Skocz do zawartości
blankname

Przyjazny system dla nieogarniętych userów na słaby sprzęt

Rekomendowane odpowiedzi

Mam na stanie netbooka z dwurdzeniowym atomem i 2 GB RAM, do tego 250 GB dysk. Do takiej konfiguracji potrzebuję jakiegoś przyjaznego systemu, który nie byłby problemem dla mniej ogarniętego w linuxach usera.

Co jesteście w stanie polecić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co Jenot napisał da radę, ale jeśli to ma być do przeglądania internetu to uprzedzam, że będzie wolno...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
14 godzin temu, blankname napisał:

Mam na stanie netbooka z dwurdzeniowym atomem i 2 GB RAM, do tego 250 GB dysk. Do takiej konfiguracji potrzebuję jakiegoś przyjaznego systemu, który nie byłby problemem dla mniej ogarniętego w linuxach usera.

Co jesteście w stanie polecić?

Testowałem bardzo wiele dystrybucji Linuksa na słabszym sprzęcie, pod kontem obciążenia komputera, łatwości obsługi, spolszczenia, stabilności itd. Zdecydowanie polecam Linux Mint Xfce. Może być 64 bitowa wersja 20 lub 32 bitowa 19.3.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeżeli komputer posiada dwurdzeniowy procesor x64 bit, to oczywiście obsługuje systemy 64 bitowe. To nie ważne, że jest tylko 2 GB RAM. Linux Mint Xfce 20 x64, potrzebuje tylko około 500 MB.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy "ułatwiacz życia" w systemie to dodatkowy kod - skrypt/nakładka/plugin/widget. Więc generalnie lekkość wyklucza łatwość w obsłudze i odwrotnie.

Druga sprawa że sam system to nie wszystko. Co z tego że zainstalujesz lekki system skoro taki Chrome "na dzień dobry" potrafi wziąć ponad 1GB. Nie mówiąc już rzeczach typu youtube itp. Oczywiście nie musisz używać Chrome ale też nie warto iść w ekstrema typu Sypheed czy Midori bo zawsze są "z tyłu" jeżeli chodzi o obsługę jakichś technologii, mediów itp. 

Do tego to Atom ... Według mnie ten komp nadaje się najwyżej na jakiś serwer plików niż na codzienne używanie. Ale spróbuj, może akurat "wystarczy"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, blankname napisał:

Czy Atom N570 obsługuje systemy 64-bitowe?

Tak, obsługuje: https://ark.intel.com/content/www/pl/pl/ark/products/55637/intel-atom-processor-n570-1m-cache-1-66-ghz.html

2 rdzenie, cztery wątki, SSE3, max 2GB RAM. Przy szybkim dysku jako komputer do poczty, Internetu, mało wymagających filmów powinien dać radę. Zamiast Chrome lepiej zainstalować Chromium, albo Firefoxa z uBlock, noscript itp. i spokojnie powinno dać się pracować. Używam czasem z Manjaro Xfce Macbooka Air z 2008r (1.6GHz C2D, 2GB RAM, zwykły dysk PATA/ZIF) i praca na nim nie wymaga wielkich wyrzeczeń. Demon prędkości toto nie jest, ale do napisania maila w thunderbirdzie, dokumentu w libreoffice, zrobienia przelewu czy zalogowania się na Forum PCLab wystarczy.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu już nawet nie chodzi o system, tylko zapewne przeglądarkę. Polecam jak najlżejszą czyli Chromium lub Operę. Zawsze byłem fanem Firefoxa, ale na słabym sprzęcie jest tragedia :D Mam ponad 10 letniego laptopa z Manjaro XFCE oraz Operę z blokadą skrypów i śmiga elegancko.

No chyba że szukasz czegoś naprawdę super lekkiego to testowałem też Lubuntu (bazujący na Ubuntu) to pobierał mi po uruchomieniu 300 mb ram w idle (Manjaro 600). No ale do tego koniecznie lekka przeglądarka, bo otworzysz dwie karty i się ram przytka. Pozdrawiam

Edytowane przez Master Bruce Lee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Master Bruce Lee Mam gdzieś lapka z 2009 roku z prockiem P8700 i to już chodzi powolnie jeśli mówimy o stronach internetowych. Czasami go odpalam, bo to jedyny sprzęt w domu z napędem CD/DVD :) . Natomiast Intel Atom N570 od  @blankname ma tylko 1/3 wydajności wspomnianego P8700. To się jedynie na terminalowego Lynxa nadaje... Oczywiście da się uruchomić normalną przeglądarkę, ale dla mnie to nie byłoby to komfortowe używanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Qwinto napisał:

@Master Bruce Lee Mam gdzieś lapka z 2009 roku z prockiem P8700 i to już chodzi powolnie jeśli mówimy o stronach internetowych. Czasami go odpalam, bo to jedyny sprzęt w domu z napędem CD/DVD :) . Natomiast Intel Atom N570 od  @blankname ma tylko 1/3 wydajności wspomnianego P8700. To się jedynie na terminalowego Lynxa nadaje... Oczywiście da się uruchomić normalną przeglądarkę, ale dla mnie to nie byłoby to komfortowe używanie.

Rodzice mają starego lapka z P8600 i jakoś tam działają Onety i Interie, mnie osobiście już by szlag trafił - im to nie przeszkadza ;) Nie wyobrażam sobie użytkować komputer z jeszcze 3x słabszym procesorem.

Natomiast za rozsądne minimum do neta, youtuba itp. uważam procesory przynajmniej z serii i3/i5 (1. gen.). Kupiłem Della z i5 520m 2/4 za 200 zł, więc cena śmieszna, nie widzę sensu męczyć się na Atomach. Wolałbym tego Atoma sprzedać, dołożyć stówkę - czyli tyle co wyjście do knajpy w piątek - postawić Linuxa i mieć spokój ;) 

Pozdrawiam

Edytowane przez Master Bruce Lee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mini dygresja i3 vs atom.
Miałem laptopa z i3-380UM, potem z atomem Z3770. Ta niskonapięciowa i3 wymiękała nawet na starcie systemu, wsadzenie ssd praktycznie nic nie dawało. Atom daje radę i dzisiaj, choć przycina się w internecie (pewnie z blokerami reklam byłoby lepiej), potrafi odtworzyć 4k h264@100Mb/s. Według Passmarka  700 vs 740 punktów.

Atom autora jest starszy więc będzie słabszy (o połowę od mojego) ale po prostu nie można wprost porównywać, bo jak wdepnie się w jakieś starsze Core w wersji U lub nie daj UM, to będzie kicha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co tu wdeptywać? Normalne zwykłe 4-wątkowe i3 1.gen. chodzą na allegro po 8 zł...

Ten 380UM ma wydajność starego dwurdzeniowego P8600 którego również posiadam i laptop pod Win7 działa normalnie. Nie rozumiem co tu ma wymiękać? Firefox startuje kilka sekund a strony ładują się w 2-3 sek. HDD 5400rpm. :)

Edytowane przez Master Bruce Lee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz słaby sprzęt to bardziej patrz na środowisko graficzne, a nie na sam system.

Systemy najprostsze dla zwykłej osoby są te debianowe.

Minimalistycznie to lubuntu polecam, tam jest LXDE

Patrz na to żeby miało Xfce lub LXDE.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakiś który zajmuje mało miejsca na dysku? Na jednym ze starych laptopów mam Viste i druga partycja ma coś około 20 gb (tak kiedyś niefortunnie podzieliłem), a wszystkie te wersje systemów potrzebują minimum 20 gb miejsca na dysku Xfce itd.

Edytowane przez Barn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Barn napisał:

A jakiś który zajmuje mało miejsca na dysku? Na jednym ze starych laptopów mam Viste i druga partycja ma coś około 20 gb (tak kiedyś niefortunnie podzieliłem), a wszystkie te wersje systemów potrzebują minimum 20 gb miejsca na dysku Xfce itd.

U siebie na laptopie na partycji 16GB zmieściłem czystego Debiana z xfce i było jeszcze kilka GB wolnego miejsca. Z racji 8GB RAM i praktycznie zerowym przewidywanym obciążeniu sprzętu zrezygnowałem ze swap, więc cała przestrzeń mogła iść na system. Przy słabszym sprzęcie takie 4GB swap powinny wystarczyć.

Możesz też w Viście zmienić rozmiar partycji - wyciąć trochę miejsca z istniejącej partycji, "odprzydzielić" i mieć więcej na Linuxa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 16.10.2020 o 23:06, Barn napisał:

A jakiś który zajmuje mało miejsca na dysku? Na jednym ze starych laptopów mam Viste i druga partycja ma coś około 20 gb (tak kiedyś niefortunnie podzieliłem), a wszystkie te wersje systemów potrzebują minimum 20 gb miejsca na dysku Xfce itd.

Puppy Linux potrzebuje około 1 GB miejsca na dysku, a AntiX Linux od 1 do 5 GB w zależności od wersji.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.10.2020 o 16:01, Master Bruce Lee napisał:

Ale co tu wdeptywać? Normalne zwykłe 4-wątkowe i3 1.gen. chodzą na allegro po 8 zł...

Ten 380UM ma wydajność starego dwurdzeniowego P8600 którego również posiadam i laptop pod Win7 działa normalnie. Nie rozumiem co tu ma wymiękać? Firefox startuje kilka sekund a strony ładują się w 2-3 sek. HDD 5400rpm. :)

Ja tam widzę, że zbiera baty, a nie taką samą wydajność:

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core2-Duo-P8600-vs-Intel-Core-i3-380UM

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core2-Duo-P8600-vs-Intel-Core-i3-U-380/m753vsm8152

Działać działał ale jeżeli wsadzenie ssd praktycznie nic nie zmieniało, to doskonale pokazuje jak cienki to był procesor.
Może porównałeś z wersją M, a nie UM. Jest mniej więcej 2x różnica w zegarze, M ma 2,53GHz, UM 1,33GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli dasz rade dolozyc ramu, oraz procek jest 64 bitowy to polecam opensuse leap. niczego przyjemniejszego w uzyciu od yasta do konfiguracji nie znajdziesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.10.2020 o 14:57, Bono[UG] napisał:

Ja tam widzę, że zbiera baty, a nie taką samą wydajność:

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core2-Duo-P8600-vs-Intel-Core-i3-380UM

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core2-Duo-P8600-vs-Intel-Core-i3-U-380/m753vsm8152

Działać działał ale jeżeli wsadzenie ssd praktycznie nic nie zmieniało, to doskonale pokazuje jak cienki to był procesor.
Może porównałeś z wersją M, a nie UM. Jest mniej więcej 2x różnica w zegarze, M ma 2,53GHz, UM 1,33GHz.

Jakie baty? Właśnie sam mi wysłałeś linki do userbenchmarka gdzie w multicore oba procki są identyczne. A parę procent na single core nie mają żadnego znaczenia. Mamy 2020 rok. Każda przeglądarka używa po 8 wątków lub więcej.

Akurat tydzień temu postawiłem teściowej Lubuntu na jakimś badziewnym AMD 2x 1GHz więc procesor tragedia, pewnie z kilkaset % procent gorszy niż dzisiejszy pentirum za 150 zł. TO JEST DOPIERO RÓŻNICA I BATY. I co? Internet działa i strony typu Onety się łądują po 2-5 sek z Adblockiem. Dysk HDD 5400 rpm jakiś stary 11 letni paździerz. Więc wszystko od 1. generacji i3 4-wątkowego spokojnie nadaje się do internetu w tych czasach. Nie rozumiem dlaczego tak się kłócisz. Mam Ci nagrać film komórką jak uruchamiam przeglądarkę i Interię? Ja rozumiem, że to forum entuzjastów wydających 8 tyś PLN na komputer co pół roku, ale nie przesadzajmy... :/

 

EDIT: Znalazłem ten procesor teściowej na której stoi Lubuntu:

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-C-50-vs-Intel-Core-i3-U-380/m3082vsm8152

Procek aż 3x (25 vs 73 pkt.) gorszy niż ten ultramobilny i3 na którym nic nie mogłeś zrobić :D A u mnie jakoś działa, magia. Komputer uruchamia się ok. 1.5 minuty, przeglądarka pierwszy raz ok 10 sek, strony 2-5 sek w zależności jaka. Nie jest to może rewelacja, ale hej, da się czytać internety. Kompa dostałem do naprawy "bo mulił", okazało się że system sam się upgrejdował do win10. Pierwsze uruchomienie trwało ok 7 minut i przez dobry kwadrans procesor i CPU miały usage 100%, a więc to było dopiero nieużywalne. Format i Lubuntu rozwiązało sprawę. Pozdrawiam ;)

Edytowane przez Master Bruce Lee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te parę procent to dopiero przy 4 wątkach jak HT daje jakąś tam przewagę. W reszcie masz +/- 40%.
I tak jak pisałem, Atom niby w testach gorszy, a o wiele sprawniej chodził.

Tak, współczesne przeglądarki odpalają się na wielu wątkach i być może będą się mniej cięły niż te 5 lat temu. Tylko nadal, wspomniany Atom już wtedy zjadał tą i3 na śniadanie.
No i nie porównuj przeglądania strony prawie w czystym html (adblock), bo jak komuś zachce się obejrzenia jakiegoś filmu na YT to procesor klęknie, zwłaszcza jak nie ma żadnego wspomagania dekodowania wideo (wspomniany Atom radzi sobie z h264 4k@60, na przeglądarce nie sprawdzałem).
Sprzęt prawdopodobnie do mnie wróci, więc pewnie się pobawię i postawię Debiana 10, chociażby z ciekawości jak będzie chodził, czy tak samo żałośnie jak Win7, czy lepiej/gorzej.

Jeżeli ktoś już ma komputer, to można się bawić i próbować dobrać system, który da radę. Jeżeli się kupuje, to po grzyba pchać się w procesory z przyciętym zegarem, jak w tej samej czy niewiele większej cenie ma się sporo lepszy sprzęt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja, jeśli coś kupować, to wiadomo że nie ma co się pchać w jakieś zabytki w imię oszczędności paru złotych. Chodziło mi tylko o ratowanie tego, co ktoś ma w domu, a chciałby jeszcze poużywać zamiast kupować nowy laptop ;)  Pozdrawiam

Edytowane przez Master Bruce Lee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego sprzętu tylko Windows7 x86 Home po kastracji, czyli jakiś MOD z wyciętym defenderem i antimalware (produkty podobne konkurencji są mniej zasobożerne). Kastrata robi się np. programem NTLite z czystego ISO a o NTLite warto poczytać, potrafi zdziałać cuda z systemami Windows. Dzięki NTLite można mieć działającego w 100% Win7 zjadającego 600MB RAM, sam takiego używam na Asusie EeePC902, nic lepszego raczej nie będzie dla nieogarniętych w linuxie. Można też postawić jakiegoś starszego Manjaro na Xfce i bawić się lecz soft upchany w dzisiejsze linuxy wymaga znacznie więcej aniżeli leciwa już grafika w tych sprzętach, że tak to ujmę. Poszukaj w necie WINCLUB.PL i poczytaj o modyfikacjach, warto jednak stworzyć sobie taką z własnego, czystego i przede wszystkim w 100% bezpiecznego obrazu. Trwa to 20-30min. No i także w tym malcu zmiana z HDD na SSD przyniesie podniebne różnice, z SSD i 3GB RAM te malce naprawdę jeszcze wymiatają, taki dobry, porządny tablet z tego robi się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo osób poleca Xfce. Ja uważam że już od jakiegoś czasu nie jest ono takie lightweight na jakie wygląda i jak się go lansuje. Np. tutaj zużycie ram różnych środowisk. Ja bym bardziej polecał coś pokroju LXDE/LXQT

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • ja mam płytę za 400zł od kilku lat i nic złego się z nią nie dzieje. Nie zmieniam sprzętu właśnie dlatego, że działa bezproblemowo. Mam inne podejście. Jako, że mam jakąś tam wiedzę komputerową to kupuje to co potrzebuje. Nie potrzebuje super karty dźwiękowej, sieciowej,  2 kart sieciowych, 2 dźwiękowych, 20 portów USB z tyłu i sata, najlepszej sekcji zasilania. To wszystko mocno podnosi koszta i nagle robi się 2k zł za płytę lub więcej a tych dodatków nigdy nie wykorzystam wręcz będą przeszkadzać bo to dodatkowe coś co może się popsuć i coś co będzie się ładowało przy starcie systemu więc sam system będzie startował dłużej. Wydajnościowo nic się nie zmieni czy to płyta za 500zł czy za 3000zł. Ta płyta za 500zł jest dobra a jak trzeba będzie wymienić płytę bo  to nie będzie szkoda bo dużo nie kosztowała. Przydałoby się wbudowane wifi i 4 banki pamięci ale w przyszłości pamięć pewnie pójdzie do zmiany na jakąś 8000-10000Mhz z większą pojemnością więc obecna pójdzie na sprzedaż.  
    • Szczerze to wydawało mi się że kilka plików, bardziej tak z pamięci napisałem. Jak będę miał chwilę to zassam jakiś film i sprawdzę.
    • Ale tak bylo od wiekow to na prawde zejdz na ziemie i nie skladaj klockow. Wyplata opodatkowana a podatek od nieruchomopsci to calkowicie odmienne tematy. No masz racje na 2024 co wychodzi na duzy + bo drugi spada na 12% do 85K
    • @kola01Ok, dzięki za ogólne wyjaśnienie jak działają chłodzenia i stwierdzenie czy moje chłodzenie, którego nigdy w życiu na własne uszy nie słyszałeś jest ciche lub głośne😆 Bardzo wiele to zmienia w moim życiu, dobra robota👏  Jak "głośny" jest Fortis 5 dual przy swoim maksymalnym RPM 1400 w porównaniu z różnymi aio możesz przeczytać tutaj:  https://www.purepc.pl/test-silentiumpc-fortis-5-i-fortis-5-dual-fan-coolery-dla-procesorow-z-dobrym-stosunkiem-ceny-do-wydajnosci-i-cichymi-wentylator?page=0,7 Może uwierzysz 
    • Nic sobie nie pomyliłem. Z premedytacją nie użyłem nazwy gdyż mowiny o tanich asrocakch, model nie ma znaczenia. Ogólnie beka bo gdy mówię o karcie dźwiękowej narracja zmieniana jest na taką że dobra karta dźwiękowa nie jest potrzebna, można kupić inna, można kupić dac itp (TO SĄ DODATKOWE KOSZTY). Jak mówię o sekcji zasilania to narracja brzmi że pomylelem się z modelem płyty. Cały dowcip polega na tym że to 400zl to nie wiele jak na różnice w tym co dostajemy w tych mobasach. Tzn lepsza dźwiękowka, lepsza sekcja zasilania, lepsze wyposażenie. OGÓŁEM LEPSZA PŁYTA. Jeśli komuś wystarcza biedny kodek audio czy biedna sekcja zasilania to fajnie ale niech nie mówi że ta płyta jest dobra. Jest WYSTARCZAJĄCA dla niego i to wszystko. To tak jak z tymi bułkami z biedronki, dla kogoś są wystarczające, ja wolę kuoic 3x droższe i nie jest odnrazanego barachła. Argumenty że za 900zl płyty też mają kiepskie kodeki audio jest śmieszny bo wystarczy poszukać w specyfikacji technicznej i znaleźć taka która ma normalne audio, wyposażenie czy co tam nas interesuje. Nadal nikt nie odpowiedział, dlaczego nie polecają tanich asrockow na am4? Bo różnica pomiędzy dobrą płyta jest po prostu mniejsza i mówimy o mniejszej skali.  Edit: teraz spojrzałem na morele, nowy tomahawk kosztuje 871zl. Różnica pomiedzy "wystarczającymi" asrockami zaczyna topnieć wiec za niedługo ten post będzie nieaktualny bo i tak wszyscy będą polecali MSI. Obecnie to już 350zl czyli żaden pieniądz. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...