Skocz do zawartości
kelin977

[8000 zł] Komputer + monitor

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, kilka dni temu wrzucałem post na innym dziale o pomoc przy zakupie laptopa, jednak zmieniłem trochę koncepcję i chciałbym złożyć nowego PC, stary nie nadaje się już do modernizacji. Będę go używał również do programów do projektowania (AutoCad, Revit, Solidworks) dlatego istotny jest mocny procesor. Skłaniam się raczej ku AMD.

Z Internetów wymyśliłem taki zestaw, monitora nie jestem pewny, obudowy też nie do końca byleby była cicha i dobrze wentylowana. 

https://www.morele.net/inventory/info/a6dddbdb/

Widziałem, że jest już podobny temat, ale tutaj jest delikatnie większy budżet, może zrobi to różnicę. Oczywiście jeśli uda się coś poprawić i będzie trochę taniej to jeszcze lepiej .

EDIT: Jeśli warto poczekać na te nowe RTXy to mi się nie spieszy. Obudowa w sumie może być przeszklona, może będzie trochę ładniej. :P 

Edytowane przez kelin977

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ci się nie spieszy to można poczekać, ale to moze być dopiero po nowym roku... Chyba że przyfarcisz i kupisz RTX 3070 w dniu premiery, bo później pewnie przez kilka kolejnych tygodni będzie ciężko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No do lutego to kawałek czasu jest, to teraz następne pytanie. Zmieniłem trochę zestaw (od techliptona), chciałem zapytać czy przy takim zestawie jeśli będę chciał np. za rok zmienić na RTX3080 to wszystko będzie kompatybilne? Jestem laikiem jeśli chodzi o te wszystkie złącza. :/

Dodatkowo mam w koszyku jakieś dwa gratisy, chyba dwie gierki, zostawiać to czy to już coś nieaktualnego? 

https://www.x-kom.pl/lista/8xlhz6acu

Edytowane przez kelin977

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się dodały z automatu, no to są aktualne (te gratisy).

Rozważyłbym dopłatę do Ryzena 9 3900X, skoro będziesz działać też profesjonalnie. W X-Kom 3900X ma słabą cenę, ale w innych sklepach jest za ~ 1900 zł.

Pod RTX 3080 bierz mocniejszy zasilacz, może być ten Seasonic w wersji 650W. Albo Corsair RM650X czy w razie problemów z dostępnością - https://www.x-kom.pl/p/363849-zasilacz-do-komputera-silentiumpc-supremo-fm2-750w-80-plus-gold.html

Pamiątki mało opłacalne, lepiej wziąć 3733 MHz CL17 - https://www.x-kom.pl/p/545506-pamiec-ram-ddr4-patriot-16gb-2x8gb-3733mhz-cl17-viper-steel.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz to bym proponował 750w(pod 3080) bo 650w jest tak na styk lepiej nie ryzykować. Płyty b550 najlepszy stosunek cena jakość Gigabyte aorus Elite lub asus tuf. Obudowa w tej cenie wziolbym większą bez światełek sg7.

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Usuń z listy przed wrzuceniem do koszyka gratisy, to jak wrzucisz zobaczysz. Branie Ryzena do gier, to średni pomysł, skoro i5 jest wydajniejszy. Dysk ten sam w tej samej cenie Masz w wersji dla graczy z dodatkowym radiatorem odprowadzającym ciepło. RAM-u 3200Mhz otrzymasz w tym budżecie 32GB zamiast 16GB 4000Mhz. Wyżej taktowany ram da te parę fps więcej a jeśli w wymaganiach nowszych gier pojawi się zapotrzebowanie na większą ilość pamięci RAM, to 32GB starczy na dłużej bez potrzeby dołożenia pamiątek.  Mam propozycję zestawu komputerowego - klik.

Edytowane przez pbesc
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy dodawaniu gratisy się nie dodały (wcześniej były bo lista zakupowa była importowana) dlatego już je usunąłem.

Zmieniłem zasilacz na 750W i pamięć SSD na 1 TB, co do procesora jeszcze przemyślę.

Dopytam jeszcze dlaczego lepiej wziąć RAM o niższej częstotliwości? Różnica będzie tak mało znacząca?

https://www.x-kom.pl/lista/p7g2t52bu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, kelin977 napisał:

Dopytam jeszcze dlaczego lepiej wziąć RAM o niższej częstotliwości? Różnica będzie tak mało znacząca?

https://www.x-kom.pl/lista/p7g2t52bu

Bo jest ponad stówę tańszy, a te z wyższą częstotliwością mają też wyższe opóźnienia, więc plus minus na jedno wychodzi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Dirian napisał:

Bo jest ponad stówę tańszy, a te z wyższą częstotliwością mają też wyższe opóźnienia, więc plus minus na jedno wychodzi...

Rozumiem, tylko teraz pytanie czy wybrać zestaw z AMD czy z Intelem? 

https://www.x-kom.pl/lista/xmxm4rwzs - ten z AMD od kolegi wyżej

https://www.x-kom.pl/lista/p7g2t52bu - ten z Intelem od Ciebie

Rozumiem, że AMD będzie wydajniejszy przy pracy projektowej, a Intel jest wydajniejszy do gier?

Wybaczcie, że tyle pytam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepsze są wyżej taktowane, bo jak ustawisz w biosie Profil#1 XMP, to dadzą w grach więcej fps, tylko w cenie wybranych przez Ciebie 16GB 4000Mhz cl19 otrzymasz 32GB 3200Mhz cl16. Kompromisem może być ram 3600Mhz z cl16. Kartę graficzną do mojej propozycji dałem tą samą co kolega pw., ale odrzuciłem z koszyka, bo z tego co wspominałeś czekasz na nowsze RTX-y 3xxx.

ADATA 1TB M.2 PCIe NVMe XPG GAMMIX S11 Pro jest droższa o 20zł od wybranej przez Ciebie wersji bez radiatora, którą wybrałeś, no to nie namawiam do dopłaty, bo oba są dosyć chłodne. Jeśli jednak brałbyś dysk sx 8200 512GB to zdecydowanie lepiej jest w tej samej cenie wybrać ten sam dysk z dodatkowym radiatorem odprowadzającym ciepło. Z tańszych alternatyw jest zasilacz Gigabyte G750H 750W 80 Plus Gold. Jest to nowość z krótszą od Seasonika 5-letnią gwarancją w cenie 379zł, więc moim zdaniem warto.

Najlepiej poprzeglądać testy niż słuchać zwolenników AMD, lub Intela.?

Core i5 10600K OC vs Ryzen 7 3700X OC Test in 9 Games

Do projektowania nie będzie aż takiego znaczenia jaką platformę, oraz o jakim taktowaniu ram wybierzesz, bo zarówno intel i5 jak i Ryzen 7 dadzą sobie radę. Czas renderowania Video na ośmiu rdzeniach może być lepszy, natomiast rdzenie Intela są prawdopodobnie wydajniejsze. 

Edit: Możesz rzucić jeszcze okiem na taki zestaw z kartą - klik, którą gdybyś chciał czekać na nowe karty po wrzuceniu listy zakupów do koszyka można odrzucić. Dysk zmieniłem z Adaty na amerykański również bdb PNY. Zasilacz dałem pół modularny 750w 80+Gold od Gigabyte. RAM wybrałem tańszy 3600Mhz cl17, bo myslę, że czy cl16, czy 17 nie powinno być istotnej różnicy w grach a do pracy-projektowania może być najtańszy 3000Mhz, bo nie ma jakiejkolwiek różnicy. Alternatywnie taniej jest ta sama obudowa RG6V TG Pure Black, tylko bez podświetlanych wentylatorów. 

 

 

 

 

 

Edytowane przez pbesc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, pbesc napisał:

Lepsze są wyżej taktowane, bo jak ustawisz w biosie Profil#1 XMP, to dadzą w grach więcej fps, tylko w cenie wybranych przez Ciebie 16GB 4000Mhz cl19 otrzymasz 32GB 3200Mhz cl16. Kompromisem może być ram 3600Mhz z cl16. Kartę graficzną do mojej propozycji dałem tą samą co kolega pw., ale odrzuciłem z koszyka, bo z tego co wspominałeś czekasz na nowsze RTX-y 3xxx.

ADATA 1TB M.2 PCIe NVMe XPG GAMMIX S11 Pro jest droższa o 20zł od wybranej przez Ciebie wersji bez radiatora, którą wybrałeś, no to nie namawiam do dopłaty, bo oba są dosyć chłodne. Jeśli jednak brałbyś dysk sx 8200 512GB to zdecydowanie lepiej jest w tej samej cenie wybrać ten sam dysk z dodatkowym radiatorem odprowadzającym ciepło. Z tańszych alternatyw jest zasilacz Gigabyte G750H 750W 80 Plus Gold. Jest to nowość z krótszą od Seasonika 5-letnią gwarancją w cenie 379zł. Niska cena jest podyktowana chęcią zaistnienia firmy Gigabyte w zasilaczach, więc moim zdaniem warto.

Najlepiej poprzeglądać testy niż słuchać zwolenników AMD, lub Intela.?

Core i5 10600K OC vs Ryzen 7 3700X OC Test in 9 Games

 

 

 

 

 

Właśnie sam nie wiem czy tyle czekać na tego nowego RTX, skoro ten i tak pewnie w zupełności wystarczy i jest w dobrej cenie. Ewentualnie w przyszłym roku mógłbym go wymienić jak już będą dostępne.

Nie do końca rozumiem co masz na myśli z tym dyskiem SSD, jeśli jest coś lepszego wartego minimalnej dopłaty to oczywiście jestem chętny.

Zostanę chyba przy tym Seasonicu, ale to jeszcze do przemyślenia.

Pamięć RAM wybrałem kompromis. 

Rozumiem, że zestaw jaki masz na myśli wygląda tak? 

https://www.x-kom.pl/lista/u5nffr6uq

 

EDIT: Dobra nie zauważyłem, że edytowałeś, dziękuję za zestaw, kartę graficzną będę musiał tylko podmienić ewentualnie bo właśnie przed chwilą stała się niedostępna...

Edytowane przez kelin977

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo szybko odpowiadasz. Edytowałem posta powyżej i wyjaśniłem dokładniej. Tak to ta sama Adata sx 8200 pro z dodatkowym radiatorem odprowadzającym ciepło. Alternatywnie taniej jest dysk PNY 1TB za 499zł, który jest równie dobry. RAM taniej jest ten sam 3600Mhz cl17. Myślę, że miedzy 3733Mhz cl17 3600Mhz cl 17 nie będzie jakiejkolwiek odczuwalnej różnicy. Właśnie ktoś wykupił ostatnią sztukę tej karty.?

Został rewelacyjny, ale droższy MSI Geforce RTX 2070 SUPER GAMING X 8GB GDDR6 z pół pasywnym chłodzeniem i ledami. Bardzo solidna karta wykorzystywana do koparek kryptowalut. Droższa, ale nie do zajechania. Alternatywnie taniej może jeszcze jest coś z kart 2070S na wyprzedaży w innym sklepie. Montaż karty to wsadzenie w slot, przykręcenie śróbki z tyłu obudowy i podpięcie kabla z zasilaniem, to możesz kupić w dowolnym sklepie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, pbesc napisał:

Bardzo szybko odpowiadasz. Edytowałem posta powyżej i wyjaśniłem dokładniej. Tak to ta sama Adata sx 8200 pro z dodatkowym radiatorem odprowadzającym ciepło. Alternatywnie taniej jest dysk PNY 1TB za 499zł, który jest równie dobry. RAM taniej jest ten sam 3600Mhz cl17. Myślę, że miedzy 3733Mhz cl17 3600Mhz cl 17 nie będzie jakiejkolwiek odczuwalnej różnicy. Właśnie ktoś wykupił ostatnią sztukę tej karty.?

Został rewelacyjny, ale droższy MSI Geforce RTX 2070 SUPER GAMING X 8GB GDDR6 z pół pasywnym chłodzeniem i ledami. Bardzo solidna karta wykorzystywana do koparek kryptowalut. Droższa, ale nie do zajechania. Alternatywnie taniej może jeszcze jest coś z kart 2070S na wyprzedaży w innym sklepie. Montaż karty to wsadzenie w slot, przykręcenie śróbki z tyłu obudowy i podpięcie kabla z zasilaniem, to możesz kupić w dowolnym sklepie.

 

Mam dziś trochę wolnego czasu :D, przyoszczędziłem na zasilaczu to może być i ta karta, szczerze powiedziawszy nie rozumiem dlaczego jest tyle rodzajów tych samych kart :p.

EDIT: Skompletowałem cały zestaw z monitorem, który chcę zamówić. 

https://www.x-kom.pl/lista/2fkc72u2p

Dziękuje za pomoc, której udzieliłeś. Wrzucę jeszcze do tematu o rabat od xkoma i będę pamiętał o reflinku :)

Edytowane przez kelin977

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok nie ma sprawy. Jak mogę, to pomogę.?

Jak karta w komputerze 2070 Super ma być już na stałe, to dobre 550-650w spokojnie wystarczy, natomiast 750w to dobra opcja, gdybyś kiedyś chciał zmienić kartę graficzną na wydajniejszą i zarazem bardziej prądożerną pokroju RTX-a 3080, do którego rekomendowana moc zasilacza na stronie Nvidia wynosi 750w.

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się mocno na 10600K pod OC vs i7 10700 stock na tańszej płycie. Zegary w Turbo i tak są bardzo wysokie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Caps napisał:

Zastanów się mocno na 10600K pod OC vs i7 10700 stock na tańszej płycie. Zegary w Turbo i tak są bardzo wysokie. 

Możesz rozwinąć myśl? Rozumiem, że proponujesz i7 zamiast i5? Jest między nimi spora różnica cenowa bo aż 600 zł, jest sens tyle dopłacać?

Edytowane przez kelin977

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega proponuje podmianę procesora na tańszy Intel Core i5-10600K Avengers Edition, który można podkrecić i dlatego moim zdaniem również wystarczy w zupełności do Twoich potrzeb a jest sporo tańszy, więc dopłata nie jest konieczna. I7-10700 bez k jest nieznacznie mniej wydajny od i7k i tańszy, dlatego został również zaproponowany. Nie wiem jaką płytę kolega Caps miał na myśli, ale chyba B460 zamiast droższej Z490.

Edytowane przez pbesc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, pbesc napisał:

Kolega proponuje podmianę procesora na tańszy Intel Core i5-10600K Avengers Edition, który można podkrecić i dlatego moim zdaniem również wystarczy w zupełności do Twoich potrzeb a jest sporo tańszy. I7-10700 bez k jest nieznacznie mniej wydajny od wersji z k i tańszy, dlatego został również zaproponowany.

Przecież w moim koszyku jest już dokładnie ta i5, chyba koledze chodziło też o zmianę płyty głównej na tańszą.

Szczerze mówiąc to nie wiem czy kiedykolwiek ten procesor podkręcę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie podkręcasz procesora, to dobrym wyborem będzie procesor Intel Core i5-10600 + płyta B460, lub i7 bez k na stokowych ustawieniach, tylko na b460 ram nie pójdzie po ustawieniu w biosie na profil#1 wyżej niż 2933Mhz, to wyżej taktowanego niż 3000Mhz do płyty b460 nie ma sensu brać.

Zaczekaj jeśli możesz, aby kolega Caps się wypowiedział czy o to chodziło, czy miał na myśli i7 bez k i tańszą płytę z490 zamiast i5k, czy b460, czy jeszcze tańsze b460-tki w formacie mikro atx. I7-10700 ma co prawda dwa rdzenie więcej od i5, ale jest też droższy.

Edit chyba na początku źle zrozumiałem Capsa i5k na i7 bez k proponował zamienić, czyli odwrotnie do tego co napisałem.?

Edytowane przez pbesc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, pbesc napisał:

Jak nie podkręcasz procesora, to dobrym wyborem będzie procesor Intel Core i5-10600 + płyta B460, lub i7 bez k na stokowych ustawieniach, tylko na b460 ram nie pójdzie po ustawieniu w biosie na profil#1 wyżej niż 2933Mhz, to wyżej taktowanego niż 3000Mhz do płyty b460 nie ma sensu brać.

Zaczekaj jeśli możesz, aby kolega Caps się wypowiedział czy o to chodziło, czy miał na myśli i7 bez k i tańszą płytę z490, czy b460, czy jeszcze tańsze b460-tki w formacie mikro atx. I7-10700 ma co prawda dwa rdzenie więcej od i5, ale jest też droższy.

Hmm, to może jednak powrót do tego Ryzena?

A co do podkręcania rozumiem, że tak dużą różnicę zrobi? Wolałbym nie kombinować zbyt mocno z jednostką żeby działała jak najdłużej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez kręcenia to ja bym podmienił procesor na Ryzen 7 3700X lub 3800X jeśli cena podobna i wrzucił to na MSI B450 Gaming Plus MAX / B450 Tomahawk MAX. Reszta może zostać jak wcześniej.

Zawsze to 8 rdzeni, do pracy się przyda, a i w grach sobie dobrze radzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Dirian napisał:

Bez kręcenia to ja bym podmienił procesor na Ryzen 7 3700X lub 3800X jeśli cena podobna i wrzucił to na MSI B450 Gaming Plus MAX / B450 Tomahawk MAX. Reszta może zostać jak wcześniej.

Zawsze to 8 rdzeni, do pracy się przyda, a i w grach sobie dobrze radzi.

Rozumiem, a warto dopłacać te 200 zł do tych 0,2 GHz na rdzeniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy rdzenie Ryzena są równie wydajne jak Intela. Trzeba by przejrzeć testy. Oprócz większej ilości rdzeni Ryzen z płytą B550 ma przewagę tylko chwilowa moim zdaniem, bo jak wejdą nowe procesory Intela to też płyty z490 obsłużą szybkę dyski 4.0 picie. B450 obsługuje 3 generację jak i z490 z obecnymi procesorami.

Z drugiej strony myślę, że i7 bez, albo ew. i5 bez k jeśli Autor nie podkręca CPU też do solidworksa, czy cada wystarczą. Procesory Intel k mają odblokowany mnożnik pod oc, więc jeśli nie podkręcasz, to równie dobrze możesz wybrać wersję bez i dopłata do wersji z k nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...