Skocz do zawartości
MaxCorleone

komputer do gier [15 tys.]

Rekomendowane odpowiedzi

witam 

przyszedł czas na zmiany i dlatego chciałbym prosić Was o poradę co najlepiej ogarnąć w moim budżecie (ok. 15 tys. zł)

komputer ma być przeznaczony do grania i nie będę go w żaden sposób podkręcać - miło by było jak by zestaw był cichy, natomiast jeżeli pojawiałby się konflikt hałas vs moc to wolałbym, żeby komputer był głośniejszy, ale miał większą moc

jeśli chodzi o gry, które chcę męczyć to głównie GTA, Tomb Raider, Watch Dogs, Cyberpunk, Far Cry, Assassin's Creed

chcę kupić wyłącznie budę czyli potrzebuję:

płyta główna: bez szczególnych preferencji
karta graficzna: tu chciałbym coś ze stajni nvidia (wolę ją od radka i dodatkowy plus z gsynca w moim monitorze)
procesor: ze względu na preferencje karty graficznej to myślę, że z nvidią lepiej będzie współpracować intel
RAM: bez szczególnych preferencji
dysk: myślę o jakimś nvme 1TB
karta dźwiękowa: bez szczególnych preferencji
zasilacz: bez szczególnych preferencji
obudowa/rgb: jedynie zależy mi na funkcji użytkowej - dobre odprowadzanie ciepła i USB z przodu/na górze tak, aby był łatwy dostęp - komputer stoi pod biurkiem i prawie go nie widać więc zupełnie nie zależy mi na RGB/innych błyskotkach

z reszty rzeczy, które obecnie posiadam i nie zamierzam na razie zmieniać to:
monitor: LG 27GL850-B (WQHD 144 Hz, G-Sync)
słuchawki: hyperx cloud alpha

jeżeli coś pominąłem, napisałem jakąś totalną głupotę albo uważacie, że to nie jest dobry moment na taki zakup - czas wybrałem ze względu na wakacyjne miesiące i spadający kurs dolara, które powinny sprzyjać niższym cenom oraz ze względu na nadchodzące kolejne części serii gier, które chcę męczyć (IV kwartał tego roku), a wolumetryczne chmury same się nie zrenderują więc trochę mocy potrzeba  (tu przyznam, że nie orientuję się czy nie wyczekujemy premiery jakiś nowych technologii) to dawajcie od razu znać 

bardzo proszę o poradę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj na premierę nowych kart. Ogólnie masz zdecydowanie za wysoki przewidziany budżet. Chcesz kupić opłacalnie czy na siłę dociągać budżet w górę? 

https://proline.pl/koszyk/25139723 + GPU

Taniej wtedy nawet i7 10700 czy zejście do 16 GB DDR4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo :) nie chcę ciągnąć na siłę do budżetu, ale chciałbym złożyć jakiegoś potwora, któremu nie będą straszne ustawienia graficzne ustawione na ultra w WQHD przynajmniej przez cały 2021, a może i 2022 ;) właśnie poczytałem, że w pierwszej połowie września mają być prezentowane gtx 3080 więc rzeczywiście wstrzymam się i wrócę do tematu jak już będzie wiadomo co i jak :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczekanie to dobry pomysł.

Biorąc pod uwagę Twoje środki to proponuję rozwiązanie: customowe chłodzenie wodne + podkręcanie. Skoro nie chcesz się w to bawić to z tego budżetu poświęć odrobinę na usługę złożenia i podkręcenia. Wtedy będziesz miał porządny sprzęt, który pociągnie dłużej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i znowu czekanie... coś czego strasznie nie lubię :P ale już raz się przejechałem i kupiłem zwykłego rtx-a nie czekając na super i bardzo żałowałem :/ a z tym budżetem to nie wiem czy tak bardzo będzie przesadzony jak do takiego zestawu @Caps -a dorzuci się nowego rtx-a ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że niepodkręcony procesor może nie dać się w pełni wykazać nowemu RTXowi. Po testach będzie wiadomo, ale takie sytuacje już były.

Jeśli chcesz brać zupełnie świeże RTXy to zapłacisz podatek od nowości, to fakt. Ale raczej 8 koła GPU nie będzie stało..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie można wykonać taką usługę o jakiej wspominasz? I czy takie podkręcenie nie kasuje gwarancji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sklepy oferują raczej złożenie niż złożenie i OC. Musiałbyś kogoś sobie poszukać. Ciężko mi powiedzieć kogo polecić, zwłaszcza że nawet nie wiadomo w jakich okolicach się rozglądać..

Czasami lokalne sklepy komputerowe oferują to jako usługę, ale to musiałbyś zrobić rekonesans u kogo warto to zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, dzięki wielkie ;)

To na razie czekam na premierę grafiki i wrócę z tematem :)

dzieki jeszcze raz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej :)

jesteśmy już po premierze nowych kart od zielonych i nie ma jeszcze konkretnych testów, ale mniej więcej już wiadomo co i jak będzie wyglądać więc chciałbym wrócić do Was z prośbą o poradę co ostatecznie złożyć :)

wszystko wywróciło się do góry nogami :P myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wrzucenie do zestawu RTX 3080/RTX 3090 - tu jeszcze się zastanawiam (zwłaszcza, że będę grać w WQHD i nie myślę się przesiadać na 4k bo według mnie ma to sens dopiero przy 50" żeby ludzkie oko dostrzegło różnicę, a nie zamierzam grać na tak dużym ekranie), ale to jeszcze podpytam Was ostatecznie o konkretną kartę pod koniec września lub z początkiem października jak będzie wiadomo co i jak, niemniej jednak będę musiał to wtedy szybko ogarnąć bo mogą być problemy z dostępnością dlatego teraz złożyłem swoją propozycję i chciałbym Was podpytać co o tym sądzicie i czy w ogóle wszystko do siebie pasuje

ze względu na to, że gpu chciałbym podpiąć pod pcie 4.0 (przyszłościowo myślę, że będzie łatwiej robić upgrade pod pcie 4.0) więc musiałem zmienić moje podejście odnośnie procesora z intela na ryzen (myślę, że osiągi są w miarę podobne do i9), dodać trochu mocniejsze mobo, żeby wycisnąć rdzenie ryśka i resztę jakoś też tak poskładałem więc pls dawajcie znać co o tym sądzicie, co podmienić, co jest do... niczego, albo czy całkowicie nie złożyć czegoś innego ;)

https://www.morele.net/inventory/info/c7e85bba/

https://www.x-kom.pl/p/120134-karta-dzwiekowa-creative-sound-blaster-z-pci-e.html - karta do przełożenia z obecnego kompa

 

jeśli chodzi o płytę główną to jeszcze rozważałem ASUS ROG X570 Crosshair VIII Hero

https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-rog-crosshair-viii-hero-5938871/

 

z dyskiem myślałem jeszcze czy nie podmienić ewentualnie na Corsair Force MP600 1TB

https://www.morele.net/dysk-ssd-corsair-force-mp600-1-tb-m-2-2280-pci-e-x4-gen4-nvme-cssd-f1000gbmp600-6220789/

 

RAM zastanawiałem się jeszcze nad G.SKILL 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 Ripjaws V

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-32-gb-3600mhz-cl16-f4-3600c16d-32gvkc-6471696/

 

no i kwestia zasilania... czy zasilacz 750W będzie wystarczający (teoretycznie wygląda ok - w power supply calculator wychodzi zużycie ok. 650W), ale też zastanawiam się czy jednak dla bezpieczeństwa nie wziąć czegoś mocniejszego jak np. Corsair RM850X (80 zł różnicy w cenie)

https://www.morele.net/zasilacz-corsair-rm850x-cp-9020180-eu-1792411/

 

no i jeszcze prośba do Was czy to co sobie wymyśliłem da się wpakować do tej obudowy ;) co prawda posprawdzałem wymiary, ale może o czymś zapomniałem/nie zauważyłem/źle oceniłem więc pls o poradę też w tak trywialnej kwestii bo głupio byłoby kupić i żeby się okazało, że coś się nie zmieści :P albo grzać się będzie za bardzo bo zła wentylacja czy cuś

 

z góry dzięki za pomoc :)

 

Edytowane przez MaxCorleone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te ramy masz w Proline taniej o 100zl. (Tridentz neo i z tego co kojarzę są na b-die, ale ręki nie dam sobie uciąć)

Obudowę bym zmienił na jakąś z otwartym frontem.

Np. https://proline.pl/obudowa-phanteks-eclipse-p500a-tempered-glass-czarna-p6715016 dorzucic że 2 wentylatory jeszcze p14 albo pure wings 2 lub 3.

Zasilacz jak uważasz. klasowe 750w starczy dla pewności można podbić.

Jeżeli to komp do gier to procek przesadzony 3900x da to samo w wqhd, a 3700x raptem do 5fps mniej(i to też nie wszędzie bo są gry gdzie będzie to samo), a nawet i 3600 wypada niewiele gorzej bo może do 10fps mniej przy 1440p. Wydaje mi się że lepiej tańszy procek na przeczekanie i włożyć później Ryzen 4xxx

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bobson89 dziękuję bardzo za odpowiedź :)

jeśli chodzi o ceny to wrzuciłem na razie tak wszystko do koszyka w morele bo tylko tam było wszystko w jednym sklepie więc to tylko do prezentacji ;) ale dziękuję bardzo za podpowiedź :)

obudowa -  a co sądzicie o Enthoo Pro 2

https://www.morele.net/obudowa-phanteks-enthoo-pro-2-ph-es620pc-bk01-6933668/

z tym procem to teraz mam straszną zagwozdkę czy to jednak dobry procek do gier... właśnie jeszcze przeglądam neta i tak bardzo mieszane uczucia teraz mam czy to na pewno dobry wybór kupować ryśka, czy jednak nie zostać przy intelu na pcie 3.0... gdzieś na pewno stracę bo z jednej strony może być gorsza komunikacja rtx-a na pcie 3.0 i odchodzenie od pcie 3.0, z drugiej mniejsza wydajność ryśka niż intela...

Edytowane przez MaxCorleone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Enthoo spoko.

W 1440p proc ma mniejsze znaczenie od gpu choć narazie na dobrą sprawę nikt nie wie jak się będzie to miała do nowych rtx tak samo ile da PCI 4.0 to co puścili narazie było na 3.0 bo testy na intelu 10900

Amd

Intel

Oba z 2080ti i ram 3733

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie :)

generalnie jak tak patrzyłem to w grach intel jest o ok 6% efektywniejszy (przykładowy test poniżej), ale i tak powyżej tych 70 fps-ów na RTX 2080Ti w wysokich detalach i zastanawiam się czy przy RTX 3080/ewentualnie RTX 3090 czy nie zostanie to zrekompensowane nową kartą z wyższą mocą i pcie 4.0 no i czy nie mając już na stocku pcie 4.0 nie byłoby to bardziej przyszłościowe nie przeszkadzając w ultra ustawieniach w grach... no już nie wiem co robić... 

 

Edytowane przez MaxCorleone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu kupiłbym RTX 3080, a przy premierze serii 4xxx możesz kupić kolejny model. Wywalenie 2x tyle na 3090 to moim zdaniem kasa w błoto. Lepiej OLEDa sobie kup ;) 
Porządny TV da Ci większy skok w jakości grafiki niż zmiana RTX 3070 na 3090.

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Bobson89 napisał:

Pozostaje czekać na testy

bleh... nie znoszę czekać... najgorsze co może być... no ale obawiam się, że muszę się pod tym podpisać ręcami i nogami ;)

zrobię sobie jeszcze 'drugi zestaw' z i9-ką i jakąś fajną mobo ;)  (jeszcze poszperam, ale będzie to pewnie jakaś wersja Z490), a jak już będą testy porównam sobie jak się zachowują te nowe rtx-y z ryzenami, a jak z intelami i wtedy jeszcze Wam pozawracam głowę :)

 

8 minut temu, musichunter1x napisał:

Na twoim miejscu kupiłbym RTX 3080, a przy premierze serii 4xxx możesz kupić kolejny model. Wywalenie 2x tyle na 3090 to moim zdaniem kasa w błoto. Lepiej OLEDa sobie kup ;) 
Porządny TV da Ci większy skok w jakości grafiki niż zmiana RTX 3070 na 3090.

najpierw był u mnie szał na 3090, ale chyba rzeczywiście trzeba będzie chłodniej podejść do tematu bo coś tak czuję, że te osiągi 3090 nie będą warte dwukrotnej przebitki cenowej, a może zotac wrzuci jakąś swoją 3080, która będzie bardziej podrasowana niż FE... no ale ten sam problem... czekanie hahaha, a w kwestii TV to nie lubię grać na tak wielkim ekranie ;)
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, MaxCorleone napisał:

a w kwestii TV to nie lubię grać na tak wielkim ekranie ;)
 

Trzeba umieć kombinować ;)  Z dwa razy większej odległości 55 cali będzie takiego samego "rozmiaru" jak 27. Powieś sobie na suficie lub ścianie i masz od razu większy dystans. Jak masz miejsce to ustaw telewizor na np. przeciwległej ścianie. Nielubienie to kwestia ustawienia i przyzwyczajenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, musichunter1x napisał:

Trzeba umieć kombinować ;)  Z dwa razy większej odległości 55 cali będzie takiego samego "rozmiaru" jak 27. Powieś sobie na suficie lub ścianie i masz od razu większy dystans. Jak masz miejsce to ustaw telewizor na np. przeciwległej ścianie. Nielubienie to kwestia ustawienia i przyzwyczajenia.

Wszystko zależy od dostępnego miejsca. Fakt jak wisi na ścianie wydaje się mniejszy(mialem tak z tv) jak stał na RTV wydawał się za duży jak wisi na ścianie jest ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stricte do gier i7/9 będzie najlepszą opcją. Jak ma być Ryzen, to weź na przeczekanie R5 3600 z wymianą na ZEN3 8C. Ale na Z490 też wsadzisz kolejną gen. Rocket Lake.

Nie ma co przepłacać za B550 czy X570 bo płyty za 8 stówek są przystosowane pod względem układu zasilania do najwyższej serii R9. Zerknij na X570 Tomahawk. 

3950X nie ma żadnego uzasadnienia, overkill w grach. Problem tych procesorów jest taki, że w jednych tytułach jest to poziom i7 a w innych i5 non-k., i tam jest przepaść 20% nawet (1080p)

W 1440p też potrzeba mocnego procesora i nie każda nowa gra wykorzysta w pełni potencjał RTX 3090 w tej rozdzielczości.
 

Edytowane przez vegmer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra... powiem szczerze, że byłem bardzo nastawiony na to pcie 4.0 i co za tym idzie wrzucenie ryśka co było dla mnie kiedyś nie do pomyślenia, z resztą możecie zobaczyć mój pierwszy wpis tutaj... 

obróciłem się o 180 stopni żeby przekonać się do ryśka co łatwe nie było, a po Waszych wszystkich uwagach znów rozłożyłem wszystko na części pierwsze i... muszę powiedzieć, że MACIE RACJĘ - DZIĘKUJĘ BARDZO :) 

 

złożyłem coś nowego pod i9-kę - jak byście mogli rzucić okiem i powiedzieć co o tym sądzicie to byłbym bardzo wdzięczny

https://www.morele.net/inventory/info/56f2e082/

+ niezmiennie RTX 3080 / ewentualnie RTX 3090 ;)

 

i jak byście mogli polecić jakieś ciche i wydajne wentylatorki i ile ich wrzucić do budy to też byłbym wdzięczny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta i9 idzie kupić 500-600zl taniej. Płyta też nie wiem czy nie przesadzona. Tomahawk z tańszych naprawdę daje radę z droższych Gigabyte aorus master jest tańszy a ma dobrą sekcje.

Wentylatory ze 4-5 pure wings 2 lub 3. Noctua f12, czy articki p14(tych nie jestem pewny) 3 na przód wdmuchujący. Wydmuchując w 1 tył i 1 góra(tył) i powinno być chodno

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Bobson89 napisał:

Ta i9 idzie kupić 500-600zl taniej. Płyta też nie wiem czy nie przesadzona.

Wentylatory ze 4-5 pure wings 2 lub 3. Noctua f12, czy articki p14(tych nie jestem pewny) 3 na przód wdmuchujący. Wydmuchując w 1 tył i 1 góra(tył) i powinno być chodno

ceny to na spokojnie poszperam po sklepach - tu wrzuciłem brzoskwinie bo wszystko było w jednym miejscu

z płytą też się zastanawiam czy nie przesadzona, ale nie chciałbym, żeby blokowała w jakikolwiek sposób procesor

myślałem jeszcze o ASUS ROG Strix Z490-E Gaming https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-rog-stirx-z490-e-gaming-6732924/

dzięki bardzo za te wentylatory - a myślisz, żeby wrzucać 140 mm wszędzie tam gdzie radziłeś? i jak myślisz z jaką prędkością obrotową montować?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Bobson89 napisał:

articki p14(tych nie jestem pewny)

Dają radę te wentyle. Miałem je przez chwile u siebie w Enthoo Pro 
Wentyle pod taki zestaw do takiej budy 140 mm. Osobiście skręciłbym wszystkie na bardzo niskie obroty w idlu i adekwatnie do wzrostu temp ustawiłbym bym krzywą żeby trochę szybciej się bujały ale bez prze sadyzmu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Caps napisał:

Dają radę te wentyle. Miałem je przez chwile u siebie w Enthoo Pro 
Wentyle pod taki zestaw do takiej budy 140 mm. Osobiście skręciłbym wszystkie na bardzo niskie obroty w idlu i adekwatnie do wzrostu temp ustawiłbym bym krzywą żeby trochę szybciej się bujały ale bez prze sadyzmu. 

Hahaha tylko zastanawiam się z jakimi maksymalnymi obrotami 1000/1500/2000? W sensie ile może być maksymalnie potrzebne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • W Windows będziesz miał zawsze ciemno w HDR W grach będzie okej. 
    • Matko boska jak ja miałbym coś takiego na moim 34DW to by mnie krew zalała 😶 bo nie małe pieniądze wydałem na tewn monitor ale warto było zero problemów 
    • Ile czujników masz na płycie głównej ? FanControl wykrywa wszystko, co płyta udostępni nawet te czujniki, które nie są wyprowadzone jako gniazda FAN na płycie głównej. Nie sugeruj się nazwami FAN, bo FanControl je może zamienić. Trzeba samemu określić które gniazdo FAN na płycie odpowiada danemu odczytowi w FC. Nie znam Gigabyta, ale nie widzę sensu, żeby Gigabyt nie współpracował z FC.
    • Jednak ten chat jest głupi  Ty o asteroidach, a on o sterydach  
    • Jest już niewiarygodnie pięknie i wspaniale, ale będzie jeszcze cudowniej i ideologicznie wspanialej, to jeszcze nie koniec: pięciokrotnie (!) przesuwano wprowadzenie pełnej kontroli importowanej żywności. Cztery lata po (!) brexicie, dopiero od następnego wtorku, będą obecne kontrole fizyczne, ale zapowiada się, że będą wprowadzane stopniowo (hehehe), żeby dać biznesom czas na dostosowanie się. Ponieważ UE się nie pitoliła, kontrole żywności sprowadzanej z UK do UE zaczęły się od razu. Co ubiło 80-90% wolumenu eksportu w przypadku niektórych biznesów (pisząc z pamięci przykłady: jakieś chyba tam sery, produkty z grzybów). Do tej celebry sukcesu można dołożyć przykładowo jeszcze sprawę Irlandii Północnej, w której przez lata próbowano wprowadzić nowy wynalazek: Kontrolę Celną Schrodingera - czyli taką kontrolę, która jednocześnie istnieje i jej nie ma. UK "mainland" chciał kontroli, UK "ireland" reagował paniką na samą myśl o kontrolach. W związku z tym rząd tam się obraził na rząd "główny" i odmówił pracy. Foszek przez lata.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...