Skocz do zawartości
voltq

Zakup RTX 3080 jest sens?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Planuje wymianę karty z mojego rtx 2070 super na rtx 3080 czy procesor nie będzie jej ograniczał i czy mój zasilacz wytrzyma? gram w 1440p

Proszę o pomoc

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napiszę, żeby nie było Ci smutno ?

Proc da radę.

Zasilacz na styk!

Zakup miałby sens, gdyby karty były.

Wszystkie informacje biorę z wątku głównego o kartach RTX, który radzę Ci przeczytać.

Ciężko powiedzieć jakieś pewniki, bo jak na razie mało kto ma Tą kartę.

Pojawiło się także info o problemach technicznych u nie których producentów(Asus chyba jedyny ogarnął temat)podczas produkcji.

Poczytaj to się czegoś dowiesz, albo zgłupiejesz do reszty ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej poczekać i dobrze się przyjrzeć konkretnym GPU, tym bardziej że, jak kolega wyżej pisze, są problemy z niektórymi kartami i wyrzucają do pulpitu podczas gry. Sam czekam i czekam co z tego wyniknie, kto wie może kupię .... coś z AMD bo do końca roku ma się pojawić ich nowe  GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mocowo w teorii to zasilacz wystarczy + jak widać UV na 3080 robi niesamowitą robotę a wydajność spada tyle co nic przy tym ;) inna sprawa że jeżeli masz takiego focusa jak ja 650W z przed nowych rewizji to ciekawe czy nie będzie problemu na czymś powiedzmy wyżej od 2070S bo tam był babol z OCP i restarciki na kartach z wysokim tdp ;) sam jestem ciekawy jak to u mnie wypadnie kiedyś jakbym wsadził coś z wyższym poborem ni te 240W na mojej 2070s

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Send1N napisał:

Mocowo w teorii to zasilacz wystarczy + jak widać UV na 3080 robi niesamowitą robotę a wydajność spada tyle co nic przy tym ;) inna sprawa że jeżeli masz takiego focusa jak ja 650W z przed nowych rewizji to ciekawe czy nie będzie problemu na czymś powiedzmy wyżej od 2070S bo tam był babol z OCP i restarciki na kartach z wysokim tdp ;) sam jestem ciekawy jak to u mnie wypadnie kiedyś jakbym wsadził coś z wyższym poborem ni te 240W na mojej 2070s

Wiesz mniej więcej kiedyś to naprawili w Seasonicu ? Mam Golda 750W ze stycznia 2019 i zastamiam się czy moja sztuka jest z przed czy po rewizji. Do tej pory nie miałem problemów z restartami, ale też nie przekroczam 50-60% jego mocy znamionowej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Griszah napisał:

Wiesz mniej więcej kiedyś to naprawili w Seasonicu ? Mam Golda 750W ze stycznia 2019 i zastamiam się czy moja sztuka jest z przed czy po rewizji. Do tej pory nie miałem problemów z restartami, ale też nie przekroczam 50-60% jego mocy znamionowej. 

jak masz z 2019r to na 99,99% problemu już nie masz ;) 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, GalanTobi napisał:

Zasilacz na styk!

Seasonic Gold 650W na styk? Skąd ty się urwałeś?

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Data zamówienia: 10-12-2019r Zasilacz SeaSonic Focus Plus Gold 650W (SSR-650FX)

Edytowane przez voltq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, bleidd napisał:

Seasonic Gold 650W na styk? Skąd ty się urwałeś?

Lepiej jeśli napiszę radząc:

"Panie, zasilacz spoko da radę, ba z dużym zapasem"!

Z tego co napisałem"na styk" wynika ,że da radę. Ale tak, pozostawiam pewną dozę niepewności...

I na przyszłość trochę kultury nie zaszkodzi, gdy zwracasz się do nieznajomych.

Edytowane przez GalanTobi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam zastanawiam się czy mój zasilacz to uciągnie. Był problem z focusami przy vega 64. Jeśli będzie taki problem to pewnie wymienią zasilacz na serię GX, który już tego problemu nie posiada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Leonardo.Da.Vinci napisał:

8 jajek i 16 wątków da radę.
Ja na i7 6700K (4/8) niestety dostanę lipę :(

Nie masz racji. I7 6700k wystarczy do RTX 3080. Mowa o rozdzielczości 2K lub 4K, bo chyba obecnie mało kto gra w FULL HD, jeśli chce kupić taką kartę.

I owszem w 2K nie wykorzystasz 100 procent wydajności RTX 3080, ale 90 procent już tak. Nie warto pakować dużo kasy w nową płytę główną i procesor. Wyjdzie ciebie tyle co ponowny zakup RTX 3080.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, misticzx napisał:

Nie masz racji. I7 6700k wystarczy do RTX 3080. Mowa o rozdzielczości 2K lub 4K, bo chyba obecnie mało kto gra w FULL HD, jeśli chce kupić taką kartę.

I owszem w 2K nie wykorzystasz 100 procent wydajności RTX 3080, ale 90 procent już tak. Nie warto pakować dużo kasy w nową płytę główną i procesor. Wyjdzie ciebie tyle co ponowny zakup RTX 3080.

Chyba raczej tylko w 4K i7-6700k da radę przy rtx 3080. Chyba oglądałeś fake testy z youtube. Z pewnych testów które przejrzałem wynika że żaden procesor nie radzi sobie w full hd z rtx 3080. Przy qhd potrzebujesz najszybszego procka do gier przy rtx 3080. Jeśli pominiesz gry procesorowe to wtedy można myśleć o niższych rozdzielczościach.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro zestaw z 3080 z CPU 10900k je 500w w stresie to zasilacze 600-650w dadzą radę na zestawach typu i5 i7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, hopes napisał:

Sam zastanawiam się czy mój zasilacz to uciągnie. Był problem z focusami przy vega 64. Jeśli będzie taki problem to pewnie wymienią zasilacz na serię GX, który już tego problemu nie posiada.

przy vega i gtx 970 według informacji z powodu tętnień napięć, ale z mocnymi kartami też, nawet tutaj chłopa z forum dotknęło to przy 2080Ti na starej wersji focusa, GX to już całkiem nowa seria, już pózniejsze partie zwykłego focusa bez GX miały ten problem załatany. Ja to byłem ciekawy czy 2070S ogarnie podkręconą ale lata od 5 miesiecy z power limitem w prawo ciagnie 240W i jest wszystko ok :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, misticzx napisał:

Nie masz racji. I7 6700k wystarczy do RTX 3080. Mowa o rozdzielczości 2K lub 4K, bo chyba obecnie mało kto gra w FULL HD, jeśli chce kupić taką kartę.

I owszem w 2K nie wykorzystasz 100 procent wydajności RTX 3080, ale 90 procent już tak. Nie warto pakować dużo kasy w nową płytę główną i procesor. Wyjdzie ciebie tyle co ponowny zakup RTX 3080.

A i dziwnym trafem sam masz 6700K :E W ogóle co to ma znaczyć, że dany CPU nie starczy do 1440p a starczy do 4K? Wraz ze wzrostem rozdzielczości maleją wymagania odnośnie CPU? :hmm: Wydaje mi się, że mówienie w ten sposób jest zbyt dużym skrótem myślowym, a niektórzy chyba już ten frazes przeczytali w tylu miejscach, że go bezmyślnie powtarzają nie wiedząc w ogóle o co chodzi. Lepiej chyba mówić o docelowym FPS jaki ktoś chce uzyskać, rozdzielczość nie ma żadnego znaczenia. Dany CPU będzie / nie będzie dobry do danego klatakrzu, weźmy to standardowe 60 FPS - czy to FHD czy 4K procek albo tyle wyciąga albo nie.

6700K nie jest procesorem do 60 FPS aktualnie, są gry gdzie będzie dropił już wyraźnie poniżej tej granicy. Jeśli ktoś celuje w 30 FPS to taki CPU wystarczy do 3080 niezależnie od rozdzielczości, jeśli w 60 FPS to trzeba pogodzić się z dropami, jeśli wyżej niż 60 FPS to jest zwyczajnie za słaby.

Kiedyś jak 99% monitorów było 60 Hz, można było skrótowo mówić czy karta/CPU wystarczy do rozdzielczości X/Y/Z. Teraz gdy ktoś gra w 60, inny w 120 jeszcze inny w 165 klatkach, nie ma sensu gadać, że karta albo CPU starczy czy nie starczy do danej rozdzielczości. Na ten moment chyba wszystkie dostępne na rynku CPU 6/6, 6/12 i wyżej wystarczają do 60 FPS. 4/4 już są słabe i niedomagają, 4/8 jakoś się trzymają ale już zaczynają podzielać los 4/4. 120/144/165 to już wymagania tylko dla najmocniejszych inteli.

Edytowane przez bleidd
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, bleidd napisał:

W ogóle co to ma znaczyć, że dany CPU nie starczy do 1440p a starczy do 4K? Wraz ze wzrostem rozdzielczości maleją wymagania odnośnie CPU? :hmm: Wydaje mi się, że mówienie w ten sposób jest zbyt dużym skrótem myślowym, a niektórzy chyba już ten frazes przeczytali w tylu miejscach, że go bezmyślnie powtarzają nie wiedząc w ogóle o co chodzi. Lepiej chyba mówić o docelowym FPS jaki ktoś chce uzyskać, rozdzielczość nie ma żadnego znaczenia.

Rozdzielczość ma znaczenie. Karta graficzna ma znacznie więcej pracy w wyższych rozdzielczościach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Leonardo.Da.Vinci napisał:

To dla odmiany również spłaszczenie tematu. Zakładam, że mówisz o all ULTRA. Jednak zdejmując 2 suwaki i 2 oczka w lewo na 6700K i 1080ti w 1440p miewałem zwykle 80 fps.

Mało które suwaki wpływają na FPS generowany przez CPU, często gra nawet nie ma do tego żadnych suwaków (np. liczebność postaci tła). Więc o ile w przypadku GPU można ratować się suwakami o tyle jeśli CPU hamuje, to z reguły niewiele albo nic się z tym nie da zrobić.

15 minut temu, hopes napisał:

Rozdzielczość ma znaczenie. Karta graficzna ma znacznie więcej pracy w wyższych rozdzielczościach.

Chyba nie zrozumiałeś o czym pisałem. Jeśli CPU wystarcza do generowania 60 FPS to wystarczy w każdej rozdzielczości, nawet 320x240. Chyba, że ktoś liczy że jego dławienie się CPU w wyższych rozdzielczościach "zamaskuje" dławieniem się GPU, ale chyba większość ludzi celuje w jakiś określony klatkarz a nie że "w 4K to i tak będzie mi GPU dropiło klatki więc mój słaby CPU wystarczy". Raczej "chce 60/90/120/(...) FPS" więc tutaj rozdzielczość nie ma żadnego znaczenia w kontekście CPU. Bo albo CPU tyle wyciąga albo nie, a nie ża magicznie w wyższej rozdzielczości CPU już sie nadaje albo nie nadaje. CPU należy rozpatrywać w kontekście jaki FPS potrafi dostarczyć, a rozdzielczości to zostawmy GPU. A już absurdem jest mówienie, że do 4K CPU jest ok, a do FHD nie - bo ktoś może chcieć mieć FHD@60 a drugi 4K@120 - i sytuacja będzie odwrotna - CPU ogarnie to FHD a w 4K się wyłoży.

Edytowane przez bleidd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Leonardo.Da.Vinci napisał:

Tak, ale my nie mówimy o max fps (wiadomo, że dobry cpu wykarmi kartę i będziesz miał 140 fps, a słaby cpu będzie miał 100 fps na tej samej karcie). Mówimy o niedomaganiu CPU w minimum klatek. Jeżeli są miejsca, gdzie cpu np. na 1080ti zwalniał grę do 45 fps, to nagle po przesiadce na 3080 czarodziejsko nie przeskoczy tego progu i tam gdzie było 80 fps, zrobi najprawdopodobniej 120 fps, ale tam gdzie było gardło i 45 fps, tam nadal będzie 45 fps i duży dyskomfort i stres dla posiadacza 3080. Niby ma mocniejszą kartę, niby wszystko lepiej, ale tam gdzie była lipa, będzie nadal lipa IMO.

Nie widzę nikogo prócz Ciebie, kto poruszyłby temat minimalnego fps, który dotyczy bezpośrednio CPU nie GPU. Nowszy CPU jest wydajniejszy i gra będzie płynniejsza. Nie odkryłeś ameryki. ;) 

37 minut temu, bleidd napisał:

Chyba nie zrozumiałeś o czym pisałem. Jeśli CPU wystarcza do generowania 60 FPS to wystarczy w każdej rozdzielczości, nawet 320x240. Chyba, że ktoś liczy że jego dławienie się CPU w wyższych rozdzielczościach "zamaskuje" dławienie się GPU, ale chyba większość ludzi celuje w jakiś określony klatkarz a nie że "w 4K to i tak będzie mi GPU dropiło klatki więc mój CPU wystarczy". Raczej "chce 60 FPS" więc tutaj rozdzielczość nie ma żadnego znaczenia w kontekście CPU.

Drugi co czepił się samego CPU. Dobra masz te 60 fps w qhd przy 50 procentach rtx 3080 i masz te 60 fps w 4K przy 95 procentach rtx 3080. To przy zmyślonym przykładzie nie ma sensu kupna rtx 3080 do qhd bo karta będzie się nudzić. W takiej sytuacji lepiej kupić tańszą kartę odpowiednią do zestawu.

Przestańcie pisać wykłady o CPU i odpowiedzcie na pytanie autora ;)  Moja odpowiedź to zależy od gry. W tych siedzących na GPU ryzen 3700X z pewnością da radę. W grach mocno procesorowych karta zapewne zacznie się trochę nudzić. Jeśli grasz w wszystkie gry to sens według mnie jest jak najbardziej. Bottleneck raz będzie po stronie CPU raz po stronie GPU i nie ma czym się przejmować. Gorzej jak będziesz grał tylko w gry procesorowe gdzie karta będzie się nudzić i starczyłby tutaj rtx 2080 ti lub rtx 3070.

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, hopes napisał:

Drugi co czepił się samego CPU. Dobra masz te 60 fps w qhd przy 50 procentach rtx 3080 i masz te 60 fps w 4K przy 95 procentach rtx 3080. To przy zmyślonym przykładzie nie ma sensu kupna rtx 3080 do qhd bo karta będzie się nudzić. W takiej sytuacji lepiej kupić tańszą kartę odpowiednią do zestawu.

Czepiam się bo wszędzie zaczynam czytać dyrdymały o CPU nadających i nie nadających się do różnych rozdzielczości powielane bez chwili refleksji o tym co się wygaduje. Jak karta w danej rozdzielczości jest na wyrost to sobie aplikujesz DSR albo AA i masz czysty zysk z nadmiaru mocy, a tam gdzie nadmiaru nie ma tam masz po prostu solidny FPS. Albo po prostu masz zapas żeby za rok się moc nie skończyła, chyba że się kupuje nową kartę co roku..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inaczej ujmując do full hd można kupić rtx 3080 i będzie zapas na lata ? + procesor pod 60 fps ;) 

Takie parowanie to zwykłe marnotrawstwo. Lepiej odpowiedz konkretnie na pytanie autora.

 

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Leonardo.Da.Vinci napisał:

A 30 fps (?). Kto (choćby jeden przypadek?) kupuje 3080 by grać w 30 fps? ;)  

Polecam X-Plane 11 w 4K z dodatkowymi sceneriami ... 3080 wymięka z tymi 10GB VRAMu jeszcze szybciej niż RTX2080Ti z 11GB... przy 2160p jakieś 30-35FPS może wyciśnie a ciąć tekstury trzeba będzie bo będzie freezowało na przelotach spowodowane zbym małą ilością VRAMu do tego.

Edytowane przez _File_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że jak sytuacja sie ustabilizuje moge brac do mojego zestawu ta karte i nie będe miał problemu z zasilaczem lub ograniczeniem przez moj procesor ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W "teorii" powinno być  wszystko dobrze.

Ale czytałeś o wszystkich możliwych niuansach w temacie, jakie opisali Ci ludziska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że mam poczekać na rtx 3070 i go wybrać ? żeby nie mieć tych problemów o których pisaliście wyżej , jest w ogóle sens takiej wymiany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szklanej kuli nie posiadamy. Musisz poczekać na porównanie rtx 3080 z 3070.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...