Skocz do zawartości
Passt

Rozdzielczość 600x600 DPI

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie, ponieważ moja drukarka atramentowa zaczyna niedomagać, zastanawiam się nad kupnem urządzenia wielofunkcyjnego laserowego kolorowego do domu.

Drukuje i kopiuje głównie tekst czasem zdarzają się jakieś obrazki, ewentualnie zdjęcia.

Moje pytanie: czy rozdzielczość kopiowania podana w temacie nie będzie zbyt słaba do drukowania obrazków i zdjęć??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć dobrej jakości zdjęcia to zapomnij o laserze. Zdjęcia drukowane na drukarce laserowej mają "gazetowy" wygląd niezależnie od rozdzielczości - taka technika druku, dodatkowo raczej nie polecam druku na papierze foto, bo toner się rozmazuje. Tekst, grafika (wykresy, prezentacje, itp) - tu laser ma przewagę, zdjęcia są co najwyżej akceptowalne i daleko im do tych drukowanych na atramentówce.

300dpi do kopiowania grafiki/tekstu w zupełności wystarczy.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedź.

Chodzi mi bardziej o grafiki, niż zdjęcia, np. coś takiego:

 

posterior-abdominal-wall-anatomy-of-the-abdomen-14-638.jpg

tylko może w nieco większej rozdzielczości (zdjęcia z atlasu anatomicznego) oraz jakieś obrazki z książek do nauki języków obcych.

Edytowane przez Passt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Jenot napisał:

Jeśli chcesz mieć dobrej jakości zdjęcia to zapomnij o laserze. Zdjęcia drukowane na drukarce laserowej mają "gazetowy" wygląd niezależnie od rozdzielczości - taka technika druku, dodatkowo raczej nie polecam druku na papierze foto, bo toner się rozmazuje. Tekst, grafika (wykresy, prezentacje, itp) - tu laser ma przewagę, zdjęcia są co najwyżej akceptowalne i daleko im do tych drukowanych na atramentówce.

300dpi do kopiowania grafiki/tekstu w zupełności wystarczy.

Dobra drukarka laserowa kolorowa, dobrze ustawiona (ekwiwalent 600x9600dpi lub więcej), na odpowiednim papierze (np. Pol Color Laser), drukuje zdjęcia które wyglądają jak z dobrej jakości katalogu.

Używasz nieprawidłowego papieru lub nieprawidłowych ustawień drukarki skoro toner Ci się rozmazuje (papier o gramaturze np. 160g/m i ustawienie w drukarce 80g/m spowoduje taki efekt ... lub/i stosowanie papieru do atramentówki w drukarce laserowej).

Natomiast co do rozdzielczości "kopiowania" - rozdzielczość po stronie skanowania 600x600 dpi do kopiowania jest super wystarczająca (może nawet 300x300dpi), jednak wydruk grafiki kolorowej w rozdzielczości druku 300x300dpi lub nawet 600x600dpi będzie kiepski, bo raster będzie duży i będzie to wyglądać jak z przysłowiowej "gazety". Także jak kopiujesz, to możesz skanować 300x300dpi - 600x600dpi, ale wydruk kolorowej grafiki już na ustawieniach drukarki 600x2400-600x9600.

ps. w mojej drukarce praktycznie nie mam wyboru rozdzielczości, więc też tak możesz mieć u siebie (jest na sztywno 600dpi) i tutaj istotne jest ustawienie "jakość gradacji", która pewnie decyduje o realnej rozdzielczości czy to będzie 600x600 czy 600x2400 itp. (dokładna, standardowo, szybkość - przy ustawieniu "dokładna" mam zdjęcia jak z katalogu kolorowego, zapewne 600x9600dpi, bo porównywałem z Kyocera p6021cdn i jakość była ta sama jak pamiętam)

Do wydruku takiej grafiki jak pokazałeś wybrałbym laserówkę - fajnie takie grafiki na niej wyglądają. Nawet lepiej niż na atramentówce drukującej na przeciętnym papierze (atramentówka pokazuje jakość grafiki/zdjęć dopiero na papierze foto, który jest drogi i jak znam życie nie będziesz go kupował, a na zwykłym papierze w trybie foto jest nie rzadko rozmycie z powodu takiego a nie innego wsiąkania atramentu i tutaj laserówka wygrywa).

Z drugiej strony tanie kolorowe laserówki mają drogie tonery,  więc jak drukujesz regularnie (brak zasychania) to może i tak bardziej opłaci się atramentówka i kupowanie drogiego foto papieru - bierz kalkulator i sprawdź ;)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja drukarka ma max 1200x2400dpi i ja jestem z jakości zdjęć zadowolony, w ramce z odległości kilkudziesięciu cm jest super, no i trwałość kolorów jednak jest na korzyść lasera. Jednak z wydrukiem z drukarki atramentowej na dobrym, fotograficznym papierze wypada gorzej - ja napisałem, że jak wydruk gazetowy, Ty, że jak z katalogu - chyba o to samo nam chodzi (nie miałem na myśli pierwszego lepszego szmatławca z kiosku). Na atramentówce przejścia między kolorami są płynniejsze i brak tego gazetowego "ziarna", w tańszych laserach upierdliwy jest jeszcze banding widoczny na większych, jednokolorowych powierzchniach.

Wyboru rozdzielczości nie mam wprost w ustawieniach, mam tylko standard i enhanced (muszę zajrzeć do .ppd i zobaczyć jak to jest zdefiniowane, pewnie tak jak piszesz, 300x300 lub 600x600 to standard, a 1200x2400 to enhanced). I tak, takie grafiki jak autor tematu pokazał będą wyglądać na laserze bardzo dobrze.

Edytowane przez Jenot
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za odpowiedzi.

Założyłem temat, ponieważ zmartwiło mnie obliczenie wielkości kropki na cal. Mianowicie:

600 DPI = 600 kropek na 2,54 cm, więc  jedna kropka ma 0,42 mm, a to już moim zdaniem jest sporo.

Edytowane przez Passt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Passt napisał:

Założyłem temat, ponieważ zmartwiło mnie obliczenie wielkości kropki na cal. Mianowicie:

600 DPI = 600 kropek na 2,54 cm, więc  jedna kropka ma 0,42 mm, a to już moim zdaniem jest sporo.

25,4 mm / 600 = 0,0423 mm

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście. Nie wiem jak ja to liczyłem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Jenot napisał:

Moja drukarka ma max 1200x2400dpi

Czyli coś jak 600x4800dpi. Przy 600x9600 jest już tak gładko, że ciężko zobaczyć raster/problemy na gradientach (na takim lepszym papierze do laserówki). A chyba są jeszcze modele o większej rozdzielczości (ekwiwalent 1200x7200dpi - nie wiem jak przeliczać tą technologię HP PhotoREt - ona chyba potrafi tyle nadziubdziać ).

 

2 godziny temu, Jenot napisał:

ja napisałem, że jak wydruk gazetowy, Ty, że jak z katalogu - chyba o to samo nam chodzi (nie miałem na myśli pierwszego lepszego szmatławca z kiosku)

Sądziłem właśnie, że miałeś na myśli szmatławca ;)

 

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...