Skocz do zawartości
_rdk_

Płyta AM4 i RAID M.2

Rekomendowane odpowiedzi

Kojarzy ktoś może czy są jakieś płyty AM4 w sensownej cenie na B450/X470 które pozwalają zrobić RAID na nośnikach M.2 z szybkością PCIe 3.0 x4 i nie obcinają przy tym prędkości pierwszego slotu PCIe x16 do x8?

Czy to już trzeba iść w B550? Kupiłem ASUSa ROG Strix B450-F ze względu właśnie na 2 sloty M.2 działające z prędkością PCIe 3.0 x4 ale nie zwróciłem uwagi na to iż przy ich wykorzystaniu PCIe x16 działa jako x8 :/
Co do procka to chwilowo (do Zen 3) mam Ryzena 3 3100

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B450 maja 2 M2 wyłącznie 3.0 x2

X470 co niektóre mają x4 ale 2.0 z chipsetu ...

szukaj płyt B550 które nie dostarczają M2 PCI-ex 4.0 

Edytowane przez Auberon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Auberon napisał:

B450 maja 2 M2 wyłącznie 3.0 x2

X470 co niektóre mają x4 ale 2.0 z chipsetu ...

To niestety nie jest prawda. Nawet choćby mój ASUS ma 2x M.2 PCIe 3.0 x4.
Ale właśnie kosztem przepustowości PCIe x16, stąd poszukiwania alternatywy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, _rdk_ napisał:

To niestety nie jest prawda. Nawet choćby mój ASUS ma 2x M.2 PCIe 3.0 x4.
Ale właśnie kosztem przepustowości PCIe x16, stąd poszukiwania alternatywy

wszystko linie PCI-ex 4.0 na b550 są ciągnięte procesora

b450 wyprowadza z chipsetu linie 2.0 i max 2 linie 3.0 (dzielone z SATA)

wiele płyt x470 wyprowadza M2 w formie pci-ex 2.0 x4

żeby RAID 0 miał sens musisz mieć dwa identyczne dyski oraz 2 porty M2 o takiej samej ilości linji i wersji (a wiec przepustowość) 
ponieważ dostajesz 2-krotność najmniejszej przepustowości

chyba jedynym pewniakiem będą X570 ...

Edytowane przez Auberon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doceniam że chcesz pomóc, ale piszesz o rzeczach które są dla mnie oczywiste, dodatkowo to tylko teoria.
W praktyce producenci robią różne dziwne rzeczy jak choćby wspomniana przeze mnie płyta ASUSa ROG Strix B450-F czy np płyta ASUS ROG CROSSHAIR VII HERO spełnia moje wymagania, ale cena niezbyt zachęcająca ;)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

weź sobie tania x570 jeśli wystarczy Ci RAID z 2 SSD PCI-ex 3.0 x4

coś mi dzwoni że któraś b550 miała M2 x4 3.0 ... jakiś mATX od msi ... :hmm::

ROG STRIX B550-F GAMING
ale "Share bandwidth with PCIe3.0 x1_1, PCIe3.0 x1_2, PCIe3.0 x1_3"
i jeszcze te ceny B550 ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Auberon napisał:

coś mi dzwoni że któraś b550 miała M2 x4 3.0 ... jakiś mATX od msi ... :hmm::

Dużo płyt B550 (poza tymi najtańszymi) ma 2x M.2 3.0 x4, tutaj wąskim gardłem jesł łącze o tej samej przepustowości pomiędzy chipsetem a cpu. I jak zauważyłeś, cena nie zachęca (>550zł)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiesz z CPU wyciągniesz 16 lini do GPU, 4 dla M2 a reszta z chipsetu
no lipa jest z tym 3.0 jaka "UMI" dlatego zostaje X570

inaczej to jest kręcenie bicza z piasku
jeśli nie z czegoś "spoistego"

Edytowane przez Auberon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja właśnie w weekend będę testował raid0 z nvme na system. mam b550m ds3h i asrocka b550m pro4. jak będzie ok na ds3h to na asrocku już nie będę sprawdzał :E prawdopodobnie  jedyny możliwy do skonfigurowania będzie raid0 z pcie3.0 x2. asrock i giguś na stronach supportu dla płyt b550 zamieszczają te same instrukcje konfiguracji raid0 nvme jakie zamieszczali tylko dla płyt z chipsetami amd x399 i x570

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ghs

A jaki procesor zamierzasz na tych płytach postawić? W sumie jestem ciekawy jak to wyjdzie u Ciebie w praniu. O Asrocka się nie boję, mając w pamięci testy, a patrząc na jego cenę (450 złotych) to można chyba już śmiało go polecać jako alternatywę dla MSI B450 Tomahawka, natomiast Ds3h to mimo wszystko gorąca płyta, chociaż może mieć swoje zastosowanie, bo kosztuje tylko 390 złotych, a ma kilka atutów typowych dla B550. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz mam ryzena 3100 od myfrienda (2 tygodnie temu po 350 zetek nowe, z roczną gwarką sprzedawali), w przyszłości coś max 8/16. ten asrock pro4 nie jest jakiś deklasujący ds3h. mi ds3h pasuje bo chłodzenie wodne na gpu nie haczy mi o ram jak na pro4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg info na stronach producentów obie mają drugi slot M.2 tylko 3.0 x2 więc chyba będzie tak jak piszesz.

Zastanawia mnie tylko czy da się skonfigurować RAID z 3.0 x4 używając dysku na przejściówce M.2 do drugiego slotu x16 w tych płytach? (zamiast slotu M.2 chipsetu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatni raz jak dotykałem raidxperta, to brał pod uwagę nawet dyski NVMe wpięte do slotów x1, także tego :heu:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony mam kiepskie doświadczenia z RAID ustawianym pod windows, wolałbym zrobić fake w UEFI. Ale przyznam szczerze, nawet nie wiem czy jeśli wszystko śmigało by ustawione spod windy bez problemu to czy były by jakieś różnice w porównaniu do tego ustawianego z UEFI?

Edytowane przez _rdk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raid konfigurowany spod uefi też widnieje jako raidxpert - rzuć okiem na screeny -> KLIK

To bez różnicy czy konfigurujesz ten raid, czy intelowy raid spod biosu czy os - bo konfigurujesz to samo, tyle że różnymi narzędziami.

Jak skonfigurujesz spod uefi, to nie musisz instalować aplikacji do konfiguracji, sam driver wystarczy. Sama appka to też armata na wróble, bo stawia serwer httpd :lol2:

Z tego co pamiętam, to właśnie w przypadku RST commandline'owe konfiguratory pod windę/linux miał najwięcej opcji.

Edytowane przez MitycznyJeż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżu, wiesz może jak wygląda sprawa z tym tzw "bifurcation" i RAID na AMD B550? Wcześniej spotkałem się z tym pojęciem przy intelu i nie interesowałem się zbytnio.
To chodzi o to iż w jakiś sposób linie/transfer M.2 omija CPU??

Opis złącz na jednej z płyt Asusa:

  • Expansion Slots
    3rd Gen AMD Ryzen™ Processors
    1 x PCIe 4.0 x16 (x16 mode)
    3rd Gen AMD Ryzen with Radeon Graphics Processors
    1 x PCIe 3.0 x16 (x16 mode)
    AMD B550 Chipset
    1 x PCIe 3.0 x16 (x4 mode)
    3 x PCIe 3.0 x1
    * Support PCIe bifurcation for RAID on CPU function.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo bifurcation nie oznacza nic ponad podział jednego szerszego linku PCIe na kilka węższych.

W tym kontekście oznacza, że możesz sobie kupić pasywną kartę x16->4xM.2 i jej użyć, bo będziesz mieć odpowiednią opcję w bios.

Tak, w przypadku AMD bifurcation to sprawa czysto programowa. Mimo tego gigabyte olało temat, i na ich płytach 300/400 tej opcji nie uświadczysz ?

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalej jednak nie rozumiem o co chodzi z tym dopiskiem u ASUS'a, czego konkretnie on dotyczy w przypadku RAID.

Np na płycie TUF B550 gaming plus do zrobienia RAID NVMe można użyć dwóch złączy M.2 na płycie i ewentualnie jednego slotu x16 (pracującego w trybie X4) - w jakich konfiguracjach to coś daje? Pozwala to w jakikolwiek sposób uniknąć wąskiego gardła pomiędzy chipsetem a CPU (jak wiadomo tylko PCIe 3.0 x4)?

Bo jeśli chodzi tylko o samo podzielenie złącza x16 na tej płycie (elektrycznie x4) to jest to kompletnie bezsensowne w tym przypadku, dostanie się 4 linie x1 z takiego portu, to może przy składaniu koparki by się człowiek kiedyś cieszył, ale nie rozumiem powiązania tego z RAID. Jedyne co mi do głowy przychodzi kiedy miało by to jakieś zastosowanie to RAID na jednej karcie z 2 nośników PCIe 3.0 x2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, _rdk_ napisał:

Np na płycie TUF B550 gaming plus do zrobienia RAID NVMe można użyć dwóch złączy M.2 na płycie i ewentualnie jednego slotu x16 (pracującego w trybie X4) - w jakich konfiguracjach to coś daje?

Bo jeśli chodzi tylko o samo podzielenie złącza x16 na tej płycie (elektrycznie x4) (...)

Dlaczego zapominasz o pierwszym slocie x16?

To on ma pełny link o szerokości x16, i to o jego podział na 4x4 chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominam, nie używam APU więc pierwszy slot przeznaczam na GPU

Tak jeszcze na szybko prawdopodobny podział linii PCIe chipsetu na wspomnianej płycie TUF B550 gaming plus:
4x sloty PCIe na płycie
4x drugi slot M.2
1x karta sieciowa
1x dodatkowe USB / nieużyta (?) M.2 WiFi

 

Edytowane przez _rdk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, _rdk_ napisał:

Nie zapominam, nie używam APU więc pierwszy slot przeznaczam na GPU

No to nie rozumiem czego nie rozumiesz :D

Opcja bifurcation jest dla tych, którzy używają APU, albo dają dedykowane gpu do drugiego x16.

 

Zapomniałeś tylko o M.2 dla WIFI :P

Edytowane przez MitycznyJeż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, MitycznyJeż napisał:

No to nie rozumiem czego nie rozumiesz :D

Opcja bifurcation jest dla tych, którzy używają APU, albo dają dedykowane gpu do drugiego x16.

 

Zapomniałeś tylko o M.2 dla WIFI :P

OK czyli wychodzi na to że rozumiałem dobrze, ergo - jest to dla mnie bezużyteczne na tej płycie.

Fakt, zapomniałem o tym M.2 dla wifi - czyli to będzie ta ostatnia linia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok. test raid0 z nvme zrobiony na b550m ds3h i mortar. na ds3h odpalił się od kopa, mortar niby ma te same opcje ale kilka razy musiałem restartować bios aby drugi nvme był widoczny, potem jakieś jaja z inicjalizacją dysków a na koniec błędy sterownika nie puszczały mnie w instalce windy. odpuściłem sobie bo szkoda mi było czasu więc wniosek jest taki że na mortarze lepiej ten raid nvme konfigurować spod windowsa. asrocka b550m pro4 nie testowałem i już raczej nie będę miał na to czasu, ale opcje ma te same co 2 w/w mobasy.

i na koniec test moich micronów solo i w raid 0:

as-ssd-bench Micron MTFDHBA25 17.06.2020 17-21-08.png

as-ssd-bench AMD-RAID Array 1 25.08.2020 21-22-43.png

Edytowane przez ghs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w końcu udało się też na b550m mortar skonfigurować raid0 spod uefi, co dziwne wynik lepszy niż na ds3h, ki czort?

as-ssd-bench AMD-RAID Array 1 26.08.2020 17-37-42.png

Edytowane przez ghs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...