Skocz do zawartości
AUTO6

NVIDIA RTX 30x0 - wątek zakupowy

Rekomendowane odpowiedzi

15 minut temu, kadajo napisał:

A pomyślałeś przez chwile dlaczego Nv ustaliła TDP 220w dla RTX 3070 ?
Podpowiem ci tylko że nie przez chłodzenie ;)

Oświeć mnie zatem dlaczego Nvidia ustaliła taki limit i dlaczego producenci grafik go bezkarnie przekroczyli? ;) Chcieli nawiązać poborem do poprzedniej serii grafik? ;)

Edytowane przez SanczoPanczo86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, SanczoPanczo86 napisał:

Przy Ti też można UV zrobić ;). Wczoraj grałem w Fifa 21 na 4K z wszystkim na Ultra i miałem poniżej 100W na grafice na locku 60fps (60Hz ma TV).

Poniżej 100W czyli ile ? Z ciekawości ograniczyłem FPS na mojej 6900 XT FPS do 60, ta sama gra ten sam serwer, chcesz wiedzieć ile W zjada ?  57W, dalej twierdzisz, że Ti nie żre prądu i pod tym względem jest nieopłacalna vs 3070.

Porównałem Tobie  top AMD do średniej półki NV po UV

Chyba zgodzisz się z tym, że 30% więcej papu i tylko 5% więcej wydajności nie jest opłacalne ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, wrobel_krk napisał:

Wrzucał ktoś inny bios do 3060ti,  ja mam Gainward RTX 3060 Ti 8 GB Ghost i tam mam target 200w, i power limit max 210w, w teorii mogę wrzucić bios 240/270w.

link:

https://www.techpowerup.com/vgabios/?did=10DE-2486-10DE-2486


Widzę, że taki 3060ti Strix Oc ma target 240w, limit 325w.

Ma to jakiś sens czy tylko sztuka dal sztuki?

Nie bądź głupi, ampere się nie podkręca jak to stwierdził jeden z forumowiczów. 

 

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, SanczoPanczo86 napisał:

Oświeć mnie zatem dlaczego Nvidia ustaliła taki limit i dlaczego producenci grafik go bezkarnie przekroczyli? ;) Kwestia przewodu zasilającego kartę? Tzn. 8 pin i limit z gniazda PCI express czy chcieli nawiązać poborem do poprzedniej serii grafik? ;)

To bardzo proste.

TDP całej serii Ampere jest bardzo wysokie, wręcz tragiczne bym rzekł. Tylko raz czy dwa razy w swojej historii Nv popełniła takie GPU i nigdy nie było to dobre.

Jeśli chcesz mieć najbardziej optymalną wydajność Ampere kupujesz RTX 3080 a nie RTX 3070 Ti i go podkręcasz.

Cala seria Ampere jest kompletnie nieopłacalna w OC.

Nv każdą z kart optymalnie przygotowała aby wycisnąć z niej jak najlepsza wydajność jednocześnie zachowując "zdrowy rozsadek" przy TDP, jeśli można pisać o zdrowym rozsądku przy takim TDP jakie ma cala seria Ampere.

Kupowanie RTX 3070 Ti po to żeby go potem podkręcać, przekraczając TDP 3080 i mieć i tak niższą wydajność to czysta głupota. To samo tyczy się RTX 3060 Ti -> 3070.

 

Zapomnijcie o OC Ampere i jeśli chcecie topową wydajność i optymalne TDP w tej architekturze kupujecie po prostu RTX 3080.

 

Edytowane przez kadajo
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Pitt_34 napisał:

Poniżej 100W czyli ile ? Z ciekawości ograniczyłem FPS na mojej 6900 XT FPS do 60, ta sama gra ten sam serwer, chcesz wiedzieć ile W zjada ?  57W, dalej twierdzisz, że Ti nie żre prądu i pod tym względem jest nieopłacalna vs 3070.

Porównałem Tobie  top AMD do średniej półki NV po UV

A gdzie napisałem, że 3070Ti nie żre prądu? Napisałem jaka jest różnica między autorskimi wersjami Suprim X dla 3070, a 3070Ti i że nie wynosi ona 50% jak tutaj ktoś napisał. Czy gdzieś napisałem nieprawdę?

3070Ti w cenie niższej od 3070 jest dla gracza bardziej opłacalne bo dostaje kilka % wyższą wydajność przy analogicznym wzroście zużycia energii (porównując wersje autorskie).

Tutaj ciekawy filmik z UV 3070Ti:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SanczoPanczo86

Serio dla Ciebie 30% więcej W dla uzyskania 5% wydajności to opłacalność ? plus ceny z dupy ? plus ceny zbliżone 3070 vs 3070 Ti. Ja rozumiem, że jesteś posiadaczem tej karty i będziesz jej bronił, ale trochę obiektywizmu by się przydało, choć troche.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, MaryoBP napisał:

Jak bardzo nie opłacalnym jest w tym momencie kupienie na przykład  https://www.x-kom.pl/p/655243-karta-graficzna-nvidia-msi-geforce-rtx-3070-ti-suprim-x-8gb-gddr6x.html

niż szukanie gorszego modelu w zakresie za 4tys

Racjonalnie to jest kwestia tego, ile jest dla Ciebie warte dostanie tej karty 1) wcześniej i 2) na pewno, a nie z możliwością anulowania przez sklep. Plus wartość dodana z Suprima vs słabszych edycji.

Nieco mniej racjonalnie — ludzie się szczypią i przymierzają jak pies do jeża,  bo i tak mocno przekraczają swój normalny budżet. Zaczyna im się każda złotówka liczyć. Szczególnie bolą ich punkty zmniejszającego się zysku. Opór przed wydaniem kwoty z danego rzędu wielkości jest duży. Chyba każdy miałby w jakimś przedziale finansowym podobne zachowania, tylko nie każdy w tym samym.

I pracują na etatach. Gdyby robili na akord, ewentualnie mieli choćby możliwość wzięcia na ochotnika nadgodzin, wtedy nie opłacałoby im się łażenie po necie, a opłacalniej byłoby w tym samym czasie zarabiać pieniądze i wydać je na lepszą kartę. Czyli ta sama rozmowa, co mieliśmy w zeszłym tygodniu albo dwa tygodnie temu tutaj w wątku.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Pitt_34 napisał:

@SanczoPanczo86

Serio dla Ciebie 30% więcej W dla uzyskania 5% wydajności to opłacalność ? plus ceny z dupy ? plus ceny zbliżone 3070 vs 3070 Ti. Ja rozumiem, że jesteś posiadaczem tej karty i będziesz jej bronił, ale trochę obiektywizmu by się przydało, choć troche.

Tylko, że cena 70 Ti jest zazwyczaj niższa od zwykłej 70, wykonując UV już takiej różnicy nie ma 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Pitt_34 napisał:

@SanczoPanczo86

Serio dla Ciebie 30% więcej W dla uzyskania 5% wydajności to opłacalność ? plus ceny z dupy ? plus ceny zbliżone 3070 vs 3070 Ti. Ja rozumiem, że jesteś posiadaczem tej karty i będziesz jej bronił, ale trochę obiektywizmu by się przydało, choć troche.

Pudło mój drogi, nie bronię swojej karty, powiem więcej - nawet skrytykowałem swojego Suprim X, gdzie większość ludzi na forach je chwaliła, bo musiałem wymienić wadliwą sztukę. Kupiłem swoją kartę za 3800zł z x-kom ok 2 tygodni temu. W tamtym czasie do wyboru miałem podobnego wydajnościowo RX 6800 - cena ok 5000zł. Ewentualnie mocniejszego RTX 3800 - który wówczas kosztował ok 6000zł. Ewentualnie RTX 3070 w cenie ok 4100zł za Suprim X w wersji LHR (był też Asus STRIX 3070 non LHR za 4500zł i się nad nim chwilę zastanawiałem). Interesowały mnie topowe wersje jak właśnie Suprim, TUF czy STRIX z uwagi na kulturę pracy. Obecnie najtańszy RTX 3080 z foxie kosztuje ok 5400zł, to ciągle 1600zł drożej od 3070Ti które kupiłem. Różnica spora. Nie kopię kartą kryptowalut i nie zamierzam, tylko gram i też nie 24/7. Szczerze, to nie interesuje mnie czy karta pociągnie 250 czy 300W. Równie dobrze mógłbym nie włączać w domu czajnika, piekarnika, mikrofalówki czy suszarki do włosów, bo ciągną dużo prądu. Praca w trybie home office też mi się energetycznie nie opłaca, bo dopłacam do rachunków za prąd, a jednak z jakiegoś powodu to robię. Reasumując w momencie zakupu najbardziej opłacalny dla mnie był właśnie 3070Ti. Zresztą nie tylko dla mnie, bo wiele osób kupiło te i inne autorskie wersje tych kart. Zawsze można zrobić UV, jeśli komuś pobów prądu nie odpowiada. Każdy ma swoje racje, nie rozumiem tylko dlaczego jedni próbują narzucić innym swoje racje i nie dopuszczają do siebie tego, że ktoś kieruje się innymi kryteriami. Żyj i daj żyć innym.

P.S. Zarzucasz mi brak obiektywizmu - a może popiszemy o Radeonach i kwestii stabilności ich sterowników? ;) Wiem, że Ty piszesz, że u Ciebie jest wszystko ok, ale są ludzie, którzy mają odmienne zdanie ;). W styczniu miałem RX 570 i sterki mi się sypały w grach i 3D markach. Ale serii 5xxx czy 6xxx nie miałem, więc na ich temat się nie wypowiem. Mimo wszystko trzymam za AMD kciuki i gdyby mieli ceny lepszy od nvidii lub chociaż porównywalne, to być może RX 6800 byłby już w moim pececie.

Edytowane przez SanczoPanczo86
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Ogider napisał:

Widziałem już, na włoskim Amazonie. Wrzucałem tu wcześniej i doszliśmy do wniosku, że prawdopodobnie scam. Sprzedawca Rusti-DE. Firma z adresem, ale bez numeru wpisu do rejestru przedsiębiorców. O ile dobrze pamiętam, to na poprzedniej ich aukcji znalazłem jakiś negatywny komentarz stwierdzający, że to jest scam — coś o unikaniu odpowiedzi na pytania o gwarancję i żądaniu płatności poza Amazonem. Z tanimi ofertami na niemieckim Amazonie tak już bywa. Nie kupowałbym karty od sprzedawcy innego niż prawdziwy sklep hardware'owy z kilkoma autentycznie wyglądającymi ofertami.

Edytowane przez lukaszgos
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Pitt_34 napisał:

@SanczoPanczo86

Serio dla Ciebie 30% więcej W dla uzyskania 5% wydajności to opłacalność ? plus ceny z dupy ? plus ceny zbliżone 3070 vs 3070 Ti. Ja rozumiem, że jesteś posiadaczem tej karty i będziesz jej bronił, ale trochę obiektywizmu by się przydało, choć troche.

No ale w czym Ty liczysz tę opłacalność? Bo jak w złotówkach, to jak najbardziej - kupno karty w tej samej cenie, która jest 5% bardziej wydajna, może być opłacalne dla gracza. Zakładając, że ktoś 3 godziny dziennie ciśnie kartę na powerlimicie, to taka 3070Ti kosztuje rocznie ~48zł więcej.

PS Piszesz o byciu obiektywnym, niejawnie wprowadzając własną miarę opłacalności, która zakłada, że im wolniej wzrasta wydajność w stosunku do poboru mocy, tym mniej opłacalna jest karta. I spoko, jeżeli Tobie ta miara się podoba to sobie ją stosuj, ale nie mów, że ona pozwala "obiektywnie" ocenić opłacalność karty, bo tego nie można obiektywnie stwierdzić bez kontekstu.

Edytowane przez toph
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, lukaszgos napisał:

https://www.krsystem.pl/zotac_geforce_rtx_3070_twin_edge_oc_lhr_8gb_gddr6x_256bit_3dp2-item-66380.html?64336&utm_source=ceneo&utm_medium=referral

Zotac GeForce RTX 3070 Twin Edge OC LHR za 3699 zł. Wszedłem przez Ceneo i tam jeszcze na odnośniku było 3499.

Na pepperku już minusą :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, toph napisał:

No ale w czym Ty liczysz tę opłacalność? Bo jak w złotówkach, to jak najbardziej - kupno karty w tej samej cenie, która jest 5% bardziej wydajna, może być opłacalne dla gracza. Zakładając, że ktoś 3 godziny dziennie ciśnie kartę na powerlimicie, to taka 3070Ti kosztuje rocznie ~48zł więcej.

PS Piszesz o byciu obiektywnym, niejawnie wprowadzając własną miarę opłacalności, która zakłada, że im wolniej wzrasta wydajność w stosunku do poboru mocy, tym mniej opłacalna jest karta. I spoko, jeżeli Tobie ta miara się podoba to sobie ją stosuj, ale nie mów, że ona pozwala "obiektywnie" ocenić opłacalność karty, bo tego nie można obiektywnie stwierdzić bez kontekstu.

Nic nie wprowadzam, po prostu 30% więcej papu za 5% wydajności mówi samo za siebie. Tutaj nic nie trzeba wprowadzać , wystarczy rozumieć. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na zasadzie advocatus diaboli, to jeśli masz 57–58 fps, wówczas 5% robi różnicę i raczej chętnie dajesz 30% więcej papu. ;)

Ale ja już mówiłem, jak dla mnie proporcja wymiany +5% fps za +30% prundu to jest bardziej ostre OC niż sensowny wyższy model karty. A jak mówiłem jeszcze wcześniej, dużo nas mówiło, 3070ti i tak z reguły jest tańsze niż bez ti, ewentualnie w tej samej cenie.

Edytowane przez lukaszgos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, lukaszgos napisał:

Tak na zasadzie advocatus diaboli, to jeśli masz 57–58 fps, wówczas 5% robi różnicę i raczej chętnie dajesz 30% więcej papu. ;)

Przewróciłem się ze śmiechu ?

  • Thanks 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Pitt_34 napisał:

Nic nie wprowadzam, po prostu 30% więcej papu za 5% wydajności mówi samo za siebie. Tutaj nic nie trzeba wprowadzać , wystarczy rozumieć. 

 

Ale co rozumieć? To Ty nie rozumiesz, bo wciąż wytykasz dwa fakty a potem magicznie z nich dorabiasz wniosek, o "obiektywnym" braku opłacalności. Więc podałem Ci metrykę, w której dla przykładowego gracza, te Twoje dwie liczby przeliczają się na 48zł rocznie, a myślę że wielu w tym wątku (w tym ja), gra mniej niż 3 godziny dziennie. Zatem istnieje grupa osób, która mogąc wybrać między 3070 a 3070ti w tej samej cenie zakupu, dopłaci mniej niż 48zł rocznie, za 5% wydajności.

Edytowane przez toph
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, SanczoPanczo86 napisał:

Ehh.. Jeszcze raz - i co z tego, że wersja FE ma ustalone TDP na danym poziomie, skoro raz, że tych kart u nas nie ma, a dwa że większość producentów ustala swoje wartości? Nie interesują mnie wersje FE, interesują mnie wyłącznie wersje autorskie.

Fakty:

obraz.thumb.png.e8fb745d5ccdaef581e4ac9606326fe9.png

obraz.png.58500243db09cb8d847b2f0cb6e4a1fd.png

Chcesz, to sobie porównuj dla wersji FE, nie interesuje mnie to. Dla wersji autorski różnica w poborze jest zdecydowanie mniejsza.

Dalsza dyskusja nie ma sensu.

Ty masz problemy z czytaniem(na serio). Są też AUTORSKIE wersje RTX 3070, które mają TDP na poziomie 220W... Jeżeli tego nie wiesz to nie dyskutuje ze mną, bo brakuje Ci wiedzy. Mnie też nie interesują głupoty, które Ty wypisujesz w tym temacie. Fakty są nieubłagane dla Ciebie: TDP RTX 3070 - 220W, RTX 3070ti - 290W, TDP dla RTX 3080 - 320W(karta o dwie długości przed 3070ti).

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, forfun napisał:

Ty masz problemy z czytaniem(na serio). Są też AUTORSKIE wersje RTX 3070, które mają TDP na poziomie 220W... Jeżeli tego nie wiesz to nie dyskutuje ze mną, bo brakuje Ci wiedzy. Mnie też nie interesują głupoty, które Ty wypisujesz w tym temacie. Fakty są nieubłagane dla Ciebie: TDP RTX 3070 - 220W, RTX 3070ti - 290W, TDP dla RTX 3080 - 320W(karta o dwie długości przed 3070ti).

Serio to Ty masz jakiś problem i próbujesz mnie obrazić. Owszem jest 3070 ventus który ma 220W i jest najgorszym modelem od MSI. I co z tego? Nie interesują mnie najniższe modele. Jesteś w stanie to pojąć? Musisz zmuszać innych do swoich racji? Kończę temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, toph napisał:

Ale co rozumieć? To Ty nie rozumiesz, bo wciąż wytykasz dwa fakty a potem magicznie z nich dorabiasz wniosek, o "obiektywnym" braku opłacalności. Więc podałem Ci metrykę, w której dla przykładowego gracza, te Twoje dwie liczby przeliczają się na 48zł rocznie, a myślę że wielu w tym wątku (w tym ja), gra mniej niż 3 godziny dziennie. Zatem istnieje grupa osób, która mogąc wybrać między 3070 a 3070ti w tej samej cenie zakupu, dopłaci mniej niż 48zł rocznie, za 5% wydajności.

Dokładnie wytykam fakty, a z faktami się nie dyskutuje. Cieszę się że się rozumiemy, co do reszty to każdy może interpretować na swój sposób, masz do tego prawo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mój ASUS TUF 3070 Ti po UV ciągnie max 220W no i co, też mam płakać że wersja Ti więcej prądu je?

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, SanczoPanczo86 napisał:

Tia. A fakty przyjmujesz tylko te które są dla Ciebie wygodne...

Dla mnie wygodne ? Przecież sam wklejałeś jaka różnica jest w wydajność i poborze między tymi kartami, to raczej Ty  z kolegą piszecie co Wam jest wygodne przecząc temu co jest wiadome i co sam wklejałeś tutaj na forum..

Dodatkowo porównałem Tobie TOP AMD z kartą którą posiadasz, żebyś miał pogląd jaka jest różnica w poborze i dlaczego w necie piszą o tym, że Ti żre dużo papu względem wydajności która, jest znikoma vs 3070.

 

Edytowane przez Pitt_34

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

delete

Edytowane przez Pitt_34

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...