Skocz do zawartości
AUTO6

NVIDIA RTX 30x0 - wątek zakupowy

Rekomendowane odpowiedzi

Ej, to nawet całkiem fajne by było. Coroczne święto gamingu PC przypadające na okres wakacyjny. Wówczas ceny kart wynosiłyby tylko 150% MSRP. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wakacji inflacja osiągnie taki poziom ze te ceny już nie będą miały znaczenia za bardzo :E

  • Sad 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na kartach jest taka przebitka, a poziom cen tak skacze, że galopująca inflacja raczej znika w tym przypadku.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko twój pieniążek co masz w kieszeni coraz mniejsza wartość ma wiec w wakacje taki RTX 3070 może nagle kosztować i 15 tys ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, kadajo napisał:

Do wakacji inflacja osiągnie taki poziom ze te ceny już nie będą miały znaczenia za bardzo :E

Pisanie o hiperinflacji ma taki sam sens jak pisanie, że konsole 9-tej generacji nie dostaną SSD, bo będą za drogie, co niektórzy pisali, albo że konsole jak XOX czy XSX będą kosztować $799 msrp. Nie uwzględnia to technologicznej deflacji, która przyspiesza długoterminowo. Niektóre dobra jak karty graficzne są sztucznie podrożałe ale koszta wytwarzania rzeczy spadają z dekady na dekadę. Jaki jest koszt produkcji 14nm Intela dzisiaj w stosunku do 2014? Zwiększona inflacja jest tymczasowa i wynika z Covida. Covid w przyszłym roku zmniejszy znaczenie, to i inflacja się zmniejszy.

Karty są takie drogie przez j**anych górników i przez graczy, którzy kupowali coraz droższe karty Nvidii, zamiast kupować konkurencyjne AMD ze średniej półki. Jak widać w tym wątku to nadal to robią i dlatego ceny rosną. Ale zwiększy się konkurencja (Intel, Apple, chińskie firmy) i ceny będą miały okazję spaść. Wiele zależy od opłacalności kopania. Jeśli będzie się opłacało, to nadal będą kupować, zużywając prąd bez sensu i produkując tyle CO2 co całe państwa.

  • Like 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, kadajo napisał:

Tylko twój pieniążek co masz w kieszeni coraz mniejsza wartość ma wiec w wakacje taki RTX 3070 może nagle kosztować i 15 tys ;)

Ale nie zmniejsza się jego wartość w czasie tak bardzo, jak same wahania krypto czy cen kart.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Kynareth napisał:

Karty są takie drogie przez j**anych górników i przez graczy, którzy kupowali coraz droższe karty Nvidii, zamiast kupować konkurencyjne AMD ze średniej półki. Jak widać w tym wątku to nadal to robią i dlatego ceny rosną.

100% w punkt. Dodam, że kurs dolara nie ma tutaj prawie żadnego wpływu bo dolar był nawet droższy w marcu 2020, a ceny kart jeszcze wtedy były normalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Kynareth napisał:

Karty są takie drogie przez j**anych górników i przez graczy, którzy kupowali coraz droższe karty Nvidii, zamiast kupować konkurencyjne AMD ze średniej półki.

Czy górnicy są innymi rodzajami klientów od graczy? Nie, wolny rynek kolego, a aktualne ceny kart to tylko jego skutki. Gracze też winni - ale głupki co nie? Nie kupowali kart od AMD, których nie było na rynku. Powinien być nakaz zakupu od AMD, co tam niedopracowane sterowniki, kulejący RT i dostępność wszystkich modeli mniejsza niż sprzedaż samego 3090 od Nvidii.
 

  • Like 7
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kynareth napisał:

Karty są takie drogie przez j**anych górników i przez graczy, którzy kupowali coraz droższe karty Nvidii, zamiast kupować konkurencyjne AMD ze średniej półki. Jak widać w tym wątku to nadal to robią i dlatego ceny rosną. Ale zwiększy się konkurencja (Intel, Apple, chińskie firmy) i ceny będą miały okazję spaść. Wiele zależy od opłacalności kopania. Jeśli będzie się opłacało, to nadal będą kupować, zużywając prąd bez sensu i produkując tyle CO2 co całe państwa.

A to niedobre te kreciki :) Tak, tak kupowali nVidię zamiast niedostępnego AMD i robili źle. Przecież jak w czasach niedoborów kupowali by tylko AMD (jakby było jakkolwiek dostępne), a nVidii nie, to? A czekaj tak to nie działa. AMD dostarcza na rynek obecnie ułamek tego co kiedyś, a to wszystko przez to, że ma w czterech literach jakieś tam karty dla pojedynczego usera. Mają kontrakty z Sony, mają kontrakty z Microsoftem, teraz wjechała umowa z Samsungiem. Nie bez powodu zaśpiewali sobie +10% do obecnych cen. A ta wstrętna nVidia nic nie podniosła? Jak to tak - apeluje do nich o natychmiastowe podwyżki 20%, to moje GeForce'y zyskają na wartości :E 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie. Warto było zajrzeć w ten temat mimo nie śledzenia rynku przez ostatni rok i 5700xt ożeniony a w jego miejsce wjechał 3060ti inno3d ichill x3 red oraz 3 stówki do przodu na przyjemności.

Edytowane przez KamcioGF
  • Like 2
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, KamcioGF napisał:

Dzięki panowie. Warto było zajrzeć w ten temat mimo nie śledzenia rynku przez ostatni rok i 5700xt ożeniony a w jego miejsce wjechał 3060ti inno3d ichill x3 red oraz 3 stówki do przodu na przyjemności.

Nie bój nie bój, gdy odblokują tą 3060Ti na 90% to jeszcze przyjdziesz żeby zamienić na 3080  : ]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tu zawsze warto wrocic :) Znow widze swiat kapitalistyczny powinien byc zastapiony komuna i Kartkami na karty i inne dobra bo wolny rynek to samo zlo :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, grzegorz1981 napisał:

199zł za kartę na przeczekanie chorych cen to spoko oferta.

X-kom takie karty na przeczekanie powinien już pół roku temu w ramach przeprosin darmo wysyłać każdemu, kto czeka na rtx 3xxx z dnia premiery

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratis to uczciwa cena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, JDM napisał:

Czy górnicy są innymi rodzajami klientów od graczy?

Gracz kupuje jedną kartę, a górnik ile wlezie. To kto jest winny tej sytuacji?

  • Like 4
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Górnik w zasadzie kupi zawsze tak dużo na ile pozwalają jego prywatne fundusze, bo karty z definicji zarabiają na siebie. Więc im więcej tym lepiej, ponieważ pieniądz bierze się "znikąd"[oczywiście hiperbolizuje] to mamy sytuacje z nieskończonym popytem i skończoną podażą. Dlatego ceny urosły. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, @lek napisał:

Gracz kupuje jedną kartę, a górnik ile wlezie. To kto jest winny tej sytuacji?

Czy jest jakiś zakaz kupowania 100 kart graficznych? Nie. Jak kupujesz bułki, to kupujesz 4-6, a ja mogę wykupić sprzed twojego nosa wszystkie i nic Ci do tego. Sam zapłaciłem dużo więcej niż powinienem za 3070, ale jakoś nie nazywam górników złodziejami, idiotami czy czymś tam. Po prostu rozumiem jak działa rynek, a jak czytam teksty typu ''gracze powinni się zmówić i nie kupować kart po zawyżonych cenach'' to ja nie wiem, kto tu się udziela, młodzież do lat 8?

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że wątek o NVIDII ale widzę jakieś wieszanie psów na sterownikach AMD.
RT trochę leży to fakt, ale może coś poprawią z czasem, a od zawsze grafiki AMD się lepiej starzeją.
Miałem 2060 jakiś czas temu, ustrzeliłem RX 6600XT w topowej wersji MSI za 2700zł z czego się bardzo cieszę patrząc na to co się dzieje z cenami.
Żałuję, że nie kupiłem Gigabyte RTX 3070 w promce 12 edycji intela za ~3800zł ale cena jak na moje potrzeby trochę zaporowa... 

Z tego co mi wiadomo, to wydajność mniej/więcej wygląda tak:
2060 -> 6600 -> 3060 -> 6600XT -> 3060 Ti

Teoretycznie "XT" to takie "TI" od AMD, więc może coś tam poprawią i 6600 zrówna się z 3060, a 6600XT z 3060TI - historia zna wiele takich przypadków, co pamiętam np. w przypadku RX 570/580.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Lameismyname napisał:

może coś poprawią z czasem

To zdanie idealnie odzwierciedla to, co oferuje nam AMD w swoich kartach i pada ZAWSZE podczas dyskusji o tych kartach. Zobacz wątek zakupowy serii 6xxx - na starcie problemy, kupiłem 6800 w grudniu - problemy ze sterownikami i nie tylko, w końcu odesłałem kartę prosząc o zwrot (ale tu akurat chyba był wadliwy model).

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, ZetMcKey94 napisał:

Sprzedawał ktoś ostatnio 3060ti bez lhr?

Zdefiniuj "ostatnio"  :E 

23 minuty temu, Lameismyname napisał:

i 6600 zrówna się z 3060, a 6600XT z 3060TI - historia zna wiele takich przypadków, co pamiętam np. w przypadku RX 570/580.

Nie ma szans, 6600 XT nie ma w ogóle startu do 3060 Ti, to inna liga  ;) 

Uuuu, ETH już 4500$, pięknie szybuje!  :E
Bye bye karty.

HOLD!!!  :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Kynareth napisał:

Karty są takie drogie przez j**anych górników i przez graczy, którzy kupowali coraz droższe karty Nvidii, zamiast kupować konkurencyjne AMD ze średniej półki. Jak widać w tym wątku to nadal to robią i dlatego ceny rosną. Ale zwiększy się konkurencja (Intel, Apple, chińskie firmy) i ceny będą miały okazję spaść. Wiele zależy od opłacalności kopania. Jeśli będzie się opłacało, to nadal będą kupować, zużywając prąd bez sensu i produkując tyle CO2 co całe państwa.

Trudno górnika winić, bo — abstrahując od rozważań etycznych na temat samych coinów — przez samo kupowanie tych kart i wykorzystywanie ich do sprzedawania mocy obliczeniowej oni nic złego nie robią. Skutek dla graczy jest paskudny, bo to jest tak, jak gdyby nagle nie można było kupić np. laptopów, bo komuś opłacałoby się kupować każdą ich ilość (póki zarobione nimi kwoty przewyższają koszty zakupu i eksploatacji), natomiast nie jest to „wina” górnika w tym sensie, że on nam nic złego nie robi. Aczkolwiek jest to mega denerwujące, że trzeba jako nabywca konkurować cenowo z kimś, kto jako grupa kupi każdą ilość, bo każdą ilość wykorzysta. Pozostaje liczyć na to, że ktoś spróbuje wykorzystać niszę i co prawda nie charytatywnie zrobić np. 100% mocy RTX 3070 za 50% jego obecnej ulicznej ceny, bo nie da tak niskiej, jeśli nie będzie musiał (on też chce zarobić), ale jednak zaoferuje o tyle lepszy stosunek jakości do ceny niż nVidia i AMD, że opłaci się od niego kupić. Problem w tym, że graczom rynkowym bardziej opłaca się spekulacja i sztuczne eskalowanie niedoborów, bo z badań wynika, że część firm ma karty i je trzyma pod kluczem w magazynach, żeby utrzymywać ceny na wysokim poziomie. Do pewnego stopnia gra rynkowa jest jak gra w totolotka — trudno się przyczepiać moralnie — ale jeśli już szukać „tych złych”, to są ludzie wykorzystujący swój kapitał i swoją szybkość tylko po to, żeby skupić z rynku karty i sprzedać drożej, nie wprowadzając żadnej wartości dodanej. Coś jak gdyby jeden z sąsiadów rano skupował cały chleb z piekarni i odprzedawał sąsiadom drożej. Jeśli już gdzieś się dopatrywać etycznego zgrzytu, to w takim szajsie. Czyli w działalności skalperów, w tym zwłaszcza skupujących karty na promocjach przeznaczonych dla konsumentów (jak RTX Day w ME) i odprzedających je de facto komercyjnie, czy też osób prywatnych obracających dużymi ilościami kart w sposób zorganizowany bez rejestrowania DG, płacenia podatków i ZUS-u.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Mar_S napisał:

Zdefiniuj "ostatnio"  :E 

Nie ma szans, 6600 XT nie ma w ogóle startu do 3060 Ti, to inna liga  ;) 

No dobra, w ciągu ostatnich 2tyg?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Zrób to sobie może w lian li o11d, o wiele lepsza buda z lepszą cyrkulacją powietrza. Zasilacza nie bierz białego, bo kable i tak będą okropne. Weź czarny + osobno kable.  https://proline.pl/koszyk/b99dc54c albo vision https://proline.pl/koszyk/28a04b4a Jak chcesz możesz dać https://proline.pl/procesor-amd-ryzen-5-7500f-am5-oem-p8119884 Zasilasz masz taniej o 50 w promo https://proline.pl/zasilacz-seasonic-focus-gx-750-atx-3-0-80plus-gold-750w-p8118216 Jeszcze bardziej biało na mobo z argb https://proline.pl/plyta-glowna-asrock-x670e-steel-legend-am5-p8115587 https://proline.pl/plyta-glowna-gigabyte-x670e-aorus-pro-x-am5-p8120648 GPU wszystko zależy od hajsu, poniżej 4070 Ti Super / 7900 XT pod 4K bym nie schodził https://proline.pl/gigabyte-geforce-rtx-4070-ti-super-aero-oc-16gb-gddr6x-gv-n407tsaero-oc-16gd-p8120650 https://proline.pl/gigabyte-geforce-rtx-4080-super-aero-oc-16gb-gddr6x-gv-n408saero-oc-16gd-p8120682 A jak chcesz mieć bajer ARGB https://proline.pl/sapphire-radeon-rx-7900-xtx-nitro-vapor-x-gaming-24gb-pci-e-gddr6-11322-01-40g-p8118816 to i nawet to z wielkim pasem po całej długości - dla mnie to najładniejsza GPU na rynku  Popatrz sobie tutaj, bo ostatnio masę mają takich zestawów ProLine.pl - Sklep komputerowy | Facebook
    • Zamienię RX 7900xtx pulse karta używana 2 miesiące pozostało 34 miesięcy gwarancji zamienię za coś w przedziale dopłaty około 1000zl najchętniej rtx 4070 ti.
    • adashi jest mocno antyukraiński nie bierz go na poważnie. Jest szansa, że Polska szybko wpląta się w konflikt ale Rosja raczej tego nie chce. Ruskie rakiety spadną przypadkowo na bloki w Polsce i już. Ale to musiałby być wielki pech. Na razie dalej to samo. Prognozy pesymistyczne dla Ukrainy. Rusza kroplówka z USA ale może celowo to robią tak żeby nie wplątać krajów nato w konflikt. Sam już nie wiem i pewnie przez najbliższe 20 lat się nie dowiem.
    • Bo jest łatwiej? Teraz jak już grałem setki razy na każdej mapie, to wolę widzieć mniej, a przez to więcej 😉
    • Korzystam z One Drive już jakieś 10 lat. Ostatnio padł mi 12 letni dysk zewnętrzny WD MyPassport na którym miałem dane, które miałem skopiować na drugi dysk. No niestety nie zdążyłem bo przestał działać a jak zadziałał przerysował głowicą po talerzach. Odzyskanie danych? Może możliwe, ale koszt sięgałby kilku tysięcy zł. Dzięki one drive mam zdjęcia i część dokumentów, ale starsze dane, które były na tym dysku przepadną jeżeli nie uda się ich odczytać z płyt, które gdzieś tam trzymam. Tylko na płytach była inna organizacja danych, a na dysku miałem wszystko poukładane po nowemu. Zatem znów trzeba poświęcić czas na zgranie o ile płyty zadziałają i na porządkowanie. @debek Zatem tak, skłaniałbym się ku chmurze na dane typu zdjęcia czy jakieś mniej istotne pliki. Jakieś ważne dokumenty, czy takie zawierające jakieś dane wrażliwe trzymaj na kilku różnych dyskach zewnętrznych tylko tak jak Ci radzono wcześniej, dysk + stacja dokująca, bo gotowe dyski zewnętrzne nie mają złącz SATA tylko jak napisał @Bono[UG] interfejs USB jest połączony z dyskiem, co w razie awarii mocno ogranicza jakiekolwiek możliwości.  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...