Skocz do zawartości
PIOTREXV

RTX 3080 Bootle neck

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zastanawiam się nad wymianą GTX 1060 na RTX 3080 ale obawiam się bootlenecku lub innych problemów z wydajnością mojego PC,. Moja konfiguracja: 

  • Procek: i7 9700k
  • 16GB ramu 2400Mhz
  • Płyta główna: Gigabyte Z390 Gaming X

Z góry dzięki za pomoc

Edytowane przez PIOTREXV

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, PIOTREXV napisał:

A jaki byłby optymalny? 

Taki oparty na kościach Samsung B-Die BCBP.

Najtaniej Patriot Viper Steel 4000, 4133 lub 4400MHz (do RTX3080 brałbym te ostatnie).

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO Overkill. Na YT jest sporo filmików porównawczych. Wszystko poniżej 3000MHz może uwalić nawet 25% FPS, a przyrosty wydajności kończą się na 3600MHz. Celowałbym w 3600MHz CL16, bo są w przystępnych cenach i w zupełności wystarczą do 9700k + RTX3080. 4000MHz są już sporo droższe i dają mały zysk w grach. Na RTX2080TI 3600MHz vs 4133MHz to jest poniżej 1% różnicy w FPS.

Edytowane przez Karister
  • Thanks 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lipa trochę, kolejny wydatek. A pod tą kartę i tak muszę zasilacz i monitor nowy kupić :/ Działało by to jakoś na 3200Mhz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3200MHz, a 3600MHz przy 16GB RAM to będzie raptem stówa różnicy - naprawdę robi Ci to przy cenie RTX3080? Stracisz kilka FPS - tragedii nie ma, ale jednak szkoda dla 100PLN IMO.

 

Edytowane przez Karister
  • Thanks 1
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie racja, czy np. taki byłby git?: Patriot 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Viper Steel + mam jeszcze jedną zagwostkę odnośnie wyboru samej karty, founders edition czy karty innych producentów np. MSI, ogólnie mają identyczne parametry ale cenowo się różnią.

 

Edytowane przez PIOTREXV

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to też masz testy na YT. Niektóre niereferenty dają do 2% FPS więcej i mają lepsze temperatury od FE, ale nie śledziłem dokładnie. Trzeba jednak kilka setek dopłacić do tych lepszych niereferentów. Poza tym 3080 FE, o ile kojarzę, wydmuchuje gorące powietrze wprost na procesor, więc jak nie masz AiO albo custom loop, to trochę kicha, bo będzie podgrzewać wieżę od chłodzenia CPU powietrzem. ASUS TUF dobrze wypadł w testach i nie przebija 4k PLN cenowo. MSI Ventus tańszy, ale nie kojarzę, co pokazał w testach. Musiałbyś poszukać.

Edytowane przez Karister
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu przyrosty wydajności z RAM "kończyły się" na 2666MHz, później na 3200MHz, teraz niby "kończą się" na 3600MHz (co oczywiście jest bzdurą, bo w zaawansowanych graficznie tytułach, jak np. SotTR nie ma pod tym względem limitów).

Im lepsze pamięci weźmiesz, tym dłużej Ci posłużą.

Patriot 3200MHz CL16 to słaba opcja, bo w nich może siedzieć cokolwiek i przy próbie OC niewiele z nich już wyciśniesz.

Jak już napisałem- do RTX3080 brałbym Patriot Viper Steel 4400MHz (od ~550zł) lub co najmniej Patriot Viper Steel 4000MHz (obecnie od ~480zł) na Samsungach B-die.

W ostateczności, jeżeli ma być tanio, to Crucial Ballistix 3200MHz (Micron E-die) lub Crucial Ballistix 3600MHz (nieco lepszy bin Micron E-die) i kręcić.

Zresztą de facto wszystkie ww. pamięci wymagają ręcznego dostrajania żeby zoptymalizować wydajność.

Edytowane przez Paw79
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najłatwiej jest napisać "bzdury", żeby naciągnąć fakty do swojej teorii bez argumentów. Tymczasem testów jest wiele i nie ma absolutnie żadnego zysku z 4000MHz+ w grach. Jest i SotTR. Jak widać nic też nie trzeba dostrajać. Nawet stockowe 3200 niewiele odstaje od szybszych pamięci.

 

Edytowane przez Karister
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeden zysk można ustawić przy niższym taktowanie niższe timingi szczególnie że mówimy tu o B-die.

Za 450zł na Allegro są Vipery RGB 4133 na B-die jak chcesz.

Ale też bym nie przesadzał i za 280zl są przecież Cruciale 3000 cl.15 które można ciągnąć do góry.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Paw79 napisał:

Kilka lat temu przyrosty wydajności z RAM "kończyły się" na 2666MHz, później na 3200MHz, teraz niby "kończą się" na 3600MHz (co oczywiście jest bzdurą, bo w zaawansowanych graficznie tytułach, jak np. SotTR nie ma pod tym względem limitów).

Im lepsze pamięci weźmiesz, tym dłużej Ci posłużą.

Patriot 3200MHz CL16 to słaba opcja, bo w nich może siedzieć cokolwiek i przy próbie OC niewiele z nich już wyciśniesz.

Jak już napisałem- do RTX3080 brałbym Patriot Viper Steel 4400MHz (od ~550zł) lub co najmniej Patriot Viper Steel 4000MHz (obecnie od ~480zł) na Samsungach B-die.

W ostateczności, jeżeli ma być tanio, to Crucial Ballistix 3200MHz (Micron E-die) lub Crucial Ballistix 3600MHz (nieco lepszy bin Micron E-die) i kręcić.

Zresztą de facto wszystkie ww. pamięci wymagają ręcznego dostrajania żeby zoptymalizować wydajność.

 

Różnica 5 fps w SOTR. Te szybkie RAMy to są dla hobbystów, którzy siedzą tygodniami nad idealnymi ustawieniami bo po prostu to lubią.

Edytowane przez jack.alderr
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Karister napisał:

Poza tym 3080 FE, o ile kojarzę, wydmuchuje gorące powietrze wprost na procesor, więc jak nie masz AiO albo custom loop, to trochę kicha, bo będzie podgrzewać wieżę od chłodzenia CPU powietrzem

Obalone w testach, proszę nie powielać :)

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Karister napisał:

Najłatwiej jest napisać "bzdury", żeby naciągnąć fakty do swojej teorii bez argumentów. Tymczasem testów jest wiele i nie ma absolutnie żadnego zysku z 4000MHz+ w grach. Jest i SotTR. Jak widać nic też nie trzeba dostrajać. Nawet stockowe 3200 niewiele odstaje od szybszych pamięci.

Jak sie wrzuca ramy na xmp i 4k przy luznych jak gacie timingach to pozniej pisze sie takie glupoty ze roznica jest mala.

16 godzin temu, Karister napisał:

3200MHz, a 3600MHz przy 16GB RAM to będzie raptem stówa różnicy - naprawdę robi Ci to przy cenie RTX3080? Stracisz kilka FPS - tragedii nie ma, ale jednak szkoda dla 100PLN IMO.

 

Fajnie ze wrzucasz najbardziej fejkowy kanal na YT......

5 godzin temu, jack.alderr napisał:

 

Różnica 5 fps w SOTR. Te szybkie RAMy to są dla hobbystów, którzy siedzą tygodniami nad idealnymi ustawieniami bo po prostu to lubią.

Nie pal glupot jak nie masz pojecia jak wplywa dobrze skalibrowany ram na przyrosy w grach kore leza mocno na cpu. No i widac jakie masz pojecie o ramie podajac sredni fps w grach gdzie przy OC pamieci najbardziej rosnie min fps.

 

22 godziny temu, PIOTREXV napisał:

Witam, zastanawiam się nad wymianą GTX 1060 na RTX 3080 ale obawiam się bootlenecku lub innych problemów z wydajnością mojego PC,. Moja konfiguracja: 

  • Procek: i7 9700k
  • 16GB ramu 2400Mhz
  • Płyta główna: Gigabyte Z390 Gaming X

Z góry dzięki za pomoc

Chcesz tanio a dobrze to cruciale 3600cl16 na Micronach. Samo xmp da ci sporego boosta juz wzgledem tego co masz.

Edytowane przez Phoenixsuple
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pojęcie bo zaglądam do waszego wątku o kręceniu RAMu. Wiem, że różnica jest głównie w min fps. Walczycie tam jak lwy o timingi trzeciego rzędu, mam wrażenie, że gry to tylko dodatek ?

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja zdążyłem już zapomnieć, że istniało coś takiego jak 1080p, gdzie topowe karty graficzne się nudzą i faktycznie można wyciskać FPSy z CPU i RAM. Mam nadzieję, że następny argument na "głupoty" to nie będzie profesjonalny test z RTX3090 w 800x600 w "grach, które leżą na CPU". Niemniej - aby formalności stało się zadość - jak ktoś chce 3080 do fHD to tak, OC RAMu da mu więcej FPSów.

Edytowane przez Karister
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor będzie spoks.

Mam Agona na VA 144hz "2K" i mi przypadł do gustu.

Musisz wiedzieć, że matryce często nie są idealnie podświetlone. W moim freesync na Nvidi działa ale obraz "migocze"- tak więc nie korzystam, a HDR daje radę wieczorem-myślę, że to namiastka, ale naprawdę jest różnica między off/on- wygląda całkiem ładnie.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli chodzi o smużenie? Mimo iż VA nie wiodą prymu w tej kwestii, czytałem że niektóre modele mają je na zadowalającym poziomie. Gram w dynamiczne FPS ale nie chcę kupować TN ze względu na słaby kontrast i kolory więc szukam złotego środka. + mam dylemat odnośnie zasilacza gdyż jedni twierdzą że 750 W gold wystarczy pod nowego RTX a inni sugerują co najmniej 850 W gold. Dzięki za poświęcony czas i pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

750 wat wystarczy, chcesz większy też będzie dobrze.

Nie narzekam na śnieżenie na VA.

Największy problem to będzie z zakupem grafiki ?

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz ładne kolorki i nie chcesz smużenia to się rozejrzyj za IPSem i będzie dla Ciebie złotym środkiem. RAM crucial polecony przez przedmówców jest gitara.

17 godzin temu, PIOTREXV napisał:

A jeżeli chodzi o procesor, to i7 9700k nie będzie mi za bardzo blokować karty? Kupiłem tego procka pół roku temu i nie chcę wymieniać go na nowy a nie mam pewności czy podoła.

P.S. Co myślicie o takim monitorku?:  https://www.x-kom.pl/p/380148-monitor-led-27-aoc-agon-ag273qcx-curved-hdr.html

Daj spokój, to dobry i świeży procesor. Jak Ci będzie brakować mocy to nie wiem czy coś z tym robiłeś, ale Twój procesor ma na końcu dopisek "K".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba wszystko ponad 3200 obecnie to przesada i zabawa w benchmarki i bycie entuzjastą ... Strzelam, że 3600 to już super-hiper wystarczające.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...