Skocz do zawartości
PACIK19

Dell S2721DGF - 27" 165Hz 1440p, NanoIPS, 98% DCI-P3, G-SYNC Compatible

Rekomendowane odpowiedzi

Przyszły do mnie wczoraj dwie sztuki tego monitora. Na dniach napiszę dokładniejszy opis ale na razie w skrócie: nie jestem zadowolony, będzie raczej zwrot.

Drugiej sztuki jeszcze nie zdążyłem rozpakować, testuję póki co pierwszą i najgorszą wadą jest BLB w prawym dolnym rogu. W lewym dolnym też jest ale dużo mniejsze. BLB nie widać za bardzo w Windowsie ani w jasnych/kolorowych grach (FC3 na przyklad) ale w ciemnych grach psuje cały efekt. Po całym dniu użytkowania nie poprawiło się. Im bliżej ekranu siedzę tym gorzej to wygląda bo większy jest kąt patrzenia na ten róg. Ale daleko siedząc patrząc w środek ekranu też jest dupa.

Porównuję monitor side-by-side w moją starą IIyama Prolite 24" VA 1080p (kupiona 6 lat temu za mniej niż 1000zł) i Dell wypada kiepsko.

Pierwsze wrażenie było nawet niezłe bo wow kolory nasycone ale po przyjrzeniu okazało się, że kolory czerwony/pomarańczowy/żółty są totalnie przesycone. Twarze ludzi są opalone, czerwony jest brzydki i przesycony. Zielony i niebieski są raczej OK, tak samo jak na iiyama.

Oprócz tego dużo testowałem w grze Thief i tint całego ekranu jest mocno w strone zieleni (IIyama w stronę magenty ale nie ma wątpliwości że obraz na IIyama jest "taki jak ma być").

Czerń oczywiście słaba ale w sumie i tak sporo lepsza niż myślałem. Gorzej z kontrastem - w Thief jak się gra to nie ma klimatu bo wszystko jest wyprane przez słaby kontrast no i jeszcze to BLB do tego - nie ma detali w cieniach.

Mówili że IPS są tylko w nocy słabe a w dzień OK. Nie zgadzam się, w dzień jest jeszcze gorzej bo przez ten niski kontrast to już w ogóle nie widać detali a na IIyama wszystko super widać czy w dzień czy w nocy.

Do tego chyba dochodzą odbicia większe w Dellu i to też chyba powoduje bardziej wyprany obraz.

Zamówiłem teraz w x-kom LG 32GK650F (1350zł) na panelu VA - to był mój pierwszy typ na początku researchu i chyba powinienem był brać od razu to. Porównam sobie z Dellem i zobaczymy.

Jeśli chodzi o mnie - do dupy są te gamingowe monitory, specjalnie chyba przesycają zielony i czerwony żeby na demkach w sklepie fajnie wyglądało ale co z tego skoro kolory są nienaturalne. Moja biedna stara IIyama (która też nie ma w ogóle wg. mnie smużenia w grach, choć nie gram za bardzo w rzeczy typu Overwatch) ma te kolory dobrze wyrównane domyślnie.

Jeśli chodzi o IPS vs VA to takie same miałem odczucia porównując kilkanaście paneli na demku Cyberpunka w MediaMarkt - tanie VA mi się dużo bardziej podobały niż tanie IPSy, przez lepszy kontrast.

Fotka na zwiększonej jasności aparatu (jasność monitorów zbliżona)

https://imgur.com/a/VvJSPdo

  • Thanks 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna osoba mówiąca o przesyconych kolorach, gdzie monitor ma jak byk napisane, że posiada poszerzony gamut i stąd się to bierze...

Edytowane przez mazi91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogłem potestować bo w końcu dzień wolnego i nadal jestem zadowolony, wczesniej używałem presetu standard ale jednak moba/rts lub RPG znacznie bardziej mi podpasowały, ustawianie ręcznie RGB jakoś mi nie idzie ale jak wspominałem, jestem daltonistą, kolory postrzegam inaczej, a w grach mam załączone tryby dla daltonistów, które też sporo zmieniają :)

Na standardowej jasności/kontraście 75/75 wygląda wszystko pięknie i w grach czy w necie ale zarówno w dzień jak i w nocy wypala oczy.

Na ten moment mam jasność 39 i kontrast 75, oczy nie bolą wszystko wygląda dobrze poza lekko przybrudzoną bielą ale do przeżycia. Ciekaw jestem jak Wy macie ustawione te parametry?

Wrzucam zdjęcia monitora, pierwsze aparat rozjaśnił. Na razie zostawiam sobie tę sztukę, mam dwa tygodnie w każdym razie :) Na ten moment w grach nic mi nie przeszkadza, ciemny lew górny róg lekko irytuje w przeglądarce ale ogólnie nie uważam aby było źle.

 

bD8NQ9E.jpeg0W4alBZ.jpeg

Edytowane przez areq18
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgłosiłem w x-komie wymianę i przy najbliższej dostawie dostanę nową sztukę. Dowiedziałem się, że nie będę musiał dopłacać do nowej ceny, fajnie. Po tym zadecyduję czy ten monitor zostaje czy jednak wezmę Asusa lub coś z matrycą VA. 

BLB w tym monitorze zupełnie nie przeszkadza. Mam jaśniej w niektórych miejscach, jak na tych zdjęciach. To jest widoczne wyłącznie na całkowicie czarnym ekranie, w żadnym innym przypadku. Wystarczy, że w tym miejscu wyświetla się cokolwiek i tego nie widać.

Przeszkadza za to, że w lewym górnym rogu biel jest nie taka jak powinna. Być może wynika to z procesu technologicznego i niedoklejenia WLED, skoro u ludzi się powtarza, a u niektórych występuje bąbelek powietrza na czarnej części.

Tak czy inaczej - z przykrością stwierdzam, że monitor jest trochę przereklamowany. Recenzenci niestety nie zwrócili uwagi na pewne rzeczy, które wychodzą przy parodniowym użytkowaniu, ew. dostali idealne, sprawdzone sztuki do recenzji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mazi91 napisał:

Kolejna osoba mówiąca o przesyconych kolorach, gdzie monitor ma jak byk napisane, że posiada poszerzony gamut i stąd się to bierze...

OK, doczytałem teraz trochę i czuję się jak klient nabity w butelkę ;) Skoro szeroki gamut działa dobrze tylko z MacOS to czemu pakują to do monitorów gamingowych? Gamerzy używają Maca od kiedy?:D To chyba jest tak samo jak z tym lipnym HDR400 - ładują cokolwiek co można uznać za "nowy feature" którego twój stary panel nie ma, a jak wejść w szczegóły to się okazuje, że z tymi featurami wszystko jest gorzej..

Windows 7, 10, i Ubuntu nie wspierają szerokiego gamutu, więc jestem zmuszony żyć z przesyconymi (bardzo! to nie jest subtelna różnica) kolorami w OS i w grach. Za dwa tysiące PLN. Przy czym mój stary panel sprzed 6 lat i ponad połowę tańszy miał kolory OK. Ach ten kapitalizm :p

No nic, mądry Polak po szkodzie, zobaczymy jak 32GK650F bez wide gamutu, który powinien do mnie przyjść jutro.

Tyle godzin spędzonych na researchu na /r/Monitors i nikt przed tym gamutem nie ostrzegał..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mickpl napisał:

Zgłosiłem w x-komie wymianę i przy najbliższej dostawie dostanę nową sztukę. Dowiedziałem się, że nie będę musiał dopłacać do nowej ceny, fajnie. Po tym zadecyduję czy ten monitor zostaje czy jednak wezmę Asusa lub coś z matrycą VA. 

BLB w tym monitorze zupełnie nie przeszkadza. Mam jaśniej w niektórych miejscach, jak na tych zdjęciach. To jest widoczne wyłącznie na całkowicie czarnym ekranie, w żadnym innym przypadku. Wystarczy, że w tym miejscu wyświetla się cokolwiek i tego nie widać.

Przeszkadza za to, że w lewym górnym rogu biel jest nie taka jak powinna. Być może wynika to z procesu technologicznego i niedoklejenia WLED, skoro u ludzi się powtarza, a u niektórych występuje bąbelek powietrza na czarnej części.

Tak czy inaczej - z przykrością stwierdzam, że monitor jest trochę przereklamowany. Recenzenci niestety nie zwrócili uwagi na pewne rzeczy, które wychodzą przy parodniowym użytkowaniu, ew. dostali idealne, sprawdzone sztuki do recenzji.

A jak to wygląda z wymianą? Jak trzeba zgłosić oraz czy zostaje u Ciebie ten monitor dopóki nie dostaniesz nowego czy oddajesz i czekasz na dostawę? Nie mam bad pixeli kolory mi się podobają jedynie jak pracuje zdalnie w 60hz bo taki mam super komp służbowy to czerwień bije po oczach tak zauważam blb w lewym dolnym rogu ale nie wiem czy są w ogóle idealnie dograne sztuki czy jest warto ryzykować zmianę na coś innego albo inną sztukę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Coolios napisał:

A jak to wygląda z wymianą? Jak trzeba zgłosić oraz czy zostaje u Ciebie ten monitor dopóki nie dostaniesz nowego czy oddajesz i czekasz na dostawę? Nie mam bad pixeli kolory mi się podobają jedynie jak pracuje zdalnie w 60hz bo taki mam super komp służbowy to czerwień bije po oczach tak zauważam blb w lewym dolnym rogu ale nie wiem czy są w ogóle idealnie dograne sztuki czy jest warto ryzykować zmianę na coś innego albo inną sztukę. 

 

Szczerze mówiąc to nie wiem, bo mieszczę się w terminie 15 dni kiedy będzie nowa dostawa. Czyli przyjeżdżam ze starym, dostaję nowy. Trzeba zadzwonić do nich to wszystko Ci powiedzą, ale generalnie są bardzo profesjonalni i mili.

Jeżeli Twój problem polega wyłącznie na tym, że masz BLB w lewym dolnym rogu to bym odpuścił. Też mam tu BLB i ze zdjęć wnioskuję, że wszyscy mają. Ewentualnie wymiana na jakiś inny monitor. W każdym razie - tego nie widać w absolutnie każdym zastosowaniu, wyłącznie jak masz pełny, czarny ekran. Cokolwiek się wyświetli to tego BLB nie widać, a na pełny, czarny ekran przecież i tak nie ma co iiczyć - to nie OLED tylko IPS, IPS-y tak mają.

Problemem jest rażąco kiepski balans bieli w lewym górym rogu - z wypowiedzi na forum wnioskuję, że problem jest powszechny, ale nie wszyscy tak mają, ew. nie wszyscy to widzą. Parę postów wcześniej przesłałem grafikę, którą jak odpalisz na pełny ekran to zobaczysz czy są tu różnice.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mickpl napisał:

Zgłosiłem w x-komie wymianę i przy najbliższej dostawie dostanę nową sztukę. Dowiedziałem się, że nie będę musiał dopłacać do nowej ceny, fajnie. Po tym zadecyduję czy ten monitor zostaje czy jednak wezmę Asusa lub coś z matrycą VA. 

BLB w tym monitorze zupełnie nie przeszkadza. Mam jaśniej w niektórych miejscach, jak na tych zdjęciach. To jest widoczne wyłącznie na całkowicie czarnym ekranie, w żadnym innym przypadku. Wystarczy, że w tym miejscu wyświetla się cokolwiek i tego nie widać.

Przeszkadza za to, że w lewym górnym rogu biel jest nie taka jak powinna. Być może wynika to z procesu technologicznego i niedoklejenia WLED, skoro u ludzi się powtarza, a u niektórych występuje bąbelek powietrza na czarnej części.

Tak czy inaczej - z przykrością stwierdzam, że monitor jest trochę przereklamowany. Recenzenci niestety nie zwrócili uwagi na pewne rzeczy, które wychodzą przy parodniowym użytkowaniu, ew. dostali idealne, sprawdzone sztuki do recenzji.

Czyli ja w swoim wypadku powinienem również powiedzieć, że Aurous FIQ27 oraz FIQ27-P są przereklamowane, ponieważ trafiłem na dwie sztuki, które posiadały widoczną na pół ekranu nierównomierne podświetlenie matrycy, czy tak jak w przypadku G7, ponieważ posiadał specyficzny BLB, ze względu na jego zakrzywienie oraz mega ogromną podstawkę, XB273U GS ze względu na wysoką jasność minimalną, itd, a monitory droższe od Della. Hardware Unboxed oraz Rtings sami kupi te monitory, także nie dostali ich na testy od Della.

12 minut temu, Elbios napisał:

OK, doczytałem teraz trochę i czuję się jak klient nabity w butelkę ;) Skoro szeroki gamut działa dobrze tylko z MacOS to czemu pakują to do monitorów gamingowych? Gamerzy używają Maca od kiedy?:D To chyba jest tak samo jak z tym lipnym HDR400 - ładują cokolwiek co można uznać za "nowy feature" którego twój stary panel nie ma, a jak wejść w szczegóły to się okazuje, że z tymi featurami wszystko jest gorzej..

Windows 7, 10, i Ubuntu nie wspierają szerokiego gamutu, więc jestem zmuszony żyć z przesyconymi (bardzo! to nie jest subtelna różnica) kolorami w OS i w grach. Za dwa tysiące PLN. Przy czym mój stary panel sprzed 6 lat i ponad połowę tańszy miał kolory OK. Ach ten kapitalizm ?

No nic, mądry Polak po szkodzie, zobaczymy jak 32GK650F bez wide gamutu, który powinien do mnie przyjść jutro.

Tyle godzin spędzonych na researchu na /r/Monitors i nikt przed tym gamutem nie ostrzegał..

Ponieważ niektórzy lubią przesycone kolory, tak jak np. Samsung podbija kolory podczas robienia zdjęć, co jest przyjemniejsze dla oka. Raczej nikt tego monitora na siłę Tobie nie wcisnął, abyś miał się tak czuć. Nie doczytałeś, zdarza się.

Masz na myśli, że mimo monitora o szerokim gamucie, kolor czerwony nie będzie przesycony na domyślnych ustawieniach oraz / lub bez kalibracji? Niestety monitor nie posiada trybu sRGB, aby chociaż go trochę obciąć. Tak w ogóle, twierdzisz że Twój stary monitor miał / ma okey kolory, był kalibrowany? Zresztą masz głównie przesycony kolor czerwony oraz zielony, chociaż tego ostatniego za bardzo nie zauważyłem, z resztą nie jest tak źle.

Jak chcesz mieć relatywnie dobry monitor z dobrym odwzorowaniem kolorów to masz jeszcze PA278QV od Asusa, lecz to już nie będzie monitor na szybkiej matrycy.

12 minut temu, Coolios napisał:

A jak to wygląda z wymianą? Jak trzeba zgłosić oraz czy zostaje u Ciebie ten monitor dopóki nie dostaniesz nowego czy oddajesz i czekasz na dostawę? Nie mam bad pixeli kolory mi się podobają jedynie jak pracuje zdalnie w 60hz bo taki mam super komp służbowy to czerwień bije po oczach tak zauważam blb w lewym dolnym rogu ale nie wiem czy są w ogóle idealnie dograne sztuki czy jest warto ryzykować zmianę na coś innego albo inną sztukę. 

Jak wymieniałem podkładkę, to starą oddałem i czekałem na nowe. Jak byś miał w przypadku monitora, stawiam, że tak samo. Chyba że zgłosisz przez stronę chęć wymiany, to powinna czekać na Ciebie nowa sztuka w salonie i wtedy oddasz obecną. Czerwień bije, ponieważ monitor jest o szerokim gamucie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mazi91 napisał:

Ponieważ niektórzy lubią przesycone kolory, tak jak np. Samsung podbija kolory podczas robienia zdjęć, co jest przyjemniejsze dla oka. Raczej nikt tego monitora na siłę Tobie nie wcisnął, abyś miał się tak czuć. Nie doczytałeś, zdarza się.

Tego trochę nie rozumiem, owszem niektóre smartfony ocieplają barwy na zdjęciach żeby było bardziej instagramowo ale to jest konsekwentne ocieplenie - wszystkich kolorów. Ma to jakiś sens. Różne rzeczy można lubić ale w przypadku oglądania kontentu sRGB na monitorze nie-sRGB to jest po prostu mismatch, przekłamanie, niewłaściwy obraz, coś wymagającego korekty. To jakby nie wiem, był jakiś format audio który innym torem puszcza kanał lewy i innym prawy, i sprzedawaliby słuchawki które nie rozpoznają tego i grają kanały odwrotnie, i ludzie by mówili że tak im się bardziej podoba..

Jakby wszystkie kolory były równomiernie nasycone to by się zbiło saturation w OSD i git. Tak to trochę lipa skoro głównie czerwony/pomarańczowy/żółty są przekłamane a reszta OK (poza ogólnym zielonym tintem ale może to tylko mój panel).

Cytat

Masz na myśli, że mimo monitora o szerokim gamucie, kolor czerwony nie będzie przesycony na domyślnych ustawieniach oraz / lub bez kalibracji? Niestety monitor nie posiada trybu sRGB, aby chociaż go trochę obciąć. 

No właśnie, pierwsza moja myśl była taka że sobie to wyłącze w OSD a tu lipa, nie ma takiej możliwości. Zdaje się że jest w Eizo i w innych nie-gamingowych monitorach pewnie też. Ale czytałem, że nawet jak jest sRGB emulation to zazwyczaj działa to kijowo.

Czytałem właśnie, że ludzie sobie radzą wgrywając profile z kalibracją innych ludzi (którzy mieli dostęp do kalibratora) ale też mówią, że to ma marny sens skoro panele różnią się od siebie. Więc zawsze będzie jakieś większe lub mniejsze przekłamanie, póki się nie sprawdzi kalibratorem za dużo $$$. Po co się z tym męczyć i jeszcze do tego dopłacać skoro można kupić tańszy monitor sRGB? No i nawet jak się wgra profil to zdaję się cały Windows i tak będzie przekłamany, Firefox też, i do każdej aplikacji oddzielnie trzeba chyba wgrywać ten profil. Męczarnia. Jeszcze gorzej jak się ma dwa różne monitory. A w Ubuntu po prostu nie ma supportu wide-gamut i tyle :P Tylko na Macu jest w miarę bezboleśnie dzięki wsparciu w OS.

Cytat

Tak w ogóle, twierdzisz że Twój stary monitor miał / ma okey kolory, był kalibrowany? Zresztą masz głównie przesycony kolor czerwony oraz zielony, chociaż tego ostatniego za bardzo nie zauważyłem, z resztą nie jest tak źle.

Mój poprzedni nie był kalibrowany w żaden sposób, zmieniałem tylko jasność i kontrast, nic nie musiałem ingerować. Oczywiście nie jest to na pewno w 100% referencja, ale wiem jak czerwony kolor powinien wyglądać i na Dellu jest po prostu jasny bordowy. No i ta opalenizna na twarzach ludzi. Moją referencją są wszystkie inne wyświetlacze jakich używam/używałem, laptopy, telefony, monitory biurowe (też Dell IPS), i ta Iiyama.

Cytat

Jak chcesz mieć relatywnie dobry monitor z dobrym odwzorowaniem kolorów to masz jeszcze PA278QV od Asusa, lecz to już nie będzie monitor na szybkiej matrycy.

Kurczę, głównie dlatego zmieniam monitor żeby mieć Freesync i 144Hz. To drugie aż takiego wrażenia na mnie nie robi (testowałem i IMHO jest overhyped chyba że gra się tylko w szybkie gry) ale tearing to jest problem, który mnie irytuje w grach od lat i obiecywałem sobie, że kolejny monitor będę brał z VRR żeby tego uniknąć i nie być zmuszonym do częstego upgradu sprzętu by mieć fpsów zawsze tyle co odświeżanie monitora.

 

P.S. odpaliłem sobie jeszcze misję Sapienza z HITMAN na obu monitorach - tam jest dosyć kolorowo. Widać, że na Dellu kolory są trochę przekłamane, takie cukierkowe jak z Warcrafta, zwłaszcza czerwony, żółty, ale też okazuje się niebieski. Hitman jest dziwnie opalony (już nie taki zimny zabójca :P), czerwone płachty mają bardzo nienaturalny nasycony odcień, ściany, które mają być żółte są pomarańczowe, skopany jest też kolor wody - na IIyama ładny niebieski a na Dellu taki jaśniejszy niebiesko-zielonawy (bywają takie morza ale raczej nie o to chodziło twórcom).

Porównywałem też trochę swoich zdjęć z wakacji i na niektórych fotach widać przekłamania - np. osoba w różowej kurtce przeciwdeszczowej na Dellu ma ten odcień też przesycony i nienaturalny - wiadomo jak te kurtki wyglądają w realu i to nie jest to. Trawa i krzaki na Dellu są zbyt ciemnozielone, w słoneczny dzień powinien być jaśniejszy zielony, minimalnie w stronę żółtego, a tu taka zieleń jakby z painta wziąć.

Edytowane przez Elbios
update

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy te jaskrawe kolory mogą mieć wpływ na oczy? Bo zauważyłem że na tym monitorze bardziej męczą mi się oczy, na drugi dzień to odczuwam szczególnie po nocy. Mimo że jasność mam ustawioną na 4%, to jednak biel powoduje u mnie lekki dyskomfort. Jeśli nie chcemy by czerwony kolor dawał po oczach, to w menu monitora, w zakładce custom color i saturation obniżamy wartość dla koloru czerwonego (R).

Edytowane przez MarioDee
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, MarioDee napisał:

Czy te jaskrawe kolory mogą mieć wpływ na oczy? Bo zauważyłem że na tym monitorze bardziej męczą mi się oczy, na drugi dzień to odczuwam szczególnie po nocy. Mimo że jasność mam ustawioną na 4%, to jednak biel powoduje u mnie lekki dyskomfort. Jeśli nie chcemy by czerwony kolor dawał po oczach, to w menu monitora, w zakładce custom color i saturation obniżamy wartość dla koloru czerwonego (R).

Wydaje mi się, że to kwestia przyzwyczajenia. Po zastosowaniu porad wyżej i kolejnym dniu użytkowania jest coraz lepiej. Powoli przestawiam się na ogarnianie takiego ekranu, w niektórych aplikacjach skaluje interfejs, by był większy tekst. 

Zmieniam też jasność - w starym monitorze ciągle miałem to samo ustawione. Tu matryca daje ostro światło, więc manipuluje jasnością od pory dnia i tego co robię. Rano mam czasami tak jak ty 2-3%. Wieczorami jak gram rozjaśniam ją mocniej, by gry wyglądały lepiej. Dziwne, ale wieczorami nie przeszkadza mi duża jasność. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ok. 40% jasność jest ok, nie kuje w oczy. Polecam zainstalować software od Della to można sobie wygodnie zmieniać obok zegarka systemowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, MarioDee napisał:

Czy te jaskrawe kolory mogą mieć wpływ na oczy? Bo zauważyłem że na tym monitorze bardziej męczą mi się oczy, na drugi dzień to odczuwam szczególnie po nocy. Mimo że jasność mam ustawioną na 4%, to jednak biel powoduje u mnie lekki dyskomfort. Jeśli nie chcemy by czerwony kolor dawał po oczach, to w menu monitora, w zakładce custom color i saturation obniżamy wartość dla koloru czerwonego (R).

Szukałem w zagranicznych opiniach i podobno nanoIPS nie jest dla każdego. U niektórych powoduje duże zmęczenie oczu. Chyba będę jednak zwracać ten monitor. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli piszesz, że to taki urok nanoIPSa? Czyli jest to możliwe, ze właśnie dlatego moje oczy się męczą, mimo jasności ustawionej na kilka procent?

Edytowane przez MarioDee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, MarioDee napisał:

Czyli piszesz, że to taki urok nanoIPSa? Czyli jest to możliwe, ze właśnie dlatego moje oczy się męczą, mimo jasności ustawionej na kilka procent?

Nie wiem czy chodzi tu dokładnie o nanoIPS czy inną technologię. Ten monitor jest na tej samej matrycy co LG i tamten monitor ma wiele wątków o bólu głowy i oczu.

https://www.rtings.com/monitor/discussions/dZnEkHdlrNtXlfNE/20-khz-flicker-related-to-eye-pain-headache - tu masz dyskusje o tym Dellu.

Wolę go zwrócić niż potem bujać się z bólem głowy i oczu. Kupie coś na matrycy TN, bo boję się już IPSa. 

Edytowane przez ZawiszaCzarny102

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie oczy się męczyły przez pierwszy dzień, na ten moment jest ok. Bawiłem się suwakami jasność/kontrast tak aby obraz biel nie była jaskrawa i chyba pomogło. Dodatkowo preset rts najlepiej się sprawdza w grach internetach ale może to kwestia dobrej sztuki. Na razie testuję i mam nadzieję, że będzie nadal dobrze bo nie chciałbym go odsyłać.

Obecnie jasność/kontrast 28/79 zaś w panelu nvidii głębia kolorów na 8bit, chyba na gtx960 nie działa 10 bit bo nie mam takiej opcji w liście rozwijanej, może to tutaj leży problem? Nie znam się więc może to głupie przypuszczenie :D

Edytowane przez areq18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Elbios napisał:

Tego trochę nie rozumiem, owszem niektóre smartfony ocieplają barwy na zdjęciach żeby było bardziej instagramowo ale to jest konsekwentne ocieplenie - wszystkich kolorów. Ma to jakiś sens. Różne rzeczy można lubić ale w przypadku oglądania kontentu sRGB na monitorze nie-sRGB to jest po prostu mismatch, przekłamanie, niewłaściwy obraz, coś wymagającego korekty. To jakby nie wiem, był jakiś format audio który innym torem puszcza kanał lewy i innym prawy, i sprzedawaliby słuchawki które nie rozpoznają tego i grają kanały odwrotnie, i ludzie by mówili że tak im się bardziej podoba..

Jakby wszystkie kolory były równomiernie nasycone to by się zbiło saturation w OSD i git. Tak to trochę lipa skoro głównie czerwony/pomarańczowy/żółty są przekłamane a reszta OK (poza ogólnym zielonym tintem ale może to tylko mój panel).

No właśnie, pierwsza moja myśl była taka że sobie to wyłącze w OSD a tu lipa, nie ma takiej możliwości. Zdaje się że jest w Eizo i w innych nie-gamingowych monitorach pewnie też. Ale czytałem, że nawet jak jest sRGB emulation to zazwyczaj działa to kijowo.

Czytałem właśnie, że ludzie sobie radzą wgrywając profile z kalibracją innych ludzi (którzy mieli dostęp do kalibratora) ale też mówią, że to ma marny sens skoro panele różnią się od siebie. Więc zawsze będzie jakieś większe lub mniejsze przekłamanie, póki się nie sprawdzi kalibratorem za dużo $$$. Po co się z tym męczyć i jeszcze do tego dopłacać skoro można kupić tańszy monitor sRGB? No i nawet jak się wgra profil to zdaję się cały Windows i tak będzie przekłamany, Firefox też, i do każdej aplikacji oddzielnie trzeba chyba wgrywać ten profil. Męczarnia. Jeszcze gorzej jak się ma dwa różne monitory. A w Ubuntu po prostu nie ma supportu wide-gamut i tyle :P Tylko na Macu jest w miarę bezboleśnie dzięki wsparciu w OS.

Mój poprzedni nie był kalibrowany w żaden sposób, zmieniałem tylko jasność i kontrast, nic nie musiałem ingerować. Oczywiście nie jest to na pewno w 100% referencja, ale wiem jak czerwony kolor powinien wyglądać i na Dellu jest po prostu jasny bordowy. No i ta opalenizna na twarzach ludzi. Moją referencją są wszystkie inne wyświetlacze jakich używam/używałem, laptopy, telefony, monitory biurowe (też Dell IPS), i ta Iiyama.

Kurczę, głównie dlatego zmieniam monitor żeby mieć Freesync i 144Hz. To drugie aż takiego wrażenia na mnie nie robi (testowałem i IMHO jest overhyped chyba że gra się tylko w szybkie gry) ale tearing to jest problem, który mnie irytuje w grach od lat i obiecywałem sobie, że kolejny monitor będę brał z VRR żeby tego uniknąć i nie być zmuszonym do częstego upgradu sprzętu by mieć fpsów zawsze tyle co odświeżanie monitora.

 

P.S. odpaliłem sobie jeszcze misję Sapienza z HITMAN na obu monitorach - tam jest dosyć kolorowo. Widać, że na Dellu kolory są trochę przekłamane, takie cukierkowe jak z Warcrafta, zwłaszcza czerwony, żółty, ale też okazuje się niebieski. Hitman jest dziwnie opalony (już nie taki zimny zabójca :P), czerwone płachty mają bardzo nienaturalny nasycony odcień, ściany, które mają być żółte są pomarańczowe, skopany jest też kolor wody - na IIyama ładny niebieski a na Dellu taki jaśniejszy niebiesko-zielonawy (bywają takie morza ale raczej nie o to chodziło twórcom).

Porównywałem też trochę swoich zdjęć z wakacji i na niektórych fotach widać przekłamania - np. osoba w różowej kurtce przeciwdeszczowej na Dellu ma ten odcień też przesycony i nienaturalny - wiadomo jak te kurtki wyglądają w realu i to nie jest to. Trawa i krzaki na Dellu są zbyt ciemnozielone, w słoneczny dzień powinien być jaśniejszy zielony, minimalnie w stronę żółtego, a tu taka zieleń jakby z painta wziąć.

Osobiście od siebie dodam, że u mnie czerwony jest czerwony, a nie bordowy, lecz na saturacja jest większa, aniżeli niż na moim U2414H, który posiada standardowy gamut. Oraz nie wydaje mi się, że jest to jakiś mismatch, w końcu po coś się bierze standard DCI-P3 czy REC.2020 i wyświetla po prostu więcej kolorów, aniżeli monitor posiadający gamut sRGB, gdyż jakby nie patrzeć, wide gamut musi zawierać w sobie sRGB. To jest logiczne. Dodatkowo kalibracja takich monitorów w fabryce też jest wykonywana na różne sposoby i potem mamy co mamy, jeden wielki rozgardiasz z tym. Zresztą po kalibracji widać, że ten monitor można ograniczyć do gamutu sRGB.

Jutro sobie porównam z moim U2414H, w trybie sRGB i zobaczę. Ogólnie też jakieś opalenizny nie widzę na swoim, o której piszesz. Możesz podać zdjęcie przykładowe i sobie porównam wtedy? Tez mam różne monitory, laptopy i widzę, że co wyświetlacz, to wyświetla to co chce i jak chce. W pracy dwa monitory inaczej wyświetlają zielony, laptop inaczej, więc w tej kwestii byłbym ostrożny.

Z tego co się orientuję, to aplikacja musi posiadać obsługę profili, aby z nich korzystać. To nie jest tak, że musisz wgrywać profil z osobna do każdej aplikacji. Ktoś to tutaj już opisał. MacOS to inna para kaloszy, gdzie i tak monitor domyślnie będzie wyświetlać kolory tak jak na Windowsie, choć tutaj mogę być w błędzie, lecz dziwne byłoby dla mnie, że po podłączeniu wide gamut monitor, masz od razu przycięty do sRGB, przecież do tego też kalibracja by się zdała, aby to miało ręce i nogi. Lecz nie mam jak tego zweryfikować na chwilę obecną niestety.

Z tym dopłacaniem to nie do końca tak jest jak mówisz. Jak chcesz monitor z ergonomiczną podstawką to większość ma szeroki gamut, zresztą sama certyfikacja HDR tego wymaga. Mówię o IPS, tanie VA mnie nie interesuje, ze względu na wolne matryce. Tylko nowe SVA od Samsunga w G7 i innych daje radę, jeżeli chodzi o pixel responsiveness.

Te kolory nie są przekłamane, to musisz zrozumieć i pamiętać, monitor po prostu więcej ich wyświetla. Wróć do sRGB jak tak bardzo to Tobie przeszkadza, lecz stawiam, że i tak skończysz na wide gamucie ostatecznie. Plus ten VA i tak będzie o wiele wolniejszy od tego Della. To też się widzi, jak matryca jest  wolniejsza. Przynajmniej ja widziałem różnicę między FI27Q a G7, przy 120Hz, gdzie G7 był o wiele szybszy od FiQ27 czy mięzy FIQ27, a Dellem na matrycy od LG. Masz tutaj informacje o gamucie kolorów: KLIK. Jakbyś miał monitor wyświetlający bliżej REC.2020 albo Adobe RGB, to by Ci oczy wypaliło :E Jak zobaczysz, Adobe RGB wychodzi poza trójkąt DCI-P3. Jeszcze jeden ciekawy link z porównaniem sRGB do AdobeRGB od Eizo: KLIK

2 godziny temu, MarioDee napisał:

Czyli piszesz, że to taki urok nanoIPSa? Czyli jest to możliwe, ze właśnie dlatego moje oczy się męczą, mimo jasności ustawionej na kilka procent?

Nie, to kwestia tego, że jest PWM o wysokiej częstotliwości wykorzystany do sterowania podświetleniem, co jest jasno zaznaczone w recke na Rtings. W teorii nie powinno to powodować bólu głowy czy zmęczenia, lecz w praktyce jest z tym różnie. PWM jest wykrozystywany w wysokiej częstotliwości, więc nawet aparat mojego SGS9+ tego nie wychwycił na jasności równej 0.

Godzinę temu, ZawiszaCzarny102 napisał:

Nie wiem czy chodzi tu dokładnie o nanoIPS czy inną technologię. Ten monitor jest na tej samej matrycy co LG i tamten monitor ma wiele wątków o bólu głowy i oczu.

https://www.rtings.com/monitor/discussions/dZnEkHdlrNtXlfNE/20-khz-flicker-related-to-eye-pain-headache - tu masz dyskusje o tym Dellu.

Wolę go zwrócić niż potem bujać się z bólem głowy i oczu. Kupie coś na matrycy TN, bo boję się już IPSa. 

To nie ma nic wspólnego z matrycą i nie masz się czego bać z monitorem z matrycą IPS. To jest związane ze sposobem, jaki jest wykorzystany do sterowania podświetleniem. Dodatkowo, to że jest to prawie że identyczna matryca co w LG nie musi od razu znaczyć, że sterowanie podświetleniem jest takie same. Zresztą nawet w linku masz naisane "(...)20kHz flicker(...)" co jasno sugeruje, że jest wykorzystywany PWM. Niektóre osoby są na to bardzo wyczulone. Po prostu spróbuj inny model. Powrót na TN to krok wstecz...

16 minut temu, areq18 napisał:

U mnie oczy się męczyły przez pierwszy dzień, na ten moment jest ok. Bawiłem się suwakami jasność/kontrast tak aby obraz biel nie była jaskrawa i chyba pomogło. Dodatkowo preset rts najlepiej się sprawdza w grach internetach ale może to kwestia dobrej sztuki. Na razie testuję i mam nadzieję, że będzie nadal dobrze bo nie chciałbym go odsyłać.

Obecnie jasność/kontrast 28/79 zaś w panelu nvidii głębia kolorów na 8bit, chyba na gts960 nie działa 10 bit bo nie mam takiej opcji w liście rozwijanej, może to tutaj leży problem? Nie znam się więc może to głupie przypuszczenie :D

Jasność 28 w nocnych warunkach czy dziennych? Też mam głębię ustawioną na 8bit, gdyż grafika nie pozwala na więcej najprawdopodobniej po HDMI. Po DP powinno dać radę.

 

Edytowane przez mazi91
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, mazi91 napisał:

Nie, to kwestia tego, że jest PWM o wysokiej częstotliwości wykorzystany do sterowania podświetleniem, co jest jasno zaznaczone w recke na Rtings. W teorii nie powinno to powodować bólu głowy czy zmęczenia, lecz w praktyce jest z tym różnie. PWM jest wykrozystywany w wysokiej częstotliwości, więc nawet aparat mojego SGS9+ tego nie wychwycił na jasności równej 0.

 

10 minut temu, mazi91 napisał:

To nie ma nic wspólnego z matrycą i nie masz się czego bać z monitorem z matrycą IPS. To jest związane ze sposobem, jaki jest wykorzystany do sterowania podświetleniem. Dodatkowo, to że jest to prawie że identyczna matryca co w LG nie musi od razu znaczyć, że sterowanie podświetleniem jest takie same. Zresztą nawet w linku masz naisane "(...)20kHz flicker(...)" co jasno sugeruje, że jest wykorzystywany PWM. Niektóre osoby są na to bardzo wyczulone. Po prostu spróbuj inny model. Powrót na TN to krok wstecz...

Dzięki za odpowiedź. Czy polecasz coś do 2000 zł? Z pełną regulacją (wysokość i nachylenie), 27 cali z 2k? Niestety wszystkie sklepy pomijają w specyfikacji czy dany monitor wykorzystuje PWM.

Zastanawiałem się nad ASUS TUF VG27AQ - ale z tego co widzę, też ludzie piszą, że boli ich głowa i ma PWM. 

Może wybrać coś bez wysokiego odświeżania? Jest wtedy olbrzymi wybór, ale nie wykorzystam wydajnego PC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, mazi91 napisał:

 

Jasność 28 w nocnych warunkach czy dziennych? Też mam głębię ustawioną na 8bit, gdyż grafika nie pozwala na więcej najprawdopodobniej po HDMI. Po DP powinno dać radę.

 

28 zarówno w dzień jak i w nocy, ale po ciemnej scenerii w grze lub aplikacji w trybie ciemnym lubie zejść niżej bo wtedy ta biel bardziej razi ale wciąż oczu nie męczy.  Ja mam DP i nadal tylko 8bit.

Btw. używacie jakichś okularów do komputera i możecie polecić?

 

edit. w dzień też mam w pokoju ciemno bo zamontowałem rolety i zasłony zaciemniające, lubię mieć ciemno w pokou zapomniałem dodać :D

Edytowane przez areq18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem zwrot i teraz czekam na kuriera.

Znalazłem kolejny wątek o dyskomforcie przy pracy z tym monitorem. Wolę nie ryzykować, że się nie przyzwyczaję. Szkoda, bo czekałem na ten monitor miesiąc. 

Co polecacie dobrego dla oczu? Chciałem coś do około 2000 zł - rozdzielczość 2k, regulacja wysokości i nachylenia. Chciałem coś z dużym odświeżaniem, by wykorzystać swój komputer, ale w gruncie rzeczy gram od czasu do czasu i jest to bajer. Przede wszystkim pracuje na komputerze 8-10 godzin. Dużo białego tła - maile, przeglądarka, Office, od czasu do czasu grafika.

Dell tak zajechał mi oczy, że zanim kupie kolejny monitor muszę się trochę wykurować, bo na pewno nowa konstrukcja też będzie mnie drażnić. 

Sprawdziłem, na czym pracowałem jakiś czas temu w firmie i z tymi monitorami nie było problemu - Lenovo Y25f i AOC G2590PX - ale były na TN, FHD i standardowy rozmiar 24 cale. 

Teraz nie wiem czy to wina Della czy po prostu większej rozdziałki i rozmiaru.

 

Edytowane przez ZawiszaCzarny102

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Powiem tylko tyle, że Dell daje na monitor 3 lata gwarancji standardowo.

I do tego ma tę zaletę że jak się zepsuje to po zgłoszeniu reklamacji przysyłają nowy do domu

a później stary zabierają. W przypadku innych firm, tak jak Samsunga są to same problemy. O nowym można zapomnieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli zmęczenie oczu może być spowodowane nie szerokim gamutem, a PWM o częstotliwości 20kHz? Mnie to jasne tło strony internetowej potrafi razić, mimo że jasność ustawiona bardzo nisko. Głowa nie boli, ale oczy właśnie potrafią łzawić i czuje ich zmęczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, MarioDee napisał:

Czyli zmęczenie oczu może być spowodowane nie szerokim gamutem, a PWM o częstotliwości 20kHz? Mnie to jasne tło strony internetowej potrafi razić, mimo że jasność ustawiona bardzo nisko. Głowa nie boli, ale oczy właśnie potrafią łzawić i czuje ich zmęczenie.

Pisałem o tym wyżej i prawdopodobnie tak - https://antyweb.pl/pwm-w-notebookach-powoduje-zmeczenie-oczu/

Ale nie przekonamy się o tym gdy nie przetestujemy innych monitorów. Siedzę teraz na swoim starym 10-letnim i oczy już mnie nie bolą. Na Dellu, mimo że była chwila poprawy, potem znowu źle się czułem. 

Teraz wybieram coś innego bez PWM i z normalnym sRGB. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, ZawiszaCzarny102 napisał:

Pisałem o tym wyżej i prawdopodobnie tak - https://antyweb.pl/pwm-w-notebookach-powoduje-zmeczenie-oczu/

Ale nie przekonamy się o tym gdy nie przetestujemy innych monitorów. Siedzę teraz na swoim starym 10-letnim i oczy już mnie nie bolą. Na Dellu, mimo że była chwila poprawy, potem znowu źle się czułem. 

Teraz wybieram coś innego bez PWM i z normalnym sRGB. 

Na reddicie gość pisał, że miał https://www.x-kom.pl/p/502255-monitor-led-27-lg-27gl850-b-nanoips-hdr10.html ten wcześniej i oczy go nie bolały mimo że to praktycznie ta sama matryca z tym całym szerokim gamutem. Więc to musi być PWM.

Też stoję przed zakupem monitora i najlepiej ten LG wygląda póki co.

Ale znowu temat taki jak ten nie zachęca: 

 i nie wiadomo czy to problem sztuki, gpu użytkownika czy całego modelu monitora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...