Skocz do zawartości
GregM00

ClockTuner for Ryzen

Rekomendowane odpowiedzi

Jest nowy programik autorstwa 1usmus'a do indywidualnego podkręcania każdego z bloków rdzeni (CCX) dla Zen2 z funkcją automatycznego wyszukiwania stabilnego taktowania i napięcia per CCX.
Ktoś się już bawił? Jestem ciekawy efektów w porównaniu do sztywnego ustawiania parametrów dla całości Ryzena w UEFI.

https://www.guru3d.com/articles-pages/clocktuner-for-ryzen-ctr-guide-download.html

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To sum up, if you use a Reference voltage higher than CTR offers, it means that you will automatically get a disproportionate increase in power consumption, while the system performance will increase slightly. I corrected the voltage by only 75mV, but I got only 2% extra performance and 20% extra power consumption. This is expected because any crystal and microarchitecture have their limits, and scaling the frequency relative to voltage is not an infinite phenomenon. That's all for now. Very soon AMD will introduce the Zen 3 generation, which means that the CTR project will receive another update.

Mysle że to podsumowuje ile warty jest ten tweak. Zen pracuje cały czas na granicy stabilności. Na screenie ledwo wyciosali 4425-4300 między CCXami na 3960X, kiedy ja z PBO w grach mam 4325-4350...

Edytowane przez

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, napisał:

To sum up, if you use a Reference voltage higher than CTR offers, it means that you will automatically get a disproportionate increase in power consumption, while the system performance will increase slightly.

Chyba nieuważnie czytałeś, niewielki zysk jest ponad to, co wyliczy ten programik.

2 godziny temu, napisał:

Mysle że to podsumowuje ile warty jest ten tweak. Zen pracuje cały czas na granicy stabilności. Na screenie ledwo wyciosali 4425-4300 między CCXami na 3960X, kiedy ja z PBO w grach mam 4325-4350...

Dwie rzeczy co do powyższego:
1. taktowanie przy PBO to nie jest to samo, co taktowanie całego Ryzena. Jak dla mnie - lepiej mieć całość taktowaną wyżej, niż pojedyncze rdzenie w PBO.
2. napięcie i temperatury. Przy PBO u mnie na 3600 napięcie wbijało ponad 1.3V, a temperatury CPU osiągały 80C. Po wyłączeniu PBO i ręcznym ustawieniu Ryzen pracuje na 4.3 na wszystkich rdzeniach (pewnie lekko poniżej tego, co uzyskuje PBO) z napięciem 1.16-1.17V. Temperatury nie przekraczają 60C.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Odkurzam temat, w międzyczasie pojawiła się już wersja CTR 2.1, która pozwala na automatyczne przełączanie się między kilkoma zdefiniowanymi profilami w zależności od rodzaju obciążenia (P1/P2 - multicore, PX - single core).
Siadłem do ustawiania i ostatecznie wyszło mi coś takiego R5 3600 (bardziej pilnowałem niższych napięć niż wykręcania rekordów):
obraz.png.eb027ad4eabb54f71c430eaeb1bbd926.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi