Skocz do zawartości
sert

RYZEN 3 3100 podkręcanie

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem tzw. "niedzielnym graczem" a i "niedzielnym podkręcaczem". Po lekturze w internecie odpowiednich artykułów stwierdziłem, że Ryzen 3 3100 w cenie 400 zł. (nowy - Olx) będzie bardzo dobrym wyborem dla mnie. I nie pomyliłem się. Po pierwszych próbach - na zwykłym chłodzeniu Fera3 HE1224, Ryzena 3100 podkręcilem póki co, do 4,41Ghz, zaczynają się różnorakie już problemy. Ale to, co zrobiło na mnie największe wrażenie to kontroler pamięci zaimplementowany w tym procesorze - pozwolił mi stare G.Skille na Samsungach E-Die puścić na 4035Mhz, a są to pierwsze próby - nie bawiłem się jeszcze taimingami. Z testów stabilności na razie puściłem tylko Cinebanch 20 - przeszedł pozytywnie. Moim zdaniem baaaardzo fajny procesor, nie nadwyrężający kieszeni. Dołączam poglądowo zrzuty.

cpu-z1.jpg.62869ac78c8750d2f8fdae831c1a9b6d.jpgcpu-z2.jpg.c292208a355fa8e7e2d7478c0666438a.jpgMem1.jpg.4717364513c3408faffb38bafe416e6a.jpg

 

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiam, że przy takich timingach i pamięciach pracujących asynchronicznie to masz z 80 ns opóźnienia w benchmarku AIDA64. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiedziałeś? ;) Co z tym zrobić?

aida.jpg.a98c41e9b63724cbea1e144358a0ee25.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie pomimo kilku zmian - nie chce być znacznie lepiej (będe nad tym w wolnej chwili pracował), ale procek i tak - wg mnie i jak dla mnie - rewelacja.

aida1.jpg.432195fd6bb86580b51b770935845161.jpg

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FCLK nie poszło wyżej niż 1900 Mhz, w związku z czym obecnie wygląda to tak jak poniżej. Pozostała mi do zabawy reszta timingów i ewentualnie jeszcze częstotliwość procesora.

cpu-z3.jpg.0e14641ed4e246fea6ed5e93f60cefcc.jpgaida3.jpg.911d761ab22a1559dc51d453135736e7.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, roboty_drogowe napisał:

Celuj w timingi 16-16-16-32 trc okolice 54 i trfc jak najniższe.

Dzięki za motywację. Nadal jest progress. Cinebench R20 stabilny 2685 pkt.

cpu-z4.jpg.c5970ac9b9caaff3168533ae804fa06d.jpgaida5.jpg.4a5098182825a30a84e4e8940455a8ea.jpgHwInfo3.jpg.bea82963cd241400fc85f3a2a321ef80.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie, jakie napięcie? `.45-1.5v powinny wytrzymać na luzaku.

Nie idą na równych 16-16-16-32?

Ten ostatni timing 21 jest za niski.

Trc spróbuj na 48

Potem scl oba na 4 albo na 2 jak ogarna.

Edytowane przez roboty_drogowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, unadarek napisał:

Qrw... walec znowu nie wytrzymał  i robi ze was jajca :E

Nie wiem o co chodzi.

7 godzin temu, roboty_drogowe napisał:

Ładnie, jakie napięcie? `.45-1.5v powinny wytrzymać na luzaku.

Dałem obenie 1.45v

7 godzin temu, roboty_drogowe napisał:

Nie idą na równych 16-16-16-32?

Nie idą.

7 godzin temu, roboty_drogowe napisał:

Trc spróbuj na 48

Nie idzie.

7 godzin temu, roboty_drogowe napisał:

Potem scl oba na 4 albo na 2 jak ogarna.

Poszły obecnie na 2.

-----------------------

Ale....

Wziąłem się za testowanie w Aidzie stabilności systemu, i.... niestety tylko przy poniższych ustawieniach test nie wyrzuca błędu przez kilkanaście dobrych minut (choć zdziwiło mnie, że mogłem CAS latency ustawić na 14). Jutro potestuję Primem i jeszcze zajrzę do Biosu. Na dzień dzisiejszy wygląda to tak ->

aida6.jpg.67a42934b79ee4ad15d54097d58f2913.jpgHwInfo4.jpg.e8221287a86c6e321e7bfbb30401579e.jpg

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Katowanie Primem jest zbędne. Lepiej używaj w grach lub programach z których korzystasz na co dzień 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Radio_Tirana napisał:

Katowanie Primem jest zbędne. Lepiej używaj w grach lub programach z których korzystasz na co dzień 

Całkiem możliwe, że masz rację. W moich codziennych programach wszystko jest ok.

Jednak z ciekawości puściłem Prime i w ciągu 15 minut wyrzuciał mi w pewnym momencie błędy (FATAL ERROR: Rounding was 0.5, expected less than 0.4) kontynuując dalej testowanie. Ciekawe co musiałbym zmienić w ustawieniach aby tych błędów w teście nie było - czy to wina procesora czy pamięci?

Pomimo ponad stu stopni w największym stresie (Fera 3 przypominam) komputer się nie resetował.

Wrzucam dwa screeny. Powoli moje domorosłe podkręcanie Ryzena 3100 dobiega końca. Gdyby ktoś chciał coś dodać, skomentować, poradzić lub podzielić się swoimi wynikami - to zapraszam.

sesnsors.thumb.jpg.1f21e5437ac66613bca12e0711893182.jpg

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie masz przedsmak tego co robi Prime z cepem. Sto stopni - o wiele za dużo. Trzymaj go poniżej 80 i wszystko będzie w porządku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prime to jedno - napięcie jest ustawione na sztywno na 1,4V, stąd piekarnik. I szybka degradacja procesora. Jeśli ustawiasz stałe napięcie to przy Zen 2 powinno ono być poniżej 1,3V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, kalderon napisał:

Prime to jedno - napięcie jest ustawione na sztywno na 1,4V, stąd piekarnik. I szybka degradacja procesora. Jeśli ustawiasz stałe napięcie to przy Zen 2 powinno ono być poniżej 1,3V.

Dzięki powyższym uwagom wiedziałem już co powinienem zrobić.

Efekt końcowy najbardziej optymalny i adekwatny do posiadanego przeze mnie zestawu to:

1. Procesor - 4.3 Ghz, napięcie ustawione w biosie tuż poniżej 1.3V

2. Pamięć - synchronicznie 3800Mhz, główne timingi - najlepsze z możliwych, niektóre z drugorzędnych troszkę obnizone w stosunku do Auto, napięcie podniesione do 1.47V

3. Prime - 20 minut bez błędów

4. Najwyższe temperatury procesora w Prime - ok. 90°C

Taka to jest historia z podkręcaniem mojego Ryzena 3100. (Edit) Ponieważ dodawanie grafik na tym forum jest "niestandardowe" jak dla mnie, - usunąłem niechcący z mojego konta wszystkie załączniki z poprzednich wpisów, przepraszam, ale w sumie i tak wynikowo obowiązujące i aktualne są te poniższe z tego wpisu.

sesnsors1.thumb.jpg.ffde72e65276a74f4215debd739905f3.jpg

aida7.jpg.df7ebb46b14d57658dc846462c3a44dd.jpg

prime2.jpg.721dc1e171205841d22a7ac7a9d6bb74.jpg

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, kalderon napisał:

Prime to jedno - napięcie jest ustawione na sztywno na 1,4V, stąd piekarnik. I szybka degradacja procesora. Jeśli ustawiasz stałe napięcie to przy Zen 2 powinno ono być poniżej 1,3V.

A skąd te wnioski :>:E z chłopakami używaliśmy tutaj 1.35v na ryzenach 3600 rok czasu i nic się nie działo, poszły do nowych właścicieli, teraz używam 1.31-1.33v na 3700x od 5 miesiecy i też mam na sztywno wbite stałe napięcie, degradację możesz mieć jak grasz w prime właśnie na wysokim napięciu i proc jest katowany całodobowo przez miesiąc w ten sposób :E  Nie wszystkie sztuki są tak dobre że zrobią fajne oc poniżej 1.3, sporo osób używa nawet i 1.35v wystarczy to odpowiednio schłodzić pod testy lub w ogóle nie testować tylko grać :E :E w grach to ci nawet 1.4v nie zdegraduje cepa jeśli utrzymasz go poniżej 80c

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wielu doniesień gdzie po kilku miesiącach następowała degradacja nawet przy 1,275V. Sama wartość jest nieco indywidualna dla kazdego procesora i najlepiej ją sprawdzić samemu (aktywować PBO, wymaksować limity w BIOSie, potem test Prime95 small FFT przez 30-60 minut i odczytaj minimalne napięcie z HWInfo64).

1,4V zdegraduje całkiem szybko bo samo napięcie mocno obciąża mikroprzewody w cepie nawet gdy jest poprawnie chłodzony.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz nawet podbić mu do 1,45V i nic się nie dzieje jeżeli masz wystarczające chłodzenie, i nie napięcie degraduje tylko temperatura.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ustawia procesor do gier to obciążenie w grach jest tak słabe że spokojnie można używać 1.35v na codzień, primem może i zdegradujesz albo jak ktoś renderuje coś codziennie kilka godzin gdzie proc jest dociśnięty do dechy wtedy po roku może mu kilka mhz zabrać powyżej 1.3v

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, dostosowywanie procesora do swoich potrzeb, a nie bez celu kręcenie i katowanie w prime95. A później płacz bo procesor się zdegradował...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Pan Ciastovy napisał:

Możesz nawet podbić mu do 1,45V i nic się nie dzieje jeżeli masz wystarczające chłodzenie, i nie napięcie degraduje tylko temperatura.

Mylisz się, kluczowe jest jeszcze obciążenie. 1,45V często ustawia automat w czasie spoczynku. Ale już w grach będzie zbijał do 1,3-1,35V i choćbyś miał chłodzenie ciekłym azotem to 1,45V będzie wtedy degradować procesor.

3 godziny temu, Send1N napisał:

jak ktoś renderuje coś codziennie kilka godzin gdzie proc jest dociśnięty do dechy wtedy po roku może mu kilka mhz zabrać powyżej 1.3v

Albo 100-200MHz. A przy marnym potencjale podkręcania Ryzenów może to oznaczać że wydajność spada do stockowej przy większym prądzie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Mały OT. Jak zauważyliście zapewne, posiadam płytę Asusa Crosshair VI Hero i właśnie dzisiaj natrafiłem na info z maja br. Otóż

Yuri Bubliy
@1usmus
Author «DRAM Calculator for Ryzen» and «ClockTuner for Ryzen», reviewer, MS SE, C++/C# developer, AutoCAD engineer, overclocker, fashion photographer, retoucher

zapowiedział na Twitterze:

Good that you did not by purpose disable Zen3 for X470, but we all know alot of X370 boards, technically identical to X470's with same ROM size. DON'T articifially sort them out. Let it up to the vendor. ASUS C6H users=BIG community.
wCXFS6w5_bigger.jpg
 
I'll open the curtain. This board will have Zen 3 support.

że C6H będzie miało wsparcie (oficjalne?, nieoficjalne?) dla Zen 3. https://twitter.com/1usmus/status/1262983408306790401

Bardzo się z tego cieszę. ☺️

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, kaczor123 napisał:

Cpu Z :

Single procesor : 490

Multi : 2622

Wszystko w normie? Coś poprawiac?

Spoco. Tutaj mój 3100 podkręcony do 4500Mhz

obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kaczor123 napisał:

Ustawiłem XMP 3733 niestety zmieniło mi na CL18.

 

Do nieparzystych timingów musisz mieć ustawione comand rate na 1T zamiast gear down mode czy 2T

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...