Skocz do zawartości
kNoq

Problem z nowym zestawem, prośba o doradzenie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

zamówiłem zestaw dla młodego

Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 1650 SUPER OC 4GB GDDR6 (GV-N165SOC-4GD)

Płyta główna Gigabyte B450M S2H

Procesor AMD Ryzen 3 3100, 3.6GHz, 16 MB, BOX (100-100000284BOX)

Obudowa SilentiumPC Armis AR1 (SPC173)

Dysk SSD GoodRam CX400 512 GB 2.5'' SATA III (SSDPR-CX400-512)

Zasilacz SilentiumPC Vero L3 500W (SPC265)

Pamięć G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB, 3200MHz, CL16 (F4-3200C16D-16GVKB)

Monitor Samsung C24F390 (LC24F390FHUXEN)

 

Wczoraj poskładałem wszystko do kupy i coś nie trybi. Kręcą się wentylatory od procka/grafiki/na obudowie ale nie ma żadnych dźwieków ani diot na płycie, monitor pokazuje brak sygnału. Próba odpalenia bez dysku/ramu/odpięte zasilanie procka/na integrze i z kartą, za każdym razem ta sama sytuacja.

W swoim kompie mam do dyspozycji na podmianę ryzena 5 2600 oraz płytę msi b450 pro. Jak na moje to problem z płytą dlatego myślę nad przekładką mojego procka do nowej płyty i na odwrót.

Wyciągnę jeszcze za chwilę płytę z obudowy, jest na dystansach ale może jakieś zwarcie idzie? Prosiłem w sklepie o aktualizację biosu, wyciągałem też baterie ale nic to nie dało.

Przez weekend chciałbym dojść do tego co jest nie tak aby w poniedziałek bawić się w ewentualne odsyłanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekładaj części pokolei ze starego pieca i będziesz widział co jest winne metodą eliminacji :P
Zacznij od ramów, spróbuj jedną kość w jedno miejsce, potem w drugie i to samo z drugą kością. Później procesor. W sklepie mogli Ci powiedzieć że zaktualizowali bios, ale wiesz jak to jest wierzyć na słowo. ;)

Miałeś głośniczek w pudełku z obudową? Jeśli tak to podepnij do płyty i może wypiszczy jakiś kod.

Na przyszłość: przed skręceniem zestawu złóż sobie wszystko na kartonie od płyty głównej i odpal, od razu będziesz wiedział czy części po wyjęciu z pudełek działają czy nie i nie będziesz się musiał zastanawiać co się popsuło po drodze.

Edytowane przez CaliforniaRepublic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głośniczek był ale nie daje żadnych dźwięków. Jeśli nie zrobili aktualizacji biosa to musiałbym mieć chyba jakiś niższy procek aby móc to zrobić? No nic, będę się dzisiaj i jutro bawił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz czy Twój procesor wystartuje z nową płytą. Jeśli tak to aktualizacja chyba będzie konieczna. Ten twój powinien wystarczyć do przeprowadzenia tego procesu.

Jeśli Twoja płyta ma w miare nowy bios to możesz faktycznie sprawdzić tam nowy procesor.

Być może masz jakiś błąd w montażu, albo po prostu uszkodzony jakiś podzespół.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja nowa płyta obsługuje Ryzena 3 3100 od biosu F40, który wyszedł 16/05/2019

Ryzen 5 2600 z Twojego starego komputera był obsługiwany od biosu F1 czyli od zawsze (od powstania płyty 23/10/2018).
Wsadź procesor ze starego kompa do nowej płyty i zobacz czy odpali. Jeśli tak to jesteś w domu! I od razu zaktualizuj bios. :)

CO CIEKAWE:

Gigabyte przy wersji F40 na swojej stronie podaje informacje: Jeśli używasz Q-Flash do aktualizacji biosu, zaktualizuj najpierw do F32 a potem dopiero do F40.

pYD5one.png


W DODATKU: kilka wersji powyżej F40 ma oznaczone na czerwono żeby koniecznie zastosować się do powyższej informacji, może tu leży problem i nie umieli zrobić update w sklepie.
v0flnu4.png

Czyli pokolei jak ruszy na starym procesorze:
- aktualizujesz bios do F32
- później aktualizacja najnowszego (jak najnowszy nie da rady to najpierw F40 i później najnowszy)
- jak już będzie najnowszy bios to wsadzasz nowy procesor i trzymasz kciuki :)

Edytowane przez CaliforniaRepublic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mamy postep.

Wyciagnalem bebechy na blat. Odlaczylem wszystko poza dyskiem oraz prockiem. Bez ramu zadnego dzwieku. Wsadzilem jedna kosc i mamy sygnal, jeden dlugi i trzy krotkie. Przerzucilem kosc na drugi slot ta sama akcja, zmienilem kosci i bez reakcji, wniosek - problem z koscia. Sprawdzilem co ozacza dany dzwiek - problem z karta, wsadzilem, wentylator od procka pracuje zdecydowanie szybciej niz wczesniej, od karty rowniez, dodatkowo jeden krotki dzwiek wiec mysle, ze jestem w domu ale na monitorze caly czas brak reakcji (no signal). Podlaczenie przez hdmi. Mysle sobie, wezme swoj monitor i podlacze przez dvi-d, moze brak sterownikow i jest problem z hdmi? Podlaczylem i efekt

https://imgur.com/Vi4Xsgr

Teraz pytania,

czy jedna kosc jest na pewno uwalona? Wsadzilem obie na raz i jest kompletny brak reakcji.

Dodatkowo czy moze byc to kwestia sterow do grafy, ze nie moge podpiac monitora po hdmi?

 

BIOS jest F51 z 29.07.2020 wiec zrobili aktualizacje.

Edytowane przez kNoq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włóż pamięci nowe do Twojego komputera ze starym procesorem, albo Twoje do nowego. W obu wypadkach po jednym module. Ewentualnie przetestuj podejrzane moduły memtestem, ale już przy uruchomieniu coś sie wyjaśni.

Co do HDMI nie mam pomysłu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ramem pobawie sie jutro. Monitor juz dziala, nagle hdmi zaczelo chodzic ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj na 3 stronę kolega miał podobny problem przy takiej konfiguracji poruszał kabelkami wcisnął power na dłużej i ruszyło na podstawie filmiku z neta. Może przypadek może coś nie łączyło 

Robiłeś reset biosu?

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok jedna kość jest na pewno uwalona, nie działa również w moim komputerze a z drugą nie ma problemu, jutro odeślę. 

Pytanie jeszcze odnośnie parametrów ramu 1.jpg.9e982e917d91ffb601450e56e9901c8f.jpg

Nie pamiętam czy to są właściwe wartości dla tych kości? Czy muszę coś zmieniać w biosie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Tak jakby ten RAM pracował z częstotliwością 2128 (1064.5X2). Jeśli źle kombinuje to niech ktoś skoryguje, ale za starych czasów tak się wyliczało takty pracy pamięci na podstawie DRAM Frequency.

Może teraz jest inaczej.

Tryb XMP włączyłeś w Biosie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Flik napisał:

 Tak jakby ten RAM pracował z częstotliwością 2128 (1064.5X2). Jeśli źle kombinuje to niech ktoś skoryguje, ale za starych czasów tak się wyliczało takty pracy pamięci na podstawie DRAM Frequency.

Może teraz jest inaczej.

Tryb XMP włączyłeś w Biosie?

Dobrze mówisz pamięci ruszyły na 2133mhz bo tak ruszają. Trzeba włączyć xmp dla wykorzystania deklarowanej przez producenta wartości. Ponadto wchodząc w bios przeważnie na dzień dobry jest info odnośnie taktowania i napięć procka i pamieci

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie tryb xmp. Już naprawione.

1.jpg.28422781a6bdb69b8e81b412ff251860.jpg

Przekazuje młodemu kompa, mam nadzieję, że wyślą mi pojedynczą kość z morele bo były pakowane jako jeden zestaw :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...