Skocz do zawartości
PACIK19

Dell S2721DGF - 27" 165Hz 1440p, NanoIPS, 98% DCI-P3, G-SYNC Compatible

Rekomendowane odpowiedzi

A ja miałem okazję więcej posiedzieć i chyba jednak mnie też ten monitor męczy oczy i głowę. Czemu nie ogarnęli zrobienia tu Flickr free a miało być tak pięknie.  Jutro mam ostatni dzień na zwrot posiedze dłużej i zobaczę. Jakieś inne propozycje z Flickr free?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Elbios napisał:

Z ostatniego linka który wkleiłeś:

I obok tego jest zdjęcie pokazujące właśnie ten efekt przesyconej czerwieni który widzę na Dellu.

Co do opalenizny to ja ją widzę na każdym zdjęciu człowieka w normalnym świetle.

 

Jeśli wyświetlimy bez zarządzania kolorem (bez systemu zwanego CMS) zdjęcie, które ma inny gamut niż ekran, to zdjęcie będzie przekłamane. Przykładowo zdjęcie sRGB wyświetlając na monitorze z gamutem w okolicach DCI-P3 lub AdobeRGB otrzymamy nienaturalnie przesycone kolory. Aby rozwiązać ten problem, stosuje się CMS / Zarządzanie kolorem.

CMS, przez np. profilowanie bezwzględnie kolorymetryczne, odpowiednio skaluje przestrzeń sRGB, do fragmentu przestrzeni monitora szeroko-gamutowego, w taki sposób, że kolory są wiernie wyświetlone (nieprzesycone i nie zmieniona barwa/odcień).

Inaczej co robi CMS (lub co dzieje się kiedy nie ma CMS):

Mamy monitor z gamutem równym AdobeRGB (taki duży "trójkąt" przestrzeni barw) i wyświetlamy na nim zdjęcie sRGB (taki mniejszy trójkąt przestrzeni barw).

Adobe%20RGB%20sRGB%20-%20colour%20space%

Teraz BEZ CMS, ten mały trójkąt/gamut zdjęcia sRGB zostanie rozciągnięty na duży gamut/"trójkąt" monitora AdobeRGB. Czyli maksymalnie nasycony zielony (wierzchołek mniejszego trójkąta sRGB) zostanie przesunięty na wierzchołek trójkąta naszego szeroko-gamutowego monitora AdobeRGB. ... czyli będzie znacznie bardziej nasycony (= przekłamane kolory).

Natomiast z włączonym CMS, ten mały "trójkąt"/gamut zdjęcia sRGB, zostanie tak "wyświetlony" we wnętrzu dużego trójkąta AdobeRGB monitora, że będzie to wycinek gamutu ekranu równy małemu trójkątowi sRGB - i voilà, tym sposobem kolory zdjęcia sRGB zostaną naturalnie wyświetlone na części gamutu ekranu równej sRGB (1:1) i dzięki temu nieprzesycone.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy szeroki gamut może sprawiać, że biel będzie bardziej dawać po oczach? Inne kolory owszem, są przesycone, ale w sumie tak ma być na tym monitorze. Tylko ta biel, bo jednak dużo korzystałem ze stron internetowych, gdzie biel jest dominująca, to po wieczorami po paru godzinach czułem spore zmęczenie wzroku, no i ta biel rażąca. No i teraz się zastanawiam jaki inny monitor zamiast tego Della. Czy może LG 27GL850-B czy może LG 27GL83A-B. Pierwszy jest tak samo na matrycy NanoIPS i ma szeroki gamut, ale można w nim chyba ustawić tryb RGB. Natomiast drugi NanoIPS, ale bez szerokiego gamutu. Czy może jednak zaryzykować i dopłacić do Aorusa FI27-Q.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, MarioDee napisał:

Czy szeroki gamut może sprawiać, że biel będzie bardziej dawać po oczach?

Nie zauważyłem, by gamut na poziomie ~145% wzgl. sRGB dawał "bardziej dającą po oczach biel" niż ekran z gamutem 60% sRGB. (czytaj: nie ma to znaczenia). Za to czy biel razi czy nie, odpowiada ustawiona jasność.

Godzinę temu, MarioDee napisał:

Inne kolory owszem, są przesycone, ale w sumie tak ma być na tym monitorze.

Jak w takim Firefox włączysz CMS, to np. na stronach www kolory NIE są przesycone:

 

Edytowane przez Kyle_PL
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zrobiłem zwrot Della i wymieniłem na inny egzemplarz (ten sam model). Przypomnę, że powodem był wyraźnie nieodświetlony/ciemniejszy lewy górny róg.

W nowej sztuce o dziwo tego problemu nie ma, lewy górny róg wydaje się już ok. Tak więc jeśli macie ten sam problem to wymieniajcie śmiało.

Niestety chyba coś za coś :P,  ponieważ mam wrażenie, że prawa krawędź monitora (kilka cm od brzegu) jest teraz ciemniejsza, z naciskiem na prawy górny obszar (tzn. ten obszar był nieco ciemniejszy także w poprzedniej sztuce, ale wydaje mi się, że nie aż tak; albo tego wcześniej nie dostrzegłem, bo skupiałem się na innej wadzie). Potestuję jeszcze tydzień/dwa i zobaczę co dalej, mimo wszystko na pewno wolę obecny egzemplarz (oczy częściej wędrują w lewy górny róg aniżeli na prawy górny). Jak 3 raz wymienię nie ma gwarancji że nie będzie gorzej to jest loteria jak widać...

Mimo wszystko powiedzmy, że wymiana na lekki plus ;).

Za to trochę offtopic, ale się wkurzyłem na Proline i nie polecam, bo otworzyłem budę i okazało się, że składając mi kompa zajumali część kabli zasilających od zasilacza Seasonic (domyślam się, że stwierdzili, że skoro zamawiałem zestaw bez karty graficznej to mi niepotrzebne/wezmą sobie). I teraz nie mam jak podpiąć świeżo nabytej RTX 3080 :(. Napisałem do nich ale to znowu kwestia weekendu bez możliwości cieszenia się w pełni sprzętem i pewnie oczekiwania kilku dni na to aż mi doślą brakujące okablowanie...

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, KaszaWspraju napisał:

Ustawiłem jasność na 25 %, kontrast 80%, R na 98, G96, B99.

Kontrast natywny na DELL, to zdaje się K75, więc prawdopodobnie masz przepalony kolor niebieski i czerwony, a w mniejszym stopniu zielony. W praktyce oznacza to, że masz inną temperaturę barwową koloru białego (255 255 255) a inną nawet minimalnie ciemniejszego ( 200 200 200 ). Prawidłowo powinieneś ustawić kontrast na 75 w tym DELL, natomiast R99, G97, B100 (tak w 100% prawidłowo, to minimum jedna składowa powinna być na natywnej, a dwie pozostałe tak dobrane, by kolorymetr wskazał D65).

2 minuty temu, kaspers napisał:

Właśnie zrobiłem zwrot Della i wymieniłem na inny egzemplarz (ten sam model). Przypomnę, że powodem był wyraźnie nieodświetlony/ciemniejszy lewy górny róg.

W nowej sztuce o dziwo tego problemu nie ma, lewy górny róg wydaje się już ok. (...)

Niestety chyba coś za coś :P,  ponieważ mam wrażenie, że prawa krawędź monitora (kilka cm od brzegu) jest teraz ciemniejsza, z

Tak to jest z LCD - są nierówne. Nierównomierności jasności na poziomie ponad 20% to żenujący standard. Pozostaje nam czekać na OLED:

https://www.tftcentral.co.uk/reviews/lg_cx_oled.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Kyle_PL napisał:

Tak to jest z LCD - są nierówne. Nierównomierności jasności na poziomie ponad 20% to żenujący standard. Pozostaje nam czekać na OLED:

https://www.tftcentral.co.uk/reviews/lg_cx_oled.htm

Niby tak, ale miałem kiedyś starszego LG LCD IPS w rozdzielczości 1080p i nie było takich problemów.

Ne jest czasem tak, że na więcej przypadłości tego typu cierpią ekrany o rozdzielczości 1440p / wyższe przekątne / tudzież po prostu nowsze modele bo standardy jakości podupadły (czytałem, że to magia bezramkowców :P)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, kaspers napisał:

Ne jest czasem tak, że na więcej przypadłości tego typu cierpią ekrany o rozdzielczości 1440p / wyższe przekątne /

Rozdzielczość nie ma tu znaczenia. Natomiast na większym ekranie faktycznie bardziej widać różne "plamy". Generalnie jest na rynku ruletka, a proces produkcji LCD jest taki, że ... tak duża jest owa ruletka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, kaspers napisał:

Właśnie zrobiłem zwrot Della i wymieniłem na inny egzemplarz (ten sam model). Przypomnę, że powodem był wyraźnie nieodświetlony/ciemniejszy lewy górny róg.

W nowej sztuce o dziwo tego problemu nie ma, lewy górny róg wydaje się już ok. Tak więc jeśli macie ten sam problem to wymieniajcie śmiało.

Niestety chyba coś za coś :P,  ponieważ mam wrażenie, że prawa krawędź monitora (kilka cm od brzegu) jest teraz ciemniejsza, z naciskiem na prawy górny obszar (tzn. ten obszar był nieco ciemniejszy także w poprzedniej sztuce, ale wydaje mi się, że nie aż tak; albo tego wcześniej nie dostrzegłem, bo skupiałem się na innej wadzie). Potestuję jeszcze tydzień/dwa i zobaczę co dalej, mimo wszystko na pewno wolę obecny egzemplarz (oczy częściej wędrują w lewy górny róg aniżeli na prawy górny). Jak 3 raz wymienię nie ma gwarancji że nie będzie gorzej to jest loteria jak widać...

Mimo wszystko powiedzmy, że wymiana na lekki plus ;).

Za to trochę offtopic, ale się wkurzyłem na Proline i nie polecam, bo otworzyłem budę i okazało się, że składając mi kompa zajumali część kabli zasilających od zasilacza Seasonic (domyślam się, że stwierdzili, że skoro zamawiałem zestaw bez karty graficznej to mi niepotrzebne/wezmą sobie). I teraz nie mam jak podpiąć świeżo nabytej RTX 3080 :(. Napisałem do nich ale to znowu kwestia weekendu bez możliwości cieszenia się w pełni sprzętem i pewnie oczekiwania kilku dni na to aż mi doślą brakujące okablowanie...

 

 

 

:D

Również wymieniłem i mam dokładnie takie same odczucia. Problemów z ciemnym rogiem już nie ma.

Prawa krawędź wydaje się ciemniejsza, ale myślę, że to tylko złudzenie i w poprzedniej sztuce też taka była. Po prostu lewy górny róg był na tyle ciemniejszy, że nie zwracało się na to uwagi.

W tej sztuce prawa i lewa krawędź (ok. 2 cm) są ciemniejsze w identycznym stopniu i wynika to zapewne z tego, że obok nie ma już sąsiadującego obszaru, który mógłby tą część doświetlać. Innymi słowy, lepiej już chyba nie może być.

Z tym, że teraz jest to na takich poziomach, że wydaje mi się do zaakceptowania i też mam zamiar potestować z tydzień/dwa. 

Włącz sobie mój "test kwadracika", wrzucam jeszcze raz jako załącznik. Trzeba uruchomić ten obrazek na pełnym ekranie. Wcześniej lewy kwadracik był bardzo szary, środkowy oczywiście biały a prawy lekko szary. Teraz ten po środku jest biały, a te po bokach lekko szare, co jest jednak na poziomach do zaakceptowania.

Żeby nie było, doszedłem do identycznych wniosków zanim przeczytałem Twój post. Myślę, że dostajemy te same serie, a problemy wynikają z niedoklejenia panelu WLED.

 

test.png

Edytowane przez mickpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem sobie też ten test i lewy kwadracik tak samo lekko szary jak i prawy. Raczej lepiej już nie będzie, więc w wymiany się bawił nie będę, chociaż to pierwszy egzemplarz jaki mam i strasznie mnie korci wybrać tę idealną sztukę, ale jak mówicie - loteria i mogę w większe bagno wpaść. Generalnie nawet o tym bym nie wiedział, gdybym nie przeczytał w tym wątku o tym. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedoświetlone lewa i prawa krawędź to z tego co czytam praktycznie standard i w LG 27GL850 i w Dell S2721DGF. Także obie rewizje matrycy mają z tym problem.

Domówiłem drugą sztukę LG 27GL850 i zobaczę czy też ma ten sam problem że dolna połowa ekranu jest mniej doświetlona + kolory są jakby mocniejsze/cieplejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie ten sam monitor:

https://netland24.pl/sklep/619289/Monitor-Dell-S2721DGF-27-QHD-IPS-HDMI-DP-USB-3YAES

Co w temacie?

 

Bo w opisie piszę o innej matrycy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.10.2020 o 12:40, kamilos69 napisał:

Bierz S2721DGF. Najwyżej zwrócisz. Użytkowników których bolą oczy/głowa/ręce/penis jest mały promil. I nie ma to związku z jednym modelem monitora.
Zresztą jak coś mnie boli to idę do lekarza okulisty a nie zmieniam monitor.

Ps. Indywidualny profil ICC to podstawa.

piszesz głupoty człowieku 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Od paru dni używam tego Della S2721DGF nanoIPS.

1. Męczą mnie oczy - nie zawsze, ale jednak. Przy poprzednim monitorze (TN) mogłem siedzieć godzinami bez skutków ubocznych.

2. Od 4 dni kręcę ustawieniami - albo mi się wydaje zbyt zimny, albo zbyt żółty (zbyt ciepły) obraz - kota można dostać

3. Biały razi po oczach nawet na niskiej jasności.

4. Przy bardzo niskiej janości stara TN-ka radziła sobie dobrze, kolory były przyciemnione, ale nie odczuwało się efektu "spłaszczenia"; tutaj przy niskiej jakości obraz mam mdły, a stojący obok monitor TN - wyraźny, przy podobnej jasności.

ale

5. Ten Dell ma sporo ustawień do kolorów, można wszystko jakoś wyregulować, tylko te dawanie po oczach wkurza.

6. Jaką właściwie mam alternatywę? Nie lubię oddawać sprzętu, czekać na nowy itd.

- 2560x1440 z porządnym odświeżaniem i technologią synchronizacji nie ma zbyt wiele na rynku

- nie wiem czy warto zamieniać na inny (może zostanę przy TN-kach, skoro nigdy nie narzekałem ani na kąty, ani na kolory?)

- co proponujecie (już ktoś przede mną pytał o alternatywę, ale nie otrzymał odpowiedzi).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, rekkoon napisał:

Cześć.

Od paru dni używam tego Della S2721DGF nanoIPS.

1. Męczą mnie oczy - nie zawsze, ale jednak. Przy poprzednim monitorze (TN) mogłem siedzieć godzinami bez skutków ubocznych.

2. Od 4 dni kręcę ustawieniami - albo mi się wydaje zbyt zimny, albo zbyt żółty (zbyt ciepły) obraz - kota można dostać

3. Biały razi po oczach nawet na niskiej jasności.

4. Przy bardzo niskiej janości stara TN-ka radziła sobie dobrze, kolory były przyciemnione, ale nie odczuwało się efektu "spłaszczenia"; tutaj przy niskiej jakości obraz mam mdły, a stojący obok monitor TN - wyraźny, przy podobnej jasności.

ale

5. Ten Dell ma sporo ustawień do kolorów, można wszystko jakoś wyregulować, tylko te dawanie po oczach wkurza.

6. Jaką właściwie mam alternatywę? Nie lubię oddawać sprzętu, czekać na nowy itd.

- 2560x1440 z porządnym odświeżaniem i technologią synchronizacji nie ma zbyt wiele na rynku

- nie wiem czy warto zamieniać na inny (może zostanę przy TN-kach, skoro nigdy nie narzekałem ani na kąty, ani na kolory?)

- co proponujecie (już ktoś przede mną pytał o alternatywę, ale nie otrzymał odpowiedzi).

 

Ja wybrałem właśnie przez to LG 27GL850, masz gdzieś w tym temacie zdjecie obu przy sobie, moim zdaniem LG ma ładniejsze kolory out of the box, kolory ciepłe bez efektu za dużo żółtego, nic nie musiałem zmieniać. Biały też niestety razi i w tym. Oczy mnie nie męczą bo w porównaniu do Della - LG nie ma flickeringu 20khz.

Mimo nierównego podświetlenia jestem bardzo zadowolony z tego monitora - przesiadam się z TN 144hz LG 24GM77-B.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, rekkoon napisał:

2. Od 4 dni kręcę ustawieniami - albo mi się wydaje zbyt zimny, albo zbyt żółty (zbyt ciepły) obraz - kota można dostać

 

Poszukaj recenzji, w której ktoś kolorymetrem mierzył ten model i ustaw taką kombinację RGB, przy której mu wyszło 6500K. Gammę też oczywiście ustaw tak by była na 2.2 (np. obrazem rzeźnik LCD). Następnie już tym nie kręć, tylko ustaw tak niską jasność do czytania, by biel nie raziła.

Przykładowo, ja na swoim monitorze mam teraz do czytania jasność 4%, co odpowiada jasności jakieś 50cd (nie zmierzyłem dokładnie ile jest na 4%, ale na 0% zmierzyłem 37cd, a na 10% zmierzyłem 71cd), natomiast do gier/filmów/zdjęć ustawiam jasność na 39%, co daje 160cd (zmierzyłem).

ps. w recenzji Rtings prawdopodobnie źle skalibrowali ten monitor (przepalenie kontrastu i tym samym rozjechana temp. barwowa bieli wzgl. reszty odcieni)

ps2. w recenzji rtings piszą, że ten model nie ma regulacji gammy, ale na szczęście w pomiarach wyszło, że jest w okolicach 2.2

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Kyle_PL napisał:

Poszukaj recenzji, w której ktoś kolorymetrem mierzył ten model i ustaw taką kombinację RGB, przy której mu wyszło 6500K. Gammę też oczywiście ustaw tak by była na 2.2 (np. obrazem rzeźnik LCD). Następnie już tym nie kręć, tylko ustaw tak niską jasność do czytania, by biel nie raziła.

Przykładowo, ja na swoim monitorze mam teraz do czytania jasność 4%, co odpowiada jasności jakieś 50cd (nie zmierzyłem dokładnie ile jest na 4%, ale na 0% zmierzyłem 37cd, a na 10% zmierzyłem 71cd), natomiast do gier/filmów/zdjęć ustawiam jasność na 39%, co daje 160cd (zmierzyłem).

Spoko, widziałem już te ustawienia. Nie pasowały mi, nadal było żółtawo, poza tym bez gaina ciemne odcienie w ogóle zanikają, więc musiałem też w ten sposób pokombinować. Że też Dell nie mógł po prostu Gammy zrobić w opcjach.

Ogólnie uważam, że ustawienie RGB na takie same wartości powinno dać jak najbardziej neutralny kolor, a ewentualne korekty powinny być kwestią indywidualnych preferencji. Ttuaj rozrzut mam spory - gain 78/80/84 przy offsecie 60/64/66, brightness 24%, kontrast 75%. To są takie wartości do pracy, żeby nie przesadzać w żadną stronę - ani za ciemno, ani za jasno, z podbiciem ciemnych obszarów (nie jestem zwolennikiem "najczerniejszej czerni"). A i tak są to wartości w dniu dzisiejszym - jutro pewnie się zmenią. No i do gier mam 2 inne ustawienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, rekkoon napisał:

Ogólnie uważam, że ustawienie RGB na takie same wartości powinno dać jak najbardziej neutralny kolor,

Po wyjęciu z pudła zmierzyli 6000K. 500K to jest jednak widoczna różnica (neutralnym jest 6500K). Z drugiej strony wraz z eksploatacją kolory będą się oziębiać, więc jak teraz masz 6000K, to za rok może to być 6400K.

12 minut temu, rekkoon napisał:

 gain 78/80/84 przy offsecie 60/64/66, brightness 24%, kontrast 75%.

Nie mam pojęcia jak zmiana gain razem z offset wpłynęła w tym modelu na krzywe odpowiedzi monitora, ale jeśli robiłeś to na oko, to Twój monitor wyświetla teraz w dosyć losowy/nieprzewidywalny/nietypowy sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kyle_PL napisał:

Nie mam pojęcia jak zmiana gain razem z offset wpłynęła w tym modelu na krzywe odpowiedzi monitora, ale jeśli robiłeś to na oko, to Twój monitor wyświetla teraz w dosyć losowy/nieprzewidywalny/nietypowy sposób.

Offset dał mi możliwość wydobycia ciemniejszych partii, które w ogóle zanikały.

Wiem, że idealna kalibracja to coś, czym ludzie się strasznie podniecają, jednak ja uważam, że kolory monitora powinny być idealne dla mnie, a nie dla urządzenia kalibrującego. Kolorometru nie bolą oczy i nie wkurza go, gdy obraz jest zbyt żółty. To nie urządzenie pójdzie do okulisty, gdy mi się wzrok popsuje od zbyt jaskrawego obrazu.

Ogólnie mam wrażenie, że za każdym razem jak siadam do monitora, to wyświetla inaczej - raz jest zbyt żółty, to lekko poprawiam i wydaje się ok. Idę do kuchni, wracam i widzę, że jest zbyt zimny - dodaję czerwonego i znowu wydaje się ok - do następnego razu.

NIe wiem, może monitory mają, podobnie jak niektóre sprzęty, czas "wygrzewania"? Byłoby to głupie, ale cóż - nie jest to pierwszy monitor (na przestrzeni lat), który po wyjęciu z pudła powodował u mnie irytację, a potem się przyzwyczajałem. Mam nadzieję, że moje oczy również przywykną. Póki co na białych stronach razi mnie w oczy, chociaż ekran mam ustawiony dosyć ciemno.

EDIT: chyba wiem, co mnie irytuje w tym monitorze - miałem już takie przypadki. Mam w domu kilka monitorów. Dwie Iiyamy (TN i AMVA) są idealne - po krótkim ustawieniu kolory są wypośrodkowane, szarość jest szara a temperatura barw nie wpływa negatywnie na postrzeganie szarości. Dwa inne (jedna Iiyama i stary NEC, ale nie żaden nowy, tylko stary z tych tanich i badziewnych) są niemożliwe do wysterowania. Jakkolwiek by nie grzebać w ustawieniach RGB - zawsze będzie wychodził albo żółty, albo niebieski, po prostu nie mam wrażenia, że szary jest szary - jest albo szary-zimny (niebieskawy), albo szary-ciepły (żółty). Nie wiem dokładnie jak to opisać, ale w przypadku tych dwóch lepszych monitorów, niezależnie od temperatury barw, szary odbieram jako szary, biały (nawet przyciemniony) jako biały itd. Trudno to opisać, ale są po prostu... łatwe w ustawieniu i idealnie neutralne - tak, że po jakimś czasie jedyne co zmieniam to ewentualnie jasność, gdy chcę zagrać w grę albo obejrzeć film. W Dellu nie mogę uzyskać neutralnej szarości - albo obraz jest zimny i widzę metaliczno-niebieski szary, albo ciepły i mam wrażenie, że wszystko jest lekko żółtawe. Tak, jakby było jakieś ustawienie pośrednie typu 82,4%, które w końcu będzie idealne.

Edytowane przez rekkoon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.10.2020 o 23:21, Kyle_PL napisał:

Jeśli wyświetlimy bez zarządzania kolorem (bez systemu zwanego CMS) zdjęcie, które ma inny gamut niż ekran, to zdjęcie będzie przekłamane. Przykładowo zdjęcie sRGB wyświetlając na monitorze z gamutem w okolicach DCI-P3 lub AdobeRGB otrzymamy nienaturalnie przesycone kolory. Aby rozwiązać ten problem, stosuje się CMS / Zarządzanie kolorem.

Dzięki za wyjaśnienie, czyli zgadza się to co czytałem na forach i sam doświadczam - bez CMS kolory na widegamucie są przekłamane i żeby mieć dobrze to trzeba skalibrować sprzętem i mieć system który wtedy jednolicie będzie wyświetlał obraz w każdej aplikacji, bo tak to mamy Firefoxa który wyświetla inaczej niż Chrome i niż reszta OS, a jeszcze inaczej w grach, itp. Dla mnie to szkoda zachodu, chce mieć monitor który nie będzie wymagał gmerania godzinami i zakupu profesjonalnego sprzętu żeby wyglądał dobrze.

Poświęciłem natomiast trochę więcej czasu na testowanie Della razem z LG 32GK650F, który przyszedł pare dni temu. LG ma kolory takie jakie wydaje mi się, że powinny być czyli takie same co w mojej starej IIyama Prolite AMVA. Fakt, że LG miało od razu po włączeniu takie same kolory jak IIyama utwierdza mnie w tym przekonaniu. Więc widegamutowy nieskalibrowany Dell zaczął odstawać - zacząłem więc bawić się ustawieniami kolorów w OSD Della, fajnie, że jest dużo suwaków do tego. Spędziłem jakieś 1-2h porównując wallpapery, własne zdjęcia z lustrzanki, itp i udało mi się manipulując saturation, hue, gain, itp znacznie zniwelować przesycenie kolorów (zwłaszcza czerwonego/żółtego/pomarańczowego). Dalej coś odstawało i dalej na LG kolory były naturalniejsze ale powiedzmy, że odrobina więcej dłubania i dałoby się tego Della używać. Na wielu zdjęciach i przykładach nie było widać już dużej różnicy w kolorach między tymi dwoma monitorami. Oczywiście czerń Della jest słabsza, ale nie jest to kolosalna różnica, bardziej się rzuca w oczy różnica w kontraście.

Musiałem zdecydować który monitor zostawić więc skoro kolory zostały ogarnięte trzeba było przyjrzeć się innym parametrom. Testowałem więc oba monitory w ciemnych grach, scenach, z włączonym światłem w pokoju i bez. Grając po ciemku nie jest źle na obu, BLB w prawym rogu na Dellu co prawda trochę rozpraszało w niektórych ciemnych scenach ale dość rzadko było to widoczne. Głównie mnie rozpraszał zielony tint Della, którego nie udało mi się naprawić. Mając oba monitory w tej samej odległości obraz wygląda "lepiej" na LG bo jest 32" więc to tak jakbym przysunął się bliżej do Della, obraz wydaje się ostrzejszy, ale tylko z tego powodu. Tak samo porównując papugi 4k na YT - oba monitory wyglądają dobrze ale siedząc w tej samej odległości to LG wydaje się ostrzejszy i na pierwszy rzut oka lepszy.

Czerń i kontrast natomiast to są największe różnice - moim zdaniem przy zapalonym świetle dużo bardziej irytuje słaby kontrast Della (i ogólnie IPS). Jakby mi słońce mocno waliło bokiem z okna to by się prawie nie dało grać (testowane w Thief) chyba żeby podkręcić jasność na max, a na LG był nadal dobry obraz ze szczegółami nawet w ciemnych scenach. Potem jeżdżąc w nocy po neonowych dzielnicach w GTA5 był też dużo większy klimat na LG z powodu kontrastu - ciemne niebo było bardziej ciemne, neony na ulicach miały wyraźniejsze bardziej wybijające się kolory, wyglądało to super kozacko a na Dellu wszystko wyblakłe, takie "mleko". Po tych neonach doszedłem też do wniosku że matryca VA będzie dużo lepszym wyborem w grze Cyberpunk. Jako, że głównie pod tę grę robię upgrade PC, to LG z matrycą VA zostaje a Della będę zwracał. I 600zł zostaje w kieszeni! ;) 

Za to w jasnych grach (FC3), w scenach za dnia, w zasadzie nie ma różnicy między tymi monitorami. Natomiast nawet jak gra jest jasna to czasem się wejdzie do jakiejś jaskini i wtedy VA miażdży IPS. Odpaliłem też grę Limbo no i tam przez całą grę VA wygląda dużo lepiej - gra ma mega dużo czerni.

Muszę też powiedzieć, że tak jak na początku byłem sceptyczny co do 32" to jednak ten rozmiar robi wrażenie w grach, jest większa imersja, zdecydowanie wolę grać na 32". Jest to jednak gorszy wybór do pracy biurowej i OS. Przy niezakrzywionym 32" rogi są trochę ciemniejsze na VA więc to niektórym może przeszkadzać. Ogólnie gdybym chciał mieć jeden monitor do wszystkiego to raczej nie brałbym LG tylko coś innego, może tego Della, ale do pracy mam już inny monitor IPS. Też gdybym nie miał w biurku wysuwanej klawiatury to siedziałbym sporo za blisko tej 32" i byłoby niekomfortowo. Wydaje mi się, że 70cm to minimum. Będę rozważał zakup ramienia VESA, żeby jeszcze odrobinę bliżej ściany ten panel dać i zwolnić miejsce na biurku (podstawka jest spora)

Z LG jest jeszcze problem z ostrością tekstu, trochę skopali subpixel layout (w każdym LG 32" VA) i dorzucając niskie PPI jest mocno tak sobie. Podobno wiele innych 32" VA też tak ma. Potweakowałem Cleartype, zwiększyłem sharpness w OSD, ustawiłem 125% scaling w Windowsie i jest już git, nie męczy oczu czytanie. Natomiast w większości innych monitorów jest i tak lepiej pod tym względem. Dlatego mówię, że nie brałbym LG jako monitora do pracy. No i w Linux nie działa dobrze scaling i nie ma Cleartype więc do Linuxa bym zdecydowanie odradzał.

Dużo ludzi narzekało na uciążliwą biel w Dellu - nie wiem czy się tym zasugerowałem czy nie ale porównywałem biały ekran na obu monitorach i jestem tak na 70-80% pewien, że faktycznie na Dellu bardziej mnie bolą oczy od bieli. Na pewno biel na LG (z racji VA) jest bardziej śnieżnobiała i przyjemniejsza, nie miga, jest taka "gładka". Na dellu jest żółtawa i jakaś taka kłująca nawet przy niskiej jasności.

Podsumowując podtrzymuję to co uważałem na początku researchu - VA mogą być naprawdę fajnymi panelami i moim zdaniem nie warto iść w IPS i wymieniać po 10 razy żeby trafić na panel bez wad. Nie czaję co jest takiego lepszego w IPS, że większość od razu odrzuca VA. Może jak ktoś kątów potrzebuje bo ogląda filmy z kanapy w kilka osób albo coś, ja mam dual (w zasadzie triple) monitor setup i kąty mi nie przeszkadzają zbytnio. Smużenie OK, w testach eizo widzę wyraźnie różnicę, ale w grach nadal tego nie widzę i chyba trzeba naprawdę tego szukać żeby znaleźć. A takie BLB widać od razu, w wielu scenach, no i męcz się z tym + niskim kontrastem przy graniu w dzień. Panelowi LG nie mam ogólnie nic do zarzucenia.

Zdjątka z porównania:

https://imgur.com/SbZAzVL

EDIT:
Jeszcze jedno spostrzeżenie - Dell ma strasznie niefortunne ustawienie przycisków - są z boku a to oznacza, że przy dual monitor setupie jeśli Della damy po lewej a lubimy często zmieniać jasność (bo razi nocą) lub inne parametry to trzeba za każdym razem odsuwać drugi monitor na bok żeby się łapa zmieściła.

Edytowane przez Elbios
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, rekkoon napisał:

OWiem, że idealna kalibracja to coś, czym ludzie się strasznie podniecają, jednak ja uważam, że kolory monitora powinny być idealne dla mnie, a nie dla urządzenia kalibrującego. (...)

Ogólnie mam wrażenie, że za każdym razem jak siadam do monitora, to wyświetla inaczej - raz jest zbyt żółty, to lekko poprawiam i wydaje się ok. Idę do kuchni, wracam i widzę, że jest zbyt zimny - dodaję czerwonego i znowu wydaje się ok - do następnego razu.

 

Człowiek jest w stanie się przyzwyczaić do bardzo różnego obrazu. Moje doświadczenie jest takie, że dzięki kalibracji nie mam takiego zjawiska, że co chwilę wydaje mi się że coś jest nie tak, bo po prostu wiem, że jest dobrze ( i wiem, że obraz nie jest zbyt niebieski, różowy, żółty itp.). Przechodziłem już przez to co Ty i Tobie radzę drogę na skróty.

ps. dodam jeszcze, że kręcenie na oko te kilkanaście lat temu (wagami RGB, by uzyskać "biały kolor biały"), prowadziło mnie na manowce (znacznie przekłamany obraz, co obnażał kolorymetr)

Godzinę temu, rekkoon napisał:

NIe wiem, może monitory mają, podobnie jak niektóre sprzęty, czas "wygrzewania"?

Tak, obraz trochę się potrafi zmienić (a raczej kolor podświetlenia, który na to wpływa)

Godzinę temu, rekkoon napisał:

 nie jest to pierwszy monitor (na przestrzeni lat), który po wyjęciu z pudła powodował u mnie irytację, a potem się przyzwyczajałem.

Tutaj zauważyłem kolejną zaletę kalibracji - przyzwyczajania się z jednego monitora skalibrowanego, na zupełnie inny też skalibrowany, prawie nie ma. Świecą tak samo (kolorystyka). A przesiadłem się z PVA CCFL na IPS LED. Praktycznie nie musiałem się przyzwyczajać, choć monitory spektakularnie różne.

32 minuty temu, Elbios napisał:

Dzięki za wyjaśnienie, czyli zgadza się to co czytałem na forach i sam doświadczam - bez CMS kolory na widegamucie są przekłamane i żeby mieć dobrze to trzeba skalibrować sprzętem i mieć system który wtedy jednolicie będzie wyświetlał obraz w każdej aplikacji, bo tak to mamy Firefoxa który wyświetla inaczej niż Chrome i niż reszta OS, a jeszcze inaczej w grach, itp. Dla mnie to szkoda zachodu, chce mieć monitor który nie będzie wymagał gmerania godzinami i zakupu profesjonalnego sprzętu żeby wyglądał dobrze.

 

Niestety typowe wąsko gamutowe monitory też wcale nie mają gamutu idealnie równego sRGB (jest zawsze poprzesuwany w różnych kierunkach), więc też kolory są przekłamane. Także ten "zachód" jest konieczny jak chcesz mieć neutralne kolory, niezależnie jaki ekran kupisz. Z jednej strony wąskogamutowy ekran, bez kontroli koloru, będzie mniej odjechany od sRGB niż jakiś szeroko-gamutowy bez kontroli wyświetlajacy obraz sRGB. Z drugiej strony świat nie kończy się na sRGB (filmy UHD, które standardowo maja DCI-P3 czy inne REC2020)

ps. można ściągnąć profil icm ekranu i też uzyskać świetne rezultaty - przez lata jechałem na szeroko-gamutowym ekranie mając neutralne dosyć kolory, a nie miałem kolorymetru - po prostu ściągnąłem profil do mojego EIZO S2231W ze strony producenta i uzyskałem jakość jakiej nie da się uzyskać manualną zabawą suwakami na oko

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Kyle_PL napisał:

Człowiek jest w stanie się przyzwyczaić do bardzo różnego obrazu. Moje doświadczenie jest takie, że dzięki kalibracji nie mam takiego zjawiska, że co chwilę wydaje mi się że coś jest nie tak, bo po prostu wiem, że jest dobrze ( i wiem, że obraz nie jest zbyt niebieski, różowy, żółty itp.). Przechodziłem już przez to co Ty i Tobie radzę drogę na skróty.

Tyle, że nasycenie kolorów, zdjęcia, grafika itd. wszystko wyświetla się dobrze. Problemem jest jedynie np. te forum, gdzie jest dużo białego. Jak tylko przełączę się na inny obraz, wszystko się "normuje". Jutro popracuję normalnie i pewnie będzie ok, dzisiaj jak siedzę rekreacyjnie przed kompem i ustawiam - razi. Natomiast chciałbym mieć możliwość pójścia do sklepu i np. przetestowania trzech czy czterech monitorów dobrych. Odsyłać, czekać, sprawdzać, odsyłać - to nie mój klimat. Boję się, że trafię na gorsze. Nie wiem w ogóle co mnie podkusiło, żeby się z TN-ki przesiadać na IPS-a, zawsze sobie TN-ki chwaliłem. Nasyconych kolorów i tak nie lubię.

PS. Co jest z tym forum? Już trzeci raz resetuję hasło, jestem przez jakiś czas zalogowany, po czym jestem wyglowany, nie przyjmuje mi zresetowanego hasła i znowu muszę resetować hasło.

PPS. Czy w ogóle można dostać profesjonalny monitor, jakiegoś NEC-a albo EIZO, który jest jednocześnie gamingowy (w znaczeniu - częstotliwość odświeżania, szybki czas reakcji itd)?

Edytowane przez rekkoon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, rekkoon napisał:

Tyle, że nasycenie kolorów, zdjęcia, grafika itd. wszystko wyświetla się dobrze. Problemem jest jedynie np. te forum, gdzie jest dużo białego. Jak tylko przełączę się na inny obraz, wszystko się "normuje". Jutro popracuję normalnie i pewnie będzie ok, dzisiaj jak siedzę rekreacyjnie przed kompem i ustawiam - razi. Natomiast chciałbym mieć możliwość pójścia do sklepu i np. przetestowania trzech czy czterech monitorów dobrych. Odsyłać, czekać, sprawdzać, odsyłać - to nie mój klimat. Boję się, że trafię na gorsze. Nie wiem w ogóle co mnie podkusiło, żeby się z TN-ki przesiadać na IPS-a, zawsze sobie TN-ki chwaliłem. Nasyconych kolorów i tak nie lubię.

PS. Co jest z tym forum? Już trzeci raz resetuję hasło, jestem przez jakiś czas zalogowany, po czym jestem wyglowany, nie przyjmuje mi zresetowanego hasła i znowu muszę resetować hasło.

PPS. Czy w ogóle można dostać profesjonalny monitor, jakiegoś NEC-a albo EIZO, który jest jednocześnie gamingowy (w znaczeniu - częstotliwość odświeżania, szybki czas reakcji itd)?

Czytam co piszesz i mam wrażenie jakbym to ja pisał xD Całe życie na TN i zachciało się IPSa, a skoro stać to biorę  i teraz się głowię bo mam tydzień na odesłanie.

Ogólnie ja już doszedłem do ładu z kolorami, obraz mi się podoba. Jedynie mnie dobijają dwie rzeczy: jaskrawość, mam jasność na 30(teraz 25) i kontrast 75 do tego preset RPG i obraz żyleta w każdej grze ale trochę razi, zejście z jasnością psuje niestety wszystko, a w dłuższej perspektywie oczy się męczą.

I srebrzenie czerni - to mnie dobija strasznie ale to chyba standard w IPS, pytanie czy da się to zredukować? Dark stabilizer nawet daje radę ale psuje klimat troszkę

 

Na ten moment obstaje przy tym, że monitor jest rewelacyjny i go zostawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i proszę - dzisiaj z rana stwierdziłem, że kolory są zbyt zimne jednak. I tak k... od 5 dni - albo żółte, albo zielonkawe, albo niebieskie.

Może ten monitor codziennie się rozregulowywuje? Porównuję go do monitorów stojących obok, które wyglądają dla mnie zawsze tak samo, niezależnie od pory dnia czy humoru.

Co za syf... Jeszcze 2 dni wytrzymam może z tym badziewiem i jak się nie przyzwyczaję, wezmę sobie jakiegoś Lenovo Legion na TN-ce. Też porządny, a przynajmniej oleję wpierniczanie się w IPS-y.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...