Skocz do zawartości
KamileN7

Ryzen 5 3600 - Problemy z kartą sieciową WIFI na PCI-E.

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam osobny temat bo jak dotąd nie udało mi się rozwiązać problemu. Podczas testów obciążających procesora i pamięć RAM (Na przykład OCCT Duże Dane) rozłącza mi się internet (Dzieje się to praktycznie natychmiast, już podczas pierwszych kilku sekund testu) i w podglądzie zdarzeń pojawia się masa rożnych błędów związanych z sieciówką, problemy nie występują na ustawieniach stock'owych. Jak dotąd udało mi się ustalić że główną przyczyną jest taktowanie RAM powyżej 2400 MHz, od 2666 MHz pojawiają się błędy i rozłączanie internetu. IF ustawione asynchronicznie na 1900 MHz przy taktowaniu 2400 MHz nie sprawia żadnych dodatkowych problemów. Powyżej 2400 MHz nie ma znaczenia czy IF jest ustawione synchronicznie, czy na 1900 MHz, błędy tak czy siak pojawiają się natychmiast po wystartowaniu testu. Wykluczam raczej problem z timingami RAM-u bo 2400 MHz może być dociśnięte do granic możliwości (screen poniżej) i wszystko jest ok, a już całkowicie luźne automatyczne 2666 MHz (także screen poniżej) powoduje problemy. Nie ma też znaczenia to czy procesor jest ustawiony na Stock czy na 4.2 GHz.

Wcześniej sytuacje trochę poprawiało podbicie napięcia SOC do 1.2v, lecz teraz nic to nie daje, ale w międzyczasie przełożyłem dla testu kartę sieciową do inne gniazda (teraz siedzi w drugim gnieździe x16, wcześniej siedziała w x1 na samym dole), więc stąd może wynikać ta zmiana w zachowaniu.

Karta sieciowa to Asus PCE-AX3000, a w tym siedzi Intel Wi-Fi 6 AX200.

Na takich ustawieniach nie ma problemów (Dla ciekawskich jest to stabilne w TM5 przez co najmniej 15 minut, nie sprawdzałem dłużej bo nie ma sensu, ważne że karta sieciowa się nie rozłącza :-P):

AW1tWA6.png

Problemem jest ewidentnie częstotliwość powyżej 2400 MHz (Automat ustawił SOC 1.025v, ale testował 1.1v i 1.2v nic to nie daje!).

myGD8Cc.png

J1L4Uto.png

 

Głowię się nad tym od jakiegoś czasu i nadal nic nie wykombinowałem. Problem jest z samą kartą sieciową, procesorem czy może płytą lub jej biosem? Spotkał się ktoś kiedyś z czymś podobnym? Sorry jeśli zły dział, ale problem jest na tyle złożony że nawet nie wiem jaki byłby odpowiedni ;).

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Setnik napisał:

Podnieś napięcie VSOC.

Już sprawdzałem kilka razy, nic to nie daje. Przekroczę barierę 2400 MHz i pojawiają się błędy, czyli musi to być coś związane podnoszeniem MCLK lub UCLK. FCLK mogę podnieść do 1900 MHz i nadal jest ok.

 

Czy to niżej NB Voltage to napięcie mostu? Ile powinno wynosić?

AOlYIsY.png

 

PS.
Nie jestem w stanie zainstalować najnowszych sterowników do Chipset'u (Ze strony AMD). Nie wiem może jutro zacznę od strzelenia formatu systemu, i to w czymś pomoże.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do NB na Mortarze Max mam tyle samo.

FCLK = UCLK = 1867MHz.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się rozwiązać problem :yuppie:. Problemem klasycznie :szczerbaty: okazał się sterownik AMD do Chipsetu (Ściągnięty kiedyś ze strony AMD, nie od MSI, jak widać poważny błąd!), po zainstalowaniu najnowszego dostępnego sterownika od MSI z Live Update 6 (Sciąga nowszy sterownik niż dostępny na stronie MSI i na stronie AMD), wszystko wróciło do normy. Dalej mogę ganiać RAM na w pełni stabilnym IF 1900 MHz :-D, przy SOC 1.1v i katować proca testami i internet się nie rozłącza.

Edytowane przez KamileN7
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nowszego sterownika chipsetu niż 2.07.14.327. To co widzisz w gównianym MSI Live Update (za którego sam fakt używania powinno się kopać w przedziałek lewą nogą bo prawej szkoda) to zwykły błąd po stronie MSI, jełop który się tym zajmuje zrobił błąd w numeracji.

Jednak cieszy mnie to, że problem solved i znowu wychodzi stara prawda - kto nie aktualizuje sterowników ten wcześniej czy później dostaje pstryczka w nos. :E

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI Live Update jestem zmuszony używać do ściągnięcia MysticLight, tylko wersja którą mi pobierze działa z tą płytą, potem od razu odinstalowuje to dziadostwo :-P. Teraz z ciekawości ściągnąłem sterowniki przez ten program, bo te najnowsze ze strony AMD nie dawały się zainstalować (Wyskakiwał błąd przy instalacji). Live Update ściągną jakąś wersje 2.07.21.306, a na stronie MSI jest 2.05.04.352. Kij wie co jest czym i co jest nowsze, ważne że stery od MSI działają, a te bezpośrednio od AMD powodują problemy.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterownik ściągnięty przez Live Update zawiera te same aktualizacje co ten najnowszy ze strony AMD i daje się zainstalować ;). MSI je sobie chyba trochę inaczej numeruje dla odróżnienia od tych bezpośrednio ze strony AMD. Możliwe że dodają coś od siebie do sterownika, bo waga też jest inna.

2.07.14.327 (Ze strony AMD)

rX7oPiD.png

 

 2.07.21.306 (MSI Live Update)

01qBj9s.png

 

2.05.04.352 (Ze strony MSI)

fWDVqVL.png

 

Więc ściągnięcie sterownika z Live Update nie było wcale takie głupie. Mimo że to niby te same sterowniki, to dlaczego ten ze strony AMD nie chciał się nawet zainstalować, a ten sam ale ściągnięty z Live Update działa prawidłowo i nie powoduje problemów z urządzeniami podpiętymi do PCI Express?

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo AMD od jakiegoś czasu ma problem z nową wersją swojego instalatora, niektórym się instalują poprawnie a innym wywala errora, temat znany od jakiegoś już czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...