Skocz do zawartości
bociex47

z490 i crucial ballistix Black OC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

msi z490 gaming plus + 10400f . Pamięć crucial ballistix Black 2x8gb (BL2K8G32C16U4B). Używam tylko funkcji "tr it" bo jestem zielony w kręceniu. Udało się odpalić na 3733 CL 18-19-19-39 , musiałem tylko podnieść V na 1.41.  Pytanko cisnąć coś z tego dalej czy nie będzie to już przełożenia w wydajności .Na takim napięciu mogę na codzień  pracować?

Edytowane przez bociex47

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Być może ręcznie można by było lepiej dostosować timingi. Tak, takie napięcie jest dosyć niskie więc nie ma problemu przy użytkowaniu 24h/dobę. Może podaj screena z Asrock Timing Configurator v4.0.3 żeby zobaczyć co tam konkretnie płyta ustawiła. tCL masz dosyć wysoko jak na podane taktowanie. Powinno się dać zejść spokojnie do 16.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Spróbuj, tak jak pisałem ustawić w biosie tCL na 16 i sprawdzić czy system się załaduje (a powinien bo timingi masz luźne). Jeśli tak, wykonaj test stabilności pamięci. Przetestuj ram przy użyciu TestMem5 TM5 z przejściem 10 cykli. Domyślnie narzędzie testuje tylko 3 cykle więc żeby to zwiększyć, w pliku MT.cfg trzeba zmienić wartość Cycles z 3 na 10. Żeby edytować ten plik trzeba w jego właściwościach odznaczyć "Tylko do odczytu". Po edycji można z powrotem to zaznaczyć. Jak przejdzie bez błędu te 10 cykli to pamięć jest na 90 % stabilna. Jeśli wyskoczy 1- wszy błąd po możesz już przerwać. TM5 uruchamiasz jako Administrator. Jak będzie stabilnie to można myśleć nad zmniejszaniem innych timingów. Sprawdź od razu w biosie i podaj istotne dla oc ramu napięcia, czyli napięcie ramu, IO i SA.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem na 16 i przeszło 10 cykli bez  errora. Rozumiem , że wyżej z taktowaniem nie ma co iść tylko obnizać timingi? Dzięki w ogóle za pomoc :)  Obecnie tak to wygląda.

ram

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.10.2020 o 08:23, bociex47 napisał:

 

msi z490 gaming plus + 10400f . Pamięć crucial ballistix Black 2x8gb (BL2K8G32C16U4B)

Tych pamięci nie ma na liście kompatybilnych z tą płytą.

Jest w ogóle sens sugerować się tymi listami na stronach producentów ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.10.2020 o 14:43, Tornado3 napisał:

Na crucialach 4000mhz i cl16 jest do ogarnięcia

Spoko , ale daję to coś czy sztuka dla sztuki?  Jaki napięcie dałeś przy 4000 mhz ? Widzę ,że płytę mamy tą samą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No boost w grach jest spory

1.48v

Bez OC pamięci ten procesor jest po prostu slaby nawet moj stary AF w programach jest szybszy

Edytowane przez Tornado3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja tam widzę skok spory po przesiadce i7 3770 ( tylko ja głównie cs go , warzone) :) , na razie mam na 3733. Popróbuje na te 4000 .  I tak na co dzień 1,48 nie będzie za dużo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie

u siebie nie notuje więcej jak 40 stopni w teście TM5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ustaw ręcznie (zmniejsz napięcia IO i SA) bo płyta na Auto niepotrzebnie zawyża. IO ustaw gdzieś na 1,17 V a SA 1,2 V dla 3733 MHz, chyba że będziesz wyżej kręcił np. do 4 GHz jak @Tornado3.

W podpiętym temacie są jego ustawienia na 4 GHz z z Asrock Timing Configurator. A pamięci macie podobne jeśli nie takie same. Zresztą ja też mam cruciale na e-die, tyle że ta starsza seria tzn. lt sport. Raczej staraj się nie przekraczać 1,45 V. Np. u mnie przy 3820 MHz 1,4 V wystarcza na stabilne 16-20-20-36, a jak widać timingi 2 i 3 -rzędne mam już dosyć ciasne.

aktualne-_qqnssrs.jpg

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci zawsze zwiększają wydajnosc w grach niezaleznie jaka karta grafiki

Oczywiscie im mocniejsza tym te wzrosty procentowo sa wyzsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Tornado3 napisał:

u siebie nie notuje więcej jak 40 stopni w teście TM5

Jakim softem sprawdzasz temperaturę ramu? Obawiam się że to kwestia płyty żeby mieć czujnik temperatury.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jest bottleneck ze strony cpu bo doskonale to widac na przykladzie dzisiejszych rtxow i 10900k

Podajesz bezsensowne przyklady ktore nie maja logicznego uzasadnienia

Jak chcesz czyms blysnąc to wrzuc swoje testy i wtedy pogadamy bo z teoretykami nie mam zamiaru sie przepychac tym bardziej z takimi jak ty pewnie po perm banie jadący na zapasie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@segnaposto

Czy ja dobrze widzę że przy ramie na 4 GHz twój cep taktował na 3,1 GHz a przy 2133 na 4,5 GHz :hmm:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, segnaposto napisał:

Przecież to normalne zachowanie turbo boost w zależności od momentu, w którym klikniesz ;) 

Nie wiem czy normalne. U mnie przez cały test wydajności ramu i cache trzyma sztywno taktowanie turbo na CPU. Chyba że to kwestia ustawień biosu. Zresztą po zakończeniu testu też nie spada z turbo. U wszystkich innych osób przecież tak jest co dają screeny z tego testu.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie lamerkę, ale jak czytam tutaj Wasze wypowiedzi, to widzę, że ostro siedzicie w temacie OC RAMu. Dlatego pytania podstawowe z mojej strony będą siarą i zaśmiecaniem konkret tematu. Zapytam tylko, czy znacie na sieci jakiś elementarz, ale i kompedium zarazem dotyczące OC pamięci, które należałoby poznać zanim zacznę zadawać pytania?

Kupiłem mobo MSI Z490 pod 10400 i ramki 3600MHz GOODRAM 16GB (2x8GB) 3600MHz CL17 IRDM PRO (które od kopa idą z profilu na deklarowane 3600), więc może warto popróbować coś z nich więcej wycisnąć (?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 godzin temu, JeRRy_F3D napisał:

Zapytam tylko, czy znacie na sieci jakiś elementarz, ale i kompedium zarazem dotyczące OC pamięci, które należałoby poznać zanim zacznę zadawać pytania?

Dużo osób poleca ten materiał dotyczący oc DDR4. Ten materiał, mimo że dotyczy oc na Ryzenach, opisuje zależności między timingami.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.10.2020 o 20:05, toska78 napisał:

Spróbuj, tak jak pisałem ustawić w biosie tCL na 16 i sprawdzić czy system się załaduje (a powinien bo timingi masz luźne). Jeśli tak, wykonaj test stabilności pamięci. Przetestuj ram przy użyciu TestMem5 TM5 z przejściem 10 cykli. Domyślnie narzędzie testuje tylko 3 cykle więc żeby to zwiększyć, w pliku MT.cfg trzeba zmienić wartość Cycles z 3 na 10. Żeby edytować ten plik trzeba w jego właściwościach odznaczyć "Tylko do odczytu". Po edycji można z powrotem to zaznaczyć. Jak przejdzie bez błędu te 10 cykli to pamięć jest na 90 % stabilna. Jeśli wyskoczy 1- wszy błąd po możesz już przerwać. TM5 uruchamiasz jako Administrator. Jak będzie stabilnie to można myśleć nad zmniejszaniem innych timingów. Sprawdź od razu w biosie i podaj istotne dla oc ramu napięcia, czyli napięcie ramu, IO i SA.

Ni kuta nie moge tego przestawić,jak to zrobić.Nawet sie nie da uruchomic jako administrator.Wyskoczy coś tam,kilka razy ok i sie uruchamia,ale watpie zeby to było dobrze.Rozumie żete wszystkie wartosci ktore pokazuje As Rock Timing to da sie ustawić w biosie.

Edytowane przez pb923

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z jednym timingiem, chodzi o tRP stoi na 20 I nie rusza nawet jak ustawie 16 w biosie. Miał ktoś kiedyś taki problem? Reszta timingów nie sprawia problemów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś się orientuje czy te RAM-y będą kompatybilne z Crucial Ballistix Sport LT? Mam właśnie obecnie te Sporty LT, dwie kości po 8 GB i chciałem dokupić dwie kolejne takie same, ale niestety Sportów LT nie ma już nigdzie w sprzedaży. Mam wersje 3200 MHz CL16. I czy jeśli dołożę do nich te nowsze Ballistixy BL2K8G32C16U4B też wersja 3200 MHz CL16, to czy będzie to razem współgrać? Dodam jeszcze, że mam płytę główną MSI B450 Gaming Plus Max i procesor Ryzen 5 2600X.

Edytowane przez ShadowMan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...