Skocz do zawartości
ken-wawa

Podstawy kryptologii

Rekomendowane odpowiedzi

Początek serii filmów o kryptologii w dość nietypowym, szpiegowskim temacie: Może kogoś zainteresuje. Forma nietypowa. Seria przeznaczona dla początkujących (stąd pewne uproszczenia). Na pewno nie są to filmy dla speców, stąd proszę nie narzekać, że w filmie niewiele jest informacji. Idea jest taka, że film (i kolejne) ma zaciekawić, a jeśli kogoś wciągnie temat, to wierzę, że sięgnie po dobrą książkę, zobaczy film dla zaawansowanych, czy poczyta odpowiednie artykuły na fachowych stronach.

 

Pierwszy odcinek to raczej mini reklama (ten oznaczony numerem 000) i nie ma w nim zbyt wiele, ale już drugi (ten z numerem 001) traktuje w uproszczeniu o podstawowych pojęciach dotyczących kryptologii.
Pozdrawiam serdecznie
P.S. Polecam obejrzeć wieczorem, przy przygaszonym świetle, ze słuchawkami na uszach.

Edytowane przez ken-wawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z regulaminu

"Reklama na forum.pclab.pl jest płatna. Nie wolno reklamować stron komercyjnych, w tym serwisów informacyjnych sprzedających reklamy. Dozwolone jest jedynie reklamowanie niekomercyjnych stron prywatnych. Strony prywatne, na których widnieją reklamy Google AdSense, także uznajemy za komercyjne. Odnośniki do stron komercyjnych będą usuwane – także z podpisów. Zabronione jest bezpośrednie reklamowanie forów internetowych, nawet jeśli na forach tych nie są wyświetlane reklamy. Osoby zainteresowane reklamą na forum.pclab.pl są proszone o kontakt z naszym działem reklamy. "

Kanał jest typowo niekomercyjny i nie wyświetlają się na nim żadne reklamy. Więc wg regulaminu nie łapie się na płatną reklamę.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już podpierasz się regulaminem, to przytocz też następny punkt:

Cytat

Reklamowanie niekomercyjnych stron prywatnych jest dozwolone, jednak odnośnik do takiej strony wolno podać tylko raz (dozwolone jest umieszczenie odnośnika do własnej strony w podpisie). Odnośniki powtarzające się w krótkich odstępach czasu w różnych wątkach będą usuwane.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak pozaregulaminowo to co Ci szkodzi, że w dziale, który można praktycznie nazwać hyde park, ktoś dał link do niekomercyjnej playlisty (i nie komercyjnego kanału) z tematem, który dotyczy IT (choć jest dość nietypowo zrobiony). Ten ktoś narobił się nieźle przy tym filmie w wolnym czasie (jakieś 120h jak próbowałem to szacować) i chce kogoś innego zainteresować jakimś tematem. Może mniej udanie, może bardziej, ale próbuje. Może lepiej, bym puścił film, gdy jem bitą śmietanę i upaćkałem się nią cały, a także upaćkałem mojego psa i kota (bo zainteresowanie tego typu filmami jest ogromne i czasem mam wrażenie, że innych nie opłaca się robić, za taki pewnie miałbym już dziś kilkanaście tysięcy wyświetleń -> patrz przykład filmu z psem pająkiem Wardęgi, który chyba już przeszedł do historii youtube i ma obecnie 181mln wyświetleń i gość nieźle na nim zarobił. To że na tym filmie pewnie nigdy nie zarobię, a jeśli już to może na piwo i niewiele więcej, jest bardzo prawdopodobne.)

Wracając do filmików o kryptografii, wczoraj ok. 15stej puściłem film na youtube i później dałem ten wątek. Łatwo to sprawdzić. To że dozwolone jest podanie odnośnika do strony w podpisie, nie oznacza że nie można go podać nigdzie indziej (nie traktuje się nigdy dokumentów prawnych rozszerzająco, jedna z podstaw). Natomiast jeśli chodzi Ci o odnośniki w krótkich odstępach czasu, to jakoś nie spamuje filmami o kryptografii co chwilę. Zresztą to dopiero początek serii, poprzedni powstał prawie 2 miesiące temu i teraz wczoraj kolejny.

Wreszcie zaczynając ten wątek liczyłem na ciekawą dyskusję merytoryczną. Czy ogólnie o kryptologii, czy nawet o tym, jakie tematy z tej dziedziny poruszyć w kolejnych firmach z serii, czy jakieś porady, co ulepszyć. Natomiast co w zamian dostaję, za tyle energii i pracy? Dyskusję dwóch kolesi, którzy czepiają się, bo jakoś nie potrafię tego inaczej określić, sorry.

Mam wrażenie, że ta dyskusja jest stratą czasu. Nie chcesz, nie oglądaj. Jeśli administrator serwera uzna, że ten post narusza zasady, to go usunie. Ale też pewnie straci mnie jako forumowicza. Jedna sytuacja pewnie nie będzie reprezentatywna, ale jak na forum czepiają się, co chwile o jakieś duperele, to ludzie nie korzystają z takich miejsc. Zresztą pewnie jakby się dobrze zastanowić to i dziś jest tyle, czasem wzajemnie sprzecznych przepisów i zasad, że i pewnie to forum też narusza samym istnieniem kilka. Dziś jest tyle miejsc na dyskusje, że to raczej właściciele forów powinni zabiegać o odwiedzających niż odwrotnie. Szczególnie, że pośrednio z tego żyją (z reklam). Wreszcie dobrze, jeśli na forach pojawiają się różne tematy, bo jest szansa, że zainteresują różne osoby.

Już nie wspominając, że tak dokładnie trzymając się regulaminu Twój podpis też wydaje się być niezgodny z regulaminem. I co byś pomyślał o osobie, która się tego czepia? Bo ja nic dobrego. Wręcz przeciwnie, myślę, że fajnie, że próbujesz pomóc komuś poszkodowanemu przez los. Czasem więc trzeba zachować trochę zdrowego rozsądku.

Podsumowując nie chcesz oglądać filmu, nie interesuje Cię, spoko, rozumiem. Mam świadomość, że nie każdemu to przypasuje (i że to w zasadzie kanał wciąż początkującego jeśli chodzi o publikację na YouTube, więc też niektóre rzeczy mogą być po prostu nieudane). Przejdź do kolejnego i bądź happy! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, ken-wawa napisał:

Wreszcie zaczynając ten wątek liczyłem na ciekawą dyskusję merytoryczną.

Chyba nie rozumiesz jednej podstawowej rzeczy. Cała Twoja aktywność na tym forum sprowadziła się do stworzenia dwóch tematów:

1. 8-bitowe komputery

2. Podstawy kryptologii

Oba te tematy nie mają na celu tworzenia dyskusji w danej dziedzinie tylko rozreklamowanie Twojego kanału (link do niego jest zarówno w tym jak i w tamtym kanale - zmienia się tylko playlista). Interesuje Cię jakiś temat, chcesz podyskutować ? To możesz to robić ale nie spamuj linkami do Twojego kanału bo jest to odbierane jako zwykły spam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest Twoja definicja spamu.

Jak łatwo się domyślić poruszam te tematy, które mnie interesują i to zarówno w filmach, jak i na forum. Jeśli ktoś chce podyskutować ze mną na te tematy, gorąco zapraszam. Zresztą film, obraz, czy dźwięk są również formą dyskusji. Natomiast na dyskusje, mocno uznaniowe, nie mam ochoty. Zresztą to trochę tak, jakby ktoś się irytował, że na youtube został umieszczony pod filmem link do jakiegoś forum. Bo na youtube się nie dyskutuje, tylko ogląda filmy. Dla mnie to jest mniej więcej ten poziom dyskusji.

Poza tym z tego forum mam całe 5 wyświetleń (czyli być może 5 osób obejrzało po 1 filmie, a może 1 osoba obejrzała 5 filmów, a średni czas oglądania z tego forum to 16 sekund na film, czyli raptem szokujące 80 sekund). Tak więc zrobiłem "biznes" nie wiadomo, jak super. A powyższa dyskusja toczy się, jakbyśmy mówili o 5 mln wyświetleń i jakiejś solidnej kwocie zysków z reklam. Te 80 sekund pokazuje zresztą "niesamowitą" siłę tego forum.

Zresztą nie zachęcacie mnie do obecności na tym forum i do zaangażowania się w inne dyskusje.

P.S. W wolnej chwili polecam sprawdzić definicję spamu

https://pl.wikipedia.org/wiki/Spam

"Aby określić wiadomość mianem spamu, musi ona spełnić trzy następujące warunki jednocześnie:

  1. Treść wiadomości jest niezależna od tożsamości odbiorcy.
  2. Odbiorca nie wyraził uprzedniej, zamierzonej zgody na otrzymanie tej wiadomości.
  3. Treść wiadomości daje podstawę do przypuszczeń, iż nadawca wskutek jej wysłania może odnieść zyski nieproporcjonalne w stosunku do korzyści odbiorcy."

Pkt1. OK. Pkt.2 Tu już bym dyskutował, bo zapisując się na forum, każdy zapisuje się dobrowolnie (zamierzona zgoda) i liczy się z tym, że nie wszystkie posty mu podpasują. Poza tym nikt nikogo nie zmusza do odczytywania jakiekolwiek wiadomości. Pkt.3 Chce się podzielić wiedzą, być może dla jednych bezużyteczną, dla innych wartościową, być może dla jednych forma jest nie do zaakceptowania, dla innych nietypowa i zachęcająca do wejścia w temat, którego się nie zna. Kurs kryptografii to w przeciętnym ośrodku szkoleniowym ok. 3 tys. zł za osobę, a w renomowanym więcej. Tutaj dostajesz to gratis. Fakt, że na razie jest niewiele, ale intencją było kontynuowanie cyklu (choć ta dyskusja mnie do tego nie zachęca). Ja zaś poświęcam swój czas (jak mówiłem jakieś 120h, do tego prąd, amortyzacja sprzętu, utracone korzyści, bo w tym czasie mógłbym zarabiać itd.) i mam z tego zupełne nic. Totalne zero.

Czy to więc łapie się pod spam? Moim zdaniem nie.

P.S.2 Moja data rejestracji na tym forum to

  • Rejestracja

    22 Września 2016

Wejdź w profil i sprawdź. Tak więc ten profil nie powstał tylko, by dawać linki do filmów.

P.S.3 Co wiesz o kryptologii? Znasz się na tym temacie? Zamiast nauczyć się czegoś nowego, wolisz dyskutować, czy ten mały link zmienił jakoś znacząco rzeczywistość tego forum, czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj, nie rób dramy. No, a jak już robisz, to bądź chociaż konsekwentny :E
Mam wrażenie, że nie zauważasz 'drobnego' faktu, że forum nie zostało stworzone dla ciebie i nie musi absolutnie dostosowywać się do twoich oczekiwań. 
Nie, nie uwierzę że jakiś filmik, który wrzuciłeś na jutubę, pokrywa się jakością z jakimś tam kursem za kilka tysięcy złotych. Zejdź zią na ziemię.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz konkretnie? Bo określenia nie rób dramy znaczą tyle co nic.

"nie zauważasz 'drobnego' faktu, że forum nie zostało stworzone dla ciebie". Święte słowa, ani dla Ciebie. Dla nas wszystkich. Dziękuję.

Oczywiście, że nie pokrywa się, ale gdyby film został normalnie przyjęty, to byłyby kolejne odcinki i WÓWCZAS mógłby się pokrywać. Czytaj ze zrozumieniem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Hej, totalnie nie jestem na czasie w temacie sprzętowym i szukam lapka do programowania (Visual Studio, Dockery itp.) w cenie ~15k. Okazjonalnie do pogrania, ale ekran nie ma totalnie żadnego znaczenia, bo będzie podłączony do monitora, więc nie potrzebuję wodotrysków typu 240Hz ekran, 4K rozdzielczość itp. (FHD i 60Hz starczy ). Aktualnie pracowałem na firmowym ZBooku Fury 16 G9 z i7-12850HX, 32GB RAMu i RTX A1000 i było OK (w grach nie szalał, ale od grania jest PS, tutaj jak wspomniałem okazjonalnie), ale czuję że mogłoby być lepiej. Co do RAMu zależy mi na ten moment min. 32GB z możliwością rozbudowy (najlepiej jako wolne sloty).
    • No i nawet teraz widać to np. po Ruskich. Zakaz importu i leżą. Nie mają technologii itd. Gdyby im Chińczycy nie pomogli bez importu już by ich pewnie nie było. Ludzie chcą towarów i konsumpcji a nie eksportu. Eksport jest tylko jednym ze sposobów na osiągnięcie celu.
    • Ja podczas bitki nie uzywam nigdy jendej broni, dlatego mala ilosc strzal a jest ich 15 nie robi mi to klopotu. W sumie to łuku prawie wgl nie uzywam
    • Może ktoś chce komputer pod magazyn danych, 6x sata, z wyjściem hdmi 2.0 z HDR wymienić za miniPC z N100? Jednak dyski zewnętrzne i magazyn danych w głównym PC mi wystarczą   Komplet zawiera: -athlon 200ge i chłodzenie spire -Asus b450m A II, nówka z amazona i właśnie myślę nad odesłaniem https://www.amazon.pl/dp/B08K91L574?smid=A2R2221NX79QZP&tag=egcplpepper2-21&ascsubtag=551695792 -ram 2x4gb 3000mhz, CORSAIR Vengeance LPX -obudowa chieftec bravo CS-03B-U3 z miejscem na 3x dyski 3.5 cala 1x 2.5 cala oraz slot 5.25 na napęd https://www.chieftec.eu/products-detail/pl/416/CS-03B-U3 -2 wentylatory 1x50mm oraz 1x80mm -zasilacz chieftec SFX-350BS MiniPC może być bez dysku, interesuje mnie coś z N100 lub podobne z tej serii. Ewentualnie sama płyta główna na N100 z przynajmniej 2x sata, ale z dopłatą. LUB mogę przyjąć coś innego, choćby płytę na LGA1151 pod pentium g5600, prawie nową. Mogę wysłać bez obudowy i zasilacza, jak ktoś tak woli.
    • My nie żyjemy w tamtych czasach tylko w czasach, gdzie gospodarką rządzi twarda waluta. I słowo kluczowe - jak masz hajs. Co gwoli dopowiedzenia - hajs, który respektuje druga strona. Co było z Hrywną dwa lata temu to chyba każdy wie. Mogłeś mieć Hrywien w bród ale na zagraniczną walutę nie dało się wymienić (łatwo).
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...