Skocz do zawartości
KsiegowyBK

Serwer do 10 osobowego biura rachunkowego

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

chcemy w firmie (biuro rachunkowe) kupić nowy serwer na którym będzie zainstalowany program księgowy oraz baza danych SQL server Express (z której korzysta program księgowy).

Z serwerem będzie się łączyć około 10 osób w tym 5 osób przez pulpit zdalny. Na każdą obsługiwaną firmę tworzona jest przez program księgowy oddzielna baza danych, która nie powinna przekraczać 1GB (?). Niezależnie mamy serwer NAS na backupy.

System operacyjny: Windows Server 2019 standard.

Najbardziej istotne jest dla nas, aby serwer bardzo szybko pobierał i zapisywał dane do bazy danych z której korzysta program księgowy. Księgowi nie mogą czekać zbyt długo na zapisanie lub odczytanie potrzebnych danych w programie, co ma obecnie miejsce... Komfort pracy księgowych jest dla nas priorytetem. W związku z powyższym dobry dysk jest dla nas kluczowy.

Załóżmy, że budżet jest nieograniczony, ale wiadomo, że nie chcemy kupować czegoś co nie wpłynie zbyt znacząco na wydajność pracy (nie chcemy kupować ferrari do jazdy po mieście - jeśli można to tak porównać...).

W związku z powyższym czy mogę was prosić o poradę:

1. jaki dysk kupić, jaki model i ile sztuk etc. Słyszałem o zaletach dysków M.2 ale jak przeglądałem różne firmy to chyba ciężko go spotkać w serwerach(?). Czy w dyskach typu M.2 / SSD stosuje się RAID? Myślę, że 1 TB spokojnie nam wystarczy.

2. Na jednej stronie dużego sklepu z komputerami można przeczytać takie zdanie: "Dyski twarde M.2 sprawdzą się wówczas, gdy w jednym serwerze łączonych jest kilka różnych dysków twardych". Czy może mi ktoś wyjaśnić o co chodzi? O co chodzi z tym łączeniem dysków i jakiego typu ma to być łączenie? Zakładam, że nie chodzi o RAID(?). To zdanie spowodowało, że nabrałem wątpliwości jaką funkcję pełni dysk M.2... To zdanie brzmi tak, jakby na serwerze miało być wiele dysków HDD i jeden dysk M.2, który nimi wszystkimi zarządza... Ale nie sądzę, aby to tak działało...

3. Jaki procesor / ile rdzeni zalecacie? Biorąc pod uwagę, że będzie z serwera korzystać około 10 osób to myślałem, żeby kupić 8 rdzeniowy procesor - wówczas byłoby niecały 1 rdzeń na osobę. Z drugiej strony procesor chyba dość często się nudzi przy programach bazodanowych, dlatego rozważam np. 6 rdzeni(?)... Co wy na to?

4. Ile RAMu polecacie? Chyba więcej niż 32GB nie potrzeba - jak myślicie?

5. Czy możecie polecić jakiś gotowy zestaw lub stronę, gdzie można złożyć taki serwer z komponentów wraz z informacją jakie komponenty polecacie? Takich stron jest bardzo dużo, ale przeważnie wybór jest bardzo ograniczony (firmy specjalizują się danych komponentach).

Dodatkowo chciałem się zapytać czy na serwerze powinno się instalować oprogramowanie antywirusowe? Słyszałem, że nie jest to zalecane... Ale dlaczego to już nie wiem ?

Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc!

Edytowane przez KsiegowyBK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Po pierwsze M.2 to tylko format ( czyt. rodzaj obudowy) i dyski w tym formacie mogą się mocno różnić. Dysk M.2 może mieć transfery na poziomie 3000MB/s jak i 500MB/s i oba będą wyglądały prawie identycznie , i to prawie robi różnice bo jeden będzie pracował na interfejsie NVMe a drugi na interfejsie SATA jak zwykłe dyski SSD 2,5". Jeśli nie masz kosmicznego budżetu to nie licz że kupisz serwer z dyskami NVMe. Można co prawda dokupić adapter na dyski M.2 dla serwera, jak np adapter BOSS od DELLa,  ale adapter ten nie jest pod dyski NVMe tylko dyski na interfejsie SATA, więc dyski pomimo że będą w formacie M.2 będa tak samo szybkie jak zwykłe SSD 2,5".
2. Wątpię aby autor tych słów wiedział o co mu chodziło. Jeśli chodzi o serwer dla małej firmy to raczej nie zaszalejesz z wyborem dysku bo do wyboru masz albo SSD SATA albo NLSAS ( do poczytania o typach dysków)

3. procek, tutaj znów dużo zależy od budżetu, za dużego wybory nie ma 4 albo 6 rdzeniowy Xeon.
4. RAM, znów budżet, napewno mniej niż 16GB nie ma sensu brać, a więcej też może być zbyteczne i może leżeć odłogiem jeśli głównym przeznaczeniem serwera ma być baza pod program księgowy.
5. wpisz sobie w google konfigurator serwerów, kilka stronek z konfiguratorami się pojawi

6. Antywirus IMO obowiązkowo. Pamiętaj tylko że większość antywirów rozróżnia system na którym jest instalowany i zwykła wersja konsumencka nie zainstaluje się na systemie serwerowym.
7. Jeśli chodzi o system to szedł bym w wersję Windows Serwer 2019 Essential który jest spadkobiercą dawnych wersii SBS, w którym masz do dyspozycji 25licencji dla użytkowników, limit któego nie da się zwiększyć, więc starczy ich z powodzeniem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie dysków to wszystko zależy od potrzeb. Jeśli zależy Ci na nieustannym działaniu usługi, to warto zainwestować w sprzętową kartę RAID z prawdziwego zdarzenia - przykładowo coś w stylu Adaptec 8405E, albo odpowiednik od LSI. Wtedy podpinasz dwa dyski SSD i tworzysz na karcie RAID jeden logiczny dysk opierając się na RAID 1 (lub RAID 10 w zależności od ilości dysków). Co do konkretnych modeli, to polecam zajrzeć na strony producenta karty raid, żeby zobaczyć jakie dyski były testowane i zadziałają jak należy. Tego typu karty mają raczej mało wpieranych konsumenckich dysków, ale mimo to każdy dysk SSD SATA powinien ruszyć bez problemu (o ile kupisz odpowiednią przeplotkę z portu SFF-8643 na SATA). Jeśli jednak wybierzesz jakiś najgorszy paźdźież na kościach QLC, to nie dziw się, że karta RAID zasygnalizuje od czasu do czasu, że dysk nie działa, mimo że wszystko będzie w porządku z dyskiem. Pamiętaj że tego typu karty potrzebują sporego przepływu powietrza, dlatego raczej nie wsadza się ich do zwyklych desktopów.

Co do reszty, to się nie wypowiem bo się tak dobrze nie znam na bazach danych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

złe pytanie

jaka jest sięć 1 gb? czy fast ethernet? komputery czy laptopy, pulpit zdalny jak łączony przez temaviewer czy innaczej czy wąskim gardłem teraz są faktycznie dyski twarde? czy słaby procesor czy za mało ramu? ja bym sprawdził od tego czemu program wolno działa to raz a dwa napisałbym do suportu programu księgowego albo czy w specyfikacji mają to wypisane jakie parametry zalecaja? chodzi o to czego tak na prawdę potrzebuje ten program księgowy.

1-  1 tb na serwer na 10 użytkowników to jakiś żart? wychodzi na łebka 100 gb  jak dla mnie to min 10 tb przy tym musiałby mieć, bo można robić codziennie backaupy na serwerze plus kopia do nasa. do tego każda firma to osobna baza jest to ile 1 księgowy obsłuży firm?  Jeśli to są  bazy SQL to bym zaproponował coś takiego, dyski ssd w raidzie albo dyski SAS w radzie na nim bym trzymał bazy księgowe,  można zapytać o takie wyceny w dellu czy innych dużych firm. 

2- autorowi pewnie chodziło o to że dyski m2 - ssd działają jako bufor danych programy nie ładuje danych na zwykły hdd tylko na ssd a że one mają zwykle szybsze tym że chodzi system sprawniej. 

3- trzeba wiedzieć czy program tego tyle potrzebuje, odnośnie do 1 odpowiedzi to samo, najpierw potrzeby programu potem konfiguracja.

4- im więcej tym lepiej wymagania programu potem konfiguracja.

5- dell bym polecał kupowałem i  go do firmy i działa do dziś 

co do antywirusa to są dodatkowe koszta 

czy rozważano system serwerowy linux? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja żona ma biuro rachunkowe, pracuje jednocześnie Max 5 osób. Kilka lat temu ogarnąłem jej serwer z wymiany sprzętu z pewnej firmy za grosze i tak sobie bez problemów działa po dziś dzień. Pracujemy na małej księgowości, Płatnik, Aga, i kilku innych pomniejszych programach. Łączymy się zdalnym pulpitem z domu oraz normalnie w biurze przez sieć, ale na notkach są po prostu wyciągnięte skróty z dysku sieciowego z serwera. 

Jesli chcesz mieć spokój z danymi to nie baw się w ssd tylko w HDD 7200 lub 1000rpm sas. Ryzyko utraty danych w przypadku awarii jest znacznie niższe niż w przypadku ssd, które jak padną to jest kaplica. 

Nie potrzebujesz niewiadomo jakiej maszyny, bo wirtualek tam raczej stawiać nie będziesz. 

Co do wyceny to nie pytaj w Dell bo zabija Cię cena. Szukaj firm it partnerskich, które zrobia Ci specjalna cene. Nawet do 50% srp. Sam dzialalem ponad 10 lat w branży ale niestety serwery to nie była moja domena, specjakizowalem się w pc, notkach i urządzeniach biurowych. Jeśli chcesz, to mogę Ci przygotować ofertę bo kontakty u producentów wciąż mam, tak samo jak w największych firmach it w moim regionie, ale to chwilkę potrwa. Podpytam administratora poważnej firmy co Ci jest potrzebne pod takie wymagania, bo w 90% przypadkach sprzedawca chce na Tobie zarobić i sprzedać Ci albo to, na czym będzie miał największą marzę albo na wyrost coś Ci dadzą, bo kasa dla nich lepsza.

 

Aha, na serwerze to stawianie serwerowa wersję antywira i konfiguruje odpowiednio, aby nie było cyrkow z dostępem do niego przez użytkowników czy programy, na których pracujecie. Już nie raz spotkałem się z problemem, gdzie amtyvir zwykła operacje czy aktualizacje potraktował jako zagrożenie i wysypal bazę danych. I jak chcesz właściwie podejść do sprawy to ogarnij sobie porządnego informatyka, który będzie administrowal serwerem. SQL lubi się niekiedy wysyłać, usunięcie problemu jest szybkie i łatwe, ale nie dla zwykłego Kowalskiego. Ja coś tam ogarniam, ale i tak muszę się posilkowac znajomym adminem. 

Edytowane przez Petru23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.09.2020 o 23:16, Petru23 napisał:

Moja żona ma biuro rachunkowe, pracuje jednocześnie Max 5 osób. Kilka lat temu ogarnąłem jej serwer z wymiany sprzętu z pewnej firmy za grosze i tak sobie bez problemów działa po dziś dzień. Pracujemy na małej księgowości, Płatnik, Aga, i kilku innych pomniejszych programach. Łączymy się zdalnym pulpitem z domu oraz normalnie w biurze przez sieć, ale na notkach są po prostu wyciągnięte skróty z dysku sieciowego z serwera. 

Jesli chcesz mieć spokój z danymi to nie baw się w ssd tylko w HDD 7200 lub 1000rpm sas. Ryzyko utraty danych w przypadku awarii jest znacznie niższe niż w przypadku ssd, które jak padną to jest kaplica. 

Nie potrzebujesz niewiadomo jakiej maszyny, bo wirtualek tam raczej stawiać nie będziesz. 

Co do wyceny to nie pytaj w Dell bo zabija Cię cena. Szukaj firm it partnerskich, które zrobia Ci specjalna cene. Nawet do 50% srp. Sam dzialalem ponad 10 lat w branży ale niestety serwery to nie była moja domena, specjakizowalem się w pc, notkach i urządzeniach biurowych. Jeśli chcesz, to mogę Ci przygotować ofertę bo kontakty u producentów wciąż mam, tak samo jak w największych firmach it w moim regionie, ale to chwilkę potrwa. Podpytam administratora poważnej firmy co Ci jest potrzebne pod takie wymagania, bo w 90% przypadkach sprzedawca chce na Tobie zarobić i sprzedać Ci albo to, na czym będzie miał największą marzę albo na wyrost coś Ci dadzą, bo kasa dla nich lepsza.

 

Aha, na serwerze to stawianie serwerowa wersję antywira i konfiguruje odpowiednio, aby nie było cyrkow z dostępem do niego przez użytkowników czy programy, na których pracujecie. Już nie raz spotkałem się z problemem, gdzie amtyvir zwykła operacje czy aktualizacje potraktował jako zagrożenie i wysypal bazę danych. I jak chcesz właściwie podejść do sprawy to ogarnij sobie porządnego informatyka, który będzie administrowal serwerem. SQL lubi się niekiedy wysyłać, usunięcie problemu jest szybkie i łatwe, ale nie dla zwykłego Kowalskiego. Ja coś tam ogarniam, ale i tak muszę się posilkowac znajomym adminem. 

Firmy partnerskie zwykle działają na używanych serwerach za nowe trzeba zapłacić supermicro też swoje kosztuje A też jest dobrym sprzętem  swoje owszem Dell dobry sprzęt ma i cenowo też wysoko stoi ale autor napisał że go budżet nie ogranicza.  Co do dysków to się zgodzę lepsze są też jeśli chodzi o trwałość ale i tak bym zainwestował ten ssd jako bufor danych w tym przypadku hdd nie będzie tak obciążony  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O czym Ty piszesz? Pracowałem wlasnie w firmach partnerskich i dzialalo się normalnie na konfiguratorach producenta ew gotowcach z dystrybucji. Zgłaszalo się do producenta klienta, zapotrzebowanie i dostawało się upust. Sprzęty konfigurowanle pod zamówienie w fabryce Dell, gotowce z techtada, abc, AB i kilku innych. 

 

Co do supermicro mam inne zdanie. Próbowaliśmy oferowac je zamiast hp /dell/fj bo konfigi tożsame ale oprogramowanie kulalo. Mieliśmy przez to nie małe problemy z kilkoma urzędami, finalnie zawsze kończyło się na wymianie na wskazanych producentów. 

Względnie dobre są actina z action, CERN działał na ich serwerach i komputerach swojego czasu, nie wiem czy wymienili na coś innego. Na pewno są lepsze niż supermicro. 

https://actina.pl/serwery/

Edytowane przez Petru23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Petru23 napisał:

O czym Ty piszesz? Pracowałem wlasnie w firmach partnerskich i dzialalo się normalnie na konfiguratorach producenta ew gotowcach z dystrybucji. Zgłaszalo się do producenta klienta, zapotrzebowanie i dostawało się upust. Sprzęty konfigurowanle pod zamówienie w fabryce Dell, gotowce z techtada, abc, AB i kilku innych. 

 

Co do supermicro mam inne zdanie. Próbowaliśmy oferowac je zamiast hp /dell/fj bo konfigi tożsame ale oprogramowanie kulalo. Mieliśmy przez to nie małe problemy z kilkoma urzędami, finalnie zawsze kończyło się na wymianie na wskazanych producentów. 

Względnie dobre są actina z action, CERN działał na ich serwerach i komputerach swojego czasu, nie wiem czy wymienili na coś innego. Na pewno są lepsze niż supermicro. 

https://actina.pl/serwery/

Ciekawe jak chciałem kupić serwer do firmy na 30 użytkowników to lepsze oferty dostawalem bezpośrednio niż w firmach partnerskich. Widocznie każda firma działa według swojego uznania. Ale to nie będziemy robić oofftopicu. Użytkownik nie odpisał co myśli o tym A że to budżet nie ogranicza wolałbym wziąć coś mocniejszego i żeby miał zapas mocy nie kupuje się serwera co 2 lata tylko na dłużej A że programy są coraz bardziej zasobozerne lepiej mieć ten zapas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
    • Witam Proszę o ocenę zestawu do grania w 1440p i ewentualne propozycje zmian, chciałabym żeby wszystko zamknęło się w 7tys. Preferuję połączenie Intel/Nvidia, najlepiej jak najmniej RGB, dyski już posiadam (2 SSD Sata). Procesor i5 14600KF Karta Gigabyte GeForce RTX 4070 Super Windforce OC 12GB Płyta główna MSI B760 Gaming Plus WIFI lub MSI MAG B760 Tomahawk WIFI (wcześniej rozważałam również Gigabyte B760 Gaming X AX) Zasilacz Seasonic Focus GX - 750W Lexar Ares RGB 32GB 6400MHz CL32 Obudowa Genesis Irid 505F Z chłodzeniem mam problem, ponieważ chciałam zakupić Deepcool'a AK620, jednak nie jest dostępny w sklepie komputronika (sklep wybrałam ze względu możliwości odbioru komputera w moim mieście). Niestety ten ma dość ograniczony wybór chłodzeń. Tak samo jak widać mocno zastanawiam się nad płytą główną, jestem otwarta na propozycje.
    • https://www.rtings.com/monitor/learn/research/vrr-flicker  
    • Ja czego nie rozumiem? No ja rozumiem jaka jest różnica pomiędzy odbiornikiem prądu a generatorem. Z tego co widzę hybrydy się zgłasza. Czy Ci się to podoba czy nie. To nie jest offgrid.  Tak samo jak magazyn energii. Mimo iż ludzie używają je wewnątrz domu, to muszą być zgłaszane.  To że chińczyk mówi, że falownik nie wysyła nadmiaru energii poza sieć nie ma żadnego znaczenia jeśli podepniesz to do sieci.  Czy na rondo nie ma liczników? Na enmasz umowy tam z energetyka? Nie da się zamontować normalnej instalacji? Co powiedział Ci dostawca prądu? Jeśli sąsiada z działki wywali choćby radio na drugi tydzień po montażu Twojego lewego PV, to spodziewaj się problemów.  Jak udowodnił aż że Twój chiński szajs jest przekozak wówczas? Będziesz miał na to jakieś papiery?  Ze specyfiki pracy jaką oczekujesz. Ta sama zasada działania Cię interesuje. Będziesz szukał paneli gruntowych? A czym różnią się takie od paneli dachowych albo balkonowych? Zestaw balkonowy to jest to co szukać powinieneś. Bo zestawów RODo nie robi a raczej?  Zacznijmy od tego, że zacząłeś od złej strony, bo zamiast falownika i budowania hybrydy, podpina się takie rzeczy prosto w panele. Pompa na prąd stały o szerokim napięciu działania pyrka sobie jak ma napięcie i tyle. 
    • 40 powinno na górkę styknąć. I to na luzie jako dodatkowe.  Ewentualnie powinieneś pomyśleć nad jakimiś listwami przypodlogowymi z systemem dowolnego dodawania gniazdek.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...