Skocz do zawartości
War_MachinE

Karta rozszerzeń/ adapter PCIe do SSD 2x M.2 NVMe

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Potrzebuje kupić adapter do zamontowania 2 dysków SSD M.2 PCI-Express NVMe

Dyski kupione w xkom w promocji z tym że nie mam już miejsca do zamontowania wpłycie ( 1 zajete miejsce już)

Płyta to B450 Msi Gaming Plus Max

Dyski maja siedzieć dwa toshiba (kioxia) bg4
Szybkość odczytu [MB/s]: 2200
Szybkość zapisu [MB/s]: 1400

W xkom znalazłem taki adapter : https://www.x-kom.pl/p/507185-kontroler-icy-box-karta-rozszerzen-pcie-do-ssd-2x-m2-radiator.html

Coś lepszego za tą kase znajdę? Jak bedzie wyglądała wydajoność takich dysków w takim adapterze? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest adapter 1x SATA + 1x NVMe, 2x NVMe nie będą działać.

 

FUNKCJE
• 1x M.2 B-Key dla M.2 SATA (AHCI) SSD z B-Key lub B + M-Key
• Szybkość przesyłania danych SATA III do 6 Gbit / s
• 1x M.2 M-Key dla M.2 PCIe (NVMe) SSD
• Szybkość przesyłania danych PCIe 3.0 x4 do 32 Gbit / s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli pozostaje kupić 2 oddzielne adaptery , każdy na jeden dysk? Czy może ktoś widział 2 nvme na jeden slot Pci? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... ogólnie to średnio wyszło z tym zakupem, bo tak: w pierwszym PCIe masz k. graficzną, gniazdo m.2 na płycie już zajęte.

Drugie gniazdo PCIe to elektrycznie 2.0 x4, więc max co dostaniesz to 1600 - 1700 MB/s. Trzeciego gniazda co najmniej 4x nie masz, więc drugiego adaptera nie podłączysz i tak. 

Adapter tego typu https://www.aliexpress.com/i/4000126430427.html obsługuje dwa nośniki NVMe, ale wymaga płyty, która umie dzielić jedno gniazdo PCIe (PCIe bifurcation). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, rzymo napisał:

Adapter tego typu https://www.aliexpress.com/i/4000126430427.html obsługuje dwa nośniki NVMe

Cztery ;)

MSI z tego co pamiętam mają opcję w biosie od podziału x16->4x4.

Dedykowane GPU dać do drugiego slotu x16, taką kartę do pierwszego, i można mieć nawet 5 dysków wpiętych prosto do procesora.

Jasne, taki kompromis ograniczy gpu, ale to już na samym początku by trzeba dobierać płytę pod taką konfigurację by ograniczyć kombinowanie.

 

Alternatywnie - jeżeli dyski mają tylko działać, a transfery są drugorzędne, to można je dać też do adapterów PCIe x1->M.2.

 

Opcja C - karty z aktywnym kontrolerem. Przekraczają wartość płyty głównej, ale są, np. AOC-SHG3-4M2P. Może jest coś tańszego na tylko dwa dyski? Wtedy mogłyby trafić do drugiego x16. Oczywiście, wciąż byłoby "ale" tyczące się bottlenecka magistrali w slocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem adapter ten z linka xkom i jest rzeczywiście ograniczenie do 1600 MB/s . Ale na swoje usprawiedliwienie powiem że najpierw kupiłem a dopiero pojawiła się tu odpowiedź ;) 

Czyli przy takiej konfiguracji poza limitem na ssd, karta graficzna nie bedzie ograniczona? Grafika to rtx2080super

Są obecnie dobre ceny na ssd m2 nvme teraz i nie przewidziałem że będą sie lepiej opłacać od zwykłych sata ?  256gb za 80zł * 4szt =  ~1tb/ 320zł   tylko problem gdzie to włożyć...

Z tego co widzę to AOC-SHG3-4M2P kosztuje ok 500zł czyli może zmiana płyty też jest opcją. Czy np płyta MSI MAG X570 TOMAHAWK poza dodatkowym slotem na m2 dała by większe możliwości aby "nie tracić lini pci" i czy to w ogóle ma sens ? Jaka była by opcja aby mieć ten adapter z ali i nie ograniczać grafiki? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak idziesz na ilość a nie jakość, to czemu jednak nie adapter x1->M.2? Owszem, na starszym PCIe 2.0 da to ~350MB/s :E , ale czy naprawdę potrzebujesz wysokich transferów na każdym z dysków? Nie mówimy o benchmarkach.

Nie ma co panikować na punkcie linii PCIe karty graficznej - płyty które je podbierają na potrzeby M.2 to wyjątki od reguły. W specyfikacjach wyraźnie jest zaznaczone jak gniazda i porty na siebie wzajemnie wpływają.

X570 to trochę overkill, dwa M.2 + trzeci przez adapter da radę na wielu B550, a jak poszukać, to i niektóre modele na B450 dadzą z tym radę.

Edytowane przez MitycznyJeż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.08.2020 o 04:19, War_MachinE napisał:

Z tego co widzę to AOC-SHG3-4M2P kosztuje ok 500zł czyli może zmiana płyty też jest opcją

Powariowali... 500zł

https://www.morele.net/kontroler-asus-mb-zub-asus-hyper-m-2-x16-card-v2-6278099/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Asus to funkcjonalnie to samo co rzymo linkował - wymaga wsadzenia do pierwszego slotu x16 oraz włączenia opcji PCIe bifurcation. To nie jest rozwiązanie dla OP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Chciałbym odkopać temat. Posiadam tą samą płytę główną co kolega War_MachinE i w sumie podobny problem.

Kilka dni temu kupiłem na promocji dysk ADATA 1TB M.2 PCIe NVMe XPG GAMMIX S5.

W slocie M2 mam już zamontowany Samsung 500GB M.2 PCIe NVMe 970 EVO. Chciałbym zamontować nowy dysk za pomocą karty rozszerzeń ICY BOX Karta PCIe M.2 M-Key dla 1 dysku SSD M.2 NVMe.


1. Rozumiem że instalując kartę rozszerzeń w slocie PCI_E1, dysk będzie pracował z deklarowaną prędkością?
2. Jeżeli jednak zainstaluję ją w slocie PCI_E4  jego prędkość maksymalnie wyniesie 1600 - 1700 MB/s?
3. W instrukcji widnieje zapis PCI_E4 will run x1 speed when installing devices in PCI_E2/ PCI_E3/ PCI_E5 slot. W slocie PCI_E6 mam wpiętą kartę rozszerzeń WiFi, wnioskując z tego zapisu nie wpłynie to na prędkość slotu PCI-E4?
4. Instalacją nowego dysku w złączu PCI-e, nie wpłynie na prędkość pracy dysku w slocie M2?
Poniżej zamieszczam schemat PCI-e płyty głównej.
470559136_SchematPCIe.png.79a2eb922541a134251c27c0295e65e7.png

Zapewne dla wielu z was są do oczywiste rzeczy, niestety ja jeszcze do niedawna siedziałem na płycie z soketem 775 i standardem sata2 i te wszystkie  zależności w prędkościach PCIe nie są jeszcze dla mnie do końca zrozumiałe.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź,

Proszę jeszcze o opinię, czy taka wartość zapisu jest normalna? Adapter został podłączony do złącza PCI_E4. 

Zrzut ekranu 2020-12-09 211250.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być. Ale z moich doświadczeń wynika, że zamiast AS SSD lepiej użyć crystala albo atto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...