Skocz do zawartości
Kamiyan

Który zestaw lepszy ~3100

Rekomendowane odpowiedzi

AMD ostatnio mocno podwyższyło ceny na R5 3600, więc zastanawiałem się, czy składanie zestawów z i5 10400f i lepszą płytą ma teraz sens. Cenowo wychodzi to samo.

Takie dwa zestawy tutaj mam, wpierw Intel potem AMD.

zestawintel.PNG

 

zestawamd.PNG

Edytowane przez Kamiyan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy wygląda Ciekawie. Co do drugiego ludzie mówią że ryzen 3600 nie warty jest swojej ceny obecnie(jest gorszy w benchmarkach niż intel), i może trochę w tym racji, z drugiej idzie wyrównać to ceną mobo, ale już idźmy z intelem żeby nie krzyczeli.

Jedyne co to zamienił bym płytę na trochę tańszą ale też dobrą, SSD lepiej sprawdzony (adata) i tak samo karta graficzna(gigabyte).
Tak to wygląda: Zestaw Intel i5-10400F Gigabyte z490M G.SKILL 16bg 3200 cl16 GeForce GTX 1660 SUPER ADATA 512GB

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Bobson89 napisał:

Ja bym to widział z jeszcze szybszym ramem https://proline.pl/koszyk/cab45d77 

Ten Intel na pewno złapie ram do 4k?

Niby Z490, ale mają w specyfikacji 2666.

Edytowane przez Kamiyan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołożyłbym te 50 zł do tego dwuwentylatorowego Gigabyte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Kamiyan napisał:

Ten Intel na pewno złapie ram do 4k?

Niby Z490, ale mają w specyfikacji 2666.

Tak zlapie Na z490 i puścić na 3600 z zaciesnionymi timingami.

6 godzin temu, Flik napisał:

Dołożyłbym te 50 zł do tego dwuwentylatorowego Gigabyte

Przecież autor ma 2 wentylatorowe kartę. Wersja kfa jest całkiem fajna pod obciążeniem mogła by być chłodniejsza ale dramatu nie ma i jest cicha.

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Flik napisał:

Dołożyłbym te 50 zł do tego dwuwentylatorowego Gigabyte.

KFA2 to jest stare Galaxy i wydaje mi się lepsze od Gigabyte. Na Morele ten sam model kosztuje 1100 zł.

A ogólnie to mam zagwozdkę teraz, bo ten Intel faktycznie wydaje się opłacalny. Może w tym przedziale cenowym wychodzi to samo, ale droższa płyta Z490 oferuje np. lepszą integrę do dźwięku, a sama wydajność jest zbliżona przy lepszej kulturze pracy.

Wie ktoś jak ten Intel wypada przy zegarach podniesionych do 4ghz@all core na takich szybkich ramach? I czy w ogóle warto te zegary zmieniać, jak ma turbo?

Edytowane przez Kamiyan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego procka nie da się kręcić. Za to z pamięciami 3200 powinien wypaść kilka fpsow lepiej niż R5 3600 z pamięciami 3733. Tnąc koszta i biorąc płytę b460 gdzie ram ograniczony do 2666hz i5 straci te kilka FPSow do r5 ale też będzie dobrze.

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Gigabyte o którym myśle  ma:

- wyżej taktowany rdzeń (1785 Mhz vs 1530 Mhz)

-mniejszy apetyt na prąd (88W vs 125W)_

-dłuższą gwarancje

-więcej wejść display port jeśli przydatne

Nie wiem jak wypada kultura pracy i jak radzi sobie samo chłodzenie-podobno bywa głośne.  Nie upieram się Twoja decyzja.

Tego procesora nie podkręcisz. Nie wiem czy samo kręcenie RAMU daje jakieś widoczne różnice.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Flik napisał:

Ten Gigabyte o którym myśle  ma:

- wyżej taktowany rdzeń (1785 Mhz vs 1530 Mhz)

-mniejszy apetyt na prąd (88W vs 125W

-dłuższą gwarancje

-więcej wejść display port jeśli przydatne

Nie wiem jak wypada kultura pracy i jak radzi sobie samo chłodzenie.

Ten kfa boostuje do 1815 jeżeli chodzi o wydajność to daje radę. Temperatury mogą być wyższe niż na Gigabyte ale nie jest źle. Kultura pracy podobna w obu przypadkach powinno być cicho.

Co do portów i prądu to już jak kto woli. Cena podobna obu GPU. 

Tu masz test tego kfa https://ithardware.pl/testyirecenzje/kfa2_geforce_gtx_1660_super_ex_1_click_oc_test_karty_graficznej-10659.html

Edit: w jakiej obudowie będzie to zamknięte?

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Bobson89 napisał:

Tego procka nie da się kręcić. Za to z pamięciami 3200 powinien wypaść kilka fpsow lepiej niż R5 3600 z pamięciami 3733. Tnąc koszta i biorąc płytę b460 gdzie ram ograniczony do 2666hz i5 straci te kilka FPSow do r5 ale też będzie dobrze.

Chodziło mi o ustawienie 4 GHz na sztywno. Chyba że Intel ma to domyślnie?

Może źle pamiętam, ale na AMD turbo działa chyba tylko na jeden rdzeń.

31 minut temu, Bobson89 napisał:

Edit: w jakiej obudowie będzie to zamknięte?

SilentiumPC Regnum RG4 Pure Black

I zasilacz 500W (Vero L2 o ile mnie pamięć nie myli).

39 minut temu, Flik napisał:

Ten Gigabyte o którym myśle  ma:

Ale ten Giguś to nie jest czasem najtańszy plastik? Rożnica w cenie jest nieznaczna, ale zawsze wydawało mi się, że to najgorsza opcja. Może się mylę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Kamiyan napisał:

Ale ten Giguś to nie jest czasem najtańszy plastik? Rożnica w cenie jest nieznaczna, ale zawsze wydawało mi się, że to najgorsza opcja. Może się mylę?
 

Gigabyte jest uważany za najtańszą opcję, ale to głównie temu że tych mniejszych firm się nie bierze pod uwagę. Można by to tak powiedzieć, ze gigabyte jest najtańszą opcją z dobrych firm. 
Zresztą Flik świetnie wymienił różnice w tych kartach, myślę że gdyby firma sprzedawała najtańszy plastik, to dawała by krótszą gwarację a nie dłuższą żeby je co chwile wymieniać czy naprawiać. 

Edytowane przez Mamos55

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz na myśli Boost to tam jest chyba 4,3 G (to to samo co Turbo?), ale też tylko na jedeń rdzeń. Niech ktoś poprawi jeśli się myle.

Panowie, czy warto brać do tego procesora RAM 3600 Mhz na chipie Z 490? Warto dopłacić względem 3200Mhz? Czy to jest tak, że te 3600 Mhz pójdzie od tzw strzała, czy coś w biosie trzeba ustawić (XMP?)

Myśle o czarnych Viperach Blackoutach 3600 Mhz CL17, albo Goodram 3600 CL17 IRDM PRO. 100 złotych tańszy od Blackoutów.

 Przy Goodramie boje sie niekompatybilności.

Ja do swojego zestawu waham się między Zotakiem, a tym Gigabyte. W zasadzie nie wiedzieć czemu wybrałem najpierw Zotaca, ale chyba ostatecznie będzie Gigabyte.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Mamos55 napisał:

Gigabyte jest uważany za najtańszą opcję, ale to głównie temu że tych mniejszych firm się nie bierze pod uwagę. Można by to tak powiedzieć, ze gigabyte jest najtańszą opcją z dobrych firm. 
Zresztą Flik świetnie wymienił różnice w tych kartach, myślę że gdyby firma sprzedawała najtańszy plastik, to dawała by krótszą gwarację a nie dłuższą żeby je co chwile wymieniać czy naprawiać. 

Zgadza się. @Flik podał bardzo dobra alternatywę nie neguje tego gigabyte'a. Chodzi mi o to że kfa też nie jest zły.

6 minut temu, Flik napisał:

Panowie, czy warto brać do tego procesora RAM 3600 Mhz na chipie Z 490? Warto dopłacić względem 3200Mhz? Czy to jest tak, że te 3600 Mhz pójdzie od tzw strzała, czy coś w biosie trzeba ustawić (XMP?)

Hmmm może z tym 3600 przesadziłem ale 3200 na pewno warto, a płyta lepsza pod ewentualny upgrade, bo lepsze modele od Intela tym bardziej lubia szybki ram.

Ta i5 radzi sobie nieźle z ramem nawet 2666 na b460.

Co do ustawień trzeba próbować powinny ruszyć po ustawieniu xmp ale nie zawsze tak jest czasem trzeba trochę zjechać z taktow albo poluzować timingi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie neguje KFA  tylko nazwa taka dla mnie niewiele mówiąca i dlatego zaproponowałem Gigabyte, który jak widze jest doś popularny w rodzinie GTX 1660 SUPER (jeśli kogoś nie stać na dołożenie do MSI).

Chyba jednak zostane przy Viper Blackout 3200 i ewentualnie podkręce jeśli będe miał potrzebe.

Tak się tylko zastanawiam na ile ten Intel przegrywa z AMD w zastosowaniach pozagrowych ( u mnie gry nie są priorytetem, ale cena R5 3600 jest teraz troche przesadzona).  AMD jest podobno bardziej

uniwersalnym procesorem. Jednak przecież chyba tragedii nie będzie z tą I5 .

Nurtuje mnie jeszcze jeden problem: jak wezmę teraz I510400 i MSI Z490 A-PRO, to czy nie zamykam sobie drogi do 11 generacji? Czy będe potrzebował nowej płyty?

Kiedyś mówiło się, że ta podstawka jest nieprzyszłościowa bo nic powyżej 10XXX już się tu nie wsadzi, ale ostatnio czytałem, że można będzie 11 generacje jednak...Nie wiem jak to w sumie jest.

Mój zestaw wyglądałby tak (może to być również moja propozycja dla autora), co myślicie ? W miare ok, czy coś zmienić? Ja bym chyba zostawił tak jak jest.

https://www.x-kom.pl/lista/xqwxn8ltw

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Flik napisał:

Tak się tylko zastanawiam na ile ten Intel przegrywa z AMD w zastosowaniach pozagrowych ( u mnie gry nie są priorytetem, ale cena R5 3600 jest teraz troche przesadzona).  AMD jest podobno bardziej

uniwersalnym procesorem. Jednak przecież chyba tragedii nie będzie z tą I5 .

No właśnie nie przegrywa tak dużo.

5s kodowania dłużej na slow presecie w h.264.

Wyprzedza przy tym modele 2600x i 1700.

x264.png

Edytowane przez Kamiyan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Flik napisał:

Chyba jednak zostane przy Viper Blackout 3200 i ewentualnie podkręce jeśli będe miał potrzebe.

Pytanie czy pójdą na OC. U mnie bez zjazdu z taktowania jak narazie każda proba zacieśnienia timingów fiasko choć mam jeszcze kilka możliwości do przetestowania. 3600 zawsze można puścić na 3200 z niższymi timingami, ale odbija się to na cenie.

 

Godzinę temu, Flik napisał:

Nurtuje mnie jeszcze jeden problem: jak wezmę teraz I510400 i MSI Z490 A-PRO, to czy nie zamykam sobie drogi do 11 generacji? Czy będe potrzebował nowej płyty?

Tak ta płyta obsłuży 11 generacji pytanie czy będzie warto w nią inwestować 

 

Godzinę temu, Flik napisał:

Mój zestaw wyglądałby tak (może to być również moja propozycja dla autora), co myślicie ? W miare ok, czy coś zmienić? Ja bym chyba zostawił tak jak jest.

https://www.x-kom.pl/lista/xqwxn8ltw

Nie lepiej Vero L3 600w niewielka różnica cenowa, a na przyszłość lepiej. Obudowa rg4 ma kieszeń na dvd i lepszy front chyba że budżet trzyma to ok.

Edytowane przez Bobson89
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w sumie fajnie, że ten socket nie skończy sie na Ix10XXX. Zobaczymy czy będzie warto inwestować w kolejną generacje. Na dzisiaj chyba właściwie nic nie wiadomo.

Co do obudowy, to ten Armis jakoś bardziej mi się podoba wizualnie. Myśle zostać przy nim. Będą dwa wentylatory z przodu, a nie zamierzam jakoś ekstremalnie wysilać mojej maszyny.. Myśle, że wystarczy.

W razie czego będę myślał nad zmianą.  Szkoda, że w tych widełkach cenowych jak chce kieszeń na napęd to właściwie tylko Armis lub ta RG4.

Zastanawiam się, czy jak nie będzie OC procesora (bo sie nie da) to czy ta Fera jest mi faktycznie potrzebna i czy w podonej cenie na front do tego Armisa można coś lepszego niż te Sigmy?

Zasilacz chyba faktycznie zmienię na ten sugerowany. Miałem wrażenie, że jednak wziąłem 600W.

Co do dysku. Dzięki za sugestie, ale te kilkadziesiąt złotych mogę jednak dołożyć do ADATY.

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fera sama w sobie jest całkiem niezła powinna utrzymać Ci procesor przy obciążeniu na 60 stopniach a max(chwilowy, peak*) koło 70. Co do wentylatorów które masz to nie wiem jak one pracują nie miałem okazji zobaczyć, ale co mam sprawdzone i moge polecić to: 

be quiet! Pure Wings 2 120mm PWM High-Speed jak na tą cenę to bardzo dobra wydajność i i też nie chodzą jak odkurzacz xD

No i zawsze możesz jakąś dobrą pastę dołożyć np. Thermal Grizzly Kryonaut 1g

Edytowane przez Mamos55

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw #1 - szkoda dopłacać tyle do Z490 dla pamięci 3200 MHz. Jeżeli już, to coś zdecydowanie wyżej taktowanego i też na tańszej płycie. 
VPN wypada gorzej w testach użytkowych od SX 8200 Pro 
Freezer 34 wypada lepiej od SPC Fera

Zestaw drugi całkiem ok ale nie dawałbym ponad 900 zł za Ryzena 5 3600. Absurd. Tą samą wydajność masz na 10400F z pamięciami 2666 MHz na B460. 

https://proline.pl/koszyk/d35a7b11 + albo https://proline.pl/gigabyte-radeon-rx-5600-xt-gaming-oc-6g-pci-e-gddr6-gv-r56xtgaming-oc-6gd-1-0-p1403820 albo RTX 2060. Chłodzenie j/w Freezer 34. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Caps Płyta jest droga także ze względu na lepszą integrę. Mam już całkiem OK sprzęt, a będę pewnie jeszcze robił przesiadkę na 5.1.

Chyba że lepiej po prostu dokupić kartę dźwiękową... ale to nie wyjdzie na to samo?

Tamten MSI ma:

Realtek ALC1200-VD1

I w sumie myślałem po prostu też o Spartanie 4 Max, bo ponoć 10400F jest dużo chłodniejsze od R5 3600.

W wariancie z Ryzenem włożyłem tego Dark Rocka 2, która jest ponoć na poziomie Fortisa 3.

Edytowane przez Kamiyan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oh, audio. No tutaj jednak wtedy ta B460 lipa. Ale to jak już zostaniesz na droższej Z490, to wywal póki co chłodzenie i weź pamięci 3600-3733 MHz. 
Wtedy jeszcze jako tako nabierze to bardziej sensu. Samo chłodzenie zmienisz sobie z czasem. 
 

Edytowane przez Caps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten box/stock się do czegoś w ogóle nadaje?

Z tego, co pamiętam, Intel miał gorsze wiatraki niż AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I dobrze pamiętasz, boxy on intela są bardzo słabe, amd zdecydowanie poprawił jakość i są wystarczające do użytkowania czy nawet grania bez oc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...