Skocz do zawartości
radex99

Nas jakie daje mozliwosci ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Pare pytanek na temat nasa gotowego z jednej z tych dwoch firm. 

1. Czy sam nas bedzie dzialal bez dyskow wenetrznych a jedynie z podlaczonym dyskiem zewnetrznym usb ? Moze pozniej bym dokupil dyski.

2. Czy jak kupie nas z hdmi to sobie odtworze kazdy filmik jak na kompie ? Bede mogl jakies apki instalowac np spotify ? Yt? Czy jedynie przez przegladarke ?

 

3. Czy hdmi z nasa bede mogl wrzucic pod amplituner aby miec audio ? 

 

4. Czy kazdy z nasow da mi funkcje private cloud? Z synchronizacja zdjec w smartfonach ? 

 

5. Czy mozna robic backupy zewn ? Np na pc ktory jest w tej samej sieci ? 

 

6. Synchronizacje z jakimis folderami na pc/laptopach po instalacji odpowiedniego softu?

 

Chce wiedziec przed zakupem czy te urzadzenie spelni moje wymagania. Prywatna chmura z synchro oraz jakies odtwarzanie.

Jakby ktos byl w stanie chociaz na jedno z pytan odpowiedziec to bede wdzieczny :)

Edytowane przez radex99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Nie

2. Zależy od NASa

4. Nie wiem czy każdy ale porządny NAS tak.

5. Tak

6. Tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.09.2020 o 10:20, radex99 napisał:

1. Czy sam nas bedzie dzialal bez dyskow wenetrznych a jedynie z podlaczonym dyskiem zewnetrznym usb ? Moze pozniej bym dokupil dyski.

Nie. NAS będzie korzystał z tych dysków do postawienia swojego systemu.

W dniu 15.09.2020 o 10:20, radex99 napisał:

2. Czy jak kupie nas z hdmi to sobie odtworze kazdy filmik jak na kompie ? Bede mogl jakies apki instalowac np spotify ? Yt? Czy jedynie przez przegladarke ?

Zależy od NASa. Są wersje, które posiadają porty HDMI, są takie co nie mają. Dodatkowo wiele zależy od oprogramowania zainstalowanego na NASie, oraz od jego podzespołów (CPU, RAM).

W dniu 15.09.2020 o 10:20, radex99 napisał:

3. Czy hdmi z nasa bede mogl wrzucic pod amplituner aby miec audio ? 

Jeżeli NAS ma HDMI, to tak.

W dniu 15.09.2020 o 10:20, radex99 napisał:

4. Czy kazdy z nasow da mi funkcje private cloud? Z synchronizacja zdjec w smartfonach ? 

Funkcja ta może być niedostępna w podstawowych modelach.

W dniu 15.09.2020 o 10:20, radex99 napisał:

5. Czy mozna robic backupy zewn ? Np na pc ktory jest w tej samej sieci ? 

Ogólnie tak. Zależy od oprogramowania na NASie, ale jeżeli ono na to nie pozwala, to zawsze można wykorzystać do tego soft/skrypt zainstalowany na PC.

W dniu 15.09.2020 o 10:20, radex99 napisał:

6. Synchronizacje z jakimis folderami na pc/laptopach po instalacji odpowiedniego softu?

Tak jak w wypadku punktu 4.  Zależy od wersji oraz czy producent oferuje takie oprogramowanie, ale ogólnie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.09.2020 o 10:20, radex99 napisał:

Witam,

Pare pytanek na temat nasa gotowego z jednej z tych dwoch firm. 

1. Czy sam nas bedzie dzialal bez dyskow wenetrznych a jedynie z podlaczonym dyskiem zewnetrznym usb ? Moze pozniej bym dokupil dyski.

2. Czy jak kupie nas z hdmi to sobie odtworze kazdy filmik jak na kompie ? Bede mogl jakies apki instalowac np spotify ? Yt? Czy jedynie przez przegladarke ?

 

3. Czy hdmi z nasa bede mogl wrzucic pod amplituner aby miec audio ? 

 

4. Czy kazdy z nasow da mi funkcje private cloud? Z synchronizacja zdjec w smartfonach ? 

 

5. Czy mozna robic backupy zewn ? Np na pc ktory jest w tej samej sieci ? 

 

6. Synchronizacje z jakimis folderami na pc/laptopach po instalacji odpowiedniego softu?

 

Chce wiedziec przed zakupem czy te urzadzenie spelni moje wymagania. Prywatna chmura z synchro oraz jakies odtwarzanie.

Jakby ktos byl w stanie chociaz na jedno z pytan odpowiedziec to bede wdzieczny :)

Jako użytkownik długoletni QNAP'a (raczej wyższe modele) to ich funkcjonalności są tylko ograniczone wyobraźnią. Jest od cholery dodatkowego oprogramowania tworzonego przez użytkowników.

1/ Nie - soft się instaluje po dyskach. Dysk USB może jedynie służyć jako np backup jakiś, albo jak chcesz coś z niego szybko zgrać na główne dyski, albo wyexportować do niego.

2/ Tak. Jest wszystko spotify, plex server, kodi, rtorrent, teamspeak server, generalnie można tak bardzo długo wymieniać. Cokolwiek sobie pomyślisz - to raczej jest.

3/ Tak bo ma HDMI

4/ Tak oczywiście. Tylko działa to jak dropbox. Czyli wszystko wrzucasz w chmurę - czyli Twój NAS z każdego urządzenia, a potem każde urządzenie widzi co masz w chmurze i może odtwarzać filmy, zdjęcia muzykę itp. Ja mam to zrobione, że ta chmura jest tylko dostępna po podłączeniu przez VPN, który na routerze sobie działa, ale to kwestia ustawień sieciowych a nie samego NASa.

5/ Tak, nawet jest Acronis True Image w aplikacjach, możesz od backupu w clouda po różne dowolne konfiguracje.

6/ Tak masz do tego soft akurat w QNAPie się zowie QSync (taki dropbox jak #4)

Edytowane przez _File_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po dlugiej przerwie, troche mialem przerwy i wydatkow wiec dopiero teraz wracam do tematu przeszukalem troche internet i wybralem dwie opcje:

 

ASUSTOR AS5304T (2200 pln)

QNAP TS 453D 4G (2600 pln)

 

czy widzicie jakies roznice dla ktorych warto doplacac do QNAPa poza predkoscia procesora w idle?

 

Dodatkowo czy warto doplacac do dyskow IronWolf PRO lub Exos ? Z tego co widzialem bazowe maja 10e14 bledow a te lepsze 10 razy mniej 10e15.

 

Wykorzystanie:

Chmura,

Player FullHD (4K w przyszlosci), plex?, kodi

Backup zdjec, filmow,

 

przy tanszych dyskach mysle o RAID mirror, przy drozszym pewnie jedna sztuka i backupy na dysq USB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu akurat te wybrałeś? I czemu czterodyskowe skoro piszesz, że w droższej opcji włożysz tylko jeden dysk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.02.2021 o 12:34, radex99 napisał:

przy tanszych dyskach mysle o RAID mirror, przy drozszym pewnie jedna sztuka i backupy na dysq USB

Raid1 nie jest zabezpieczeniem danych, od tego jest backup, więc tak czy inaczej zewnętrzny nośnik będzie przydatny.
Raid zapewni ci ciągłość pracy jeżeli zawiedzie sam dysk, nie uchroni przed błędami systemu plików, czy fizycznym zniszczeniem nas-a (zalanie, pożar, przepięcie itp.).

Kwestia jak ważne rzeczy chcesz tam trzymać i jak utrzymać ciągłość pracy:
- 1 w nas, 1 zewnętrzny - absolutne minimum
- mirror w nas, 1 zewnętrzny - ciągłość pracy, minimum backupowe
- 1 w nas, 2 na backup - brak ciągłości pracy ale lepsze zabezpieczenie kopii
itd.

Co do samych dysków, to przede wszystkim zwróciłbym uwagę czy mają SMR - takich unikać, chyba że nie przeszkadza ci zamulanie przy zapisie.
Reszta to kwestia pojemności i częściowo wydajności. pro miewają wyższe obroty, poprawi się prędkość transferu małych plików, jednoczesnego dostęu przez kilka osób, liniowa i tek przycięta przez możliwości sieci, bo raczej nie będziesz miał niczego szybszego niż 1Gb/s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te wybralem ze wzgledu na procesor 4 rdzenie x86. W 2zatok. asustorze jest dwurdzeniowy i polowa ram. W qnapie jest ten sa dla 2ki ale roznica w cenie to 20% juz tylko. A predzej czy pozniej moge dolozyc tych dyskow. Jeden dysk usb 3.5 cala 2tb mam wiec na to bedzie lecial jakis backup. 

Odnosnie 2.5gb. Planuje switcha 2.5g moze nie od razu bo koszta okolo 500pln. Teraz juz wifi bywa szybsze w transferze liniowym. A nie jestem fanem tej technologii. 

 

Kolega ostatnio kupil qnapa na 3 dyski 351 2g i tam mu przycina fullhd. A to podstawa aby dzieciakom bajki puszczac z tamtad i podmontowac do komputerow aby wrzucac te bajki.

Stad takie wybory. Moze cos nie tak wymyslilem ? Albo sie myle z czyms?

 

Moze w podobnym budzecie da sie cos dostac z opcja ssd nvme ? 

 

Czy da sie wogole zamontowac iscsci lun na konsoli xbox one / series? Czy to tylko opcja dla pc ? Zeby wrzucac sobie gry ?

 

To jeszcze daleka droga bo by trzeba bylo te 5gbps po kablu dac aby potencjal wykorzystac dla ssd.

 

A moze Synology tez ma jakis podobny produkt ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zakupiony zostal qnap 253d, nawet nawet dziala, niestety nie ma idealnej aplikacji do odtwarzania, i chyba bede musial i tak uruchamiac bajki z laptopa, chcialbym aby mozna bylo wyszukiwac jak w windows explorerze i przekazac do odpowiedniego playera np kodi ktore wszytsko odtwarza, inne odtwarzacze sobie nie radze z np. avi. Ale co najciekawsze przez zwykly QFile na telefonie sie wszystko odtwarza ... masakra

Edytowane przez radex99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mam i co dalej? Nawet w kodi dodatek zainstalowany do plexa. Ale tam hierarchia jest splaszczona a chcialbym wejsc do jakiegos folderu i w nim szukac. Wyszukuje urodziny a mi wyskakuje 6 odcinkow peppy 4 psi patrol i 2 masze z przycietymi nazwami. Wiec aby sie upewnic musze wlazic w properties kazdego.

 

Druga sprawa ze na kompie po skonczeniu odtwarza kolejne a tu nie. Moze to kwestia kodi add on. Ale plex media player mi nie startuje w ogole a w theater nie dziala myszka ...

 

Probowalem ubuntu station ale zmula totalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w plexie musisz sobie ustawić bazę, folder gdzie masz pliki multimedialne.

druga sprawa plexie musisz odpowiednio mieć nazewnictwo katalogów itp.

poszukał w helpie plexa jak powinna wyglądać struktura plików aby agent plexa dobrze to czytał

filmiki rodzinne zrób osobno katalog. 

Jak tego nie ogarniesz to filtroj po nazwie katalogu itp

 

 

Edytowane przez uzzo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...