Skocz do zawartości
kacpi278

jakie chłodzenie wodne aio do 300zł? nowe / używka

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, kacpi278 napisał:

na proline jest p500  za 480zł

wyslij linkacza

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wszystkie wentyle ustawione? 

Węże od pompki tez ok? Ogolnie weze dosc sztywne, ciezko bylo nimi manewrowac

Ps: na froncie nie ma filtra przeciwkurzowego, sa jakies domowe sposoby na taki filtr? 

e9fa797665fddfa9med.jpg

02317a22b8f531b7med.jpg

Edytowane przez kacpi278

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokupiłeś te wentylatory jak tak to jakie, to są? Bo sam czuje że mi 1 wentylator na przodzie nie wystarczy

Edytowane przez Visteris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem juz wczesniej wiec je wstawilem :)

1x 120mm 1x 140mm oba be quiet pure wings 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blokopompka wydaje się być krzywo przykręcona, ale to może tylko zdjęcie. Poza tym ok.

P500A nie ma filtra, to jeden z "ficzerów" tej obudowy dzięki któremu masz dobry przepływ powietrza. Odkurzaj kompa raz na miesiąc i będzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, kacpi278 napisał:

Mialem juz wczesniej wiec je wstawilem :)

1x 120mm 1x 140mm oba be quiet pure wings 2

Ale jak masz tam na dole ten wentylator to nie masz dysków hdd czy są?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 wentyle phanteksa zamieszczone w zestawie sa na 3 pin czyli DC tak? Bo n apwm w biosie nie reaguje na zmiany krzywej pwm

 

Jakie rpm beda optymalne? 

Aio 240mmm top WYDMUCHUJE

2x 140 1x 120 mm front  WDMUCHUJE

1x 140 tyl WYDMUCHUJE

 

Phanteks p500a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, fabryczne wentylatory są 3-pin DC. Musisz ustawić kontrolę na gnieździe wentylatorowym, pod które masz je podłączone, na tryb DC, żeby kontrola działała.

Obroty musisz ustawić sobie sam w oparciu o swoje testy i preferencje tego jaka kultura pracy Ci odpowiada. Tego Ci nikt nie powie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na armisie ar5x tg  (full zabudowany front) + dark rock 3  z ryzenem 5 3600 stock w occtp 71 max stopni 


0b3507b8498f9568med.png 

 

phanteks p500a (mesh na froncie ) 3x wentylator na froncie navis 240 na topie  74 max stopnie 

fcbdf07449fa21b2med.png (sory za jakość-nie ja to robiłem)

poprawiłem dzisiaj chłodzenie na procku u zmieniłem pastę ale jest tak samo ,wiem że navis 240 to nie jakies topowe aio ale zeby było gorsze od DR3 + lepsza obudowa i wentylacja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, kacpi278 napisał:

na armisie ar5x tg  (full zabudowany front) + dark rock 3  z ryzenem 5 3600 stock w occtp 71 max stopni 


0b3507b8498f9568med.png 

 

phanteks p500a (mesh na froncie ) 3x wentylator na froncie navis 240 na topie  74 max stopnie 

fcbdf07449fa21b2med.png (sory za jakość-nie ja to robiłem)

poprawiłem dzisiaj chłodzenie na procku u zmieniłem pastę ale jest tak samo ,wiem że navis 240 to nie jakies topowe aio ale zeby było gorsze od DR3 + lepsza obudowa i wentylacja?

No tak to juz jest ....

Nie jestes pierwszy co zmienil chlodzenie i nie ma roznicy albo i gorzej ....Pewnie jeszcze glosniej jest ...

Pierwsze to chlodzenie 240mm ze zwykla aluminiowa wąską chlodnica a po drugie Ryzeny Zen2 maja bardo mala powierzchnie oddawania ciepla.I nawet jakbys tu zalozyl Liquid Freezer II to bys mial 3 moze 4 stopnie mniej przy full load.

A teraz odpal z AVX2 i mala probka .... :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co ludzie widzą w tych budżetowych AiO. Dobre AiO to drogie AiO. W zasadzie dopiero od niedawna na rynku jest Arctic Liquid Freezer II i to jest według mnie najlepsze chłodzenie wodne w swoim budżecie, takiego Navisa bije na głowę, zarówno w wydajności jak i w kulturze pracy. No ale jak sie chce eR Gie Be to tak wychodzi potem :E

Ogólnie jak dla mnie: zmiana obudowy na plus, zmiana chłodzenia na duży minus - w zasadzie większość tańszych niż ten Navis chłodzeń powietrznych spisałaby się lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej wiem ze navis 240 rgb to. Nie jest jakieś super chlodzenie ale do r5 3600 powinien wystarczyć, wg testow na necie navis 240 jest ciut wydajniejszy niz dark rock 4 pro, dlatego zastanawiam się czemu wynik jest gorszy niz dark rock 3 xD

 

Potem sprawdze jak bedzie jak ustawie na sztywnk 1.25v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie- na jakich obrotach lecą wentylatory na chłodnicy? Te AiO są wydajne, ale potrzebują konkretnych obrotów na wentylatorach, żeby uzyskać tą wydajność, bo mają gęste chłodnice o wysokim FPI. Na niskich obrotach, chłodzenia powietrzne będą wydajniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kacpi278 napisał:

Okej wiem ze navis 240 rgb to. Nie jest jakieś super chlodzenie ale do r5 3600 powinien wystarczyć, wg testow na necie navis 240 jest ciut wydajniejszy niz dark rock 4 pro, dlatego zastanawiam się czemu wynik jest gorszy niz dark rock 3 xD

 

Potem sprawdze jak bedzie jak ustawie na sztywnk 1.25v

Przecież  wystarcza do Ryzen 3600 jakichś szalonych temperatur nie masz .

Patrząc na testy to musi solidnie dmuchać żeby to chłodzenie było wydajne. Tak jak pisze zawisza musieli zagęścić finy żeby na tak małej chłodniczce uzyskać dużą powierzchnię oddawania ciepła więc trzeba naprawdę solidnie dmuchać .Jakby na to nie patrzeć to DarkRock 4 pro ma większą powierzchnię finów ale też większe odstępny pomiędzy nimi ....

To samo jest z Corsairem i ich AIO w rozmiarze 240.Tam naprawdę trzeba rozkręcić wiatraki.

Jakby zobaczyć na testy znormalizowane do 35dB to to chłodzenie wypada naprawdę słabo. Szkoda że nie kupiłeś Liquid Freezera 2 to byś miał te 3 stopnie mnie mniej względem Dark Rocka przy tej samej głośności. Naprawdę dalej chcesz chłodzenie AIO  ? ..... Bo to żaden interes .... Ludzie kupują to dla wyglądu. Za 370zl masz Noctue D15s która jest lepsza od każdego AIO w rozmiarze 240 i od większości w rozmiarze 280.Na Amazonie idzie teraz wyrwać Dark Rocka 4 PRO za około 300-320zł z kuponami nawet jeszcze mniej.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, grayman_1 napisał:

Przecież  wystarcza do Ryzen 3600 jakichś szalonych temperatur nie masz .

Patrząc na testy to musi solidnie dmuchać żeby to chłodzenie było wydajne. Tak jak pisze zawisza musieli zagęścić finy żeby na tak małej chłodniczce uzyskać dużą powierzchnię oddawania ciepła więc trzeba naprawdę solidnie dmuchać .Jakby na to nie patrzeć to DarkRock 4 pro ma większą powierzchnię finów ale też większe odstępny pomiędzy nimi ....

To samo jest z Corsairem i ich AIO w rozmiarze 240.Tam naprawdę trzeba rozkręcić wiatraki.

Jakby zobaczyć na testy znormalizowane do 35dB to to chłodzenie wypada naprawdę słabo. Szkoda że nie kupiłeś Liquid Freezera 2 to byś miał te 3 stopnie mnie mniej względem Dark Rocka przy tej samej głośności. Naprawdę dalej chcesz chłodzenie AIO  ? ..... Bo to żaden interes .... Ludzie kupują to dla wyglądu. Za 370zl masz Noctue D15s która jest lepsza od każdego AIO w rozmiarze 240 i od większości w rozmiarze 280.Na Amazonie idzie teraz wyrwać Dark Rocka 4 PRO za około 300-320zł z kuponami nawet jeszcze mniej.

Wszystko sprowadza się tak naprawdę do obrotów wentylatorów. Chłodzenia powietrzne prezentują wydajność AiO na chłodnicy 240mm z wentylatorami lecącymi na maksa, czyli często powyżej 2000 RPM. Chłodzenia AiO 280mm przy tej samej kulturze pracy co coolery powietrzne pozwalają urwać już kilka stopni mniej, przy 360mm różnica jeszcze trochę się powiększa. Problemem jest to, że AiO używają gęste aluminiowe (w 95% modeli) chłodnice, które potrzebują naprawdę sporego nawiewu, żeby uzyskać odpowiednią wydajność.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, zawisztheblack napisał:

Wszystko sprowadza się tak naprawdę do obrotów wentylatorów. Chłodzenia powietrzne prezentują wydajność AiO na chłodnicy 240mm z wentylatorami lecącymi na maksa, czyli często powyżej 2000 RPM. Chłodzenia AiO 280mm przy tej samej kulturze pracy co coolery powietrzne pozwalają urwać już kilka stopni mniej, przy 360mm różnica jeszcze trochę się powiększa. Problemem jest to, że AiO używają gęste aluminiowe (w 95% modeli) chłodnice, które potrzebują naprawdę sporego nawiewu, żeby uzyskać odpowiednią wydajność.

No tak jeśli mówimy o tanich powietrznych ale Nuctua D15/D15s wygrywają z tymi małymi AIO przy niższej prędkości wiatraków bo mają 140mm śmigła ... Więc co z tym generują mniej hałasu  ...

Powierzchnia finów na tych monstrach jest większa od tych małych chłodniczek a finy są mniej gęsto ułożone co ułatwia przepływ powietrza a zatem i oddawanie ciepła....

Większość testów niestety nie jest znormalizowana względem natężenia dźwięku. Ale wystarczy zobaczyć jak się np. zachowują 240mm AIO od Corsaira które musza się solidnie rozkręcić żeby dorównać Noctui ..

Może przesadziłem że kazde AIO 240mm będzie gorsze od topu ale duża większość...Chodzi mi o wydajność verus natężenie dźwięku. Jak by się zastanawiać to Artcic wygrywa po prostu swoimi wiatrakami ...

Mogli zastosować grubszą chłodnicę o większej powierzchni oddawania ciepła bo ich wiatraki mają wystarczająco duże ciśnienie statyczne przy odpowiednio wysokich obrotach przy których generują naprawdę niskie natężenie dźwięku.

Dlatego według mnie najlepiej oddaje ten obraz test z Gamer Nexus znormalizowany do 35dB

 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ryzen 5 3600 navis 240 rgb

-4.4 ghz 1.3v   PBO OFF  (czy może lepiej dać na ON?)

-20 minut occt ( na dłużej odpale jutro) 77 stopni

-cinebench r20 3x z rzedu ok 3877 pkt

 

jak przejdzie dłuższy test to tak zostawić już?

jak było 4.4  1.25v to w occt pokazało 1 error po 10 min
wentyle: 
4e6bc3932d190a33med.png

Edytowane przez kacpi278

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, kacpi278 napisał:

1h 40 min occt 78 stopni max

Już daj spokój ;-).Też bym chciał 1.3V przy 4.4GHz :-).

Jak chcesz mieć jeszcze pewność że już wszystko na 100% stabilne jeśli chodzi o procka to OCCT i test z instrukcjami AVX2 + zestaw małych danych.

Ale ostrzegam że to zagrzeje ci nieźle procka. Niektórzy nawet nie uważają tego za wyznacznik stabilności jeśli się wywala. ....

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zawisztheblack
czesć podepnę sie pod temat

 

na początku został polecony arctic liquid freezer II 280 -ale tu cena trochę za wysoka ,co powiecie o arctic liquid freezer II 240? lepszy bedzie od navisa 240? nie moge znaleźć testów gdzie byłyby porównane ze sobą ,jak z wydajnością 240stki>?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, samsungs6 napisał:

@zawisztheblack
czesć podepnę sie pod temat

 

na początku został polecony arctic liquid freezer II 280 -ale tu cena trochę za wysoka ,co powiecie o arctic liquid freezer II 240? lepszy bedzie od navisa 240? nie moge znaleźć testów gdzie byłyby porównane ze sobą ,jak z wydajnością 240stki>?

Wydajność AiO 24mm prezentuje poziom wydajności topowych chłodzeń powietrznych, przy czym AiO potrzebują bardzo wysokich obrotów na wentylatorach, żeby dobić do takiego poziomu. Przy niskich obrotach wentylatorów wydajność AiO leci na łeb. Arctic będzie wydajniejszy od Navisa, bo ma grubszą chłodnicę, a do tego ma w zestawie lepsze wentylatory, które są wydajniejsze i mogą pracować na wyższych obrotach przy podobnej kulturze pracy. Różnica pewnie nie będzie jakaś wielka i zamknie się dosłownie w kilku stopniach. Na Twoim miejscu dozbierałbym trochę do Arctica w rozmiarze 280mm. Jak już kupować takie chłodzenie, to raz, a porządnie i masz spokój na kilka ładnych lat. Tylko wentylatory w wersji 280mm są grubsze niż standardowe (27mm vs 25mm) co przy grubszej chłodnicy Arctica (38mm vs standardowe 30mm w innych AiO) warto wziąć pod uwagę ze względu na kompatybilność chłodzenia z obudowami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zawisztheblack

Siemka to jeszcze ja ,wymieniłem navisa rgb na arctic LQ II 240 (obudowa phanteks p500a)  i mam 4 pytanka :

 

1. radiator jest dłuższy i musiałem przesunąć go  w prawo na topie bo raz ze wadził o kabel EPS cpu  dwa ze wadził o tylni panel obudowy tak że nie wiem czy byłbym w stanie przykręcić radiator do obudowy a nie chciałem dociskać na siłę w lewo - czy tak  może być? i czy wpłynie to na temperatury?

4d8efe03802e5539med.jpg

5c85c6cb6275dff0med.jpg

 

2. wężyki lepiej żeby szły tak jak idą czy może obrócić radiator tak żeby wężyki szły w lewą stronę?

 

3.  wg instrukcji AIO wpinam pod "cpu fan" nie pod "pump fan"  czy w takim razie czy mogę wentylator z obudowy ( 3 pin DC) wpiąć pod slot "pump fan" skoro jest wolny? czy będzie się coś gryzło? 

 

4. gdybym chciał zamontować chłodzenie tak że najpierw są wentyle potem radiator to 1. wentyle zostawiam tak jak są czyli wydmuchiwanie powietrza .2 wentyle do radiatora przykręcam mniejszymi śrubkami

- czy taka zmiana wpłynie jakoś negatywnie na temp?

3a223ee09b12f9c5med.png

Edytowane przez kacpi278

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jest ok, nie ma to wpływu na temperatury.

2. Nie ma to znaczenia, może tak być. 

3. Możesz podłączyć wentylatory pod złącze PUMP_FAN1, ale musisz w UEFI przestawić jego tryb pracy na DC jeśli są to wentylatory 3-pin, inaczej nie będziesz miał nad nimi kontroli i będa lecieć stale na max obrotach.

4. Między konfiguracją push (wentylatory pod chłodnicą pchające powietrze przez nią na zewnątrz), a konfiguracją pull (wentylatory nad chłodnicą ciągnące powietrze przez nią i wyrzucające je na zewnątrz) nie ma różnic w wydajności. Konfiguracja pull pomaga jednak z akumulacją kurzu - zbiera się go mniej między wentylatorami, a chłodnicą jak w przypadku konfiguracji push.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arctic liquid freezer ii 240 

Aida64 1h 50 min r5 3600 4.4 1.288v

Co sądzicie? Git czy za wysokie temp

55b93d1e9072d26bmed.jpg

 

55c6f0d4384d997amed.jpg

Edytowane przez kacpi278

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...