Skocz do zawartości
AUTO6

NVIDIA RTX 30x0 - wątek zakupowy

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, Kubaś_30 napisał:

Zastanawiam sie  jakie mogą być ceny kart serii 4xxx.,tak luzno bez spin.

Przeciez jesli obecne ceny sie utrzymaja to taki rtx 4080 na ile moze zostac wyceniony ,10 tys ? no przeciez to moze byc jakis absurd ,kup sobie panie karte do grania,albo samochód.?

swojego rtx 3080 kupilem w listpadzie 2020 za 3,8 tys.Nie dalbym za niego dzis te 6,5 - 7 tys ,chocbym nieiwem jak sie jarał jak pieknie gry wygladaja w 4k.

cos mi sie wydaje ze jesli konsole beda wydalały te swoje 60 fps/4k to za rok dwa trzeba bedzie pomyslec o konsoli za 2 tys a nie karcie za 10 .

pomysl, ze przy tym co sie dzieje z krypto niedlugo po sprzedazy swojego 3080 bedziesz mogl kupic samochod :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I potem sprzedać ten samochód  co kupiłeś plus ten co już miałeś żeby kupić RTX 4xxx, wy naprawdę nie widzicie co się dzieje, szczególnie ci janusze biznesu ?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, kadajo napisał:

I potem sprzedać ten samochód  co kupiłeś plus ten co już miałeś żeby kupić RTX 4xxx, wy naprawdę nie widzicie co się dzieje, szczególnie ci janusze biznesu ?

A po co mu wtedy RTX 4XXXX - auto dostarczy mu o wiele więcej frajdy:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak. Ja czekam aż za RTX będzie można kupić samolot. Samochody to dla małych chłopców są zabawki ;)

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, kadajo napisał:

No tak. Ja czekam aż za RTX będzie można kupić samolot. Samochody to dla małych chłopców są zabawki ;)

Wymienię 3080 ti na mieszkanie ?

Edytowane przez sxgn
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Zhao napisał:

@kadajo

Byleby nie te starsze radzieckie:lol2:

A tam. Biorę. Może jak już nasza super armia będzie miała F35 to mig'a 29 mi odstąpią za RTX 3070, albo Su22 :E

  • Haha 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plot od tego dziada można śmiało eliminować, w większości się nie potwierdzają, a jego wewnętrzne źródła to zlepek sugestii i własnego wróżbiarstwa. Ale od jakiegoś czasu co raz więcej portali IT robi z tego newsy, więc kasą musiał z YT rzucić niezłą żeby magazyny zaczęły jego plotki wpisywać jako prawda objawiona. 

 

Produkcja chodzi na 120% obrotów od roku. I nic nie zmienia się w tej kwestii, i nie będzie. Można sterować rynkiem produkcji, ale niestety nie GPU. Tutaj jegomość nie brał tego pod uwagę w swojej analizie, bo pewnie brał przykład innych technologii i rozwiązań. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, TheMr. napisał:

Plot od tego dziada można śmiało eliminować, w większości się nie potwierdzają, a jego wewnętrzne źródła to zlepek sugestii i własnego wróżbiarstwa. Ale od jakiegoś czasu co raz więcej portali IT robi z tego newsy, więc kasą musiał z YT rzucić niezłą żeby magazyny zaczęły jego plotki wpisywać jako prawda objawiona. 

 

Produkcja chodzi na 120% obrotów od roku. I nic nie zmienia się w tej kwestii, i nie będzie. Można sterować rynkiem produkcji, ale niestety nie GPU. Tutaj jegomość nie brał tego pod uwagę w swojej analizie, bo pewnie brał przykład innych technologii i rozwiązań. 

Co to jest rynek produkcji, jakbys mi uswiadomil :) Nie wiedzialem, ze cos takiego istnieje.

Mozesz sterowac podaza. Mozesz produkowac, co nie oznacza, ze musisz natychmiast sprzedawac. Kart bylo juz mnostwo w czerwcu/lipcu, ceny zaczely pikowac, wygladalo na to ze rynek powoli sie nasyca, wraca do normalnosci. Chcesz mi powiedziec,  ze podaz jest na tym samym poziomie co pare miesiecy temu? Ceny ida w gore, kart jest coraz mniej. Na amazonach miesiac temu mogles spokojnie kupic 3080 Strixa czy Suprima odrobine ponizej 6K. Juz jest ok 1000 PLN drozej.

Edytowane przez Janusz_75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, kadajo napisał:

A tam. Biorę. Może jak już nasza super armia będzie miała F35 to mig'a 29 mi odstąpią za RTX 3070, albo Su22 :E

Chyba taki w wersji "Antoś Macierewicz" :

to-jest-nasz-nowy-helikopter-ze-slomy-ma

:rotfl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, aureumchaos napisał:

Notebookcheck.net: Nvidia allegedly halting RTX 3000 production this October to keep prices as high as possible until 1H22.

https://www.notebookcheck.net/Nvidia-allegedly-halting-RTX-3000-production-this-October-to-keep-prices-as-high-as-possible-until-1H22.573312.0.html

 

Bylo? Nvidia wstrzymuje produkcje 30xx co by ceny sie utrzymaly? Cos mnie ominelo? Mamy przesyt amperek? :szczerbaty:

Pisałem o tym kilka miesięcy wcześniej w tym wątku, że to NV kombinuje, steruje  cenami i nas wszystkich dyma,   to kilka osób mnie tutaj wyśmiewało. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Pitt_34 napisał:

Pisałem o tym kilka miesięcy wcześniej w tym wątku, że to NV kombinuje, steruje  cenami i nas wszystkich dyma,   to kilka osób mnie tutaj wyśmiewało. 

Horoskop i wróżby u babci Jadzi mają większe prawdopodobieństwo niż tego odpadu co publikuje te filmiki z żółtymi napisami. NV musiałaby płacić ogromne sumy całemu łańcuchowi, i każdej firmie (mniejszej bądź większej) która jest związana z utworzeniem GPU. 

 

8 godzin temu, Janusz_75 napisał:

Co to jest rynek produkcji, jakbys mi uswiadomil :) Nie wiedzialem, ze cos takiego istnieje.

Skrót myślowy, rynkiem można sterować na poziomie produkcji, tak jak NV "niby" to robi od początku, i będzie to robić dalej, ale tylko w wypadku drobnych rzeczy, a nie high-techu gdzie zbyt dużo firm jest połączonych ze sobą by powstał produkt. To tak jakby Apple specjalnie by wstrzymywało produkcje żeby podbić cenę IP :E Nawet Apple nie jest wstanie tego zrobić :E Pamiętajmy że NV nie produkuje jack-shit, oni wysyłają tylko blueprinty do fabryk i nadzorują quality control na wyższym poziomie żeby przypadkiem poziom nie spadł do poziomu znanego z Chin.

Firma która mogłaby kontrolować rynek poprzez produkcją to Intel/IBM, ale też nie do końca. 

Najbardziej prawdopodobne jest to że z powodu restrykcji energetycznych Chiny zablokowały produkcje i dlatego w Q4 będzie mniej kart na rynku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TheMr.

Nie obraź się, ale albo jesteś zaślepiony korpo NV, albo nie widzisz co się dzieje, wskazywałem na taką możliwość działań tej firmy już ze 2/3 miesiące temu również ich broniłeś, tyle że tej korpo nie ma co bronić, robi co chce i steruje cenami w mniejszym lub większym stopniu. Samo promowanie kosmicznych cen partnerów oraz praktycznie brak możliwości kupieni FE daje do myślenia.

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, TheMr. napisał:

Najbardziej prawdopodobne jest to że z powodu restrykcji energetycznych Chiny zablokowały produkcje i dlatego w Q4 będzie mniej kart na rynku

Przecież to bzdura większa niż to co niby dementujesz. Restrykcje nie dotyczą takich firm jak nv, tsmc czy samsung.

PS. Samsung nawet nie produkuje chipów dla nv w Chinach więc to faktycznie NAJBARDZIEJ PRAWDOPODOBNE ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o obronę konkretnej korporacji. Raczej o to że taka teoria spiskowa jest możliwa tylko teoretycznie. W praktyce nie do zrobienia. Fabryki-budynki stoją, pracownicy żyją, firmy matki i córki mają swoje budynki i swoich pracowników również i też pracują. Podatki trzeba płacić, maszyny konserwować. Zewnętrzni kontrahenci, kopalnie, firmy transportowe, łańcuchy dystrybucyjne. Wszystko oparte o inne firmy w setkach różnych krajów. 

 

Machina takiej korporacji jest cholernie skomplikowana. Każdy trybik był wypracowywany przez lata ciężkiej pracy. Każdy proces jest udoskonalany tak by wszystko działało z siłą rozpędu, samo, tylko z lekką kontrolą zarządu. 

 

Wierzę że taka firma oczywiście ma moc sprawczą by regulować rynkiem... w teorii. W praktyce raczej myślałbym o korektach cen czy obcinaniu albo dodawaniu jakiegos % produkcji. Ale całkowite zamykanie linii produkcyjnej, albo jeszcze mniej prawdopodobne produkowanie na potęgę by tylko magazynować towar? Wydaje mi się to nie możliwe. 

Edytowane przez Mielu89
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Pitt_34 napisał:

@TheMr.

Nie obraź się, ale albo jesteś zaślepiony korpo NV, albo nie widzisz co się dzieje, wskazywałem na taką możliwość działań tej firmy już ze 2/3 miesiące temu również ich broniłeś, tyle że tej korpo nie ma co bronić, robi co chce i steruje cenami w mniejszym lub większym stopniu. Samo promowanie kosmicznych cen partnerów oraz praktycznie brak możliwości kupieni FE daje do myślenia.

 

Nie, nie jestem zaślepiony, ale widzę że ktoś tutaj nie problemy żeby zrozumieć jak działają kontrakty na grubą kasę. NV ma gówno do powiedzenia w kwestii cen, to ludzie kupujący na boku wywracają ten rynek. Górnik który przez znajomego który dostał już "bana" od sklepu i kupuje karty, albo kolejny górnik który zamawia bokiem u NV, albo znajomy znajomego ma dojścia do magazynów. Pomyśl że na świecie nie tylko Polacy to januszexy które kombinują jak się da by obniżyć cenę/zdobyć produkt szybciej, i pomnóż to razy milion. NV musiałaby zrobić redystrybucje dóbr niczym w PRLu żeby każdy po równo dostał kartę, rozumiem że tego chcesz? :E Wolny rynek, to rynek grubszego portfela i znajomości, co tutaj więcej dodać? Silniejszy może więcej. Ale rozumiem, to wina NV :E 

 

NV nic nie promuje, NV dała tylko upust na początku sprzedaży by szybciej sprzedaż karty, albo żeby ich oferta lepiej wypadała przeciwko konkurencji ze strony AMD. Reszta to już historia. 

Brak możliwości kupna FE to, kolejny raz, problem z brakiem chipów, bo AIBy wszystko zamawiają, każdy dostępny chip idzie do AIBa, a że AIB ma pozycje wyżej niż NV własny sklep to chyba oczywiste. AIB będzie teraz lepiej i częściej współpracował z NV, bo NV dała mu zarobić :) Proste. 

 

4 minuty temu, Wu70 napisał:

Przecież to bzdura większa niż to co niby dementujesz. Restrykcje nie dotyczą takich firm jak nv, tsmc czy samsung.

PS. Samsung nawet nie produkuje chipów dla nv w Chinach więc to faktycznie NAJBARDZIEJ PRAWDOPODOBNE ?

A zapomniałem, GPU to tylko Chip i nic więcej :E Co tam kontrolery, pamięć, PCB :E Większość AIBów skręca karty w Chinach, a oni mogą dostać po piętach. 

Edytowane przez TheMr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, TheMr. napisał:

Nie, nie jestem zaślepiony, ale widzę że ktoś tutaj nie problemy żeby zrozumieć jak działają kontrakty na grubą kasę. NV ma gówno do powiedzenia w kwestii cen, to ludzie kupujący na boku wywracają ten rynek. Górnik który przez znajomego który dostał już "bana" od sklepu i kupuje karty, albo kolejny górnik który zamawia bokiem u NV, albo znajomy znajomego ma dojścia do magazynów. Pomyśl że na świecie nie tylko Polacy to januszexy które kombinują jak się da by obniżyć cenę/zdobyć produkt szybciej, i pomnóż to razy milion. NV musiałaby zrobić redystrybucje dóbr niczym w PRLu żeby każdy po równo dostał kartę, rozumiem że tego chcesz? :E Wolny rynek, to rynek grubszego portfela i znajomości, co tutaj więcej dodać? Silniejszy może więcej. Ale rozumiem, to wina NV :E 

 

NV nic nie promuje, NV dała tylko upust na początku sprzedaży by szybciej sprzedaż karty, albo żeby ich oferta lepiej wypadała przeciwko konkurencji ze strony AMD. Reszta to już historia. 

Brak możliwości kupna FE to, kolejny raz, problem z brakiem chipów, bo AIBy wszystko zamawiają, każdy dostępny chip idzie do AIBa, a że AIB ma pozycje wyżej niż NV własny sklep to chyba oczywiste. AIB będzie teraz lepiej i częściej współpracował z NV, bo NV dała mu zarobić :) Proste. 

 

A zapomniałem, GPU to tylko Chip i nic więcej :E Co tam kontrolery, pamięć, PCB :E Większość AIBów skręca karty w Chinach, a oni mogą dostać po piętach. 

Napiszę krótko, przy premierze nowej serii i cenach które wyrwą nas z butów przypomnę Ci co dzisiaj pisałeś.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oni nią mają nic do tych cen. Premiera rx 6600, x kom 2400 proshop 3200. Myślisz że to nv sprzedała drozej karty proshopowi? ;)

 

Edit: no oczywiście to "nic" to właśnie w dużym cudzysłowie :)

Edytowane przez Mielu89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Pitt_34 napisał:

Napiszę krótko, przy premierze nowej serii i cenach które wyrwą nas z butów przypomnę Ci co dzisiaj pisałeś.

A co ma nowa seria do tego? Przy nowej serii pewnie produkcja w TSMC się zatka bo 3 główne firmy IT będą tam klepać swoje chipy - AMD, NV, Intel, i chipów i tak zabraknie, chyba że TSMC otworzy dodatkowy fab w 2023. Popyt na obecne karty ani na chwilę nie zmaleje na krótkie miesiące przed premierą. Nową premierę NV/AMD może nawet jeszcze opóźnić przez to że będą chcieli zwiększyć swoją pozycję na rynku i wypełnić rynek poprzednią serią. 

Swoją drogą, ludzie dostali tyle darmowej kasy z powietrza w większości państw, że ta drożyzna to dopiero początek. Bo cenę ustala jeszcze rynek światowy i to co się dzieje w gospodarce danego państwa.

Pomyśl że Iphone 13 Pro w Turcji kosztuje 7k zł, ten sam co u nas 5k zł :E Myślisz że Turcy nie narzekają? :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chipów i mocy wytwórczych brakuje w każdej branży. Nie wiem, czy słyszeliście ale np Skoda wstrzymała niemal całkowicie produkcje nowych samochodów i do końca roku będzie kompletować to co wyprodukowała na plac i nie może wysłać do salonów, bo nie maja wielu systemów z powodu braku chipów. Nawet nie zdawałem sobie sprawy, ze w jednym nowym samochodzie znajduje się nawet 100 chipów sterujących elektronika. To już jakaś paranoja. Przypominam, ze Skoda obecnie produkuje ponad 1mln samochodów rocznie. 
Co do ograniczenia produkcji to nie mówię o całkowitym wstrzymaniu ale z powodu braku komponentów, zmiejszenie produkcji o 10-15% jest możliwe. Co przy obecnym ssaniu na rynku pogłębi kryzys znacząco. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, xtn napisał:

Chipów i mocy wytwórczych brakuje w każdej branży. Nie wiem, czy słyszeliście ale np Skoda wstrzymała niemal całkowicie produkcje nowych samochodów i do końca roku będzie kompletować to co wyprodukowała na plac i nie może wysłać do salonów, bo nie maja wielu systemów z powodu braku chipów. Nawet nie zdawałem sobie sprawy, ze w jednym nowym samochodzie znajduje się nawet 100 chipów sterujących elektronika. To już jakaś paranoja. Przypominam, ze Skoda obecnie produkuje ponad 1mln samochodów rocznie. 
Co do ograniczenia produkcji to nie mówię o całkowitym wstrzymaniu ale z powodu braku komponentów, zmiejszenie produkcji o 10-15% jest możliwe. Co przy obecnym ssaniu na rynku pogłębi kryzys znacząco. 

Zdecydowanie. Wiadomym jest również że zatrzymają produkcję całkowicie jak nie będą mieli z czego produkować. 

Tutaj bardziej mowa o spiskowym zamknięciu w celu zachowania obecnego stanu na rynku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, TheMr. napisał:

A zapomniałem, GPU to tylko Chip i nic więcej :E Co tam kontrolery, pamięć, PCB :E Większość AIBów skręca karty w Chinach, a oni mogą dostać po piętach. 

Faktycznie o wielu rzeczach zapomniałeś w tym wątku 8:E

Tak, w tym kontekście chip gpu to wszystko, tylko to mogą zablokować jakieś restrykcje w jednym miejscu, cała reszta jest rozsiana po świecie i pozwala na łatwe przenoszenie ale nie jest to konieczne bo wiemy jakich regionów dotyczą restrykcje i jakich firm nie dotyczą (przykro mi, pamięci też nie).

Po prostu próbujesz coś dementować podając kompletną bzdurę jako NAJBARDZIEJ PRAWDOPODOBNĄ :boink:

 

Nvidia to korporacja która z pewnością mniej lub bardziej miesza w tej grze

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Wu70 napisał:

Faktycznie o wielu rzeczach zapomniałeś w tym wątku 8:E

Tak, w tym kontekście chip gpu to wszystko, tylko to mogą zablokować jakieś restrykcje w jednym miejscu, cała reszta jest rozsiana po świecie i pozwala na łatwe przenoszenie ale nie jest to konieczne bo wiemy jakich regionów dotyczą restrykcje i jakich firm nie dotyczą.

Po prostu próbujesz coś dementować podając kompletną bzdurę jako NAJBARDZIEJ PRAWDOPODOBNĄ :boink:

Nvidia to korporacja która z pewnością mniej lub bardziej miesza w tej grze

Nie :E Cała reszta jest rozsiana.... w Chinach :E Podaje to co piszą portale od wielu miesięcy, ale widać dla ciebie to bzdura bo kompletnie nie znasz tematu, ok. 

No pewnie, NV ma takie moce że już tam jest światowym hegemonem, który decyduje o wszystkim :E Łap się dalej na filmiki z żółtymi napisami i plotki ;) Po co logicznie coś wytłumaczyć, lepiej spiskować :E 

Edytowane przez TheMr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nvidia jednak kombinuje np z dostępnością chipów RTX 2gen. Jak były infa o zwiększonej produkcji rtx2060 oraz 2060super to w wakacje sporo tych kart wjechało na amazon w cenach poniżej 1600-2000zl za 2060, leżały po kilka dni i nie było problemu z ich zakupem. Obecnie tych kart brak, a ceny ostatnich wzrosły do ok. 3000zl,  bo nvidia niby szykuje refresh z 12gb vram. To jest właśnie sterowanie rynkiem. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem o jeszcze bardzo ważnej kwestii w kontekscie spiskowym. NVidia jest notowana na giełdzie. A to oznacza tyle że jakiekolwiek wstrzymanie produkcji bez powodu skutkowałoby możliwe że nawet pozbawieniem wolności zarządu. Do tego cała machina raportów, danych które musza być podane do wiadomości publicznej i  kontroli z wall street czy fedu czy co oni tam maja.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...