Skocz do zawartości
kronong

Klonowanie czy czysta instalacja W10?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

W poprzednim temacie okazało się iż żywot mojego HDD dobiega końca i pora zacząć rozglądać się za nowym SSD. Obecnie mam SSD 120GB (M.2 SATA) + HDD 1TB i chciałem kupić jeden dysk SSD M.2 SATA (laptop to Dell 7559, brak obsługi NVMe, tylko jedno gniazdo M.2).

Windowsa 10 dostałem razem z laptopem (recovery) i teraz pytanie czy dobrze rozumuję - mam dwie opcje instalacji W10:

a) czysta instalacja z bootowalnego pena, ale stracę opcję resetowana ustawień do stanu początkowego (Reset this PC) i aby wykonać czystą instalację W10 pozostaje format i bootowalny pen

b) sklonowanie SSD 120GB na nowy SSD 1TB, a następnie wykonanie resetu ustawień do stanu początkowego. Z tym że mając jeden slot M.2 w laptopie musiałbym dokupić adapter aby oba dyski były jednocześnie podpięte.

Osobiście jestem za opcją a), bo finalnie i tak chcę mieć czystego Windowsa i nie mam też adaptera, aczkolwiek korzystam z funkcji resetowania co jakiś czas i opcja jest dla mnie przydatna. Wyprowadźcie mnie z błędu jeśli źle myślę oraz czy jest możliwość przywrócenia recovery po czystej instalacji z pena tak, by w przyszłości móc korzystać z resetowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od lat używam programu AX64 Time Machine, którym co kilka miesięcy robię kopię całej partycji systemowej. Umieszczam ją na fizycznie innym dysku, by w razie potrzeby szybko przywrócić go do rzeczywistej gotowości. Taka kopia zajmuje trochę mniej niż połowę wielkości zawartości partycji systemowej – np. jeśli na na ? jest zajęte 74GB , to kopia może mieć ok. 35GB.  Już kilka razy mnie to uratowało przed kłopotami.

Przywracanie wykonuje tak. Partycję systemową, na której system się wysypał, formatuję. Potem robię na niej podstawową instalację systemu (nie koniecznie tego samego, który był wcześniej). Podstawową – tzn. tylko tyle by dało się uruchomić komputer i zainstalować na nim AX64 TimeMachine. Uruchamiam AX64 i uruchamiam przywrócenie systemu z wcześniej przygotowanej kopii. To przywrócenie doprowadza partycję systemową do takie samego stanu, jaki był w chwili tworzenia kopii. Dlatego zawsze przed utworzeniem kopii odśmiecam, defragmentuję, … , i robię wszystko co doprowadzi system do jak najlepszego stanu, by mieć jak najlepszy stan, po jego przywróceniu z tej kopii. Ponadto kopia odśmieconego systemu zajmuje mniej miejsca (po co kopiować śmieci). Z tego samego powodu na partycji systemowej staram się nie trzymać niczego poza samym systemem i niezbędnymi programami,  więc na pulpicie mam masę skrótów z innych partycji. A np. klienta poczty (Mozilla Thunderbird) i przeglądarkę (Firefox) trzymam w wersji portable na partycji D, by w razie całkowitej śmierci ? móc podpiąć dysk do innego kompa i wydobyć te 2 programy bez żadnych strat i od razu gotowe do działania.

Tego typu działania można zrealizować też za pomocą innych programów, także darmowych, ale piszę o tym na którym działam, bo nie wiem jakie efekty dają te inne. A AX mnie  nie zawiódł.

Co prawda nie sprawdzałem czy taka opcja jak resetowanie do ustawień początkowych (rozumiem, że chodzi o fabryczne) jest możliwa po takim przywróceniu OS’a, ale można zrobić kopie zapasową z ustawionymi do użytku ustawieniami fabrycznymi i do niej przywracać.

Edytowane przez Swiarzak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz odpisuję, bo w sumie dzisiaj zamówiłem SSD, więc pewnie w czwartek/piątek będę się bawił.

Starego dysku systemowego nie będę formatował, więc mogę próbować dowolnych opcji.

Zależy mi też na tym aby były wszystkie sterowniki/aplikacje od Della.

Która opcja zapewni mi zarówno sterowniki, aplikacje jak i możliwość resetowania systemu w przyszłości - ta opisana wyżej czy może:

Full backup Windows10

Instalacja podczas której przywrócę sobie backup z dysku zewnętrznego.

@

Już nieaktualne, zainstalowałem czystego Windowsa i po kolei instalowałem sterowniki, bo stary HDD już dzisiaj nie wstał i nie chciało mi się kombinować.

Edytowane przez kronong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
    • Witam Proszę o ocenę zestawu do grania w 1440p i ewentualne propozycje zmian, chciałabym żeby wszystko zamknęło się w 7tys. Preferuję połączenie Intel/Nvidia, najlepiej jak najmniej RGB, dyski już posiadam (2 SSD Sata). Procesor i5 14600KF Karta Gigabyte GeForce RTX 4070 Super Windforce OC 12GB Płyta główna MSI B760 Gaming Plus WIFI lub MSI MAG B760 Tomahawk WIFI (wcześniej rozważałam również Gigabyte B760 Gaming X AX) Zasilacz Seasonic Focus GX - 750W Lexar Ares RGB 32GB 6400MHz CL32 Obudowa Genesis Irid 505F Z chłodzeniem mam problem, ponieważ chciałam zakupić Deepcool'a AK620, jednak nie jest dostępny w sklepie komputronika (sklep wybrałam ze względu możliwości odbioru komputera w moim mieście). Niestety ten ma dość ograniczony wybór chłodzeń. Tak samo jak widać mocno zastanawiam się nad płytą główną, jestem otwarta na propozycje.
    • https://www.rtings.com/monitor/learn/research/vrr-flicker  
    • Ja czego nie rozumiem? No ja rozumiem jaka jest różnica pomiędzy odbiornikiem prądu a generatorem. Z tego co widzę hybrydy się zgłasza. Czy Ci się to podoba czy nie. To nie jest offgrid.  Tak samo jak magazyn energii. Mimo iż ludzie używają je wewnątrz domu, to muszą być zgłaszane.  To że chińczyk mówi, że falownik nie wysyła nadmiaru energii poza sieć nie ma żadnego znaczenia jeśli podepniesz to do sieci.  Czy na rondo nie ma liczników? Na enmasz umowy tam z energetyka? Nie da się zamontować normalnej instalacji? Co powiedział Ci dostawca prądu? Jeśli sąsiada z działki wywali choćby radio na drugi tydzień po montażu Twojego lewego PV, to spodziewaj się problemów.  Jak udowodnił aż że Twój chiński szajs jest przekozak wówczas? Będziesz miał na to jakieś papiery?  Ze specyfiki pracy jaką oczekujesz. Ta sama zasada działania Cię interesuje. Będziesz szukał paneli gruntowych? A czym różnią się takie od paneli dachowych albo balkonowych? Zestaw balkonowy to jest to co szukać powinieneś. Bo zestawów RODo nie robi a raczej?  Zacznijmy od tego, że zacząłeś od złej strony, bo zamiast falownika i budowania hybrydy, podpina się takie rzeczy prosto w panele. Pompa na prąd stały o szerokim napięciu działania pyrka sobie jak ma napięcie i tyle. 
    • 40 powinno na górkę styknąć. I to na luzie jako dodatkowe.  Ewentualnie powinieneś pomyśleć nad jakimiś listwami przypodlogowymi z systemem dowolnego dodawania gniazdek.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...