Skocz do zawartości
Zigu17

Najlepszy bigos jaki jadłem [ mój własny przepis ]

Rekomendowane odpowiedzi

Parę lat temu postanowiłem pierwszy raz samodzielnie zrobić bigos. Nie posiłkowałem się żadnym przepisem, po prostu zrealizowałem swoje wyobrażenie o bigosie. I powiem szczerze wyszedł mi perfekcyjny. Nigdy nie jadłem lepszego ( 80letnie kucharki mogą się schować ) a ktokolwiek go spróbował również potwierdzał że to najlepszy bigos jaki jadł w życiu

Będziemy potrzebowali

1kg kapusty kiszonej - absolutnie nie płuczemy jej, to głupota

1/3 małej główki kapusty surowej

3-4 duże cebule

3-4 ząbki czosnku

Łyżka stołowa cukru trzcinowego

Pas słoniny lub podgardla ( super ważne )

Ok 0.4 kg wołowiny

Ok 0.4 kg wieprzowiny np schabu

Ok 0.2 kg wędzonego boczku

Ok 4 kiełbasy jałowcowe

100ml whisky

100ml czerwonego wina ( tylko wydajcie przynajmniej te 25-30zł, nie lejcie najtańszego za dyche xD )

250ml bulionu-rosołu ( jeżeli nie macie bulionu to trudno, zamiencie na wode )

Suszone prawdziwki zalane 250ml wody w szklance ( czyli wsdzcie tyle ile wam sie zmiesci suszonych prawdziwków i zalejcie szklanke woda do pełnosci )

Ok 7-8 śliwek wędzonych

5 Listków laurowych

10 kulek ziela angielskiego

10 kulek jałowca

10 kulek czarnego pieprzu

Łyżka papryki chili

Łyżka soli

Łyżka papryki wędzonej

Pół łyżeczki kminku

Pół łyżeczki gorczycy

 

Proporcja wszystkich składników do mięsa powinna być 60/40 lub jak ktoś lubi mieśnie to 50/50. Robie to zawsze tak że kupuje  kawał słoniny i smaże na patelni kawałek słoniny + wieprzowiny = do duzego gara,  i tak później z każdym nastepnym składnikiemsłonina + wołowina= do gara, słonina + kiełbasa jałowcowa ( w plasterki ma być chrupiąca ) = do gara, słonina z boczkiem do gara, słonina z cebula i czosnkiem+ cukier trzcinowy do gara. Wszystko przesmażyliśmy to teraz dodajemy wszystko to co wymienione wyżej. Podlewam woda/bulionem, zalewa grzybowa, mieszam i gotuje pod przykryciem na wolnym ogniu przynajmniej 4 godziny, mieszając co jakies 40 minut. Bigos po pierwsze musi się przypalić. Skrobiemy wdedy na dole łopatka ( deglazujemy  ) Jak coś to uzupełniamy w nim płyny, solimy dopiero po 2 godzinach. Wino i whisky dodajemy również po 2 godzinkach. Finalnie musi być pozbawiony jakiejkolwiek wody. Przed podaniem wydłubuje z garka wszelkie kulki bo nie lubie sytuacji że ktoś sobie nałoży i przegryzie taka niespodzianke. Najlepszy na drugi dzień jak się jeszcze przegryzie

Żadnych koncentratów pomidorowych, żadnej musztardy, żadnego płukania kapusty, mięsa dobrze przesmażone na wysokim ogniu, troche poprzypalene i o to chodzi. Ostatnia smażcie cebule to wam ładnie ściągnie wszystkie smaki z patelni. Wązna jest ta słonina/ podgardle bo bigos musi być tłusty, tłuszcz otuli się w tej kapuście idealnie i nada jej świetnego smaku. Kiszona kapuste pokrojcie przed wrzuceniem do gara, łatwiej się będzie mieszać

Edytowane przez Zigu17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, ODIN85 napisał:

A ketchup na talerzu można dać?

:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...