Skocz do zawartości
buildnt

Problem z Gigabyte Aorus B450 Elite

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nie jestem informatykiem, a samoukiem więc opisze mój problem w zapewne niezbyt profesjonalnym języku ale cóż.

Do rzeczy; złożyłem pierwszy raz sam komputer ze specyfikacją:

mobo: Gigabyte Aorus B450 Elite

procesor AMD R5 2600

grafika: MSI GTX1080 8G

RAM: Corsair Vegneance rgb pro 2x8gb 3200mhz

zasilacz coolermaster 600w

dyski hdd toshiba jakis tam model 1tb i GoodRam px500 na m2 512gb

chłodzenie procka fera 3 argb.

buda modecom oberon pro glass white

Kolega "informatyk" doradził mi właśnie tę płyte główną. Patrze, tania, ładna, zamawiam. Pierwszy problem pojawił się gdy chciałem ustawić profil XMP na ramie. Po wybraniu jedynej opcji oprócz default komputer ciągle się restartuje. Gdy podkręce ram ręcznie na tyle ile gwarantuje producent czyli 3200mhz opóźnienia cl16, mam opóźnienia rzędu cl22.

Drugi problem, podkręcanie procesora. Na tej płycie przy zwiększeniu napięcia trzeba je "dodawać" ale nawet po dodaniu na ryzen master pokazuje domyślną wartość czyli 1.18xxx przy taktowaniu, które samo się ustawiło, mimo, że w biosie jest 3.4ghz ustawia się na 3,85ghz. Może ja robie coś źle ale za cholere nie umiem tego dobrze ustawić, bo ustawia się samo.

Trzeci problem ale to już kosmetyka, po podłączeniu fery 3 argb do złącz 5v tych smiesznych 3 pinowych nie ma podświetlenia, dopiero na kablu od zasilacza działa a kolory zmieniam przyciskiem resetu. Niby błachostka, ale skoro zapłaciłem to chciałbym aby działało.

Więc czy jest ktoś mi w stanie powiedzieć czy płyta może być uszkodzona czy robie coś źle? Czy oddać na gwarancje/do serwisu czy samemu próbować?

Liczę na szybką pomoc, z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, buildnt napisał:

Witam. Nie jestem informatykiem, a samoukiem więc opisze mój problem w zapewne niezbyt profesjonalnym języku ale cóż.

Do rzeczy; złożyłem pierwszy raz sam komputer ze specyfikacją:

mobo: Gigabyte Aorus B450 Elite

procesor AMD R5 2600

grafika: MSI GTX1080 8G

RAM: Corsair Vegneance rgb pro 2x8gb 3200mhz

zasilacz coolermaster 600w

dyski hdd toshiba jakis tam model 1tb i GoodRam px500 na m2 512gb

chłodzenie procka fera 3 argb.

buda modecom oberon pro glass white

Kolega "informatyk" doradził mi właśnie tę płyte główną. Patrze, tania, ładna, zamawiam. Pierwszy problem pojawił się gdy chciałem ustawić profil XMP na ramie. Po wybraniu jedynej opcji oprócz default komputer ciągle się restartuje. Gdy podkręce ram ręcznie na tyle ile gwarantuje producent czyli 3200mhz opóźnienia cl16, mam opóźnienia rzędu cl22.

Drugi problem, podkręcanie procesora. Na tej płycie przy zwiększeniu napięcia trzeba je "dodawać" ale nawet po dodaniu na ryzen master pokazuje domyślną wartość czyli 1.18xxx przy taktowaniu, które samo się ustawiło, mimo, że w biosie jest 3.4ghz ustawia się na 3,85ghz. Może ja robie coś źle ale za cholere nie umiem tego dobrze ustawić, bo ustawia się samo.

Trzeci problem ale to już kosmetyka, po podłączeniu fery 3 argb do złącz 5v tych smiesznych 3 pinowych nie ma podświetlenia, dopiero na kablu od zasilacza działa a kolory zmieniam przyciskiem resetu. Niby błachostka, ale skoro zapłaciłem to chciałbym aby działało.

Więc czy jest ktoś mi w stanie powiedzieć czy płyta może być uszkodzona czy robie coś źle? Czy oddać na gwarancje/do serwisu czy samemu próbować?

Liczę na szybką pomoc, z góry dziękuję.

Tania i ladna - owszem, ale pod OC to sie nie nadaje. Sprawdzilbym RAM na innej plycie, zeby sie upewnic, ze wszystko z nim w porzadku. Jesli tak - to nic nie poradzisz - mozesz najwyzej ustawic szybkosc 2933MHz i pobawic sie timingami. Zen+ oficjalnie wspiera taktowanie pamieci 2933MHz (tak jak najnowsze Intele) w praktyce jednak mozna spokojnie osiagnac 3600MHz na Zen+. Wszystko zalezy od plyty i od pamieci.

Jesli chodzi o OC CPU to ta plyta sie do tego nie nadaje. Nie mozna ustawic na sztywno core voltage a jedynie offset od niego.

Co do RGB to przykro mi ale sie nie znam, wiec nie pomoge :E

Edytowane przez amsztel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram wystartował z profilem XMP na 3000mhz z opóźnieniami jakie gwarantuje producent na 1.35v, OC przeboleć będę musiał ale czemu podświetlenie argb nie działa gdy podepne pod płyte? czy  mam tym sterować tak jak innymi ledami na płycie głownej czy innym programem? Na razie mam zamontowany adapter do złącza sata i przycisku reset, ale denerwuje mnie to, że nie moge sobie tego zsynchronizować. Podpinałem inne rzeczy z argb i też nie działają na żadnym złączu ;///

Wcześniej tj 2 tygodnie temu robiłem OC przez ryzen master. Zapamiętało mi moje 4ghz przy 1.3v ale teraz mi nie zapamiętuje ustawień ani napięcia ani Ghz. Ktoś wie może czemu? Ustawia mi przy starcie 3.85Ghz co jest dziwne, bo w biosie mam 3.4, a napięcie daje coś koło 1.1875v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Broń Boże Aorus do OC. Jak chcesz OC procka to tylko masterem, Lipton też poruszał temat "OC" na tych płytach. Ten mobas nie grzeszy ani jakością, ani funkcjonalnością. Jak możesz to oddaj i weź coś od MSI w podobnych pieniądzach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W x-kom za 319 jest B450 Gaming Plus MAX. Dużo osób na takiego Gigabyte i jakoś sobie radzą ;)

Edytowane przez Saren7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, SejuX napisał:

Broń Boże Aorus do OC. Jak chcesz OC procka to tylko masterem, Lipton też poruszał temat "OC" na tych płytach.

Jestem bardzo ciekawy co Liptoniarz nawywijał w tym filmie. Przez ponad rok korzystałem z Aorusa M, OC nie stanowiło żadnego problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na filmie był problem bo nie można było wystarczająco podnieść Vcore z poziomu biosu.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...