Skocz do zawartości
AUTO6

NVIDIA RTX 30x0 - wątek zakupowy

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Janusz_75 napisał:

ehh tam. 10 minut temu kupilem na pl 6800 xt za 5400 :)

Wersja CORE? Tam podobno jest dużo gorsze chłodzenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 6.05.2021 o 15:37, Spl97 napisał:

Wolę poczekać swoje w kolejce niż kupić tą 3060 Ti od ciebie.

PS.Daj znać jak u ciebie wypada FTW3 Ultra.Według recenzji wypada dość przeciętnie.

No więc pobawiłem się tym EVGA GeForce RTX 3060 Ti FTW3 ULTRA GAMING. Jak wypada na tle Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti GAMING OC? 

EVGA jest wydajniejsza. Zrobiłem UV + OC wypluwa mi 12575 punktów grafiki w TimeSpy 3DMark, natomiast Gibabyte 12329 punktów. 

Oczywiście mam na myśli tylko i wyłącznie wyniki stabilne, przetestowane w grze Cyberpunk 2077. To dobra gra na sprawdzenie OC grafiki. Bo co mi z tego, że np. Gigabyte robi w 3DMark prawie 12450 punktów, skoro Cyberpunk się przy takich ustawieniach wypłaszcza? Tak więc porównuję tylko wyniki stabilne, które udało mi się osiągnąć.

Koszt wyższej wydajności EVGA to wyższe napięcie 0,937 V. Odrobinę niższy wynik 3DMark notuję na napięciu 0,918 V, ale muszę jeszcze przetestować mocniej stabilność tego ustawienia (3DMark wypluwa 12531 punktów)

Na koniec kultura pracy przy własnej krzywej. Gigabyte jest cichy i chłodny, EVGA jest dużo cieplejsza i tym samym ciężko jej wentylatory okiełzać na podobnym poziomie hałasu, żeby nie przeszkadzały. Różnica sięga wówczas nawet 8 stopni Celsjusza w Cyberpunku (71 vs 79). Przy wentylatorach na auto karta oczywiście jest głośna, ale Gigabyte też daje wówczas jazzu (obie karty wówczas są oczywiście chłodniejsze). 

Niemniej jednak ogólnie EVGA ma zdecydowanie gorszy stosunek temperatury wobec generowanego hałasu. Faktycznie taki paździerz pod tym względem. 

Oczywiście mamy tutaj wyższą wydajność. To pewnie po części zasługa dwóch wtyczek  zasilających (Gigabyte ma jedną), co widać również w poborze mocy, ponieważ EVGA potrafi zassać zdecydowanie więcej. 

Muszę jednak szczerze przyznać, że mój egzemplarz Gigabyte'a jest całkiem niezły, bo próbowałem też identyczny model (trafił się drugi egzemplarz), ale tamto był paździerz totalny (stabilny wynik 3DMark na poziomie 12100 punktów). Testowałem też Gigabyte AORUS GeForce RTX 3060 Ti MASTER, ale wyniki były bardzo przeciętne, na poziomie mojego obecnego Gigabyte (mowa oczywiście dalej o bardzo stabilnych wynikach, a nie o takich, które na papierze wyglądają fajnie i przechodzą 3DMark, a potem Cyberpunk się wypłaszcza po godzinie czy 30 minutach). Na tamtym Masterze bardzo się zawiodłem. 

Patrząc na to wszystko, to EVGA wydajnościowo jest solidną kartą, ale chłodzenie jest słabe. Chętnie wziąłbym wydajność EVGA oraz połączył ją z chłodzeniem Gigabyte'a. Byłaby dobra karta. Oczywiście nie topowa, ale bardzo solidny średniak z bardzo dobrą kulturą pracy. 

No i teraz zastanawiam się co robić. Jeszcze kartę potestuję, poobserwuję, pobawię się wentylatorami. 

 

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, SanczoPanczo86 napisał:

Z ciekawości - w jakiej rozdzielczości grasz?

4k a czemu pytasz? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, BladyPL napisał:

Wersja CORE? Tam podobno jest dużo gorsze chłodzenie?

TaiChi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Janusz_75 napisał:

TaiChi

A to fajny zakup. Na hiszpańskim złapałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, addept napisał:

EVGA jest wydajniejsza. Zrobiłem UV + OC wypluwa mi 12575 punktów grafiki w TimeSpy 3DMark, natomiast Gibabyte 12329 punktów.

to wynika poniekąd z wyższego PL 240W vs 200W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Tornado3 Prawda. Szkoda tylko, że karta nie ma lepszego chłodzenia. Co za sens wyciskać z karty więcej, skoro jest to okupione albo bardzo wysokimi temperaturami albo dużym hałasem?  Mogę oczywiście ustawić ją na tym samym poziomie wydajności co Gigabyte i wówczas przykręcić wentylatory (będzie i tak gorzej niż u Gigabyte), ale aż żal nie wykorzystać wyższego Power Limitu. Ogólnie stwierdzam, że mój Gigabyte jest lepsiejszy, mimo, że gorszy ;)  No, ale tak jak wspominałem, miałem dwa Gigabyte Gaming OC i jeden był kiepski, a moja obecna sztuka po prostu trafiła się całkiem dobra. 

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, addept napisał:

No więc pobawiłem się tym EVGA GeForce RTX 3060 Ti FTW3 ULTRA GAMING. Jak wypada na tle Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti GAMING OC? 

EVGA jest wydajniejsza. Zrobiłem UV + OC wypluwa mi 12575 punktów grafiki w TimeSpy 3DMark, natomiast Gibabyte 12329 punktów. 

Oczywiście mam na myśli tylko i wyłącznie wyniki stabilne, przetestowane w grze Cyberpunk 2077. To dobra gra na sprawdzenie OC grafiki. Bo co mi z tego, że np. Gigabyte robi w 3DMark prawie 12450 punktów, skoro Cyberpunk się przy takich ustawieniach wypłaszcza? Tak więc porównuję tylko wyniki stabilne, które udało mi się osiągnąć.

Koszt wyższej wydajności EVGA to wyższe napięcie 0,937 V. Odrobinę niższy wynik 3DMark notuję na napięciu 0,918 V, ale muszę jeszcze przetestować mocniej stabilność tego ustawienia (3DMark wypluwa 12531 punktów)

Na koniec kultura pracy przy własnej krzywej. Gigabyte jest cichy i chłodny, EVGA jest dużo cieplejsza i tym samym ciężko jej wentylatory okiełzać na podobnym poziomie hałasu, żeby nie przeszkadzały. Różnica sięga wówczas nawet 8 stopni Celsjusza w Cyberpunku (71 vs 79). Przy wentylatorach na auto karta oczywiście jest głośna, ale Gigabyte też daje wówczas jazzu (obie karty wówczas są oczywiście chłodniejsze). 

Niemniej jednak ogólnie EVGA ma zdecydowanie gorszy stosunek temperatury wobec generowanego hałasu. Faktycznie taki paździerz pod tym względem. 

Oczywiście mamy tutaj wyższą wydajność. To pewnie po części zasługa dwóch wtyczek  zasilających (Gigabyte ma jedną), co widać również w poborze mocy, ponieważ EVGA potrafi zassać zdecydowanie więcej. 

Muszę jednak szczerze przyznać, że mój egzemplarz Gigabyte'a jest całkiem niezły, bo próbowałem też identyczny model (trafił się drugi egzemplarz), ale tamto był paździerz totalny (stabilny wynik 3DMark na poziomie 12100 punktów). Testowałem też Gigabyte AORUS GeForce RTX 3060 Ti MASTER, ale wyniki były bardzo przeciętne, na poziomie mojego obecnego Gigabyte (mowa oczywiście dalej o bardzo stabilnych wynikach, a nie o takich, które na papierze wyglądają fajnie i przechodzą 3DMark, a potem Cyberpunk się wypłaszcza po godzinie czy 30 minutach). Na tamtym Masterze bardzo się zawiodłem. 

Patrząc na to wszystko, to EVGA wydajnościowo jest solidną kartą, ale chłodzenie jest słabe. Chętnie wziąłbym wydajność EVGA oraz połączył ją z chłodzeniem Gigabyte'a. Byłaby dobra karta. Oczywiście nie topowa, ale bardzo solidny średniak z bardzo dobrą kulturą pracy. 

No i teraz zastanawiam się co robić. Jeszcze kartę potestuję, poobserwuję, pobawię się wentylatorami. 

 

Dzięki,faktycznie u ciebie powtórzyło to co w recenzji na TechPowerUp.Czyli zupełnie przeciętny model,przynajmniej tak uważam(niektórzy go uważają za paździerz,but still better od Zotac Twin Edge)
Co do poboru mocy,to FTW3 Ultra ma fabryczny domyślny PL nie 200-220 W,jak mają część konstrukcji wśród 3060 Ti,a 240 W.Maksymalny PL w tym modelu o ile się nie mylę to 260 W.

A tym czasem zauważyłem,że EVGA na swojej stronie znów wprowadziła podwyżki,taki 3060 Ti FTW3 Ultra początkowo miało cenę 389,99 euro + opłaty,potem 429,99 euro + opłaty,a teraz? 459,99 euro + opłaty.
Ale znam przyczynę podwyżki - drożejące pamięci GDDR6.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, addept napisał:

@Tornado3 Prawda. Szkoda tylko, że karta nie ma lepszego chłodzenia. Co za sens wyciskać z karty więcej, skoro jest to okupione albo bardzo wysokimi temperaturami albo dużym hałasem?  Mogę oczywiście ustawić ją na tym samym poziomie wydajności co Gigabyte i wówczas przykręcić wentylatory (będzie i tak gorzej niż u Gigabyte), ale aż żal nie wykorzystać wyższego Power Limitu. Ogólnie stwierdzam, że mój Gigabyte jest lepsiejszy, mimo, że gorszy ;)  No, ale tak jak wspominałem, miałem dwa Gigabyte Gaming OC i jeden był kiepski, a moja obecna sztuka po prostu trafiła się całkiem dobra. 

Zawsze można wykorzystać mniejszy % dodatkowego PL.  Ja u siebie ostatecznie zamknąłem się w 220 W pod najgorszym scenariuszem. Jak dobra sztuka to w 210 W zmieścisz się w 2000 MHz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Saren7 napisał:

Zawsze można wykorzystać mniejszy % dodatkowego PL.  Ja u siebie ostatecznie zamknąłem się w 220 W pod najgorszym scenariuszem. Jak dobra sztuka to w 210 W zmieścisz się w 2000 MHz. 

Nie rozumiem, 3070 XC3 na 0.9mva i 1965mhz w maxie bierze 170W i temp w małej obudowie do 60C. 3060ti az tak się różni?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Janusz_75 napisał:

TaiChi

Wydajna karta z dobrym chłodzeniem. A po obniżeniu napięcia z taktowaniem 2400 po prostu miodzio zarówno jeśli chodzi o W, temperatury i ciszę. Warto polować na ten model. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Maspex 3060 Ti FTW3 ma chyba takie same chłodzenie co twoja 3070 XC3.

Tylko nie wiem czy te chłodzenia różnią się liczbą heatpipe,3060 Ti FTW3 ma ich 4.

Edytowane przez Spl97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
8 minut temu, Saren7 napisał:

Zawsze można wykorzystać mniejszy % dodatkowego PL.  Ja u siebie ostatecznie zamknąłem się w 220 W pod najgorszym scenariuszem. Jak dobra sztuka to w 210 W zmieścisz się w 2000 MHz. 

Fakt. Spróbuję. Na otwartej przepustnicy PL karta spokojnie idzie na zegarach 2040-2050 Mhz (przy większym trochę napięciu), ale trzyma zegary stabilnie w 3DMark na poziomie  2010-2025 Mhz. I to spróbuję utrzymać, zmniejszając PL do standardowego. Potestuję. 

2 minuty temu, Maspex napisał:

Nie rozumiem, 3070 XC3 na 0.9mva i 1965mhz w maxie bierze 170W i temp w małej obudowie do 60C. 3060ti az tak się różni?

0,931 V - 2010-2025 Mhz 

Mogę zejść pewnie do 0,9 V i 1950 Mhz, ale po co, skoro tyle mam na Gigabyte, który ma lepsze chłodzenie? 

Do tego wentylatory na 63 -64 %, bo wyższe już generują zauważalny hałas. Stąd te temperatury. 

 

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
18 minut temu, Maspex napisał:

Nie rozumiem, 3070 XC3 na 0.9mva i 1965mhz w maxie bierze 170W i temp w małej obudowie do 60C. 3060ti az tak się różni?

Pobór mocy zależny jest pod jaką grą, benchmarkiem testujesz kartę. Dwa skrajne przypadki to AC Valhalla i Metro Exodus. W AC pod 100% load karta weźmie zdecydowanie mnie wattów.

16 minut temu, addept napisał:

Fakt. Spróbuję. Na otwartej przepustnicy PL karta spokojnie idzie na zegarach 2040-2050 Mhz (przy większym trochę napięciu), ale trzyma zegary stabilnie w 3DMark na poziomie  2010-2025 Mhz. I to spróbuję utrzymać, zmniejszając PL do standardowego. Potestuję. 

Na moim rdzeniu po testach i lekkim dovoltowaniu  napięcia dla pewności ustawiłem 2010 MHz 975 mV. Maksymalnie widziałem 218 W. U mnie przy takim poborze mocy max 1600 rpm, 58 stopni. Dużo robotę robi buda.

Edytowane przez Saren7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

del

Edytowane przez Saren7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Pitt_34 napisał:

Wydajna karta z dobrym chłodzeniem. A po obniżeniu napięcia z taktowaniem 2400 po prostu miodzio zarówno jeśli chodzi o W, temperatury i ciszę. Warto polować na ten model. 

To tez jest loteria. Mozna trafic na lepszy lub gorszy kawalek krzemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dobra, mój błąd. Testowałem przy zapętlonym 3DMark, które wyciska 100 % z karty. Teraz odpaliłem Cyberpunka i obciążenie jest trochę niższe (97-98%). Możliwe, że procek nie wyrabia. Temperatury 70-71 stopni maksymalnie. Wentylatory odrobinę podkręciłem jednak mimo wszystko (w nocy wszystko wydaje się głośniejsze). Bawię się dalej, bo jednak Afterburner podbija mi teraz zegary i Cyberpunk zaczął się wypłaszczać na niektórych ustawieniach. 

EDIT: Ogólnie nie ma tragedii. Może sobie na razie EVGA zostawię. 

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, kowallosu napisał:

4k a czemu pytasz? 

Pytam gdyż widzę, że masz fajną grafikę i słabszego procka. Ale z testów które widziałem w necie wynika, że przy rozdzielczości wyższej niż 1080p różnice między CPU się zacierają i GPU ma większe znaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Maspex napisał:

Nie rozumiem, 3070 XC3 na 0.9mva i 1965mhz w maxie bierze 170W i temp w małej obudowie do 60C. 3060ti az tak się różni?

Przed chwilą włączyłem na chwilkę - Quake II rtx na 3070 i 875 mV/1905 mhz spokojnie wsysa 210W. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, SanczoPanczo86 napisał:

Pytam gdyż widzę, że masz fajną grafikę i słabszego procka. Ale z testów które widziałem w necie wynika, że przy rozdzielczości wyższej niż 1080p różnice między CPU się zacierają i GPU ma większe znaczenie.

w gry które grałem osiągam identyczne wyniki w 4k jak na najmocniejszych i najdrozszych prockach, więc nie ma sensu zmieniać. Poza tym zmiana proca na lepszy, to też zmiana chłodzenia, zabawa z biosem i ramami od nowa itp. nie chce mi się :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, na hardware unboxed jest wiele testów CPU to potwierdzających.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, kowallosu napisał:

w gry które grałem osiągam identyczne wyniki w 4k jak na najmocniejszych i najdrozszych prockach, więc nie ma sensu zmieniać. Poza tym zmiana proca na lepszy, to też zmiana chłodzenia, zabawa z biosem i ramami od nowa itp. nie chce mi się :D 

Nie dość, że oszczędność, to w zamian dostajemy lepszy obraz, dzięki któremu gry wyglądają obłędnie. ☺️

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mam pytanie: czy dla zamówień na Amazonach z Partalertu trzeba mieć "miejscówkę" - adres w danym kraju, czy też wysyłają bezpośrednio do Polski (ewentualni przez np. Mailbox.de)? Wcześniej zamówiłem ASRock RX5700XT z Amazon.de i nie było ograniczeń dotyczących wysyłki do Polski. Ale to chyba nie jest normą?

Edytowane przez Martinique

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Martinique napisał:

Mam pytanie: czy dla zamówień na Amazonach z Partalertu trzeba mieć "miejscówkę" - adres w danym kraju, czy też wysyłają bezpośrednio do Polski (ewentualni przez np. Mailbox.de)? Wcześniej zamówiłem ASRock RX5700XT z Amazon.de i nie było ograniczeń dotyczących wysyłki do Polski. Ale to chyba nie jest normą?

Jest różnie, czasami nie wysyłaja do Polski i wtedy rodzina albo posrednik. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, Martinique napisał:

Mam pytanie: czy dla zamówień na Amazonach z Partalertu trzeba mieć "miejscówkę" - adres w danym kraju, czy też wysyłają bezpośrednio do Polski (ewentualni przez np. Mailbox.de)? Wcześniej zamówiłem ASRock RX5700XT z Amazon.de i nie było ograniczeń dotyczących wysyłki do Polski. Ale to chyba nie jest normą?

Raczej nie trzeba, bez żadnych problemów zamawiałem bezpośrednio do Polski z Amazona UK, FR, IT, ES, DE.

Edytowane przez Michs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...