Skocz do zawartości
AMiABLE

Upgrade komputera - czy opłacalne?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, nosiłem się z zamiarem złożenia sobie nowego, mocarnego peceta. Lecz sytuacja zawodowo-finansowa mi na razie na to nie pozwala, poza tym trochę szkoda mi wydawać tyle kasy na PC bo zbieram jeszcze na inne rzeczy. Obecnie posiadam zestaw jak w sygnaturce czyli średniej klasy i5 4c/4t i słaba karta graficzna tylko z 1GB pamięci. Pomyślałem że skoro mam już niezłą płytę na podstawce 1155 to mogę dość niskim kosztem zrobić upgrade procesora wymieniając go np. na i7 2600k. Do tego wymieniłbym kartę graficzną np. na Radeona RX580 8GB. Procesor można dostać za około 300-400zł, kartę kupiłbym nową za około 800-900zł. Takim sposobem wydałbym w najgorszym wypadku 1300zł i nie musiałbym wymieniać płyty głownej, RAM, karty muzycznej itp. Tylko pytanie - czy na takim zestawie spokojnie ogram gierki takie jak Metro Exodus, Wiedźmin 3, Resident Evil 2/3, RoTR, SoTR oraz wychodzącego w najbliższych miesiącach Cyberpunka? Nie muszę mieć 60fps na ultra, wystarczy że na wysokich będzie działać.  Zależy mi też na większej wydajności w obróbce zdjęć/video.  Procesor oczywiście byłby dość mocno podkręcany, ale czy taki zestaw wystarczy jeszcze na rok-dwa bym na spokojnie uzbierał sobie kasę na nowego kompa i kupił go dopiero za jakiś (dłuższy) czas?

Pozdrawiam.

Edytowane przez AMiABLE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedaj ram, płytę, procka i grafę i wchodź już w nową podstawkę z nowych części:

Asrock B450M Pro4 - 300zł

Ryzen 3100 - 460zł

Ram 2x8Gb 3200Mhz - 240zł

KFA2 GeForce GTX 1650 SUPER EX 4GB GDDR6 - 672zł z wysyłką free wisi na ceneo.

1670zł - 350zł (sprzedaż starych części) = 1320zł, a już siedzisz na przyszłościowej platformie gdzie możesz później wrzucić Ryzena 3700x czy pewnie i nowe Ryzen 5600/5700x, do tego i Rtx3070 czy co tam kto będzie kiedyś chciał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesora nie sprzedam bo jest uszkodzony (poszło jakieś spięcie w poprzednim zasilaczu i widzi tylko 8GB RAM niezależnie od tego ile się włoży - sloty na płycie są sprawne dlatego myślę że to procesor). Grafika może pójdzie za 100zł, choć ona też swoje przeszła i wentylatory w niej są wycentrowane, czasami zaczynają furczeć.

Hmm... Z tego co widzę to jest płyta mATX, wolałbym już taką bardziej wypasioną ATX coby można wykręcić procesor i jakieś karty rozszerzeń (na pewno będę kupował nową dźwiękówkę a i przydałby mi się kontroler firewire). Reszta zestawu mi się podoba. Początkowo zakładałem właśnie komputer na procesorze 3700x i do tego RX5600XT, ale kasy mam za mało... Tylko myślę czy nie dołożyć trochę i nie kupić tego 580 bo pewnie byłby lepszy tylko że to minimum 200zł do dołożenia. Musiałbym rozejrzeć się po domu co jeszcze mógłbym sprzedać niepotrzebnego to może będzie to możliwe. Docelowo nowy komputer złożyłbym za jakieś dwa lata jak już przejdę ze stażu na normalną pracę z w miarę normalną pensją, do tego zbieram kasę na wyjazd za granicę dlatego tak szukam wszędzie oszczędności.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytę oczywiście można lepszą brać choćby MSI B450 A-PRO MAX czy Gaming Max za ok 400zł. 50zł więcej jest legendarny Tomahawk Max. Tanieją też B550 także tu jest opcji, kwestia kosztów ;)

Co do Rx580 to nie jest lepsza opcja, fajnie że ma więcej Vram, ale osiągi są słabsze, a sama karta też już wiekowa. Jak wynajdziesz ok 900-950zł to bier Gtx1660 super, jak nie to narazie ten Gtx1650s za 670zł będzie okej.

 

Edytowane przez Skyline_
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, jak uda mi się te części jakoś opchnąć to spróbuję z takim lub podobnym zestawem. Czy jakbym zamiast tego Ryzena 3 kupił używanego 5 1600AF czy 5 2600 to wydajność będzie lepsza, tak? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz kartę czerwonych to jeszcze masz konkurencyjnego do 1650 Super rx5500xt 4GB.

rx580 jest już po prostu stary i przez to prądożerny i wydzielający dużo ciepła w stosunku do nowszych konstrukcji. Więcej vRAM ale po za tym odrobinę słabszy rdzeń i większy pobór prądu.

Nie do końca, 3100 to Zen2, które ma trochę inną mikroarchitekturę i wyższe IPC więc ma wyższą wydajność pojedynczego rdzenia od r5 1600AF i r5 2600. Z drugiej strony r5 to 6/12 więc mimo wszystko powinny mieć lepszą wydajność wielowątkową. W grach to wygląda różnie, polecam poszukać jakichś porównań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzy lata to już taka epoka? Mój brat składał sobie komputer z tą grafiką w marcu i nie narzeka, wszystko mu chodzi na wysokich. Tylko on ma właśnie Ryzena 5 2600 i to dość mocno wykręconego. Mój zasilacz daje sobie radę z 560Ti która też jest raczej prądożerna (ma zasilanie 2x6pin) ale mój zasilacz sobie radzi z nią bez problemu. Nie mam żadnych sympatii Intel/AMD/NVidia , tylko marwi mnie to 4GB na 1650. 

Właśnie, jak to jest z pamięcią na karcie? Bo w moim 560Ti jest 1GB a w GTA V mam takie detale ze na tym mierniku jest ponad 2GB zajętej pamięci a gra działa płynnie. 

Edytowane przez AMiABLE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AMiABLE

No może nie epoka. Poza tym powinniśmy raczej spojrzeć nie na datę premiery rx580 a premiery architektury Polaris a ta ma 4 lata. Rozwój ogólnie odbywa się skokami, bo trochę czasu zajmuje przebudowanie obecnej konstrukcji i zbudowanie czegoś lepszego. I tak rx5500xt oraz 1650Super mają pamięć GDDR6 względem GDDR5 w Polarisach. 1650Super ma TDP jedynie 100W, rx5500xt 130W, a rx580...  aż 185W. I wszystkie mają podobną wydajność.

Masz tu porównanie w poborze prądu:

https://www.anandtech.com/show/15206/the-amd-radeon-rx-5500-xt-review/9

Są gry w których ilość vRAM ma istotne znaczenie np. Wolfenstein 2 ale to są wyjątki wynikające z tego w jaki sposób zrobiona została dana gra. Z reguły ilość vRAM nie wpływa na fps, wpływa na jakość konkretnych detali, które możemy ustalić np. tekstur czy cieni (jakość tekstur nie wpływa na fps). Jak zacznie pamięci brakować może wystąpić stuttering. GTAV sobie widocznie dobrze radzi z takim niedomiarem pamięci.

Jest też jeszcze jedna istotna sprawa - rozdzielczość. Im wyższa tym więcej vRAM potrzeba. 4GB są nadal ok do FHD, w pojedynczych tytułach trzeba będzie obniżyć ewentualnie jakość tekstur z ultra do wysokich bez jakichś dużych różnic wizualnych. Taka idealna to byłaby 6GB. Powyżej FHD 4GB to zdecydowanie za mało ale te karty też wydajnościowo się nie nadają do wyższych rozdzielczości. Masz obecnie widzę 1680 x 1050, to nawet trochę mniej niż FHD.

A no i nowsza architektura teoretycznie powinna mieć dłużej wsparcie sterownikami.

Edytowane przez domino97
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do płyty, skoro już dopuszczasz używki:

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b450-a-pro-max-6275109/?sekcja=outlet

Z outletu Morele, dobra cena, 3  lata gwarancji, ale bez akcesoriów. Ryzena 3100 bez problemu wytrzyma każda płyta, nawet Asrock B450M Pro4 za 290zł, ale jak w przyszłości będziesz chciał tam wstawić coś mocniejszego, i (odpukać) podkręcić to Asrocki będą throttlować. Format płyty nie ma tu znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady :) Jeśli chodzi o format płyty - potrzebuję mieć miejsce na co najmniej dwie karty rozszerzeń i najmniej 3 złącza SATA (mam 2 dyski i napęd DVD). Płyta którą podałeś ma tylko dwa złącza, dlatego właśnie wolałbym płytę w większym rozmiarze by mieć więcej złącz i ogólnie możliwości rozbudowy, jakbym np. kiedyś chciał dokupić kolejny dysk (zajmuję się foto/filmowaniem i mam spore zapotrzebowanie na gigabajty).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, AMiABLE napisał:

kiedyś chciał dokupić kolejny dysk (zajmuję się foto/filmowaniem i mam spore zapotrzebowanie na gigabajty

Jeżeli też montujesz to NVMe mogłoby Ci się w przyszłości przydać ;)

B450-A pro max ma 6 złącz SATA i jest w pełnym ATX. Ma lepszą sekcję zasilania od B450 Pro4 i o to koledze wyżej chodziło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I  to mi chodzi. Dzięki za pomoc w doborze części :)

Edytowane przez AMiABLE
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko pamiętaj, że nawet jeśli płyta B450 ma dwa sloty M.2 na dyski nvme to wsadzenie drugiego wyłącza dwa porty SATA. Także jeśli kiedyś zdecydujesz się na dokupienie szybkiego dysku to bierz od razu dobry.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...