Skocz do zawartości
RadiusOw

Monitor do gier MAX 3500 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zapoznałem się z przyklejonym wątkiem gdzie jest lista monitorów ze specyfikacjami ale jakoś nie znalazłem czegoś dla siebie. Może nie ma?

Moje wymagania to:

-rozdzielczość 2K;

-1ms(Czy 4ms jeszcze się nada do wszelakich FPS? Proszę o wypowiedź osoby mające jakieś pojęcie);

-HDR. Wiem, że w tej cenie nie będę miał czegoś co urwie tyłek ale chyba coś akceptowalnego już tak? Minimum 400 nitów jak przy HDR jesteśmy;

Gry w jakie gram/będę grał to różne tytuły AAA typu Metro, Wiedźmin, Cyberpunk itp. oraz gry FPS i Survival. Nie chcę zbytnio 4K. Wolę 2K na wyższych ustawieniach i mieć więcej FPS :)

Edytowałem też cenę na 3500 zł :)

Edytowane przez RadiusOw
Zmiana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisales jaka wielkosc, ale w tej cenie chyba najlepszy bedzie Odysey G7, 32 lub 27, ma HDR600, jest na VA wiec dobry kontrast no i najszybszy dostepny VA ktory nie smuzy. Tyle ze ekran zakrzywiony, zalezy czy ci pasuje.

Do FPS to potrzebujesz szybkiej matrycy, wiec w sumie wszystko co w sklepie podaje wiecej niz 1ms odpada i tak, ale na same deklaracje 1ms nie patrz, tylko dokladne testy na portalach, zacznij od rtings lub Hardware Unboxed na yt. Praktycznie zaden ekran nie robi realnej 1ms (poza niektorymi TN) czyli takiej ktora nie jest okupiona przeklamaniami obrazu (overshoot).

Niestety jak napisales sam na wstepie, idealnych monitorow nie ma, ciagle swiadomie decydujesz sie na jakis kompromis wynikajacy z technologii panelu.

A rozwazales jakis maly OLED? Matryca nieporownywalnie szybsza niz IPS, VA czy TN. Nieskonczony kontrast, fajny HDR, do gier ideal. No chyba ze monitor tez ma byc do pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkość, czyli ilość cali? W przedziale 27"-34". Zakrzywiony ekran chyba mi nie przeszkadza. Nigdy nie miałem ale czy rzeczywiście lepiej się gra na zakrzywionym jak to często jest opisywane tu i ówdzie? Monitor ma być do gier i streamowania choć do tego drugiego wystarczy zwykły drugi monitor, a mam akurat 60Hz IPS.

No, a co to znaczy mały OLED? I o ile wiem oledy chyba drogie? Ten Odyssey G7 chyba byłby strzałem w dziesiątkę, tyle że e komentarzach pod testem znalazłem informacje, że na reddicie sporo jest postów opisujących problemy z nim. Zdaje się potwierdzać to fakt, że ponoć nawet wycofali je ze sprzedaży.

Tak w ogóle to będę posiadał 3080 wersję z 10GB lub tą nowszą, która ma mieć niby 20GB i mimo, że monitor lepiej współpracuje z FreeSync to z G-sync też działa.

Edytowane przez RadiusOw
Zmiana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio miałem podobny dylemat i kupilem Gigabyte G34WQC ultrawide 21:9. W moim przypadku to było coś nowego i jestem na tyle zadowolnony ze standardowy 16:9 wydaje się mi teraz nijaki. To oczywiście moja subiektywna ocena, ale warto to rozważyć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat bo ten Odyssey G7 jednak odpada. Jeśli chodzi o parametry to grałbym go na pewno ale pojawiający się flickering przy g-sync jest nie do strawienia w monitorze za 3200 zł. Takie opinie są nawet pod produktem na stronie Samsunga. Wstyd trochę. 

Co do ultrawide. Niestety to nie dla mnie. Zwłaszcza ze względu na gry fps itp. :P

Edytowane przez RadiusOw
Zmiana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w tym roku ma wyjść Takie cudo

Więc jeśli Ci się nie śpieszy to być może warto poczekać.

Edytowane przez Frigus1
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii odrzucenia Odysey G7 z powodu flickeringu przy włączonym G-Sync:

Należy zaktualizować firmware do wersji 1006 i sterowniki Nvidia.

Alternatywne obejście:

Potrzebna jest do tego karta Nvidii na Turingu (16xx i wyższe). Należy zaktualizować firmware i wymusić 10 bit w panelu sterownika.

Jest też obejście w CRU, ale niekoniecznie wszystkim działało:

https://www.reddit.com/r/Monitors/comments/iebxwf/samsung_g7_odyssey_flicker_fix_solution/

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupowane będzie pod sam koniec roku ale widząc ile jest różnych modeli wolałem popytać wcześniej. Ten ASUS ROG Swift PG329Q ma EXACTLY co chcę ale są rzeczy, o które warto pytać o na pewno poczekam na jakieś testy. Mianowicie

- Spotkałem się już z recenzjami/opiniami ludzi, że coś im tam do końca nie "hula" we FreeSync korzystając z Adaptive Sync tak jak jest na papierze.

- Co idzie za punktem pierwszym nie wiem jeszcze czy wezmę RTX'a 3080 czy Radeona 6800XT więc wolałbym też nie mieć jakichś "cyrków" z FreeSync'iem(chyba, że czegoś nie ogarniam).

 

- Kolejna sprawa to przyłożenie się do projektowania monitora i użytych materiałów. Odyssey G7 też przed premierą zapowiadał się solidnie w artykułach, a wyszło jak pisałem powyżej XD.

EDIT. Skoro ludzie bawili się w poprawę w plikach itp. to znaczy, że aktualizacja firmware i sterowników części nie pomogła. Co za tym idzie, nadal jest to nieakceptowalne z racji, że bawienie się by wyeliminować flickering nie powinno należeć do moich obowiązków. Jestem z tego grona, że jak płacę 3200-3500 za monitor to czegoś wymagam :P

- Ewentualnie jako alternatywy mogę jeszcze szukać monitora typowo z samym FreeSync Premium Pro by nie przepłacać za g-sync.

Edytowane przez RadiusOw
Zmiana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili obowiązują trzy oznaczenia:

AMD FreeSync
AMD FreeSync Premium
AMD FreeSync Premium Pro
 

G7 ma właśnie AMD FreeSync Premium Pro i jest to najlepszy z wymienionych, choć zależy nam tu głównie na obsłudze techniki LFC, ale ta jest też w zwykłym Premium.

Oznaczenia z FreeSync 2 są przestarzałe i nie są już w użyciu przy nowych modelach.

Adaptive Sync działa na DP, a FreeSync może dodatkowo na HDMI, czego nie obsługuje już Nvidia, ale to ta sama funkcja, po prostu AMD tak nazywa też u siebie implementację VESA Adaptive Sync DP.

Co do tego jak działa FreeSync na tym monitorze, można spróbować poczytać po prostu opinie, np. na stronie sklepów, czy nie będzie jakiś niespodzianek.

Edytowane przez deton24
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba czekać na recke. Wyczytałem na oficjalnej stronie asusa w specyfikacji tego monitora jest notka :

*Pomiar jasności ekranu 200 nitów bez podłączenia urządzenia audio/USB/czytnika
**Technologia Adaptive-Sync jest obsługiwana w przedziale(48Hz-170Hz)
 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm to po co AMD używa określenia VESA Adaptive Sync DP? Nie lepiej po prostu FreeSync Premium/Premium Pro? Najlepiej jakby w specyfikacjach pisało i Freesync, i Adaptive Sync. Nieco zamieszania z tym jak ktoś się mniej zna.

Co do tego Asusa to spoko, że Adaptive Sync jest od 48Hz. Wyczytałem, że w przypadku FreeSync'u jeśli klatki spadają poniżej dolnej granicy to ten przestaje działać. Tak więc w przypadku wybranej przeze mnie grafiki oraz rozdziałki 2K raczej dłuższy czas do tego nie dojdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że HDR 200nitów :szczerbaty: ogólnie fajnie się prezentuje, ale czy ja wiem czy warty tyle kasy? nie patrz na cenę proponowaną prze xkm bo pownie pójdzie w górę.

Edytowane przez Frigus1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno z wytłumaczeń - bo Adaptive Sync jest standardem, a FreeSync technologią. Choć nawet w sterownikach swego czasu nazwy te były stosowane obok siebie.

Problem ze stosowaniem nazwy Adaptive Sync jest głównie po stronie sklepów i sprzedawców monitorów, bo tak naprawdę G-Sync też jest formą implementacji standardu Adaptive Sync. Niby wystarczyło używać od początku tylko nazw G-Sync i FreeSync, ale od jakiegoś czasu Nvidia wspiera też Adaptive Sync, czyli defacto FreeSync, na kartach 1XXX, i mniej więcej od tego czasu po prostu wprowadzono trzeci parametr - Adaptive Sync, który Kowalskiemu, który jest nie do końca na bieżąco, zaświeci lampkę, aby zgłębić temat co to jest. Ponieważ istnieje jeszcze termin G-Sync Compatible, ale nie wszystkie monitory mają taką certyfikację, która gwarantuje, że wszystko z takim monitorem będzie działać na kartach Nvidii mimo posiadania przez monitor defacto FreeSync, ale monitory bez tego też zdarza się, że działają bez zarzutu (choć najtańsze są pozbawione LFC), zatem paramter Adaptive Sync od czasu przygarnięcia (części) monitorów z FreeSync przez Nvidię, też ma sens jako parametr, zwłaszcza przy monitorach, które nie mają certyfikatu G-Sync Compatible.

Co do dolnej granicy działania FreeSync/AS, czasami można też manipulować tą wartością w CRU. Np. w przypadku G7 da się ustawić 60 zamiast domyślnych 80. Odświeżanie 48Hz od ASUSa jest faktycznie lepsze, ciekawe czy uda się zejść niżej, ale np. przy zwykłych monitorach z G-Sync, dolną granicą jest 30Hz. Tylko że już coraz mniej producentów monitorów chce stare G-Sync, bo nie będą działać na kartach AMD. To zamknięta implemetacja Adaptive Sync, niezgodna z FreeSync.

Świeżo trochę fragmentów o różnicach między FreeSync a G-Sync wkleiłem na górę do rankingu:

https://www.dobreprogramy.pl/deton24/Monitory-lista-modeli-quot-z-parametrami-polecane-od-zl-do-K-zl,109260.html

Edytowane przez deton24
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.10.2020 o 07:09, Krzkra napisał:

Ostatnio miałem podobny dylemat i kupilem Gigabyte G34WQC ultrawide 21:9. W moim przypadku to było coś nowego i jestem na tyle zadowolnony ze standardowy 16:9 wydaje się mi teraz nijaki. To oczywiście moja subiektywna ocena, ale warto to rozważyć. 

nie brales pod uwage mi curved 34"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.10.2020 o 21:06, Frigus1 napisał:

Tylko, że HDR 200nitów :szczerbaty: ogólnie fajnie się prezentuje, ale czy ja wiem czy warty tyle kasy? nie patrz na cenę proponowaną prze xkm bo pownie pójdzie w górę.

 

"Już mamy odpowiedź. Jasność maksymalna jest zgodna z podaną w specyfikacji, czyli 600, natomiast gwiazdka dotyczy tego, przy jakiej jasności był mierzony pobór energii."

Byłem tego bardzo ciekawy więc spytałem. :D

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, RadiusOw napisał:

 

"Już mamy odpowiedź. Jasność maksymalna jest zgodna z podaną w specyfikacji, czyli 600, natomiast gwiazdka dotyczy tego, przy jakiej jasności był mierzony pobór energii."

Byłem tego bardzo ciekawy więc spytałem. :D

A więc czekasz na tego Asuska? Czy tylko ciekawość :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.10.2020 o 19:34, deton24 napisał:

W kwestii odrzucenia Odysey G7 z powodu flickeringu przy włączonym G-Sync:

Należy zaktualizować firmware do wersji 1006 i sterowniki Nvidia.

Alternatywne obejście:

Potrzebna jest do tego karta Nvidii na Turingu (16xx i wyższe). Należy zaktualizować firmware i wymusić 10 bit w panelu sterownika.

Jest też obejście w CRU, ale niekoniecznie wszystkim działało:

https://www.reddit.com/r/Monitors/comments/iebxwf/samsung_g7_odyssey_flicker_fix_solution/

Aktualizacja FW nie pomaga - miałem ten monitor kilkanaście dni temu i migotanie  było dalej widoczne a wypróbowałem chyba wszystkie tipy z reddita.. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Frigus1 napisał:

A więc czekasz na tego Asuska? Czy tylko ciekawość :D

No z tego co pisze kolega powyżej to tylko mnie utwierdził w rezygnacji z tego Odyssey. Co do Asusa to raczej na pewno biorę. Ma wszystko czego chcę. Pokusiłbym się może o dopłacenie do tych minimum 180Hz-200Hz dla gierek fps itp. ale tyle też jest ok. Teraz tak naprawdę tylko modlić się o prawidłowe działanie Adaptive Sync i dobre sterowniki do Radeona bo po premierze chyba jednak wezmę 6800XT :P

Edytowane przez RadiusOw
Zmiana
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, dawidoxx napisał:

Aktualizacja FW nie pomaga - miałem ten monitor kilkanaście dni temu i migotanie  było dalej widoczne a wypróbowałem chyba wszystkie tipy z reddita.. 

 

Ciekaw jestem w takim razie, czy to nie jest również zależne od sztuki. Szkoda, że się nie dowiemy już od Ciebie. Chyba że się odważysz zamówić jeszcze raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W temacie - zakupilem Samsunga G7 32"

Firmware 1006 zainstalowany domyślnie. 

Na stronie Samsunga jest już 1007,ale go nie wrzucałem. 

W CRU zdefiniowałem profil freesync 40-240Hz.

W teście Nvidii nie uświadczyłem smużenia i mrugania obrazu. 

 

Jestem w trakcie dokładnych testów monitora. 

Na razie jestem zadowolony z jakości wykonania, ostrości matrycy i odwzorowania kolorów. 

Miałem brać C32HG70 32", ale stwierdziłem, że to zakup na lata a Odyssey ma dużo szybsza matryce.

Jedynie co trochę boli to dodatkowy 1000zl z kieszeni musiał iść na ten monitor. HG70 mogłem mieć za 2000zl,a ten kosztował mnie 3039zl.

Edytowane przez zachy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, zachy napisał:

W temacie - zakupilem Samsunga G7 32"

Firmware 1006 zainstalowany domyślnie. 

Na stronie Samsunga jest już 1007,ale go nie wrzucałem. 

W CRU zdefiniowałem profil freesync 40-240Hz.

W teście Nvidii nie uświadczyłem smużenia i mrugania obrazu. 

 

Jestem w trakcie dokładnych testów monitora. 

Na razie jestem zadowolony z jakości wykonania, ostrości matrycy i odwzorowania kolorów. 

Miałem brać C32HG70 32", ale stwierdziłem, że to zakup na lata a Odyssey ma dużo szybsza matryce.

Jedynie co trochę boli to dodatkowy 1000zl z kieszeni musiał iść na ten monitor. HG70 mogłem mieć za 2000zl,a ten kosztował mnie 3039zl.

Złota sztuka :szczerbaty: kiedy zamawiałeś? Daj znać jak wygląda to z grami i filmami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze zalapalem sie na jakas nowsza rewizje.

Prawda jest taka, ze przez chwile lekko migal mi obraz w G-SYNC Pendulum Demo, ale odpalilem ponownie CRU i w profilu, ktory znalazlem na sieci, w parametrach w 2 miejscach gdzie to bylo mozliwe zmienilem FreeSync rate na 40-240Hz, zapisalem te ustawienia, zresetowalem komputer i od tej pory jest OK.

 

Zamawialem w srode z Media Expert. Maja jeszcze pare sztuk na stanie z tego co widzialem.

 

Z gier na razie duzo nie odplalem - pewnie pobawie sie wiecej, jak kupie 6800xt/6900xt docelowo, bo na razie mam biede GTX 1060 6Gb w tym trudnym okresie przejsciowym ;)

Patrzylem Civilizacje VI, World of Tanks, Albion Online, Star Wars: TOR.

Teraz instaluje The Division 2.

Pozniej pewnie jeszcze zainstaluje RDR2 i moze Star Wars: Fallen Order.

Wiecej gier nie posiadam obecnie, a jak juz to starsze albo Indyki jakies. :D

 

Z filmow obejrzalem kilka recenzji oraz trailerow na Youtube.

Niestety Netflix cos mi dzisiaj nie chce działac bo bym sprawdzil HDR z checia.

 

Na razie jestem mega zadowolony. :)

 

Edit:

Jest jeszcze jedna rzecz, ktora zmienialem odnosnie migotania obrazu - w sterownikach Nvidii przestawilem 'format koloru wyjsciowego' na yCbCr422 oraz 'wyjsciowa glebia kolorow' na 10 bpc.

Edytowane przez zachy
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung wzial sie mocno do roboty jesli chodzi o serie Odyssey G7.

Dzis wyszedl nowy firmware 1009.3.

Wg opisu poprawia:

- jakosc obrazu

- dodaje rozdzielczosc 4K - u mnie windows listuje ja jako 3620x2036.

 

A co najwazniejsze, i o tym juz nie ma wzmianki w changelogu w menu ustawien OSD dochodzi opcja VRR Control.

Wlaczenie jej likwiduje calkowicie migotanie obrazu!

Teraz monitor dziala w 100% jak powinien.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Takie rzeczy to tylko mikrofirmach. Zapytaj ludzi ile np w budżetówce wtedy zarabiali, czy na przysłowiowej kasie w biedronce, i nie w Warszawie Nie mówię, że minimalną, ale takie 1000-1200 to była norma. Tutaj np rozporządzenie z 2007 r. o pensjach nauczycieli: https://www.prawo.pl/akty/dz-u-2007-56-372,17338922.html Jak widać, pensje od 748 do 2195 brutto. Mojemu koledze po prawie i zrobieniu aplikacji radcy (w sumie 8 lat chyba),  w 2008 proponowano w kancelarii 850 zł netto 😂 I nie, nikt nie dokładał pod stołem. Tutaj artykuł z 2007 roku o Cersanicie: https://echodnia.eu/swietokrzyskie/poszlo-o-podwyzke/ar/8276584 na 1000 zł netto ludzie musieli robić nadgodziny, chcieli 1300 - wylecieli z pracy... Możemy też zamiast minimalnej popatrzeć na średnią, wtedy to było ok 2700, dziś 7800 brutto.
    • U mnie jest, sporo też u ludków z reddita widziałem. Jeżeli często włazisz do biosu, zapisujesz i retrenujesz, to wiadomo, że taka procedura się nie odpali. U mnie się zaczęło jak już wszystko sobie dokładnie ustawiłem i przestałem włazić do uefi. Z miesiąc minął +-, odpalam kompa, wentyle działają a tu ciemno. Myślę se - kurła, niestabilny ram może. Ale że czytałem wcześniej nieco o tym okresowym retreningu, zostawiłem na kilka minut i normalnie winda się odpaliła. To jest takie zabezpieczenie, żeby co jakiś czas ram się sprawdzał czy aby oki jest.
    • Dalej to jest średnia pomiędzy wyświetlaniem poszczególnych klatek. Jeśli czasy pomiędzy poszczególnymi klatkami będą trochę barzdziej  nieregularne to może się gubić. g-sync kompensuje to w kwestii płynności, ale matryca będzie się gubić i migotać. Wyłącz G-sync ustaw stałe 100, 120 czy tam ile chcesz i powinno być znacznie lepiej w grze która ma problemy z miganiem i wahaniami frametime.  
    • Nie wiem jak gigabyte, bo nie używam go na co dzień, ale mój asus tego nie ma. Jak jakoś w lutym wrzuciłem bios i ustawiłem wszystko, tak do dziś startuje zawsze szybko.
    • W sumie zostały mi 2 odcinki bo oglądam powoli ale ten ghul to badass, co kłóci się zupełnie z tym jaki był jako człowiek. No nie wiem liczyłem, że coś tam kliknie z nim a ten bydlak jest totalnie bezwzględny. Fajnie, sam mam ochotę wbić mu szpadel w czerep.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...