Skocz do zawartości
PiVoSH92

CM Q300L - konstrukcja chłodzenia w obudowie

Rekomendowane odpowiedzi

Część. W planach mam budowę komputera w obudowie Cooler Master Masterbox Q300L - tutaj akurat wybór nie podlega zmianie, ładna i wystarczająco duża. Potrzebuję zbudować w niej bezgłośne (przynajmniej w spoczynku) chłodzenie, które schłodzi docelowo gtx3070 i następcę r5 3600 - aktualnie posadowiony jest R3 3100 i RX 5500 XT. Potrzebuję cichego PSU, Coolera na CPU oraz zapewne jednego czy dwóch wentylatorów do samej obudowy. Cisza jest priorytetem. Stąd pytania:

- czy seasonic focus gold 550w wystarczy na w/w setup docelowy i będzie bezgłośny w spoczynku jak niektórzy piszą? Jeśli nie - do jakiego psu warto dołożyć?

- jakie chłodzenie na CPU - aio czy jednak lepiej wydajne AC z dwoma cichymi wentylatorami?

-jakie wentylatory 120mm czy 140mm które będą bardzo ciche i jednocześnie cokolwiek dmuchna? Może być nawet poziom cenowy Noctua, ale jeśli da się za połowę ich ceny coś niewiele gorszego to czemu nie

Z góry dzięki za odpowiedzi, na wszystkie pytania też chętnie odpowiem

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ta obudowa ma FATALNĄ wentylacje, CPU się gotuje bo nie ma dostępu do świeżego powietrza, no ale skoro wybór nie podlega dyskusji, to więcej już nic nie piszę :)

• Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Generalnie jeśli chcesz bardzo cichy zasilacz to Corsair RMx 550. W Twoich planach jest jedna zasadnicza skaza, chcesz bezgłośny PC'et a wybierasz budę która wentylację ma skopaną, doprowadzi to do wyższych temperatur na bebechach a te znów wymuszą wyższe obroty wentylatorów czy to na CPU czy na GPU. Dalej jesteś pewny że wybór obudowy nie podlega dyskusji? 

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

edit, usunięte, odpowiedź niżej

Edytowane przez PiVoSH92

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, Born napisał:

Ta obudowa ma FATALNĄ wentylacje, CPU się gotuje bo nie ma dostępu do świeżego powietrza, no ale skoro wybór nie podlega dyskusji, to więcej już nic nie piszę :)

Fatalny jest Q500L z zasilaczem na froncie, który wszystko blokuje. Q300L jest po prostu bardzo mocno średni, albo poniżej średniej.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok, poprzednia odpowiedź mi się skopała z telefonu - wymogi co do obudowy moje to rozmiar mATX (płyta to wąski mATX, więc może nawet mniejsza ciut), minimalistyczny wygląd i zapewne dobra wentylacja, wymogi zewnętrzne (architekt wnętrza, projektant mieszkania, czujne damskie oko) to nie czarny kolor i ewentualnie jakiś designerski wzór czy coś takiego jak na tym CM właśnie 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, _KaBza_ napisał:

Generalnie jeśli chcesz bardzo cichy zasilacz to Corsair RMx 550. W Twoich planach jest jedna zasadnicza skaza, chcesz bezgłośny PC'et a wybierasz budę która wentylację ma skopaną, doprowadzi to do wyższych temperatur na bebechach a te znów wymuszą wyższe obroty wentylatorów czy to na CPU czy na GPU. Dalej jesteś pewny że wybór obudowy nie podlega dyskusji? 

Nie przesadzajmy z tą złą wentylacją.

Ja mam w InWin-a 301 + Ryzena 3600 z Fortisem 3 RGB do tego RX470 pasywnie chlodzony Arcticiem i Corsaira RMx550 i z wiatrakami na obudowie na 800rpm oraz wiatrakiem na chłodzeniu w zakresie 600-850rpm wszystko naprawdę jes ciche. Karta dobija do 81 stopni tak jak VRM-y na niej. Procek max 69 stopni w grach .Wiatrak na zasilaczu rzadko się załącza .A to przecież mało przewiewna obudowa z utrudnionym przepływem powietrza. W odudowie jest razem 4 x Arctic P12 + 1 x Silent Wings 3 i to jakoś daje rady. 2 od dołu nadmuch na kartę + 3 x wyciąg z obudowy.

Zasilacz ok ale ktoś tu miał na forum jakąś nową wersję i wiatrak się na niej bardzo często załączał na maxa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Born napisał:

Ale co ty mówisz za bzdury. Ta buda nie jest zła. Jest całkiem dobra. Wszystko zależy od tego, co do niej upchasz. 

Zakładałem niedawno w niej zestaw z r5 2600 + Fera3, 8GB ram, mobo mATX,  RX470 Aorus. Dodatkowo na froncie 2x 120mm, tył 120mm i góra 120mm. Wszystko chlodniutkie, CPU rzadko dochodzi do 60stC.

Jak dobrze ustawisz airflow, to nie sprawuje się gorzej od FD Meshify czy jakiejkolwiek innej budy z "otwartym" frontem.

Do tego jest naprawdę mała i ma nieco minimalistyczny design. Plusem jest to, że można dowolnie zamontować panel i/o. Minus za brak szklanego boku.

Moim zdanie, warto założyć kilka szt P12 dla polepszenia airflow i można cieszyć się małym i chłodnym kompem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ma plastikowy bok, co za 200zł wydaje mi się uczciwym rozwiązaniem. Więc najważniejsze pytanie - AIO ma sens (takie do 400-500zł max) czy dobre powietrzne chłodzenie wystarczy? I jeśli to drugie to jakie zmieści się do tej budy (max 157mm)? I w jaki sposób najlepiej ustawić wentylatory?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli AIO, to wejdzie jak dobrze pamiętam, tylko 240mm. Szedł bym albo w LF II 240 na front albo w dobre powietrze, jak Scythe Fuma 2, bo ma zdaje się 156mm wysokości i jest do tego mega ciche oraz wydajne. Oczywiście do AIO musi być odpowiednio krótsza grafika, żeby wszystko się zmieściło. Jeśli będzie za długa, to Fuma i będzie Pan zadowolony. Do tego też P12 dla dobrego airflow (przynajmniej 2x przod, 1x tył i gora).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Istotnie, Fuma 2 wchodzi na AM4 i ma 154 wg. danych. Wentylatory - załóżmy pozostanie przy Fumie (bo jakoś bardziej ufam niż AIO jednak) to 2x 140mm na front, 120 na górę i na tył. Jakie? Arctic P12/14 PWM PST, warto ew. dołożyć do Noctua NF-S12B/NF-P14s? Zastanawiam się, czy mając na płycie 1x4 pin i 1x3 pin założenie 5 wentylatorów na to jedno gniazdo PWM ma sens czy lepiej ogarnąć sterowanie nimi w jakiś inny sposób? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
54 minuty temu, Crypt napisał:

Ale co ty mówisz za bzdury. Ta buda nie jest zła. Jest całkiem dobra. Wszystko zależy od tego, co do niej upchasz. 

Zakładałem niedawno w niej zestaw z r5 2600 + Fera3, 8GB ram, mobo mATX,  RX470 Aorus. Dodatkowo na froncie 2x 120mm, tył 120mm i góra 120mm. Wszystko chlodniutkie, CPU rzadko dochodzi do 60stC.

Jak dobrze ustawisz airflow, to nie sprawuje się gorzej od FD Meshify czy jakiejkolwiek innej budy z "otwartym" frontem.

Do tego jest naprawdę mała i ma nieco minimalistyczny design. Plusem jest to, że można dowolnie zamontować panel i/o. Minus za brak szklanego boku.

Moim zdanie, warto założyć kilka szt P12 dla polepszenia airflow i można cieszyć się małym i chłodnym kompem.

5 godzin temu, zawisztheblack napisał:

Fatalny jest Q500L z zasilaczem na froncie, który wszystko blokuje. Q300L jest po prostu bardzo mocno średni, albo poniżej średniej.

Panowie, nie wiem czy testowaliście Q300L, ale te "filtry" co są na wierzchu naprawdę mocno limitują wydajność. Owszem w Q500L jest jeszcze gorzej, ale jest źle. Wiadomo że jak włoży się tam oszczędny CPU i GPu to będzie w porządku, ale jeśli priorytetem jest niski hałas to branie tej obudowy jest błędem w założeniach 

cooler_master_q300l_computerbase_l.gif

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok, ale obudowa obudową - czy jest dobra czy nie, to jeśli nie ma jakiejś sensownej alternatywy to zostanie. Co znajdę rozmiarowo podobnego, z lepszym przepływem powietrza do 300-350zł? Już tam pies kochał wygląd, ale nie chcę większej obudowy od tej

Ok, co sam znalazłem to Lian Li Lancool 205M lub Phanteks Eclipse P400S - tutaj już chyba dramatu nie ma?

Edytowane przez PiVoSH92

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Born Może inaczej - kwestia wentylacji w tej obudowie, to dobre wentylatory. Wiadomo, że każdy filtr ogranicza nieco przepływ powietrza. Dzisiaj możesz dostać Arctic P12 za 25zł / szt. i te wentylatory załatwiają sprawę, bo doskonale radzą sobie z filtrami, z uwagi na to, ze to wentylatory "ciśnieniowe", a nie typowe do obudowy, jak np. F12 też od Arctica chociażby. Więc jeśli je zmontuje, obudowa będzie miała więcej, niż przyzwoity airflow.

@PiVoSH92 jeśli szukasz porównywalnej gabarytowo obudowy, to całkiem dobrym rozwiazani3m jest obudowa od SPC, tj. Signum SG1 TG. Ma stosunkowo małe rozmiary, mimo tego, ze mieści standarsowe płyty ATX.  Zobacz sobie na wymiary. Do tego dobry airflow i filtry oraz szklany bok. Można dostać za ok 200zł. Również montowałem kilka PC w tej budzie, sam mam ja w drugim PC, i mogę powiedzieć, że to świetna obudowa do 200zł (ja kupiłem po 169zł, a w tej cenie była bez konkurencyjna). Udało mi się w niej bez żadnych problemów zamontować Noctue NH-D15 razem z topami i idealnie się zmieściła dosłownie 1mm od szklanego boku ;)

Edytowane przez Crypt

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi