Skocz do zawartości
Minciu

RTX 3080 - status realizacji zamowien w X-Kom - jakieś nowości?

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, MRx21 napisał:

Jak masz zamówienie za pobraniem to w tym momencie już następuje dla firmy obowiązek zapłacenia VAT.

Ja nie zaprzeczam sobie, tylko tak wynika z ustawy o VAT, która nie jest ani trochę logiczna.

Obowiązek odprowadzenia VAT masz w chwili kiedy dochodzi do zawarcia umowy a nie pojawieniu się faktycznych pieniędzy na koncie, lub wystawieniu FV.

Obiekcje składaj do ministerstwa finansów.

Sklep zgodnie z przepisami wystawia Fakturę Zaliczkową, do której podpina się Fakturę VAT w czasie faktycznej realizacji usługi/dostawy.

O ile faktura zaliczkowa powoduje, że trzeba zapłacić od tego VAT, to należność podatku dochodowego zależy dopiero po wystawieniu FV.

To nie do końca tak. X-kom sprytnie w dokumencie PROFORMA unika słowa faktura. A sama proforma nie jest dokumentem fiskalnym. To ściąga, kto i komu ma za co i na jakie konto zapłacić. Proformę (bez słowa Faktura) jako klient możesz sobie wsadzić do niszczarki... i do niczego nie doszło. Nie było transakcji. To było "zaproszenie" do jej zawarcie. Chyba, że opłacisz proformę - wtedy jest obowiązek wystawienia faktury (choćby zaliczkowej) - a ta już jest fiskalizowana + vat itd. Póki w nazwie dokumentu nie ma słowa faktura - a jest samo "proforma" - nie uruchamia się proces podatkowania.

Edytowane przez JeRRy_F3D
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 10.10.2020 o 20:50, MRx21 napisał:

Jedyne co do X-coma leci to tylko przelewy za preordery od biednych frajerów napalonych na 3080.

Chcecie mieć 3080? Zamawiajcie karty ZA POBRANIEM. Jak karta jest zamówiona za pobraniem, to w tym samym miesiącu trzeba zapłacić VAT - skoro kaska się nie zgadza to jest większa szansa na dostawę.

Jak jest przelew z góry to co prawda też trzeba zapłacić, ale kaska już jest i można obracać.

W dniu 7.10.2020 o 04:09, David Bowl napisał:

A też dzisiaj właśnie patrzyłem na sklep i zauważyłem że zniknęła informacja o grze do karty. Wniosek jest taki że karty napewno nie będzie do końca Listopada ponieważ promocja na grę jest do 30 listopada. No to są dopiero jaja. Nic wycofuje zamówienie z xkom i pozostaje kupic za 5000 tys z allegro bo zostałem bez karty, chyba że co 14 dni będę brał inna ze sklepu i zwracał :).

Raz już mnie tak wydymali z Prockiem od AMD ciągle brak.Jak zadzwoniłem do konkurencji to było tylko jedno pytanie, ile sztuk potrzeba :) za 2 dniu kurier u mnie pod drzwiami. 

Jak doszły mnie słuchy gdzie karty powędrowały, to bez skrupułów zamówiłem coś z seri 20 na przeczekanie (z opcją zwrotu) tym razem mogę czekać na dostawę...

Edytowane przez Semi1
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 godzin temu, MRx21 napisał:

O ile faktura zaliczkowa powoduje, że trzeba zapłacić od tego VAT, to należność podatku dochodowego zależy dopiero po wystawieniu FV.

Niestety X-Kom mimo uiszczenia opłaty za produkt nie wystawia faktury zaliczkowej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Faktura zaliczkowa nie jest dla klienta a dla urzędu skarbowego.

Wygląda to tak, że pojawia się kasa na koncie - to musi być glejt, że ma miejsce transakcja. Kasa = konieczność zapłacenia podatku. Niedogodnością jest konieczność zapłacenia VAT już - ale to jest niedogodność chwilowa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

17 Września złożone i opłacone zamówienie... do chwili obecnej otrzymałem jedynie telefon z zapytaniem czy będę czekał, czy chcę zrezygnować, brak konkretów, brak daty, brak ogólnego zorientowania się w sytuacji, czekam, już chyba tylko dla fun(u) 😂

• Like 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

też miałem tele od x komu akurat wczoraj, ciągle czekam ale mam tez zamowienie na trio w euro agd, obstawiam że prędzej tam przyjdzie 😜

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli ktoś wpłacił pieniądze X-Kom to może już wysyłać zawiadomienia do US o wykroczeniu skarbowym. Dziś bowiem mija ustawowy obowiązek wystawienia faktur zaliczkowych za zaksięgowane we wrześniu wpłaty, dział księgowości działa u nich do 16:00 więc raczej już dziś nie wystawi a hotline twierdzi że X-Kom nie wystawia faktur zaliczkowych.
Minimalna kara grzywny to 260zł, maksymalna to 52000zł.
Jeśli jednak suma podatku VAT za zaksięgowaną kasę przekroczy 13000zł to maksymalna grzywna za przestępstwo skarbowe rośnie do 25mln.

Edytowane przez Piasecznik
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wczoraj poprosiłem o zwrot pieniędzy bez wykreślenia z kolejki. Czyli o zmianę na płatność przy odbiorze.

Na razie czekam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 godzin temu, Piasecznik napisał:

Jeśli ktoś wpłacił pieniądze X-Kom to może już wysyłać zawiadomienia do US o wykroczeniu skarbowym. Dziś bowiem mija ustawowy obowiązek wystawienia faktur zaliczkowych za zaksięgowane we wrześniu wpłaty, dział księgowości działa u nich do 16:00 więc raczej już dziś nie wystawi a hotline twierdzi że X-Kom nie wystawia faktur zaliczkowych.
Minimalna kara grzywny to 260zł, maksymalna to 52000zł.
Jeśli jednak suma podatku VAT za zaksięgowaną kasę przekroczy 13000zł to maksymalna grzywna za przestępstwo skarbowe rośnie do 25mln.

Czy po wystawieniu przez nich faktury zaliczkowej mają obowiązek wysłać towar w przeciągu XXX dni ?

Edytowane przez szczablik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie, pod tym względem mają w zasadzie dowolność. Chociaż w dniu premiery w momencie zawarcia umowy, w cenie karty powinna być WatchDogs Legends i roczna subkrypcja Nvidia Now oraz brak dostatecznie jasnej informacji że nie jest to sprzedaż produktu znajdującego się na stanie tylko efektywnie przedsprzedaż może być podstawą do zainteresowania się sprawą UOKIK.
Natomiast mają obowiązek wystawić klientowi płatnikowi VAT fakturę zaliczkową do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu zaksięgowania wpłaty.
Nie muszą tego robić dla klienta który nie jest płatnikiem VAT.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi