Skocz do zawartości
Vitorek

Asus STRIX X570-F, 3900X, G.Skill 3600MHz i ręce opadają.

Rekomendowane odpowiedzi

No cóż, pewnie poruszane kilka razy na różnych płytach, jednak prosiłbym o pomoc w tym konkretnym przypadku.

Jak w tytule nowy zestaw Asus STRIX X570-F, 3900X, G.Skill 3600MHz (2 zestawy F4-3600C18D-16GTZRX)

Najnowszy bios, ram ustawiony w/g najnowszego dram calculator, wyłączyłem usypianie monitora i hibernację gdyż

zauważyłem że komp świruje po zostawieniu go na chwilę, wywaliłem jeden zestaw ram - wszystko to pomogło,

ale nie wyeliminowało problemów. BSOD z whea_uncorrectable_error, lub zwiecha i reset to ciągle codzienność.

Reszta zestawu to Corsair PCIE Gen4 SSD, 2080 Super, nowiuśki HX850i, chłodzone AIO Corsair.

Co dalej z tym robić? Szukać innego zestawu pamięci do sprawdzenia? Co polecacie 3600MHz RGB?

Dzięki i pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musza byc ergiebe czy moga byc po prostu dobre pamieci? ;)

PS. DRAM calculator to generalnie szrot. Nie uzywaj tego.

Edytowane przez amsztel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw sprawdz ram na xmp, kalukator o ile moze podac dobre timingi to napiecia dobiera z tylka wiec na bank masz niestabilne ramy. Zreszta przetestuj je TMv3 1usmus. ALe najpeirw wrzuc je na xmp i napiecia auto. Wrzuciles ramy wdg kalkulatora i nawet stabilnosci nie sprawdziles........grubo.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalkulator jest dobrym punktem wyjściowym do zabawy dla mniej doświadczonych użytkowników. Często i owszem, te nastawy działają bez problemu, ale niekiedy trzeba je samemu dopieścić, przede wszystkim w zakresie napięć, tak jak wspomniał przedmówca. Uważam podobnie - masz niestabilne ramy. 

Tu masz link do TM5 w wersji V3: https://megawrzuta.pl/download/d81458cdf365b72062695684ab8a2fd4.html

Poczytaj sobie na temat OC pamięci, pokombinuj z napięciami, a potem sprawdzaj nastawy tym programem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Najpierw sprawdz ram na xmp, kalukator o ile moze podac dobre timingi to napiecia dobiera z tylka wiec na bank masz niestabilne ramy. Zreszta przetestuj je TMv3 1usmus. ALe najpeirw wrzuc je na xmp i napiecia auto. Wrzuciles ramy wdg kalkulatora i nawet stabilnosci nie sprawdziles........grubo.

D.O.C.P. jak już skoro tak grubo, a było ustawione na starcie. Napięcie też podbiłem do 1.36. A tak na poważnie jedyne co można określić "grubo", to platforma AMD. Już zaczynam tęsknić za Intelem.

11 minut temu, addept napisał:

Kalkulator jest dobrym punktem wyjściowym do zabawy dla mniej doświadczonych użytkowników. Często i owszem, te nastawy działają bez problemu, ale niekiedy trzeba je samemu dopieścić, przede wszystkim w zakresie napięć, tak jak wspomniał przedmówca. Uważam podobnie - masz niestabilne ramy. 

Tu masz link do TM5 w wersji V3: https://megawrzuta.pl/download/d81458cdf365b72062695684ab8a2fd4.html

Poczytaj sobie na temat OC pamięci, pokombinuj z napięciami, a potem sprawdzaj nastawy tym programem. 

W tym cały problem. Niestabilne ramy sam od razu wytypowałem. Tak z grubsza, co mi daje test tym programem skoro pierwszy lepszy test wyskakuje jako "no errors"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałeś, żeby ktoś coś doradził? No to doradziliśmy.  Przetestuj i sam zobaczysz. Uruchamiaj go jako administrator. Najlepiej go ustawić na 10 cykli w pliku konfiguracyjnym. 45-60 minut testu i będziemy wiedzieli więcej. 

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, addept napisał:

Chciałeś, żeby ktoś coś doradził? No to doradziliśmy.  Przetestuj i sam zobaczysz. Uruchamiaj go jako administrator.

NO OK, fajnie. Uruchomiłem jako administrator. Wszystko wygląda OK, więc pytanie co dalej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, przetestowałeś w minutę? Super, ale to niemożliwe. Błędy mogą wyskoczyć nawet przy ostatnim cyklu (jeśli masz ustawione na 10) po kilkudziesięciu minutach. 

PS. Zresztą i tak powinieneś zacząć od pierwszego kroku: ustawienia XMP, sprawdzenia czy z tymi ustawieniami wszystko łazi normalnie, przetestować Tm5 i dopiero potem, gdy wszystko będzie grało, zabierać się za OC pamięci. Możesz też każdą kość osobno sprawdzić by wykluczyć problemy z jedną z nich. 

Edytowane przez addept
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak jak koledzy radzą sprawdź..., powiem więcej testowanie TM5 w wersji V3 nie daje 100% pewności co do stabiilnej pracy, ale to dobry początek, gry mogą wyrzucać do pulpitu, miałem tak z moimi Crucialami mimio braku błędów w TM5,  zacząłbym od stock ustawień RAMU bez XMP testować gry, programy a później z XMP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, addept napisał:

Tak, przetestowałeś w minutę? Super, ale to niemożliwe. Błędy mogą wyskoczyć nawet przy ostatnim cyklu (jeśli masz ustawione na 10) po kilkudziesięciu minutach. 

PS. Zresztą i tak powinieneś zacząć od pierwszego kroku: ustawienia XMP, sprawdzenia czy z tymi ustawieniami wszystko łazi normalnie, przetestować Tm5 i dopiero potem, gdy wszystko będzie grało, zabierać się za OC pamięci. Możesz też każdą kość osobno sprawdzić by wykluczyć problemy z jedną z nich. 

Tak jak napisałem wyżej, XMP było od początku... cholernie niestabilne. Dram calculator zredukował ilość BSODów niebo a ziemia, ale ciągle się zdarzają. Jak zmienić liczbę cykli w tym sofcie? OC mnie nie interesuje, i cały pomysł ograniczał się do BCLK 1:1 z ramem. Ramy podobno optymalizowane pod amd... Wydać 3000zł na płyte i procesor i jak krew w piach, używać się tego nie da stabilnie, gdzie przez 15 lat na wszelakim intelu nie widziałem co to bsod:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem 1.37v na ustawienia z kalkulatora. Pożyjemy... (pewnie ze 2 godziny), zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Vitorek napisał:

Tak jak napisałem wyżej, XMP było od początku... cholernie niestabilne. Dram calculator zredukował ilość BSODów niebo a ziemia, ale ciągle się zdarzają. Jak zmienić liczbę cykli w tym sofcie? OC mnie nie interesuje, i cały pomysł ograniczał się do BCLK 1:1 z ramem. Ramy podobno optymalizowane pod amd... Wydać 3000zł na płyte i procesor i jak krew w piach, używać się tego nie da stabilnie, gdzie przez 15 lat na wszelakim intelu nie widziałem co to bsod:/

Na Ajemde  trzeba nanosić ostre poprawki :E + liczyć się że nastrój psychiczny może być skrzywdzony :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na niektórych płytach zdarza się, że ludzie mają problemy z profilem XMP. Teoretycznie najnowsza wersja BIOS powinna rozwiązać sprawę, ale Ty pisałeś, że masz najnowszą wersję. 

Wiem, ze często ustawienie ręczne timingów rozwiązuje ten problem, ale muszą one być ustawione prawidłowo, stosownie do posiadanych pamięci. 

Ściągnij program http://www.softnology.biz/files.html i sprawdź jakie dokładnie masz pamięci w zakładce EEPROM  ---> Read SPD

Pewnie te G.Skill-e są na Hynixach CJR. https://www.reddit.com/r/Amd/comments/b8bsoo/are_these_bdies_f43600c18d16gtzrx/

Od tego uzależnij wybór ustawień w DRAm Calculator, zaczynając od wyboru odpowiedniego Memory Type oraz A0/B0 lub nawet Bad Pin w DRAM PCB przy 3600 Mhz . Potem jak będzie wyglądało na ok, testuj programem TM5,

Z tego co tak ogólnie po necie przeleciałem, to te pamięci bywają problematyczne,  z OC bywają problemy

PS. A najszybciej to pożyczyć od kogoś RAM na chwilę, sprawdzić czy działają na Twoim komputerze lub też zanieść własne RAM-y je do kogoś by je przetestował.

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, addept napisał:

Na niektórych płytach zdarza się, że ludzie mają problemy z profilem XMP. Teoretycznie najnowsza wersja BIOS powinna rozwiązać sprawę, ale Ty pisałeś, że masz najnowszą wersję. 

Wiem, ze często ustawienie ręczne timingów rozwiązuje ten problem, ale muszą one być ustawione prawidłowo, stosownie do posiadanych pamięci. 

Ściągnij program http://www.softnology.biz/files.html i sprawdź jakie dokładnie masz pamięci w zakładce EEPROM  ---> Read SPD

Pewnie te G.Skill-e są na Hynixach CJR. https://www.reddit.com/r/Amd/comments/b8bsoo/are_these_bdies_f43600c18d16gtzrx/

Od tego uzależnij wybór ustawień w DRAm Calculator, zaczynając od wyboru odpowiedniego Memory Type oraz A0/B0 lub nawet Bad Pin w DRAM PCB przy 3600 Mhz . Potem jak będzie wyglądało na ok, testuj programem TM5,

Z tego co tak ogólnie po necie przeleciałem, to te pamięci bywają problematyczne,  z OC bywają problemy

PS. A najszybciej to pożyczyć od kogoś RAM na chwilę, sprawdzić czy działają na Twoim komputerze lub też zanieść własne RAM-y je do kogoś by je przetestował.

No właśnie to wszystko jest błędne koło. Ramy śmigały bezbłędnie z 9900K i XMP. Co do danych do kalkulatora, to właśnie było to już sprawdzone. PCB jest w rewizji A2, a kości tak jak piszesz Hynix CJR (C-die w kalkulatorze). Zamówiłem korsarze 3600Mhz cl18 z amazon warehouse. Jak będzie lipa pojadą spowrotem... Puki co lecę na 1.37v + ustawienia z kalkulatora. Zobaczymy jak długo...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kumpel miał podobne cyki tyko z połączeniem R7 2700X i X470, także Hynixy JCR. Pożyczyłem mu moje microny e-die i chodziło bez problemu. Ostatecznie pomogło mu ustawinie PROCODT na 53 i też na Hynixach było oki. Do Ryzena 3000 chyba jest inna wartość. Spróbój z tym PROCODT.

Edytowane przez Saren7(jg77xfx)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Saren7(jg77xfx) napisał:

Kumpel miał podobne cyki tyko z połączeniem R7 2700X i X470, także Hynixy JCR. Pożyczyłem mu moje microny e-die i chodziło bez problemu. Ostatecznie pomogło mu ustawinie PROCODT na 53 i też na Hynixach było oki. Do Ryzena 3000 chyba jest inna wartość. Spróbój z tym PROCODT.

Hmm. Ciekawe. kalkulator pokazuje ProcODT 43.6 i dwie alternatywy 48 i 53. Jak zaliczę BSODA, to sprawdzę! Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...