Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Zwracam się z uprzejmą prośbą we wskazaniu odpowiedniego mini pc/nuc, najlepiej ze sklepu morele, lub xkom. Poszukuję sprzętu, który będzie płynnie działał na telewizorze 4K, odtwarzał w takiej rozdzielczości filmy z dysku NAS i umożliwiał odpalanie niewymagających dla GPU/CPU gier ze steam. W chwili obecnej męczę się z Intel Compute Stick, strasznie się nagrzewa, a odpalanie przeglądarki powoduje dosyć spore zużycie procesora. Jestem skłonny wydać 5.000zł.

Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję za propozycję, szkoda tylko, że jest wybrakowany. Jaki polecasz zakupić RAM (16GB) i dysk SSD (1TB) do niego, aby zapewnić dobrą kulturę pracy sytemu?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

złożyłem takie coś Zestaw Ryzen 7 3700x Asrock b450 GAMMING G.SKILL 16GB CL 16 3200MHz Gigabyte Radeon RX 56000XT WINDFORCE OC wszystko zamknięte w budzie SHARK ZONE C10 o wymiarach 180x225x370mm. W zestawie chłodzenie do procesora, dodatkowe wiatraki 120mm i 80mm do obudowy, termopasta dobrej jakości i 100zł luzu w budżecie w razie gdybyś chciał dodać usługę złożenia. Nie wiem czy takie coś Cię interesuję, ale jeśli tak to daj znać i zasięgniemy wtedy jeszcze opinii kogoś innego z forum żeby było pewne. Buildy z SHARK ZONE C10 już widziałem, a zresztą sam byłem zafascynowany przez dość chwile mini buildami stąd ten pomysł.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję za propozycję, ale niestety ta obudowa jest za duża, mam za małe półki pod telewizorem, pomieszczą one tylko kompaktowe konstrukcje, typu Intel NUC Hades.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy jesteś wstanie podać mniej więcej wymiary, do jakich rozmiarów by się udało coś zmieścić? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jedyne co z gotowców znalazłem sensownego to MSI Trident 3 10SI-022EU Intel® Core™ i5-10400F 8GB 1TB 512GB GTX660S W10
Tylko tutaj od razu bym wymienił ram na coś sensownego jak np  HyperX 16GB (2x8GB) 2666MHz CL15 Impact Black
No ale opłacalnością dalej to ucieka od składaka. Jeśli to Ci odpowiada to super, jeśli jednak chciałbyś dalej szukać może np. mniejszej obudowy i spróbować wcisnąć jakiś zestaw, to śmiało pisz i coś wymyślimy! 

Ah, i niech Cię zdjęcie nie przerazi, może też być w pozycji leżącej bez podstawki.

Edytowane przez Mamos55
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

W teorii można by było dołożyć drugą kość 2400mhz, ALE nigdzie nie potrafię znaleźć jaki jest CL na tym ramie. na 90% jest to CL 17, ale pewności nie mam, jeśli jesteś wstanie, najlepszą opcją będzie wymiana na CL15 2666mhz lub nawet wyżej jeśli Ci budżet pozwoli, jeśli jednak nie, możesz przeczekać, odebrać, rozkręcić, na internecine sprawdzić jaki to ram jest w środku i dokupić taki sam 1 kość zamiast 2, no ale nie spodziewał bym się po nim niesamowitych osiągów, ten 2666MHz to by było takie zdrowe jeśli chodzi o cene do jakości. 

Edytowane przez Mamos55
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Źle się wyraziłem, jakby się uprzeć to obudowa Sharkoon by się nawet zmieściła, ale na górze jest wylot ciepłego powietrza, a półka ma tylko 18cm wysokości co uniemożliwi prawidłową cyrkulację. Głębokość pułki to 34 cm, Szerokość 48cm.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ok, trochę mi to zajęło, ale bawiłem się przednio.

Fractal Design NODE 202 SFF Intel Core i5-10400F G.SKILL 16GB (2x8GB) 3000MHz CL16 Aegis ASUS GeForce RTX 2060 Turbo 6GB GDDR6 ASRock H470M-ITX/AC

A teraz troche lektury co jak i czemu.

Fractal Design NODE powinien się spokojnie zmieścić w pozycji leżącej (w zestawie są gumowe nóżki które będziesz musiał przykleić)
Jako że jest to tak wąska konstrukcja musieliśmy wybrać kartę graficzną typu blower - czyli taką która zamiast rozdmuchiwać ciepłe powietrze w środku komputera, zasysa je i wyrzuca tyłem (obok portów) każda inna by zrobiła z tego piekarnik. Padło na ASUS GeForce RTX 2060 Turbo 6GB GDDR6 czyli jedyną kartę w tym przedziale cenowym która ma chłodzenie typu blower. Bardzo dobra karta, ale też droga. Z tego powodu musieliśmy zrezygnować z ryzena, i przejść na platformę Intela razem z I5-10400F. Jako że stockowym coolerem intela to się raczej nic nie da schłodzić, dobór innego chłodzennia był bardzo ciężki. Padło na Cryorig C7A 92mm (który według xkomu nie obsługuje socketu 1200 , ale chłodzenia socketu 1200 są kompatybilne z chłodzeniami 115x które już cryorig obsługuję, więc nie przewiduję problemów). Procesor ten pozwolił nam obniżyć taktowanie ramu do 3000mhz (więcej itak nie ma sensu płyta ogranicza do 2993). SSD udało się wymienić na lepszy jakościowo i trzeba było dołożyć na kompatybilny zasilacz SFX Thermaltake Toughpower SFX 600W 80 Plus Gold  dobry standard więc bym się o niego nie martwił. Wszystko zgodnie z wymiarami półki, i powinno śmigać zwłaszcza z tą grafiką i chłodzeniem na procesorze - 4922 zł

Pozdrawiam, i dobranoc. 

Edytowane przez Mamos55
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Mamos55 Pięknie dziękuję za wszystkie Twoje propozycje, odwaliłeś kawał dobrej roboty! 😃

@przemekan Potrzebuję budy do odpalania filmów zapisanych w  rozdzielczości 2160p z serwera NAS na telewizorze 4k i sporadycznego odpalania starych gierek ze steam. Do tego konsola nie jest potrzebna.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Adaware3 Czysta przyjemność! Możesz dać znać czy się na coś zdecydowałeś i/lub napisać jak efekty :D

Edytowane przez Mamos55
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Mamos55 Witaj ponownie 😄

Czekam na razie na wypłatę i przez ten czas przemyślałem sobie pewne rzeczy i chciałbym nieco zmodyfikować swoje zapotrzebowania. Proszę Cię raz jeszcze o:

a) Wersja lite, tego co mi zaproponowałeś - kompaktowy mini_pc służący tylko do przeglądania internetu, odpalania filmów 2160p i podstawowych aplikacji jak np. Skype na telewizorze w 4k. Nie będzie służył do grania, grunt aby udźwignął płynne działania i nie przegrzewał się za bardzo. Nie mam pojęcia ile mogę przeznaczyć pieniędzy za taki zestaw, ale na pewno liczę na dużo mniejszą kwotę niż 5k. Docelowo ma być umiejscowiony na półce pod telewizorem (wys 18cm, szer 48cm, głęb 34cm).

b) Wersję ulepszona zaproponowanego przez Ciebie zestawu z Mini-ITX, który miałby zastąpić mojego laptopa. Myślałem, czy może nie wyposażyć go w jakiegoś nowego Geforce RTX'a, dobrać do niego dwa dyski SSD 500GB (jeden na system, drugi na aplikację). Chciałbym być przygotowany na Cyberpunka 😂 Liczę na płynne działanie systemu po podłączeniu do niego dwóch monitorów 4k. Brak ograniczeń co do szerokości i wysokości, ale preferuję obudowę mini. Powiedzmy, że po dłuższym odkładaniu, byłbym gotowy przeznaczyć 8k, ale nie wiem, czy coś sensownego da się z tego złożyć.

Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hmm, co do wersji b) tutaj się wstrzymajmy, i jak już będziesz miał pieniądze wtedy będziemy myśleć bo wszystko się może pozmieniać.
co do a)

Obecnie ułożyłem coś takiego:

Zestaw za 2.7k, zostaliśmy przy tym samym intelu, udało się znaleźć tańszą płytę, ram zmniejszyliśmy do 1 kości 8gb - w razie czego w przyszłości będzie można dodać, ale raczej nie będzie potrzeby, Dysk zmniejszony na 500gb kingstone. i Grafika rx 550. Czemu? Już tłumaczę. Są dwa powody, raz że pozwoli to wtedy rozłożyć obciążenie z procesora przez co nie będzie się nadmiernie nagrzewał, dwa że zapewni płynne odtwarzanie. Cenowo wystarczyła podstawowa wersja, ponieważ itak nigdy nie będzie pod mocnym obciążeniem, nie musimy się martwić o temperatury. Zerknij co i jak, w razie czego pisz i będziemy dalej coś dostosowywać. 

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W co na takim NUC zamierzasz grać? To ma akurat ogromne znaczenie w tej chwili :)
Bo jeśli głównie filmy to musisz mieć 7 generację (czyli Kaby Lake) aby wyciągnąć sprzętowe dekodowanie HEVC oraz mieć HDR przy 4K.

Druga rzecz - nie wiem jak dziś, ale jeszcze niedawno Intel nie miał sprzętowego HDMI 2.0 - te realizowane były poprzez przejściówkę z DisplayPort do HDMI, co czasami powodowało problemy na poziomie HDCP czy HDR, stosowali różne układy, czasem trzeba było aktualizować firmware itp.
Musisz mieć świadomość tego, że te HDMI może w pewnych przypadkach/TV/AVR powodować pewne problemy i być może zakup innej (np: od Club3D) może być jedynym ratunkiem.

Jak masz jakiekolwiek pytania odnośnie NUC to dawaj śmiało - miałem z tym kontakt przez wiele lat, temat opanowany ;)
PS: są też małe PC od ASRocka (warto popatrzeć na ich stronie) czy ZOTAC.
Baa nawet możesz rzucić okiem na Udoo Bolt V8.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Mamos55 Raz jeszcze dziękuję za przygotowanie tańszego zestawu.

@mikolaj612 Dziękuję za propozycję, ale na chwilę obecną nie zależy mi na uzyskaniu jak najlepszych efektów wizualnych na telewizorze. Model przeze mnie posiadany ma ponad 5 lat i nie obsługuje HDR. Chce tylko w przyzwoitej rozdzielczości oglądać na nim filmy z serwera NAS.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Mamos55 Otrzymałem informację ze sklepu, że chłodzenie nie zmieści w tej obudowie i nie posiadają obecnie w ofercie innego, który by pasował. Czy mógłbyś poratować? 😄

• Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Adaware3 napisał:

@Mamos55 Raz jeszcze dziękuję za przygotowanie tańszego zestawu.

@mikolaj612 Dziękuję za propozycję, ale na chwilę obecną nie zależy mi na uzyskaniu jak najlepszych efektów wizualnych na telewizorze. Model przeze mnie posiadany ma ponad 5 lat i nie obsługuje HDR. Chce tylko w przyzwoitej rozdzielczości oglądać na nim filmy z serwera NAS.

Biorąc pod uwagę to wszystko to moja propozycja jest taka :
-  poczekać na nowe integry Intela Xe, które mają wszystkie nowinki technologiczne, enkodery, dekodery i są po prostu czymś nowym, a nie tylko kilkuletnim odświeżeniem iGPU znanym ze Skylake,
- pomyśleć o komputerkach z prockami AMD i Vegą na pokładzie (jak Udoo Bolt V8 lub coś podobnego/firmowego),
- kupić niewielkiego laptopa, np: 14 cali z dedykowanym GPU ( w tym budżecie powinno się spokojnie udać kupić coś do gier z GTX1660Ti/RTX2060) i mocnym CPU,
 - poskładać ITX-a, ale to trzeba mieć czas oraz chęci na taką zabawę, bo to tylko z pozoru jest proste i przyjemne.

Kupując np: dobrego lapka czy inną sensowną platformę możesz się pokusić o instalację SVP4 PRO i interpolować filmy do 60 FPS (4K HDR) lub nawet 120 FPS (dla Full HD) - różnica w komforcie oglądania jest ogromna, aplikacja tania - jednak wymaga mocnego CPU oraz dobrego GPU (najlepiej coś z rodziny Turing).
Ja praktycznie wszystkie filmy z poziomu PC oglądam przez SVP4 od niemalże roku - inaczej sobie już nie wyobrażam ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, Adaware3 napisał:

@Mamos55 Otrzymałem informację ze sklepu, że chłodzenie nie zmieści w tej obudowie i nie posiadają obecnie w ofercie innego, który by pasował. Czy mógłbyś poratować? 😄

Zapytaj ich czy problemem jest wysokość,  zaznaczając iż ich specyfikacja ma błąd,  twierdząc iż radiator ma 47mm wysokości a wentylator 15,co sami dodali i napisali że razem ma 62. Jednak w rzeczywistości ten model ma 47mm całkowitej wysokości razem z wentylatorem co można sprawdzić na stronie producenta (Nawet jest zdjęcie z miarką).  Podejrzewam że skopiowali oni specyfikacje właśnie z tej strony gdzie heatsink height jest podany jako 47mm, ale chyba nie zauważyli napisu w nawiasie który mówi "(with fan)"

http://www.cryorig.com/c7.php

Bardzo możliwe że przeczytali tą specyfikację 62 i się poddali nawet nie próbując, tak samo jak ja kiedy pierwszy raz znalazłem to chodzenie na xkom, dopiero potem stwierdziłem że coś musi być nie tak patrząc na to że Co 2 Build w tej obudowie ma właśnie ten cooler

Edytowane przez Mamos55
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Generalnie normalny współczesny TV powinien bez problemu poradzić sobie z filmami z NAS.

Do tego od ręki działają netflixy YT i inne serwisy streemingowe.

Jedyny problem to SKYPE, którego trzeba odpalić po prostu w telefonie, a na TV puścić klonowanie obrazu z telefonu, żaden problem tak na prawdę ;)

To jest wersja nie gramy, ale mamy dodatkowe 5k pln budżetu na zakup porządnego TV.  Po dołożeniu kasy za odsprzedaż starego TV może nawet wpadnie LG CX65" ?  

Taka alternatywa. Bo zabytkowe gierki to nawet ten stick powinien uciągnąć w razie potrzeby :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Mamos55 Dziękuję za pomoc, sklep potwierdził, że specyfikacja na ich stronie zawierała błędny opis.

@Minciu Kupowałem TV Panasonica w 2015r z beznadziejnym i dawno nieaktualizowanym SmartTV. Dopóki się nie zepsuje, to nie odczuwam potrzeby kupowania nowszego modelu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jak masz beznadziejny TV, to tym bardziej warto go zmienić ;-)

Dobre 55" to 4-6k pln.

Dobre 65" to 6-8k pln.

W tej cenie masz OLEDy LG  (B9/C9/CX) albo Samsungi Qled w wyższych modelach z powłoką na lepsze kąty i spoko FALDem ( Q90T ).

Moim zdaniem zakup odtwarzacza do filmów za 5K pln do złomiastego telewizora to kompletnie poroniony pomysł. To jak lanie paliwa V-Power Racing 100 Octanów do gruzu w stylu Fiat Seicento. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi