Skocz do zawartości
Bl4ke

Upgrade PC 3000-3500 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Z poprzedniego pc mam:
- zasilacz thermaltake smart 530w
- obudowe Silentiumpc Gladius M40
- dysk SSD Crucial MX500  256gb
- głośniki creative 5.1 (+słuchawki Steelseries Arctis1)

-  GTX 960 4GB (opcja tymczasowa, w późniejszym  czasie: gtx 1660 super / rx 5600 / rtx 3060 *)

Do tego chcę dołożyć około 3 tyś.

Potrzebuję:
- procesor  (+ chłodzenie)
- płytę
- ram
- dysk M2

Na początku myślałem o Ryzen 3600 + 16gb Ram + Gigabyte B550 AORUS ELITE  (dobre recenzje, możliwości rozbudowy, ALC 1200 z kompletem wejść)
Tylko czy na teraz Ryzen 3600 to dobry wybór bo kosztuje 890-900zł,  a  Intel Core i5-10400F można kupić już za 660-690zł?

Moje propozycje:

Intel:

- i5-10400F                                                                                         659 zł

- Gigabyte B460M AORUS PRO                                                       459 zł

- ADATA XPG Gammix D10 2x8GB 3000MHz DDR4 CL16         249 zł

- Kingston A2000 SSD M.2 PCI-e NVMe 500GB                           269 zł

- SilentiumPC Spartan 4 Max                                                            85 zł
                                                                                                            ----------
                                                                                                          1721 zł

AMD:

- Ryzen 3600                                                                                        899 zł

- Gigabyte B550 AORUS ELITE                                                         615 zł

- Pamięć Patriot Viper DDR4 16GB (2x8GB) 3733MHz CL17     349 zł

- Kingston A2000 SSD M.2 PCI-e NVMe 500GB                           269 zł

- Arctic Freezer 34                                                                             119 zł
                                                                                                             ---------
                                                                                                           2251 zł

Miedzy tymi zestawami jest 530zł różnicy! 

Czy wyższe taktowanie ram, większe możliwości rozbudowy w zestawie AMD jest tego warte? Ja mam odczucia, że nie (bo te 500 zł mogę wtedy dołożyć np do karty graficznej i kupić coś lepszego od np 1660super)

Z tym że w kilku sklepach pojawiła się promocja Gigabyte na płyty b550, dają dysk M2 500gb. Wtedy zestaw AMD nabiera większego sensu. Czy ktoś orientuje się jakie to będą dyski?

Jeżeli AMD Ryzen 3600 + Gigabyte B550 AORUS ELITE to jaki ram?  np wystarczy Adata XPG GAMMIX D10 DDR4 2x8GB 3200MHz CL16 (259zł)  czy Patriot Viper DDR4 16GB (2x8GB) 3733MHz CL17 (349zł) ?

+ chłodzenie Arctic Freezer 34 ? Czy do Gladiusa M40 wejdzie?

Jeżeli Intel to jaka płyta?   MSI MAG B460M MORTAR (dobre recenzje) / Gigabyte B460M AORUS PRO (wydaje mi się że dźwięk może być lepszy niż w MSI) jednak obie te płyty prawdopodobnie uniemożliwią mi ewentualne wpięcie karty dźwiękowej gdyby ALC 1200 okazał się kiepski.  Jest jeszcze  ASRock B460 Pro4  - tylko czy do niego dam radę podpiąć  głośniki 5.1 (3x jack)? Bo kupno karty dźwiękowej (np sound blaster z + Logitech 5.1 Z906) to odległa przyszłość.

Do Intela SilentiumPC Spartan 4 Max   wystarczy?

Dysk Kingston A2000 / Adata SSD XPG SX8200 PRO 512GB  czy inny?

 

Proszę o sugestie :)

 

Edytowane przez Bl4ke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Caps napisał:

Moim zdaniem nie warto brać 3600 w takiej cenie jak o tyle tańszy jest i5 10400F. Weź sobie https://proline.pl/gigabyte-b460-hd3-ddr4-s-1200-p6715138.

SSD wedle uznania. Jak jest z czego dopłacić do SX 8200 Pro to można ale i nie trzeba. 

Dzięki za odpowiedź. Tego Gigabyta też rozważałem.  Z tym że  nie ma on wzmacnianego gniazda pci i (jak to później będzie z kartą z trzema wentylatorami), nie ma radiatora na M2 (będzie throttling?), ma gorszą sekcje zasilania.  Dlatego myślałem o ASRock B460 Pro4 tylko nie wiem jak z tym podpięciem 5.1 ?  ASRock ma też  Base Frequency Boost jak wygladają wtedy taktowania i5 10400F i jakie potrzebne jest chłodzenie?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Bobson89 napisał:

W cenie AMD masz ta i5 na szybkich pamięciach https://proline.pl/koszyk/cac42424

To chłodzenie nie wejdzie do mojej obudowy.

Ram i płyta na z490 to 330zł więcej. Nie lepiej  te kwotę dołożyć do karty graficznej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Bl4ke napisał:

Ram i płyta na z490 to 330zł więcej. Nie lepiej  te kwotę dołożyć do karty graficznej?

Jak najbardziej. Bardziej chodziło o to że w cenie AMD można mieć też Intela na szybkich pamieciach

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a czy w tym zestawie zaproponowanym przez Bl4ke  zamiast tego chłodzenia Geilid Phantom można dać Fere 3? Tego Intela i tak nie podkręcimy, czy wymiana chłodzenia w ogóle jest konieczna?

Na stocku jest głośne/mało wydajne/nie radzi sobie ze schłodzeniem ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Flik napisał:

Panowie, a czy w tym zestawie zaproponowanym przez Bl4ke  zamiast tego chłodzenia Geilid Phantom można dać Fere 3? Tego Intela i tak nie podkręcimy, czy wymiana chłodzenia w ogóle jest konieczna?

Na stocku jest głośne/mało wydajne/nie radzi sobie ze schłodzeniem ?

 

W zasadzie można fere3 czy Arctic 34 wyjdzie taniej. Będzie chłodniej(czyli lepiej) niż na box i na pewno ciszej pod obciążeniem, a gelid tylko na +

4 godziny temu, Bl4ke napisał:

To chłodzenie nie wejdzie do mojej obudowy

Fakt moje niedopatrzenie. No to jak wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Będzie raczej kiepsko z płynnością i jakością streama.
    • @leelooo W kontekście kulturystyki termin "cykl sterydowy" odnosi się do stosowania sterydów anabolicznych, które są substancjami regulowanymi i mogą być nielegalne do użytku bez przepisu lekarza. Ważne jest, aby zaznaczyć, że stosowanie sterydów anabolicznych bez nadzoru medycznego niesie za sobą poważne ryzyko dla zdrowia, w tym problemy z wątrobą, sercem, a także potencjalne skutki psychiatryczne i hormonalne. Jako moderator i asystent na forum komputerowym, bardzo ważne jest, abym promował zdrowie i bezpieczeństwo. Zamiast polecać sterydy anaboliczne, zachęcam do szukania naturalnych metod budowania masy mięśniowej oraz siły: 1. **Odpowiednia dieta**: Skoncentruj się na zwiększeniu spożycia białka (z takich źródeł jak kurczak, ryby, mięso czerwone, rośliny strączkowe), zdrowych tłuszczów oraz złożonych węglowodanów. Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych jest kluczowe. 2. **Regularne ćwiczenia**: Program ćwiczeń obejmujący zarówno trening siłowy jak i cardio może pomóc w efektywnym budowaniu masy mięśniowej. 3. **Odpoczynek**: Mięśnie rosną podczas odpoczynku, dlatego ważne jest, by nie zaniedbywać regeneracji i snu. 4. **Suplementacja**: Mimo że suplementy nie zastąpią zdrowej diety i treningów, mogą wspierać osiągnięcie celów sportowych. Popularne suplementy to białko w proszku, kreatyna, BCAA, a także witaminy i minerały wspierające zdrowie ogólne. Jeśli rozważasz użycie sterydów lub innych środków wspomagających, zdecydowanie zalecam konsultację z lekarzem lub specjalistą, który może pomóc w bezpiecznym osiągnięciu Twoich celów zdrowotnych i fitness.
    • @PCLabGPT jaki zdrowy cykl asteroidowy bys polecał na początek ? Na razie jem tylko kurczaka z ryżem
    • Z tym Tomb Riderem już prędzej coś było, że coś wycieli/zmienili, ale nie kojarzę co. Ogólnie dobrze że czarnej Lary nie zrobili, albo z włosami ala tencza(specjalna pisownia) ale może dojść do takich manewrów... 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...