Skocz do zawartości
Mane1979

Zestaw na i7/i9

Rekomendowane odpowiedzi

Przeznaczenie i wymagania:
Wirtualizacja, Fotografia (LR, PS itp). Możliwość podłączenia 3 monitorów, może bym czasami w coś zagrał, jak już się zdecyduję na kartę graficzną z półki GTX 1660, monitory mam FullHD i zmiany na razie nie przewidują (chyba że jeden zmienię za jakiś czas na coś dedykowanego do fotografii, jakiś Eizo).

OC będzie grane.

Budżet taki, że ogarnie to co potrzebuję i planuję :)

Wybrałem to co poniżej:
Procesor: i7-10700K / i9-10900K / i9-10850K
Płyta główna: ???
Chłodzenie CPU: Dark Rock Pro 4 [BK022] - KUPIONY
Pasta termoprzewodząca: Thermal Grizzly Kryonaut 1g
Pamięć RAM: ??? - 32GB (2x16GB)
Dysk SSD M.2 NVMe: ADATA XPG SX8200 PRO 512GB PCIe x4 - KUPIONY
Dysk SSD SATA: Micron 1300 2TB - KUPIONY
Karta Graficzna: Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER GAMING OC 6GB GDDR6 192Bit PCI-E [GV-N166SGAMINGOC-6GD] lub Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6 [GV-N166SOC-6GD]
Zasilacz: SeaSonic Focus GX 650W 80 Plus Gold - KUPIONY
Obudowa: Fractal Design Define R6C Blackout Tempered Glass [FD-CA-DEF-R6C-BKO-TGL] - warunek - musi mieć miejsce na kilka HDD i na napęd DVDR

Dylematy:
1. Zagwozdkę mam tylko taką czy kupić i7 czy jest sens się pchać w i9 (budżet jest), dzisiaj nawet promocja w XKOM, i9-10850K jest w cenie ~2100zł.
2. Jaką płyta główna do tego bez fajerwerków, żeby płyta ceną nie zbliżyła się do procesora :D
3. RAMu chcę 32GB ale jaki, ile MHz to nie mam pojęcia.
4. Przy karcie graficznej zastanawiam się nad dwoma wymienionymi modelami, a może coś jeszcze tańszego co ogarnie 3 monitory oraz PS i LR, z graniem nie ma ciśnienia.

Pozostałe podzespoły już wybrałem, niektóre nawet kupiłem (jak się trafiały jakieś promocje), ale jeśli coś z wybranych przeze mnie podzespołów warto zmienić, to jestem otwarty na propozycje i uwagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do i9 nie musisz wydawać fortuny na płytę, "tanie" Z490 jak Tomahawk są wystarczająco mocne. Na itharware masz test tej płyty z 10900K.

A jak chcesz bardziej dopakowaną, to MEG UNIFY - VRM bazuje na topowych płytach za 3K, dodatkowo wifi i lepsze audio alc1220, niż w Tomahawku. 

2100 zł za i9 to spoko cena, to jest pełnoprawny 10900k, tylko ucięte 100mhz, na OC raczej większego wpływu to nie ma. 

RAM https://proline.pl/pamiec-g-skill-ripjawsv-ddr4-32gb-2x16gb-3600mhz-cl16-xmp2-f4-3600c16d-32gvkc-p1391631

PS używa kilku rdzeni,  "wirtualizacje" to zbyt ogólne pojęcie. Tak czy inaczej i9 będzie trzymać cenę i raczej więcej na tym nie stracisz gdybyś wziął i7. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

1. Jeśli chodzi o płytę główną, to myślałem jeszcze o Gigabyte Z490 AORUS ELITE AC.
2. Mógłbyś jeszcze wypowiedzieć się w temacie karty graficznej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W LR i PS żużycie GPU jest ograniczone, ale niektóre efekty korzystają z akceleracji w większym lub mniejszym stopniu, zużycie vram też jest uzależnione od rozdzielczości monitorów. 

Przy FHD można zejść do 1650S z 4GB VRAM. Jakie to są dokładnie monitory? 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitory to:
DELL U2412M
SAMSUNG LE32A551
HP Z Display Z23i

Docelowo Samsunga wymieniłbym na coś ze stajni EIZO, ale kiedy to nie wiadomo, więc nie ma co sobie tym na razie głowy zaprzątać.

Co do 1650S to cena niewiele mniejsza od wymienionych wyżej 1660 więc chyba nie ma sensu, tym bardziej jakby się chciało jednak w jakąś gierkę pograć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te karty które podałeś różnią się budową radiatora, Gaming będzie trochę cichszy pod obciążeniem. Taniej masz wersje jednowentylatorowe i VENTUS XS, te bym sobie darował. 

Jeśli chodzi o Aorus Elite bo zapomniałem dopisać, równie dobra co Tomahawk pod względem układu zasilania. 

Edytowane przez vegmer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...