Skocz do zawartości
.winter.

Podwójne opodatkowanie - jakieś zmiany?

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka,

Obiło mi się o uszy, że pisuary mącą przy abolicji ppdatkowej, jeśli pracuje się za granicą. W Polsce mam konto bankowe, nie mam meldunku, żeby matula nie musiała dodatkowo płacić za śmieci, ale jestem w połowie właścicielem domu jednorodzinnego.

Do tej pory nie musiałem nawet zerowego PITu oddawać do US. Ale jak będzie teraz? Ktoś coś?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli za granicą placiles mniejszy podatek to będziesz musiał różnice zapłacić swojemu właścicielowi tzn panstwu.

Przepchnąć przepchna bo Polska jest bankrutem

A że podatki mamy najwyższe w Europie to sorry będziesz miał dopłaty co roku

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok dzięki. Czyli mogą się wypałować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jesli jestes rezydentem innego kraju to tak.

Problem jest z osobami ktore mieszkaja w Polsce a pracuja za granica. Czyli miejscowosci przygraniczne.

Robi sie wesolo jak sie wpada w drugi próg podatkowy co przy zarobkach niemieckich nie jest czyms trudnym

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 21.09.2020 o 21:46, Szczota napisał:

A że podatki mamy najwyższe w Europie to sorry będziesz miał dopłaty co roku

Nie wydaje mi się. Jakbyś mieszkał w Danii to byś się chyba popłakał. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
22 godziny temu, Sad_MadMan napisał:

Nie wydaje mi się. Jakbyś mieszkał w Danii to byś się chyba popłakał. 

I tak i nie.

Popatrz na kwotę wolna od podatku, ktora w zasadzie jest blisko gornej granicy opodatkowania 8%.

Pozniej zaczyna sie ostra jazda bez trzymanki ale... maja bardzo duzo odliczen.

Z ciekawych odliczen to maja

Skladki na emeryture do odliczenia

Ubezpieczenia

Alimenty

wyzywienie!

dojazd do pracy

W zasadzie z takich rzeczy niezbednych do zycia ktorych nie da sie odliczyc to koszt mieszkania. Reszte odliczamy.

Nie wiem jak wyglada sprawa z leczeniem prywatnym czy mozna odliczyc ale jak popatrzymy na to wszystko to mamy kwotę okolo 30000zl rocznie nieopodatkowanej. 

Jeszcze jakby mieszkanie dalo sie odliczyc (chyba ze czegos nie wiem) to podatkujemy tylko to co nie jest niezbedne do zycia.

Dla mnie uczciwie.

U nas idziesz pracowac na umowe o prace za minimalna krajowa. Dostajesz 2600zl brutto czyli po odliczeniach 1920zł, reszta idzie na ZUS, dodatkowo kolejne 500-600zl doklada pracodawca na ZUS. To nie sa male kwoty.

Okazuje sie ze pracujac za minimalna krajowa po dwoch miesiacach przekraczasz kwote wolna od podatku...

Dania nie posiada minimalnej placy wiec ciezko to przeliczyc.

Nie mniej zyje sie tam dosc dobrze mimo braku pensji minimalnej... a przeciez wedlug lamentu wszystkich jakby nie placa minimalna to ludzie by za darmo pracowali, a w Danii tak nie jest

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bo w Danii mają stosunkowo silne związki zawodowe, które pilnują warunków pracy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Prawdopodobnie to przepchną bo Polsce potrzebne są pieniądze Kiedy to zrobia niewiadomo, podejrzewam, ze od nowego roku. Wtedy wiele firm wpadnie w podwójne opodatkowanie.

Nie wiem czy rozliczasz sie samodzielnie czy dzięki księgowej ale najlepiej będzie po prostu skontaktować się z biurem rachunkowym czy z księgową, która świadczy również usługi podatkowe I ona Ci wyjaśni jak to będzie wyglądało. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z mojego linka: 

Cytat

III kwartał 2020 r. - ZREALIZOWANY Rada Ministrów przyjęła 28 września 2020 r.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli przywalą w ludzi takim podatkiem, to przyśpieszy tylko likwidację życia w Polsce i przeniesienie go na stałe za granice. Nie wiem czy da się jakoś pozbyć obywatelstwa, ale myślę że niektórzy ludzie chętnie by z takiego rozwiązania skorzystali. I dobrze, niech PiS i cała ta banda zdycha z braku podatników  utrzymanków dla nich i patologii 500+.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wygląda na to, że nie "jeśli".
W teorii, ogólnie, ma to walczyć ze Stefanami spryciarzami, co to mieszkają sobie w Pasikurowicach Dolnych, ale zarobki deklarują na Cyprze, czy innych Wyspach Niskich Podatków Dochodowych.
W praktyce to może potencjalnie dotyczyć praktycznie każdego, kto ma jakieś dochody poza krajem zamieszkania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam znajomych co od prawie 10 lat odgrażają się, że jeszcze trochę i przeniosą działalność do Czech. I tak się odgrażają i jeszcze żadne nie przeniósł. Więc albo narzekają dla narzekania, albo w sumie u nas ciągle są spoko warunki dla biznesu. Albo przeniesienie to nie taki hop-siup jak opowiadają.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Warunki nie są "spoko", ale to nie oznacza od razu, że ludzie masowo, wszyscy nagle wezmą się za siebie i się eksmitują. Gdyby wszyscy robili to, o czym mówią, że robią, to świat byłby zupełnie inny. Większa część komunikacji międzyludzkiej to takie pitupitu :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ludzie zaczną robić na lewe umowy które po przyjeździe do polski i tak wylądują w koszu na śmieci, tylko utrudniają. Ściąganie podatnika na siłę do kraju, zarobisz tam ale i tak ci zabierzemy, a jak się nie opłaca to wracaj. Tylko czekać kiedy trzeba będzie podać poważny powód do posiadania paszportu bo inaczej nie dostaniesz :whee:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ludzie pomiauczą pomiauczą, maksimum 5% coś zrobi, reszta będzie płacić. Po prostu praca na niskich stanowiskach w krajach, których dotyczyła ta ulga stanie się miej opłacalna. Jak na ironię w dupę dostanie głównie wyborca PiS-u.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Warto zainteresować się związkami zawodowymi które zrzeszają ludzi pracujących za granicą. Może któraś z nich organizuje na dniach manifestacje, albo prowadzą już rozmowy. Aczkolwiek czas na to był chyba do końca września.

Nie mniej, związki zawodowe marynarzy, wymusiły pewne zmiany, natomiast tyczą one tylko osób związanych z morzem.

Ograniczenie ulgi abolicyjnej nie dotyczy dochodów osiąganych z tytułu pracy lub usług wykonywanych poza terytorium lądowym państw. 

Co i tak nie jest jakąś fortunną zmianą, zostawia dużo miejsca na interpretację urzędów skarbowych. Za to kancelarie prawne zacierają rączki 😄

Edytowane przez Morgan87

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi