Skocz do zawartości
Mickey98

Sieć domowa i firma - światłowód

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

chciałbym zrobić sieć pod światłowód. Do tej pory sieć domowa była oparta wyłącznie o sieć bezprzewodową, a firmowa o internet z linii telefonicznej. W obu przypadkach internet działa tragicznie, stąd też taka decyzja. Poniżej przesyłam obrazek jak to sobie rozplanowałem. Powiedzcie mi proszę czy będzie to działać? Mam wątpliwości czy w tym wypadku sieć nie będzie widziana jako jedno urządzenie. Gość od światłowodu powiedział, że będą montować jakąś końcówkę pod swatcha,ale nie wiem co to może być.

czy możecie mi polecić switch na miejsce tego głównego (pasowałoby z 16 wyjść)?szybkość światłowodu wg dostawcy to: pobieranie 640 mb/s wysyłanie 64 mb/s.

Ps. sieć firmowa jest zrobiona, wystarczy tylko podpiąć nowy internet.

1768754277_sie.thumb.png.e56d529e3f3c6407b4771b36224ed9a1.png

Edytowane przez Mickey98

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek to sprawdź co dokładnie będą Ci montować do światłowodu. Bo zazwyczaj wygląda to tak że najpierw jest gniazdo światłowodu na ścianie, potem masz albo osobny terminal optyczny do którego podłączasz swój router, albo od razu router z terminalem optycznym. Przy takiej potrzebie jak u Ciebie dobrze żeby był tylko terminal optyczny, ewentualnie router w trybie mostu (bridge). Wtedy podłączasz swój router i możesz dowolnie konfigurować sieć wewnętrzną wedle potrzeb.

Potem się zastanów czy chcesz mieć oddzielne sieci logiczne dla lokalizacja Firma i dla lokalizacja Dom. Może nie chcesz żeby pracownicy widzieli w sieci komputery z lokalizacji Dom.

Na koniec jeszcze jedno pytanie. Jak daleko jest odsunięta od siebie lokalizacja Dom od Firmy, czy to jest jeden budynek czy dwa osobne.

Wybór switchy to akurat ostatnia rzecz do zrobienia :)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za szybka odpowiedź.

Wszystko jest w jednym domu. Jest to rodzinna firma, także nie ma znaczenia czy będzie będzie widać inne urządzenia czy nie. Chciałbym, żeby było możliwie jak najprościej :)

Czyli mam powiedzieć Panom z obsługi że chce mieć router z terminalem optycznym?

Wtedy tylko obrabiają końcówkę światłowodu i wpinam to do routera?  Nie wiem czy dobrze rozumiem.

W takim razie jakie muszę zrobić zakupy? Nie musi być po najmniejszej linii opory. Chciałbym, żeby to miało ręce i nogi.  Kable mam porozkładane po całym domu i trzeba je tylko obrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ISP podciąga światłowód, kończy to terminalem optycznym lub routerem z terminalem. I albo stawiasz swój router i nim zarządzasz wedle uznania, albo pozostajesz na łasce operatora i używasz jego routera (jeśli takowy dostarcza), ale często nie ma do niego dostępu. Więc musisz wiedzieć co wybierasz, a potem można kupować inne urządzenia sieciowe.

Jak już będziesz wiedział co potrzebujesz (ruter(tak/nie), dwa gigabitowe switche 8portowe) to podaj budżet na to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwilunia bo nie łapię - masz jakikolwiek router? Jak były podłączone urządzenia wcześniej? Co rozdawało adresy i było bramą do internetu? Bo switche tego nie robią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, doman18 napisał:

Chwilunia bo nie łapię - masz jakikolwiek router?

Dopiero mu podciągnął światłowód :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, doman18 napisał:

Chwilunia bo nie łapię - masz jakikolwiek router? Jak były podłączone urządzenia wcześniej? Co rozdawało adresy i było bramą do internetu? Bo switche tego nie robią.

 

W domu mam dwa internety: 

1. mobilny od t-mobile z antenami na dachu (router od t-mobile) i wszystkie urządzenia że tak powiem prywatne są podłączone do niego bezprzewodowo i chodzi to tragicznie. 

2. Internet w biurze/ firmowy. Internet z linii telefonicznej idzie do routera , potem idzie kabel sieciowy lan do switcha do którego podłączony jest serwer i kilka komputerów. Tak to wygląda okiem laika, więcej wam nie jestem w stanie powiedzieć. Nieraz w przypadku uszkodzenia/konserwacji linii telefonicznej do switcha biurowego zamiast routera z internetem kablowym, podpinałem ten router od t-mobile na kartę i wszystko działało dobrze. 

Na podstawie tego wychodzę z założenia, że jeżeli od switcha w biurze odepnę stary router z internetem kablowym i w jego miejsce podepnę kabel od switcha do którego wchodzi internet światłowodowy to wszystko będzie hulać.

4 godziny temu, Qwinto napisał:

ISP podciąga światłowód, kończy to terminalem optycznym lub routerem z terminalem. I albo stawiasz swój router i nim zarządzasz wedle uznania, albo pozostajesz na łasce operatora i używasz jego routera (jeśli takowy dostarcza), ale często nie ma do niego dostępu. Więc musisz wiedzieć co wybierasz, a potem można kupować inne urządzenia sieciowe.

Jak już będziesz wiedział co potrzebujesz (ruter(tak/nie), dwa gigabitowe switche 8portowe) to podaj budżet na to.

Ze światłowodem jest tak, że byli dzisiaj Panowie i zostawili mi kabel, bo chce go wkopać w ziemie. Zadzwonię jutro i zapytam jak to chcą zrobić.

Co do budżetu to nie wiem w ogóle ile coś takiego może kosztować. Czy jestem w stanie zrobić coś takiego do 1000zł? 

Edytowane przez Mickey98

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wkopujesz swiatlowod to taka dobra Rada. Kopiesz na 1m głębokości, wsadzasz rurę HDPE a nie żadne peszle. Zasypuje szkoły ziemia na około 10-20cm i dajesz żółta taśmę z napisem przewod optyczny. 

Jak chcesz pro to dajesz taśmę z linka metalowa aby w razie czego moc zlokalizować wszystko detektorem metalu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mickey98Ze światłowodem zrób tak jak Ci Szczota napisał. Dowiedz się tylko jakie urządzenie podłączą na końcu tego światłowodu od ISP.
Same switche to 100-150 zł za szt. Natomiast mimo wszystko oddzielił bym sieć firmową od domowej, dla bezpieczeństwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Na podstawie tego wychodzę z założenia, że jeżeli od switcha w biurze odepnę stary router z internetem kablowym i w jego miejsce podepnę kabel od switcha do którego wchodzi internet światłowodowy to wszystko będzie hulać.

Tak, właśnie tak mógłbyś to zrobić. Ale tu przychylam się do kolegów bo masz Wifi. Przynajmniej z tego względu oddzieliłbym obie sieci od siebie.

A o routery pytałem bo myślałem że to twoje i można by je wykorzystać zamiast kupować nówki. Wrzuć nazwy modeli, może tylko switche byś musiał kupić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, doman18 napisał:

Ale tu przychylam się do kolegów bo masz Wifi. Przynajmniej z tego względu oddzieliłbym obie sieci od siebie.

To akurat sprawa drugorzędna. Bo co jak ktoś w domu złapie wirusa czy inny ransomware (szyfrowanie danych) i poleci po wszystkich komputerach w sieci? Dla mnie to jest najważniejszy problem, dywersyfikować zagrożenia w sieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dowiedziałem się, że mają montować router z terminalem i z 4 wejściami lan. Aktualnie prace ziemne trwają i kupiłem tę rurę HDPE jak pisaliście wcześniej.

W dniu 22.09.2020 o 11:36, Qwinto napisał:

To akurat sprawa drugorzędna. Bo co jak ktoś w domu złapie wirusa czy inny ransomware (szyfrowanie danych) i poleci po wszystkich komputerach w sieci? Dla mnie to jest najważniejszy problem, dywersyfikować zagrożenia w sieci.

O tym w ogóle nie pomyślałem, a rzeczywiście jest to istotna sprawa. 

Edytowane przez Mickey98

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

światłowód mam już w domu. Miałem do wyboru router albo końcówkę dasan h655. Wybrałem to drugie. do kostki wchodzi światłowód i wychodzi wtyczka lan + zasilanie.

W międzyczasie przemyślałem sprawę i nie wiem czy nie lepiej poprowadzić bezpośrednio od routera kabel do switcha domowego i drugi do firmowego.

Co muszę kupić, żeby wszystko dobrze działało?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy nie powinno wyglądać to tak:

643962853_sie.thumb.png.11d58d763446795f5510626de1c0a767.png

żeby odizolować sieć firmową od innych urządzeń

Edytowane przez Mickey98

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze kombinujesz. To też zadziała, ale możesz wziąć router Mikrotika i załatwić wszystko na nim. Np. hAP ac² albo hEX S. Tylko konfiguracja dla laika może być skomplikowana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Qwinto napisał:

Dobrze kombinujesz. To też zadziała, ale możesz wziąć router Mikrotika i załatwić wszystko na nim. Np. hAP ac² albo hEX S. Tylko konfiguracja dla laika może być skomplikowana.

Właśnie mam z tyłu głowy fakt, że może mnie to przerosnąć. Mimo wszystko chciałbym spróbować to zrobić sam, nauczyć się czegoś... Może są jakieś poradniki. Ewentualnie załatwię kogoś kto mi to skonfiguruje. A przy zastosowaniu droższego rozwiązania z dwoma routerami, byłoby łatwiej to zrobić?

A switch jaki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Mikrotika jest masa filmów instruktarzowych na YT, jest dokumentacja. Tylko trzeba wiedzieć co chcemy osiągnąć, czyli dwie podsieci z DHC , z każdej wyjście do internetu, ewentualnie jakiś wybrany ruch pomiędzy sieciami.
Przy zastosowaniu dwóch routerów trzeba tylko pamiętać o tym żeby miały różną adresację w swojej  sieci LAN.

A co do switcha, to jakiś TP-Link TL-SG108 czy podobny Netgear. Nie musi być zarządzany i dobrze żeby był bez wentylatorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Qwinto napisał:

Do Mikrotika jest masa filmów instruktarzowych na YT, jest dokumentacja. Tylko trzeba wiedzieć co chcemy osiągnąć, czyli dwie podsieci z DHC , z każdej wyjście do internetu, ewentualnie jakiś wybrany ruch pomiędzy sieciami.
Przy zastosowaniu dwóch routerów trzeba tylko pamiętać o tym żeby miały różną adresację w swojej  sieci LAN.

A co do switcha, to jakiś TP-Link TL-SG108 czy podobny Netgear. Nie musi być zarządzany i dobrze żeby był bez wentylatorów.

 

A taki switch żeby miał 16 wejść? Może tp-link TL-SG1016D

Czemu bez wentylatorów?

W przypadku dwóch routerów, to mógłbym zastosować hex S + coś tańszego jako ten do sieci firmowej?

Edytowane przez Mickey98

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz zamiast tych dwóch 8 portowych jeden 16? Czy po prostu tak na zapas? A bez wentylatorów dlatego żeby nie hałasowały, bo wentylatory w małych obudowach są głośne.
Równie dobrze mogą być dwa Archery C6, chociaż można się już pokusić o coś w najnowszym standardzie Wi‑Fi 6 (np.TP-LINK Archer AX1500, TP-Link Archer AX10).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Qwinto napisał:

Chcesz zamiast tych dwóch 8 portowych jeden 16? Czy po prostu tak na zapas? A bez wentylatorów dlatego żeby nie hałasowały, bo wentylatory w małych obudowach są głośne.
Równie dobrze mogą być dwa Archery C6, chociaż można się już pokusić o coś w najnowszym standardzie Wi‑Fi 6 (np.TP-LINK Archer AX1500, TP-Link Archer AX10).

Na ten moment mam 11 urządzeń które chce podpiąć do switcha domowego. Także chyba lepszy byłby taki na 16 portów. Nie wiem czy to coś zmienia, ale tam nie jest potrzebne wifi. Pewnie te archery nie mają tak rozbudowanej konfiguracji jak te od mikrotika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten TL-SG1016D jest fanless więc spoko, może być. Tylko podłączaj go do uziemionego gniazdka elektrycznego.
Wszystkie popularne urządzenia SoHo mają wbudowane funkcje z których można skorzystać. Mikrotik to taki trochę Linux gdzie wszystko da się zrobić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...