godzinne, w porywach weekendowych, jak nie ma obowiązków może 5-6). Raczej jedna gra gości u mnie na kilkadziesiąt godzin, na palcach jednej ręki można policzyć takie, w które grałem ponad 100. Nie sądzę więc, że to jest jakieś przegięcie.

Prośba o podzielenie się wiedzą, doświadczeniem, jak to u was (waszych znajomych) wygląda - zwracacie na to uwagę, czy kompletnie macie tę kwestię gdzieś. Stosujecie jakieś "sztuczki", nie wiem, zmniejszające jasność czy kontrast, ograniczacie, robiąc sobie częściej przerwę, żonglujecie tytułami? Zauważyliście jakieś zmiany na matrycach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie na B7 raczej się tym nie przejmuje, do gier jasność panelu na 65%. Ważne aby pamiętać że OLED'a zawsze wyłączamy z pilota nie z prądu bo co 4H skumulowanego oglądania będzie sobie przeprowadzał automatyczne czyszczenie matrycy po wyłączeniu (niewidoczne jest to dla użytkownika).

Edytowane przez kadajo
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, kadajo napisał:

Ważne aby pamiętać że OLED'a zawsze wyłączamy z pilota nie z prądu

strach się bać co będzie w przypadku wyłączenia prądu ?

Ile grasz średnio? Masz jakieś zmiany na matrycy? Jakby nie było, twój już kilka lat poświecił...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

milekp jeśli znasz dobrze angielski to myślę że powinno to rozwiać Twoje wątpliwości 

OLED 2018 C8 po 6 miesiącach ciągłego grania po 20h dziennie 

OLED Burn-In Test: No Screen Burn After 6 Months of Use, 20 Hours A Day

OLED 2019 i 24 godziny grania bez przerwy w Fortnite gdzie jest masa statycznych elementów 

How Game Mode Affects Picture Quality + 24-Hour OLED Burn-In Test with Fortnite

Jak Ci się nie chce oglądać całości to szybkie streszczenie - nie ma śladu po wypaleniach co nie znaczy że nie może się to przytrafić.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, ODIN85 napisał:

Podświetlenie mam na 100,gry głównie z hdr żeby tv padł po tych 2latach i był pretekst przed starą aby kupić nowy?

Podświeltenie na 100 z HDR spoko, ale w SDR jak masz się tak katować, to lepiej po prostu po 2 latach stuknij matrycę młotkiem, kupisz nowy TV, tamten pójdzie na elektrośmieci lub sprzedaż za 2-3 stówki, ktoś weźmie pod pozostałe części, a w SDR ustawisz sobie na te 2 lata normalną wartość, która nie wypala oczu i nie przejaskawia obrazu, tak więc i komfort większy będzie i obraz lepszy. Same plusy.

Edytowane przez Fjubens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, milekp napisał:

 jestem prawie przekonany, że w ciągu miesiąca, dwóch zagości u mnie LG 65CX.

Ja kupiłem niedawno 55 cali i jestem zadowolony więc z mojej strony mogę polecić 

20200727-112134

imageproxy-jpeg

jakby co to od nas z forum Dziku1 ma jeszcze 65 cali GX więc też możesz go podpytać. Do grania na PS5 idealny sprzęcik (myślę że i Ty będziesz zadowolony)?.

PS> Zaczynają się pojawiać na niego już pierwsze promocje 3 dni po tym jak kupiłem był już za 6000 zł więc może do tego czasu cena będzie jeszcze bardziej atrakcyjna zwłaszcza że celujesz w 65 cali (warto śledzić oferty bo można trafić na fajne promocje).

Edytowane przez azgan
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ODIN85
ABL i tak zbije ci jasność jak będzie zbyt jasny materiał. Oczu nie wypali, ale takie oglądanie to sieka jeśli chodzi o poprawne odwzorowanie materiału, kolorów, kontrastu itd. No, ale kto co lubi :E 

Ja osobiście w miarę na bieżąco przeglądam fora na temat oledów TV etc. I w sumie od ~2018 roku podatność na wypalenia jest już bardzo mała. Głównie jak ma się mega pecha i trafi jakąś lipną matrycę.

~20h w tygodniu dla oleda czy dzienne sesje 2-5h to nie jest nawet rozgrzewka :E Można by się lekko martwić jak ktoś tłucze sesje po ~10h+ na 24h i gra głównie w jedną grę z dużą ilością statycznych elementów np. taki World of Warcraft.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, ODIN85 napisał:

Jego bardziej interesuje tv a nie pudło i faktura?

Jak ma pytania dotyczące tego modelu to niech pisze postaram się na nie odp. Wizualnie CX wygląda niemal identycznie jak C9 główne zmiany są w FirmWare i bebechach.

 

To nie Ty kupujesz więc co się wcinasz? Odp. na zadane pytania przez Autora została udzielona.

 

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już jestem przekonany na 99,9%, czekam tylko bo we wrześniu ma się pojawić w sklepach BX. Zobaczę jakie będą różnice pomiędzy modelami (jeśli podobne do C9 i B9 i tak biorę C) a i liczę, że po wejściu BX, cena CX może jeszcze spadnie.

Jako, że do większych zakupów zawsze podchodzę jak do jeża od kilku tygodni oglądam, czytam i analizuję wszystko co w necie znajdę, więc materiały rtings, avforums, hdtvtest, stop the fomo, itp. znam dość dokładnie.

Nawiązując do podświetlenia Odin'a - jaką wartość podświetlenia macie ustawioną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, milekp napisał:

Ja już jestem przekonany na 99,9%, czekam tylko bo we wrześniu ma się pojawić w sklepach BX. 

Z pierwszych testów wynika że lepiej brać B9 jest tańszy i lepszy https://www.rtings.com/tv/tools/compare/lg-b9-vs-lg-bx/915/13773?usage=11114&threshold=0.1

Nie wiem jakie masz wymagania co do ekranu pod PS5 

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W SDR przy zgaszonym świetle ~35%. W dzień raczej nie przekraczałem 70% na C9 :E

A co do zakupu teraz Oleda CX(ogólnie seria 2020) to w sumie warto poczekać z 3-4 miesiące. Od okresu ~black friday jak zawsze zaczną się pojawiać dobre promocje bo powoli będą się przygotowywać do wydania modelu 2021. 

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, azgan napisał:

Z pierwszych testów wynika że lepiej brać B9 jest tańszy i lepszy 

mając do wyboru B9 i CX wybrałem ten drugi, wobec czego, jeżeli będzie tak jak piszesz, że BX nie pokazuje rogów czekam jeszcze na potencjalną obniżkę. No i większą dostępność bo na razie nie jest cukierkowo, patrząc na ceneo i sklepy w których można go kupić...

edit: być może tak będzie, że zamiast kupna we wrześniu przesunę na październik listopad ale żebym się nie obudził z ręką w nocniku, gdy szukałem do kupna 65C9 i chyba już w marcu był problem by dostać (choć tu pewnie i korona miała na to wpływ)...

Edytowane przez milekp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, milekp napisał:

 

Nawiązując do podświetlenia Odin'a - jaką wartość podświetlenia macie ustawioną?

Jak miałem B9 to dawałem na 65% tak jak koledzy wcześniej pisali a teraz na CX korzystam z AI i TV z automatu dopasowuje jasność do warunków oświetleniowych  podobnie jest w trybie Dolby Vision IQ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie w każdym TV zawsze dobijał tryb automatycznego podświetlenia i pierwsze co robiłem to wyłączałem. Wolę na sztywno ustawić.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, milekp napisał:

mnie w każdym TV zawsze dobijał tryb automatycznego podświetlenia i pierwsze co robiłem to wyłączałem. Wolę na sztywno ustawić.

Nie ma lepszej opcji, żaden automat czy AI nie dostosuje ci jasności odpowiednio do twoich preferencji i zewnętrznego oświetlenia.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, milekp napisał:

mając do wyboru B9 i CX wybrałem ten drugi, wobec czego, jeżeli będzie tak jak piszesz, że BX nie pokazuje rogów czekam jeszcze na potencjalną obniżkę. 

B9 to świetny TV który jest w bardzo atrakcyjnej cenie ostatnio była promocja na 55 cali za 4300 zł.

 

CX jest oczywiście lepszy ale też i kosztuje więcej i to sporo - tak czy siak co byś nie wybrał będziesz zadowolony. Dałbym sobie spokój jedynie z modelem BX. Do grania na PS5 obie propozycje będą więcej niż zadawalające.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, milekp napisał:

mając do wyboru B9 i CX wybrałem ten drugi, wobec czego, jeżeli będzie tak jak piszesz, że BX nie pokazuje rogów czekam jeszcze na potencjalną obniżkę. No i większą dostępność bo na razie nie jest cukierkowo, patrząc na ceneo i sklepy w których można go kupić...

edit: być może tak będzie, że zamiast kupna we wrześniu przesunę na październik listopad ale żebym się nie obudził z ręką w nocniku, gdy szukałem do kupna 65C9 i chyba już w marcu był problem by dostać (choć tu pewnie i korona miała na to wpływ)...

Nie masz się co obawiać czekając na dobrą cenę do listopada. Modele 2020 będą dostępne na pewno do ~marca 2021. Dopiero po tym czasie jak zaczną wchodzić na rynek najnowsze modele to starsze będą znikać z rynku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, milekp napisał:

czekam jeszcze na potencjalną obniżkę. No i większą dostępność bo na razie nie jest cukierkowo, patrząc na ceneo i sklepy w których można go kupić...

 

Fakt szału nie ma, jak brałem to na sklepie były raptem 4 sztuki i cena niewiele mniejsza (3 miesiące po premierze). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co cie Azgan skusiło, aby teraz w tym momencie zmienić na CX'a z B9?

Grubo dopłaciłeś, aby się pobawić tym sprzętem i też sporo stracisz w najbliższych miesiącach gdy zaczną się pojawiać jesienne+ promocje na CX.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zajawka to zajawka, sam jak mam ochotę to przepłacam i bawię się już teraz nową zabawką nie czekając.

Ale pytam Azgana co go skłoniło akurat w tym momencie do zmiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, ODIN85 napisał:

 

Dał 8 a za 3 dni były już po 6k:notworthy:

No i Ty to przewidziałeś że za 3 dni będzie już inna cena jak 3 miesiące czekałem i nie schodziła z premierowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, lukadd napisał:

Zajawka to zajawka, sam jak mam ochotę to przepłacam i bawię się już teraz nową zabawką nie czekając.

Ale pytam Azgana co go skłoniło akurat w tym momencie do zmiany.

Byłem ciekaw nowych bajerów i chciałem sobie potestować na spokojnie w domu (radocha z odkrywania nowego sprzętu jest). Zawsze jak się bierze w okolicach premiery to się na tym traci.

31 minut temu, ODIN85 napisał:

Ja od dawna wiem że oledów nie kupuje się tyle po premierze.

 

A zresztą Ty jesteś świadomym konsumentem i sam pisałeś że nie warto brać jak ktoś ma C9 bo lista zmian jest marginalna.

Wszystko racja nie zaprzeczam i tu nawet nie chodzi tylko o ceny bo FirmWare też będzie lepiej dopracowany w okolicach premiery PS5. Aktualnie OLED 2020 brać tylko jak ktoś musi a reszta niech czeka na jakieś dobre promocje.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam od premiery C7 LG i nie zamienię oleda na inny tv. Nie mam wypaleń mimo wielu h grania w pro evo soccer ze statycznymi elementami jak wynik itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, milekp napisał:

strach się bać co będzie w przypadku wyłączenia prądu ?

Ile grasz średnio? Masz jakieś zmiany na matrycy? Jakby nie było, twój już kilka lat poświecił...

Ma już przeświecone ponad 5 tys. godzin ale gram różnie, czasem w tygodniu wyjdzie ponad 40 H a czasem przez dwa miesiące nic. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.rtings.com/tv/learn/real-life-oled-burn-in-test Nie ma się czego bać obecnie problem wypalania obrazu  jest marginalny. Sami twórcy gier tworzą je tak aby maksymalnie wyeliminować hud. Ja osobiście czekam do listopada z zakupem tv i będzie to OLED z HDMI 2.1 obecnie celuje w LG CX chyba że pojawi się coś jescze na rynku wartego uwagi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...