Skocz do zawartości
aggr3ssive

Który procesor do budżetowego kompa ? Ryzen 5 3600 vs Intel i5-9600KF

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Kompletuję właśnie nowego blaszaka i jako, że się na tym zbytnio nie znam postanowiłem nabyć komputer w konfiguracji najczęściej proponowanych na różnych forach.

Zastanawia mnie tylko jedna rzecz. Czemu wszyscy i wszędzie polecają Ryzena 5 3600 ? Czy w tym budżecie nie ma nic lepszego ?

Pytam bo wpadł mi w oczy min. procesor z linku poniżej:

https://www.x-kom.pl/p/511775-procesory-intel-core-i5-intel-core-i5-9600kf.html

 

Pytam tylko z ciekawości bo nie jestem uprzedzony ani do AMD ani do Intela. Wybiorę po prostu to co na ten moment jest lepsze.

Albo zapytam inaczej. W jakim przypadku lepiej wybrać Intela, a w jakim AMD ? Od razu zaznaczę, że nie zamierzam go podkręcać itp. 

Komputer zapewne na następne 5 lat i potem wymiana całego blaszaka.

 

Druga część pytania. Jeśli zdecyduję się na intela to wtedy również muszę zmienić płytę główną ? Pytam bo w specyfikacji (MSI B450-A Pro Max) jest napisane:

" Obsługiwane rodziny procesorów - AMD Ryzen™"

 

Ps. Skoro mam kartę graficzną to czy warto dopłacać do zintegrowanego układu graficznego (130zł) w przypadku intela ?

 

Będę wdzięczny za pomoc i wyjaśnienie tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecali Ryzena 3600 jak był w okolicach 700pln, w obecnej cenie słabo to wygląda i większość raczej czeka co pokaże nadchodzący Ryzen 5x00.

i5-9600kf to procesor 6-cio wątkowy poprzedniej generacji a skoro PC ma być na 5 lat to słaby deal.

I5-10400f to obecnie najbardziej rozsądny wybór na już, 6 rdzeni i 12 wątków, jak połączysz z płytą Z490 i szybkim ramem da Ci to możliwość rozbudowy o kolejną generację intela.

Procesory AMD i Intel mają swoje podstawki i nie są one kompatybilne.

  • Like 2
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10400f z tanią płytą i tanim RAMem.

  • Like 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Pioy napisał:

10400f z tanią płytą i tanim RAMem.

To chyba będzie najlepszy wybór jak nie będziesz rozbudowywał za bardzo PC przez te 5 lat.

Zanim cokolwiek kupisz zapytaj na forum o konkretne podzespoły, coś dobrego doradzimy.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuje 10400F (jak nie będzie kręcone), MSI Z490 A-PRO i do tego RAM 2X8 GB minimum 3200 Mhz (Viper Steel, może Blackout albo jakiś Crucial Ballistix)

Jaką masz grafikę i do czego będzie wykorzystywany komputer?

Ten R5 3600 ma tylko taką przewagę, że można go kręcić.

MSI B450-A Pro Max to płyta pod AMD. Jakie miałeś pamięci do niej? Może uda się je wrzucić na nową platformę (pewnie by sie udało bo zapewne była to DDR4).

 

Edytowane przez Flik
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za tak szybkie i konkretne odpowiedzi.

Komputer na ten moment wyglądał by następująco:

Wariant Intel:

https://www.x-kom.pl/lista/t9m8wj3vy

Wariant Ryzen:

https://www.x-kom.pl/lista/979ytyzjx

 

Wstępnie ucieszyłem się na zaproponowany procesor bo jest tańszy od poprzedników, ale w połączeniu z tą płytą główną (MSI Z490-A PRO) cena całościowa wzrośnie, a to chyba i tak najtańsza płyta z tym chipsetem. Szukamy nadal kompromisu czy zostaje jak jest w pierwszym wariancie? :)

 

Komputer typowo do domowych zastosowań. Głównie przeglądanie neta (wiem, że nie potrzebuję do tego aż takiego sprzętu :) ) filmy i muzyka + od czasu do czasu WOT oraz gry typu Wiedźmin.

Edytowane przez aggr3ssive

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skompletuj to samo w innym sklepie, a na pewno bedzie taniej

x-kom jesli nie ma czegos w promocji, odlatuje z cenami

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba zestawy wydają się w porządku. Na Intelu można brać płytę z chipsetem B 460, ale wówczas Ram tylko 2666Mhz.

Spróbuj tak jak mówi poprzednik, albo kupuj każdy podzespół osobno. Tylko wtedy sam będziesz musiał to złożyć.

 

Edytowane przez Flik
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości jakie sklepy internetowe brać pod uwagę aby to cenowo lepiej wyglądało i miało dobrą obsługę w razie gwarancji itp. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proline, x-kom. Morele, Komputronik (ale tu drogo jest-tak kiedyś mówili). W sumie problemy mogą być wszędzie.

Możesz kupować jak proponowałem. Wsadź każdy podzespół na Ceneo i zobacz gdzie jest najtaniej.

Zobacz jak te zestwy wyglądają cenowo w tym pierwszym sklepie.

Jest jeszcze opcja taka, że jak się nie pali to możesz poczekać na premiere nowych Ryzenów, ale to już jak chcesz. Oba zestawy ok. Na już brałbym Intela.

Edytowane przez Flik
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli idzie o zestaw na Ryzenie to 3700 i masz wysoki poziom jeśli idzie o podzespoły
https://proline.pl/koszyk/0c933f69
Płyta przyjmie Zen 3
Szybki RAM da kopa procesorowi
Wydajny procesor i chłodzenie na nim
Zasilacz 750W Gold, dźwignie nawet mocarne karty
Szybki dysk M.2

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za propozycję.

Tylko czy aż tak mocnego zasilacza potrzebuję ?

Do pierwotnej wersji z drugiego linka do tych podzespołów był proponowany 550W zasilacz :) Wiadomo, że lepiej mieć zapas tylko czy aż taki ? W konsekwencji i tak dopłacę do mocniejszego, a go nie wykorzystam.

Edytowane przez aggr3ssive

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz dałem tak na zapas :) Jakbyś kiedyś chciał jakąś mocną kartę do niego. Poza tym, jak na tę moc, certyfikat i 7 lat gwarancji, ten zasilacz jest w całkiem fajnej cenie ( analogiczny Phanteks jest 5 dyszek droższy, SeaSonic, chyba ponad stówkę droższy )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli składałbym platformę od zera, to w tej chwili wybrałbym Intela. Dobra Z490 + nawet ten 10400f i kosisz w grach AMD. Zabraknie mocy to kupisz lepszy procesor i będziesz miał zapas.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10400f za 654zl

Plyta glowna: MSI MPG Z490 GAMING PLUS za 685zl

corsair rmx550 za 439zl

Ram-y Cruciale 3000/3200 szukamy na promocjach i Amazonie .Cena ponizej 300zl za komplet 2x8GB

 

 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym jednak wybrał AMD ( chociaż rozumiem argumenty przedmówcy :) )
Ryzen 5 3600+dobra B450tka= +/- i5 10400F i Z490, a po Zen 3 można spodziewać się chyba troszkę więcej, więc jak odłożysz sobie kiedyś, ładujesz 9 5900X i jest skok z 6 rdzeni do 12stu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, mario_990 napisał:

A ja bym jednak wybrał AMD ( chociaż rozumiem argumenty przedmówcy :) )
Ryzen 5 3600+dobra B450tka= +/- i5 10400F i Z490, a po Zen 3 można spodziewać się chyba troszkę więcej, więc jak odłożysz sobie kiedyś, ładujesz 9 5900X i jest skok z 6 rdzeni do 12stu :)

Sam ma 3600 i B450 natomiast na ta chwile tu i teraz patrzac co sie dzieje z cenami u AMD to bym bral Intela.

Jesli jednak patrzymy na przyszlosc to na poczatku roku mamy nowe procki Intela i plyty na B560 ktore beda umozliwiac podkrecanie RAM.

Wiec jest tez opcja jesli nie chce autor czekac to kupno i5 10400f i najtanszej plyty na H410 jak sie da np. na promocji x-kom za 209zl a potem wymiana na jakas sensowna B560.Tylko pytanie po ile beda plyty na B560 jesli na obecnym poziomie B460 to np. taki Mortar B560 (o ile wyjdzie) bedzie tez super opcja.Natomiast narazie tylko spekulacje.Tak jak i finalna oplacalnosc Zen 3 po zmanipulowanej prezentacji AMD ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, grayman_1 napisał:

...Tylko pytanie po ile beda plyty na B560 jesli na obecnym poziomie B460 to np....

Czy B560 będą umożliwiały OC procesora? Ja spodziewam się raczej cen pomiędzy B 460, a Z 490, ale raczej zbliżonych w tę drugą opcje. Pewnie poza OC RAM będą miały jeszcze jakieś inne bajery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Flik na 90% nie

Intel i OC na czymś innym niż Z

Nie wierzę w to :D

Edytowane przez mario_990
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na bank nie, wtedy Zetki straciłyby sens, ludzie je kupują bo to jedyne płyty z możliwością OC. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili to powinieneś być w stanie kupić 1660 Super koło 1000 zł. Jest bardzo duża różnica międy Super a zwykłą.

Kupowanie płyty Z to wg mnie wywalanie kasy w błoto, szczególnie jeśli nie zamierzasz wkładać w to kiedyś i7k czy i9k (choć historia i tak pokazuje, że to się nigdy nie opłacało względem niższych modeli aktualnych generacji). Oszczędzając na płycie non-Z, masz 2060, może 2060 Super, to jest przepaść wydajnościowa.

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W każdej jednej grze obecnie (nie wiadomo jak będzie w przyszłości) 9600k będzie szybszy, zwłaszcza jak wykręcisz wszystkie rdzenie na 5Ghz (3600 jest praktycznie niekrętliwy) , ale jeśli masz za niego zapłacić więcej niż 800zł (mi się udało kupić nówkę za ... 620zł), to wybrałbym Ryzena, ale ...... jeśli z kolei za niego też nie dasz więcej niż 800zł, wybrałbym albo 9600K, albo 10400F. Do tego Ryzen jest bardziej przyszłościowy.

Edytowane przez HDR'o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Flik napisał:

Czy B560 będą umożliwiały OC procesora? Ja spodziewam się raczej cen pomiędzy B 460, a Z 490, ale raczej zbliżonych w tę drugą opcje. Pewnie poza OC RAM będą miały jeszcze jakieś inne bajery.

OC RAM-u tylko albo az ?

Nie ma mowy o OC jak w Z490..

Chodzi o cene .Bo  najtansze Z490 po 570-600zl to straszne biedy ...

A takie B560 moglo by kosztowac w grancach dobrych obecnych B460 i by wystarczylo do zablokowanych procesorow.

A co tzw. przyszlosciowosci platformy AM4 to ona sie wlasnie konczy i jest taka sama jak u Intela jeszcze jedna generacja i moze maly refresh. Rocket Lake z jednej strony a z drugiej Zen 3 a potem juz pewnie DDR5 z jednej i drugiej strony.

Edytowane przez grayman_1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...