Skocz do zawartości
AUTO6

NVIDIA RTX 30x0 - wątek zakupowy

Rekomendowane odpowiedzi

@marian666666

Ciekawe rzeczy piszesz tylko tak sobie przejrzałem olx i oprócz 2/3 wałków z ceną 4000 zł i poniżej,  pozostałe ogłoszenia grubo ponad 5/6 tyś. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Mistol napisał:

W Xkomie 3070 były od 6300 w górę w zależności od modelu i producenta

W ostatnich dniach tam 3070 zaczynały się od 5999 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do cen które powinny być daleka droga, najpierw zejdą mocno z cen (Już ten etap przechodzimy) ale powyżej 5k za 3070 myślę że będą twardo trzymać :D A jeśli przyjdzie kolejna pompka na krypto to wszyscy wiemy co się stanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważasz,że tak też będzie z wersjami kart z LHR,jak się na dobre zagoszczą w sklepach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Spl97 napisał:

Uważasz,że tak też będzie z wersjami kart z LHR,jak się na dobre zagoszczą w sklepach?

Zależy czy LHR zostanie złamane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei nie wierzę,żeby ktoś był w stanie złamać LHR.Nie mówię,że LHR nikt nie złamie,ale w stosunku do kart bez LHR poczyniono dość spore zmiany,że trzeba sporo się napracować,żeby LHR zostało złamane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Pitt_34 napisał:

@marian666666

Ciekawe rzeczy piszesz tylko tak sobie przejrzałem olx i oprócz 2/3 wałków z ceną 4000 zł i poniżej,  pozostałe ogłoszenia grubo ponad 5/6 tyś. 

Co by nie było, jeszcze wczoraj 3070 można było złapać dopiero od ok. 6000zł - dzisiaj już ok. 10 ofert w cenie od 5500. Karta tanieje, jeszcze trochę czasu i zejdzie do 5000 [olx] mam nadzieję.

1 minutę temu, Spl97 napisał:

Ja z kolei nie wierzę,żeby ktoś był w stanie złamać LHR.Nie mówię,że LHR nikt nie złamie,ale w stosunku do kart bez LHR poczyniono dość spore zmiany,że trzeba sporo się napracować,żeby LHR zostało złamane.

Wszystko zależy od tego kto jak bardzo mocno będzie chciał te LHR złamać i ile gotówki będzie miał - imo. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie też czy znowu nie wycieknie odblokowujący "Developer Driver" jak wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też nie wierzę, że LHR zostanie złamane.

Tak więc uważam, że nawet jeśli LHR zostanie złamane, to  ceny kart nie wrócą na wcześniejszy, niebotyczny poziom. Dostępność kart się odrobinę zwiększa, więc ceny spadają, a opłacalność kopania utrzymuje się na stabilnym, ale nie powalającym poziomie i nic zapowiada, żeby wrócił aż taki boom na kryptowaluty i kopanie, jaki był na początku maja. Ludzie będą ostrożniejsi,  zniechęceni po ostatnich załamaniach kursów kryptowalut, więc będą częściowo rezygnować z kopania i zabawy na giełdzie kryptowalut. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, krystian0916 napisał:

Co by nie było, jeszcze wczoraj 3070 można było złapać dopiero od ok. 6000zł - dzisiaj już ok. 10 ofert w cenie od 5500. Karta tanieje, jeszcze trochę czasu i zejdzie do 5000 [olx] mam nadzieję.

Wszystko zależy od tego kto jak bardzo mocno będzie chciał te LHR złamać i ile gotówki będzie miał - imo. :)

Jestem jak najbardziej za tym aby karty taniały, ale Wasz optymizm jest zbyt duży, podobnie było w październiku, listopadzie i zaraz po nowym roku 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Richard napisał:

Pytanie też czy znowu nie wycieknie odblokowujący "Developer Driver" jak wcześniej.

Tylko tego się obawiam,ale jestem takiej stosunkowo naiwnej myśli,że NV drugiego tego samego błędu nie popełni.Już sobie wyobrażam co się będzie działo,jak dojdzie do powtórki z rozrywki.

14 minut temu, krystian0916 napisał:

Wszystko zależy od tego kto jak bardzo mocno będzie chciał te LHR złamać i ile gotówki będzie miał - imo. :)

Co jak co,ale przy poprzednich zabezpieczeniach dla RTX 3060 górnicy podejmowali próby złamania zabezpieczenia programowego.Oficjalnie nikt z nich tych zabezpieczeń nie złamał.Tylko właśnie NV wyciekiem sterowników 470.05 przez kretyńskiego pracownika to spowodowała.Nikt inny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RTX 3060 wiszą w sklepach ale ceny na razie nie spadają a co z 3060 Ti? Przestali produkować? bo dawno nie widziałem żadnych ofert Ti w sklepach

Edytowane przez Mistol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

~95% tych 3060 Ti siedzi/trafia do koparek ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, addept napisał:

Też nie wierzę, że LHR zostanie złamane.

Tak więc uważam, że nawet jeśli LHR zostanie złamane, to  ceny kart nie wrócą na wcześniejszy, niebotyczny poziom. Dostępność kart się odrobinę zwiększa, więc ceny spadają, a opłacalność kopania utrzymuje się na stabilnym, ale nie powalającym poziomie i nic zapowiada, żeby wrócił aż taki boom na kryptowaluty i kopanie, jaki był na początku maja. Ludzie będą ostrożniejsi,  zniechęceni po ostatnich załamaniach kursów kryptowalut, więc będą częściowo rezygnować z kopania i zabawy na giełdzie kryptowalut. 

 

oj. tak łatwo nie będzie. cena ETH dalej 400-500% wyższa niż w grudniu 2020. teraz nie opłaca sie kopać na RTX3070 kupionych za 6-7k PLN. ale dalej opłaca się kopać na RTX3070 kupowanych za 4-5k PLN. ceny wrócą do normalnych jak górnikom nie będzie się opłacało składać nowych koparek z kart po cenie MRSP a na to na razie się nie zanosi. imho rynek gier na pc jest w czarnej upie, ja np nie kupiłem CP2077 bo nie mam na czym tego ograć, nie będę sobie psuł zabawy łupiąc na gtx970

Edytowane przez ghs
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, ghs napisał:

oj. tak łatwo nie będzie. cena ETH dalej 400-500% wyższa niż w grudniu 2020. teraz nie opłaca sie kopać na RTX3070 kupionych za 6-7k PLN. ale dalej opłaca się kopać na RTX3070 kupowanych za 4-5k PLN. ceny wrócą do normalnych jak górnikom nie będzie się opłacało składać nowych koparek z kart po cenie MRSP a na to na razie się nie zanosi. imho rynek gier na pc jest w czarnej upie, ja np nie kupiłem CP2077 bo nie mam na czym tego ograć, nie będę sobie psuł zabawy łupiąc na gtx970

Ależ moja opinia nie wyklucza się z twoją. Ceny kart graficznych minęły punkt szczytowy i powoli spadają, ale niskich cen, z MRSP włącznie, po prostu nie będzie, nie ma na to szans przez najbliższe pół roku lub nawet dłużej. Ceny będą wysokie, ale już nie tak kosmiczne jak wcześniej. Górnictwo się trzyma, tak jak napisałeś, chociaż widać, że część ludzi odpływa z portu "kryptowaluty". Po prostu nie wierzę, że nawet złamanie LHR zmieni coś, jeśli sytuacja na rynku kryptowalut nadal będzie taka jak obecnie. Musiałby to być naprawdę potężny impuls w postaci ogromnego wzrostu kursów, by kart ponownie zaczęło brakować. Trzeba pamiętać, że dużo ludzi inwestowało w sprzęt i kryptowaluty "na górce", potem w panice się wyprzedali i nie sądzę, żeby nagle wrócili, tylko dlatego, że kursy pójdą ostro w górę. Oni już kopniaka dostali, więc nie wejdą ponownie do tej samej rzeki w tym roku lub też zrobią to z dużą ostrożnością, co nie wróży dobrze stabilności ewentualnych wzrostów kursów kryptowalut. Odkują się i zaczną wyprzedawać, ponownie załamując rynek. 

A dla tych, co sądzą, ze LHR załatwią sprawę i gracze będą mieli wreszcie swoje karty w niskich cenach, to wystarczy spojrzeć na ostatnie premiery kart dla graczy w wersji "Ti". Ceny niebotyczne, dalekie od MRSP. Dużo wody upłynie, zanim ceny spadną do poziomu MRSP, nawet jeśli górnictwo się załamie. O to już zadbają nasze skalpelskie sklepy. 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, addept napisał:

(...) Oni już kopniaka dostali, więc nie wejdą ponownie do tej samej rzeki (...)

Co Wy z tą rzeką macie? ;)

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamiętać, że bańka jeszcze nie pękła, ale już jest tego bliska. Potwierdziłoby się że bańka +/- trwa rok.  
Niby spadek cen jest zauważalny , ale dla mnie nie. Dalej 3060Ti/70 są powyżej 6k+, czyli prawie 3x MSRP. 
Też nie można liczyć na duży spadek cen, dopóki rynku nie zaleją karty z LHR. Górnicy przestali kupować, ale sklepy delikatnie obniżają ceny, żeby zobaczyć od jakiego momentu zaczną je znów kupować. Jakby dali dziś 3070 za 4k. To jestem pewny, że dosłownie w godzinę nigdzie by już kart nie było, a nadal to jest śmieszna cena. Także nie ma co się napalać, a górnicy też nie zaczną wysprzedawać kart, bo to może być ostatnia generacja bez blokad. 
Trzeba czekać na resztę kart z LHR, ale Nvidii coś nie śpieszy się.
Co nie zmienia faktu, że Nvidia tak przyzwyczaiła ludzi do cen jak świat do covida, że gracze faktycznie mogą traktować 4k za 3060Ti/70 ekstra cenę i się rzucą na te karty. :E
 

Edytowane przez Garru
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Spl97 napisał:

Tylko tego się obawiam,ale jestem takiej stosunkowo naiwnej myśli,że NV drugiego tego samego błędu nie popełni.Już sobie wyobrażam co się będzie działo,jak dojdzie do powtórki z rozrywki.

Co jak co,ale przy poprzednich zabezpieczeniach dla RTX 3060 górnicy podejmowali próby złamania zabezpieczenia programowego.Oficjalnie nikt z nich tych zabezpieczeń nie złamał.Tylko właśnie NV wyciekiem sterowników 470.05 przez kretyńskiego pracownika to spowodowała.Nikt inny.

Napisałem to raz i napiszę raz jeszcze - crunch i hotfixy z niego wynikające obniżają jakość kodu, jednocześnie utrudniają pracę z nim. To lhr też było czymś na szybko zrobionym i swoje powody mieli, ze wyłączali to do developmentu. A pomyłki się zdarzają i nazywanie programisty z NV kretynem za to, że mu się zdarzył ups, nie przystoi, zwłaszcza gościowi który nie umie kupić karty graficznej od 9 miesięcy/nie mógł wyskrobać 3k na premierę. Bo mogę się założyć, że ten kretyn wryłby Cię w ziemię swoim intelektem. A pomijając intelekt - obrażanie innych stopniami upośledzenia umysłowego jest słabe samo w sobie.

Edytowane przez toph
  • Haha 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kolei.

Nvidia produkuje tylko czipy oraz foundersy, foundersy stanowią zaledwie 1% rynku kart RTX.
99% produkuja firmy Asus, Gigabajt, Palit i inne.
Nvidia produkuje tylko czipy, które sa wkładane na płytkę i oczywiście pod chłodzenie.
 

Ile kosztuje produkcja np. RTX 3070. Powiedzmy Asus. Asus kupuje czip od Nvidii jeszcze przed boomem czyli za jakieś 1000 zł a resztę czyli płytke i chłodzenie itd. robi w cenie 500 zł. Ogólnie jednen 3070 kosztuje firmę 1500 zł.

Nawet gdy NVIDIA podniosłaby cenę 2x (co i tak jest horendalnie dużo i mało prawdopodobne) to koszt produkcji karty Asus 3070 wyniósłby 2500 zł.

Chodzi o to że Nvidia nie zarobiłaby aż tak duzo na odblokowaniu 3060-ek niż by się wydawało. 
Ale chodzi o to że Nvidia mogła też to zrobić specjalnie tylko po to żeby w zmowie z producentami (Asus Gigabajt itd) podwyższyć cenę, czyli nawet nie musieli podnosić ceny czipów 3060-ek tylko takie firmy jak Asus itp. płaciły pod stołem czyw inny sposób Nvidii za to że taka możliwośc że one mogą sprzedawac drożej o powiedzmy 500 czy 600 zł zaistniała.

I teraz przypomniało mi się o tym Salwadorze. Kraj środkowej ameryki. W srodkowej ameryce dominuje i szara strefa i narkotyki. 
Wystarczy że władza będzie przekupiona, skorumpowana itd. i taka władza zatwierdza BTC jako środek płatniczy i kartele narkotykowe mogą hulać do woli, sprzedawać towar za BTC itd.

Ogólnie mówiąc, to co się nam wydaje może być czystą fikcją bo jak wiadomo pieniądz rządzi światem a jak nie wiadomo o co chodzi to tylko o pieniądz lub władze która daje pieniądz, nic nowego, ale zawsze trzeba o tym pamiętać : ]

Wirus jak najbardziej też mógł być naturalny, ale wystarczyło go przenieść do wody czy żywności, rozpocząc pandemię i zarobić na np. szczepionkach. To też jest jak najbardziej możliwe.

 

Edytowane przez marian666666
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, toph napisał:

Napisałem to raz i napiszę raz jeszcze - crunch i hotfixy z niego wynikające obniżają jakość kodu, jednocześnie utrudniają pracę z nim. To lhr też było czymś na szybko zrobionym i swoje powody mieli, ze wyłączali to do developmentu.

Ciekawe co w NV zrobili z tym nieszczęsnym pracownikiem,który został odpowiedzialny za ten wyciek? W korpo różnie bywa,ale w normalnej firmie zostałby zwolniony ze skutkiem natychmiastowym,jak "góra" się dowie,co szkodliwego zrobił pracownik.Taki pracownik,co dopuścił haniebnego czynu,niestety zasługuje na miano kretyna,gdyż cała odpowiedzialność za zaistniałą sytuację spadła na niego.
To,że piszesz,że mogę się założyć, że ten kretyn wryłby Cię w ziemię swoim intelektem,to sobie możesz pisać wiesz gdzie :D

Cytat

zwłaszcza gościowi który nie umie kupić karty graficznej od 9 miesięcy/nie mógł wyskrobać 3k na premierę

Gdybym miał te 3k na premierę to by inaczej to wszystko się potoczyło.Oczywiście 90% z nas spodziewało się utrzymania się cen premierowych,a nie nagłych wzrostów.Tylko nikt się nie spodziewał,że nastąpił następny cykl krypto po halvingu BTC,a zarazem bycze wzrosty BTC,które także pociągnęły za sobą także wzrosty altcoinów,w tym najpoważniejszego z nich - ETH.Problemy z łańcuchami dostaw to już swoją drogą.Dopóki LHR czy tym podobne zabezpieczenia obniżające wydajność kopania lub blokujące kopanie nie zostaną wprowadzone także do kolejnych generacji kart oraz udoskonalane(np.dodając kolejne krypto kopalne na GPU wraz z ich algorytmami),problem z GPU będzie powracał i kolejny cykl nastąpi już najwcześniej za 3 lata.Jak państwa nie będą dążyły do delegalizacji krypto,to w rękach producentów NV/AMD będzie co zrobią z tym fantem(owszem,dla nich klienci kopiący krypto to też jest źródło zarobku,ale nie jest pewny jak źródło graczy).CMP to takie według mnie trochę strzał w kolano,górnicy jednak wolą kupować karty dla konsumentów ze względu na ich możliwość późniejszej odsprzedaży.

A jeszcze jedno,jak do mnie piszesz lub obojętnie kto inny napisze,że ten gość(czyli ja przykładowo) nie umie kupić karty graficznej,to chociaż może przeczytajcie co wy publikujecie? :E To tak jakby ktoś napisał do mnie,że ja np.nie umiem zrobić np.przelewu w banku,nadania paczki czy coś innego :E Lepiej trzymać gębę na kłódkę niż paplać za dużo,ja przez ostatni czas wyrobiłem sobie już po niektórych swoją opinię oraz mam wrażenie,że na to forum dołącza coraz więcej takich osób i zwykłemu człowiekowi,który przede wszystkim używa mózgu czasem odechciewa udzielać się na forum.

  • Haha 1
  • Upvote 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, toph napisał:

Napisałem to raz i napiszę raz jeszcze - crunch i hotfixy z niego wynikające obniżają jakość kodu, jednocześnie utrudniają pracę z nim. To lhr też było czymś na szybko zrobionym i swoje powody mieli, ze wyłączali to do developmentu. A pomyłki się zdarzają i nazywanie programisty z NV kretynem za to, że mu się zdarzył ups, nie przystoi, zwłaszcza gościowi który nie umie kupić karty graficznej od 9 miesięcy/nie mógł wyskrobać 3k na premierę. Bo mogę się założyć, że ten kretyn wryłby Cię w ziemię swoim intelektem. A pomijając intelekt - obrażanie innych stopniami upośledzenia umysłowego jest słabe samo w sobie.

Tak tak, programiście NV zdarzyło się ups.

Ludzie są jednak naiwni :szczerbaty:

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Pitt_34 napisał:

Tak tak, programiście NV zdarzyło się ups.

Ludzie są jednak naiwni :szczerbaty:

Pisałem już też dlaczego celowy leak dla nvidii byłby bez sensu, ale wiem, że teorie spiskowe są ciekawsze - więcej emocji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, marian666666 napisał:

Ale chodzi o to że Nvidia mogła też to zrobić specjalnie tylko po to żeby w zmowie z producentami (Asus Gigabajt itd) podwyższyć cenę, czyli nawet nie musieli podnosić ceny czipów 3060-ek tylko takie firmy jak Asus itp. płaciły pod stołem czyw inny sposób Nvidii za to że taka możliwośc że one mogą sprzedawac drożej o powiedzmy 500 czy 600 zł zaistniała.

Jeżeli faktycznie mogła być zmowa cenowa,to już prawnicy zaczęliby działać w kierunku drogi sądowej.Co prawda,takie poważne sprawy trwają bardzo długo,a ew.wywalczone odszkodowania są tak śmieszne,że stanowią tylko ułamek tego co "ukradli".Patrz - zmowa cenowa producentów pamięci DRAM(Samsung,Micron,SK Hynix etc.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, toph napisał:

Pisałem już też dlaczego celowy leak dla nvidii byłby bez sensu, ale wiem, że teorie spiskowe są ciekawsze - więcej emocji.

Ty serio jesteś naiwny :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Pitt_34 napisał:

Ty serio jesteś naiwny :szczerbaty:

Znaczy ja chętnie się dowiem dlaczego zrobili to celowo. Może napiszesz coś czego jeszcze nie czytałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...