Skocz do zawartości
Robsoneq

Wysokie napięcia r5 3600 w spoczynku bez oc

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka , posiadam dopiero co złożony komp oto specyfikacja : ryzen 5 3600 , msi b450 gaming plus max , rx 5600xt windforce oc , 16 ram 3200mhz , fortis 3 , zasilacz spc m2 550w gold plus , ssd nvme 512 .

Problem polega na tym iż w stanie spoczynku bez odpalonych zadnych procesów ktore mogą obiązyc procka boostuje on do 4.2ghz właścicwie to skacze co chwile od 3.6 do 4.2 przy napięciach między 1.300 a 1.440 . Jedyne co ruszałem w biosie to profil xmp dla pamięci ram . Zmienialem plan zasilania z preferowanego amd balanced na zoptymalizowany nic nie pomagało. Odpaliłem cool n quite w biosie z auto na aktywny co poskutkowalo zmniejszeniem minimalnych napięć teraz skacze od 1.180 do 1.380. To samo z zegarem skacze nadal miedzy 3.6 a 4.2. Gdy wchodze do biosu pokazuje mi ze procesor chodzi na 3.6ghz przy napięciach między 1.200-1.300. Programy hw info oraz zcpu pokazują co innego. Co zrobić aby unormować napięcia. Co w przypadku gdybym chciał kręcic procesor w niedalekiej przyszłości .image.png.119472c2133ebba2cad4cdcf67382b0f.pngimage.png.477ed5d1019515f0b6a8362fc1f5e72d.png  

Edytowane przez Robsoneq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny taki sam temat :/ o tym było już tyle razy a nadal pojawiaja się nowe :D polecam przeglądnąć dział, czasem człowiek znajdzie coś szybciej niż czekając na odpowiedz w swoim temacie ;) 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ustawiłem na sztywno zegar na 4,1 GHz i napięcie 1,15. Po problemie ? u Ciebie może być inaczej, więc metada prób i błędów dojdziesz do najlepszego ustawienia dla siebie. 

Edytowane przez eciepecie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

update , ustawiłem go na 3.8 aby sprawdzic czy bedzie nadal występowało boostowanie. Okazuje sie ze zegary unormowały sie na 3.8ghz przy automatycznym ustawieniu napięcia które pokazuje stałe 1.208. Teraz występuje problem bo nie widzę mozliwosci zmiany tych napięć , w biosie widnieje ustawienie auto napiec bez mozliwosci zmiany manualnej. Zegary cpu mozna normlanie podnosić ale boję sie go zwiększac przy napięciu 1.208 bez mozliwosci samodzielnego ustawienia. Gdzie cos mogłem przeoczyc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponizej filmik(jeden z wielu na yt) jak podkrecac ryzena na plytach MSI.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się uzyskać 4.2ghz na 1.35v , przy niższych napięciach wywala błędy testując w OCCT. Oto wyniki podczas 15 minutowego testu w occt : Czy można wyciągnąć z niego coś więcej czy próbować w jakiś spsób zmniejszyc napięcia .  Cpu loadline calibration control na mode 4 . ( global c-state , Q&N , SVM Mode - wszystko off )

image.png.a578b3bc04f92d0e2b748d5c5bfe52f8.pngimage.png.fe44b7b334add57b948e878f3a9d0c9f.png

Przy drugim teście occt linpack temperatury osiągnęły max 72 stopnie bez żadnych błędów

w Spoczynku od 33 do 42 stopni.

Edytowane przez Robsoneq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie smieszna sytuacja, chciałem zmieniż z 4.1 GHz na 4.2 , zwiekszyłem napięcie na 1,2 z 1.15. Zapisałem i wszedłem do Windowsa. Widziałem że temperatura skoczyła lekko, gdy chciałem powrócic do ustawień za każdym razem widzi w bios tak jak miałem 4,1 , 1,15 V . Ale HWmonitor  i CpuZ pokazują jak u kolegi wyżej. Zegar skacze od 3.6 , 4.2 . Wtf :( 

Ustawiłem na 3.9 Ghz to przez kilkanaście sekund widzi stałe 3.9  a potem skacze jak od nowości  3.6 ,4.2. 

Nie chcą wbić na sztywno zegary, ma ktoś jakieś wytłumaczenie na to :( 

 

Edytowane przez eciepecie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zjedź na 4.1GHz i daj napięcie na 1.2V jak occt nie będzie wywalał to schodz z napięciem niżej.  Llc dał bym na 2 lub 3

Ten occt test to z avx? Małe dane, duże? 

@eciepecie sprawdź w zakładce AMD overclocking czy nie ustawiło ci napięcia i zegarów tam przypadkiem, jeśli tak to zmień na 0 albo przywróć bios do domyślnych i ustaw jeszcze raz.

Edytowane przez artym27

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no chyba będzie trzeba tak zrobić , głupie pytanie, jak przywrócić bios do domyślnych bo nigdy nie robiłem tego? :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 duze dane , teraz zrobiłem z avx , w biosie ustawiłem 1.335v ale cpuz pokazuje nadal 1.36 , włączone xmp , nie wywala błędów a maxymalnie dobił do 64 stopni

Edytowane przez Robsoneq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładka save & exit i następnie Load optimized default's lub F6 o ile dobrze pamiętam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, artym27 napisał:

Zakładka save & exit i następnie Load optimized default's lub F6 o ile dobrze pamiętam.

dzięki.. a w zakładce precision boost overadie ma być na auto? Tam mam wszystko prawie na auto. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Robsoneq napisał:

 duze dane , teraz zrobiłem z avx , w biosie ustawiłem 1.375v ale cpuz pokazuje nadal 1.36 , włączone xmp , nie wywala błędów a maxymalnie dobił do 64 stopni

Wiesz nie mój procek ale napięcie to chyba lekko za dużo ustawiasz. Dużo jest na forum i w necie żeby nie przesadzać z V przy kręceniu ryzena. Ile w tym prawdy to ciężko powiedzieć ale szkoda proca katować dla 100mhz. Tak jak pisałem lepiej ci będzie dać na 4.1GHz i schodzić z napięciem jak najniżej. 

4 minuty temu, eciepecie napisał:

dzięki.. a w zakładce precision boost overadie ma być na auto? Tam mam wszystko prawie na auto. 

No jak masz proca uswionego na sztywno to PBO off daj, chociaż i tak pewnie nie działa ale zawsze lepiej dać na off

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, artym27 napisał:

Wiesz nie mój procek ale napięcie to chyba lekko za dużo ustawiasz. Dużo jest na forum i w necie żeby nie przesadzać z V przy kręceniu ryzena. Ile w tym prawdy to ciężko powiedzieć ale szkoda proca katować dla 100mhz. Tak jak pisałem lepiej ci będzie dać na 4.1GHz i schodzić z napięciem jak najniżej. 

oj sory z tym 1.375 to sie pomyliłem , Teraz w biosie ustawione 1.33v pod obiciazeniem wzrasta do 1.35v, llc na 3 i zostawiłem 4.2ghz poki co , testuje zaraz się okaze co wyjdzie z tego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, artym27 napisał:

Zjedź na 4.1GHz i daj napięcie na 1.2V jak occt nie będzie wywalał to schodz z napięciem niżej.  Llc dał bym na 2 lub 3

4.2 nie chce współpracować. 

Ustawione 4.1ghz llc na 3 , napiecie 1.216v wywala błędy po 5 sekundach w occt...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, eciepecie napisał:

dzięki.. a w zakładce precision boost overadie ma być na auto? Tam mam wszystko prawie na auto. 

W ogóle procek zszedł z zegarem do 2.2  i tak sobie stoi ..mhm 

 

https://zapodaj.net/1df07038afb97.png.html

Edytowane przez eciepecie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok ale czy po przywróceniu domyślnych ustawień w BIOS-ie ustawiłeś proca na sztywno znowu?czy chodzi na auto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprobuj przepisac sobie moje ustawienia i zobaczysz co sie stanie. Jezeli jest to swiezy procesor to musi ruszyc.Plan zasilania w windowsie mam ustawiony na ryzen high performance

MSI-Snap-Shot-00.png
MSI-Snap-Shot-01.png
MSI-Snap-Shot-02.png
MSI-Snap-Shot-03.png

Edytowane przez Krauziak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4.1ghz przy napieciu 1.304v ze skokiem przy obciążeniu do 1.320v oraz llc na 2 ale bez xmp w OCCT w linpacku max 69 stopni , w avx2 max do 62 , wydaje sie ze to optymalne ustawienie , pytanie czy to samo będzie z włączonym xmp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, artym27 napisał:

No ok ale czy po przywróceniu domyślnych ustawień w BIOS-ie ustawiłeś proca na sztywno znowu?czy chodzi na auto

Spoko, zresetowałem bios i jest po ustawieniu tak jak chciałem, dziękówa! 

3 godziny temu, Krauziak napisał:

Sprobuj przepisac sobie moje ustawienia i zobaczysz co sie stanie. Jezeli jest to swiezy procesor to musi ruszyc.Plan zasilania w windowsie mam ustawiony na ryzen high performance

MSI-Snap-Shot-00.png
MSI-Snap-Shot-01.png
MSI-Snap-Shot-02.png
MSI-Snap-Shot-03.png

Masz jakieś dobre chłodzenie procka do tego 4,4 Ghz?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ogóle to pytanie w innej dziedzinie, ale jesli jest zmienia praca RAM , na Try it! Z 3200 mhz na 3600 to voltage dla tych kości zostaje ten sam? Jakieś 1,45 V czy można zmniejszyć na  1 ,39 jak Krauziak :)  I czy to cos zmieni? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, eciepecie napisał:

W ogóle to pytanie w innej dziedzinie, ale jesli jest zmienia praca RAM , na Try it! Z 3200 mhz na 3600 to voltage dla tych kości zostaje ten sam? Jakieś 1,45 V czy można zmniejszyć na  1 ,39 jak Krauziak :)  I czy to cos zmieni? 

to nic nie daje, sam profil xmp styka, a jak chcesz sie bawic dalej to uzyj kalkulatora do pamieci i pozmieniaj timingi recznie

DRAM calculator

Tylko jak nie ogarniasz to sie nie lap bo stracisz pare dni z zycia :) a lepiej pograc 

Edytowane przez artym27

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej będzie jak wybiorę xpm z 3200 mhz na 3600 mhz niż to samo w Try It!? a jak będę miał w xmp 3800 mhz to mam dać tyle ? Bez zmiany voltage ddr? 

Kalkulator jest ok , ale z tego co widziałem na 3600 mhz to róznica jest w jednym timigu to nawet nie zmieniam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • ASUS jeszcze piszczy jak go wyłączysz. w standby jest okej, ale po wyłączeniu wyje
    • Obejrzałem tylko dla walorów Sydney Sweeney. Komedia romantyczna jak z szablonu. Ten motyw był grany wiele razy. Słaba chemia pomiędzy bohaterami, a rodzinka dość denerwująca. Najlepszy był klon Haalanda.
    • Tylko najtansze wersje maja zablokowane aktualizacje. https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/alienware-aw3225qf  
    • Ja tam wychodzę z założenia, żeby trochę dołożyć do mobo i nie kupować tych najtańszych, jak ktoś siedzi trochę dłużej na podstawce, żeby poniżej jak zajdzie potrzeba móc tam wsadzić coś naprawdę mocnego, mimo że na ten moment kupujemy coś pokroju 7500F. Nie raz widziałem, że ktoś na słabszej płycie, która była tylko 150-200zł tańsza od dużo lepszej, po latach wsadził coś mocniejszego z większą ilością rdzeni i nagle sekcja zamiast 50 stopni ma ponad 80. Więc jak już ktoś się przenosi z AM4 na AM4 to niech aż tak bardzo nie oszczędza na tej płycie, bo później sobie tam wsadzi jakiegoś 8800X3D i nie będzie miał żadnych problemów.  Sam też jak Ty kupiłem 4 lata temu MSI Gaming Plus z tym, że X570 i był to jeden z tańszych X570 z sekcją pewnie gorszą niż wypasione B550 i dałem za nią równo 725zł, ale miała już ALC1220. Siedziałem tam do niedawna na starym Ryzenie 3700X i też mnie trochę kusiło przejście na AM5. Ale do mojego grania stwierdziłem, że wykrzesam jeszcze co się da z AM4, pewnie mnie co niektórzy zjecie, ale kupiłem 5800X3D chyba niecałe dwa tygodnie temu. Na starego 3700X już jest chętny za 450zł na wtorek po świętach, więc potraktujmy to, że dopłata to 750zł. Temperatury na sekcji podczas Cinebenchu mam w okolicach 49-50 stopni, w grach to nawet nie mówię, a widziałem jak niektórzy na płytach 200zł tańszych mieli ponad 80 i jestem zadowolony. Tak więc jak na pewno nie ma co dzisiaj polecać komuś "martwej" podstawki jak ktoś składa zestaw od nowa, ale nie do końca za wszelką cenę trzeba od razu iść w AM5, gdy komuś zależy żeby tanio zrobić upgrade samego procka, no i wszystko zalezy ile ta dopłata wyniesie. Ten 5800X3D w rozdzielczości i fpsach jakich gram starczy mi jeszcze na dość dług, mimo, że ma dwa lata jest naprawdę spoko i dopiero jak mi zacznie brakować mocy ze strony CPU zmienię na AM5 i jakiegoś dobrego X3D. Na ten moment przesiadka z dopłatą 750zł moim zdaniem całkiem w porządku, patrząc na ile zyskałem w grach.
    • Ja się dziwie tym młodym PiSiorom, co dostali posadki w ministerstwach. Ja rozumiem, że jak się kradnie to tak aby nikt nie mógł nas połączyć z tym faktem. Oni podpisywali różne dokumenty swoim nazwiskiem, łamali własne regulaminu/ustawy itd. Przecież te wałki z tym funduszem są tak oczywiste, że głowa mała. Taki Woś czy ten śmieszny Harry Potter z MF byli tylko pionkami w grze.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...