Skocz do zawartości
Salvinor

Dell S3220DGF smużenie. Problem z zakupem monitora.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Po wielu latach przyszedł czas na zmianę obecnego monitora , 27 FHD TN.

Szczerze szukam świetnego monitora aby zagrać  w końcu po wielu latach odkładania w Wiedźmina 3.

W pierw kupiłem LG27gl650. Po wypakowaniu , po 2 godzinach już czekał na zwrot. Masakryczne BLB , srebrzenie już pod małym kątem na całości matrycy. W Wieśku w karczmie w dzien nawet dokuczliwe, ogólnie monitor bardzo słaby,

w media expert na wystawie robił wrażenie w domu lipa.... 

Zdziwiłem się , że monitor za 1000 Pln , może być tak koszmarny. Moja Tn,ka była o wiele lepsza.

Po wielu przychylnych opiniach zakupiłem tanio AOC 32cale na IPS (AOC Q3279VWFD8).

Monitor świetny , kolory super , BLB i srebrzenie akceptowalne , ale miał jedną wadę , słabe podświetlenie, co skutkowało gdy ustawiłem jasność na max (co i tak było ciemne), słabym kontrastem.

Po podniesieniu suwaków RGB wyżej do ok 75% o dziwo jasność była ok , ale kontrast w Wieśku gdy świeci słońce , masakra , całe niebo w kierunku słońca jak mleko , zero widoczności chmur. Obniżenie kontrastu naprawia problem , ale co z tego gdy obraz staje się znów ciemny. Wyłączenie w opcjach "BLOOM" naprawia prawie problem , ale nie o to chodzi. Poza tą wada , świetny monitor , żadnego smużenia , żadnych wad. Zwrot.....

Kolejnym był tym razem 27cali. A mowa o ACER V277Ubmiipx . O nim krótko , gdyby nie to że poszczułem się 32 calami , bym go zostawił . Jeśli ktoś szuka monitora taniego IPS 27 cali i 75Hz mu wystarczy to szczerze polecam.

Kolorki , ostrość , kontrast , reakcja. Nie mogłem się do niczego przyczepić , jedynie delikatne BLB w dolnym prawym rogu , ale w pełni akceptowalne.

Kolejny zakup to tak chwalony wszędzie i wobec Dell S3220DGF.

Odpakowałem super, piękny , stabilny , ciężki , fajne zakrzywienie r1800. Uruchamiam. Pulpit , youtube ,kolorki extra . Czas odpalić Wieśka. W pierwszej chwili , super..... najlepszy z testowanych myślę . Oddawanie barw i zagięcie robią super robotę w Wiedźminie. Ale za chwile .....szok  obraz smuży , całe tła , a najbardziej drzewa, krajobrazy, budynki także nawet za dnia. i Nie ważne czy to noc czy to dzień. To moja pierwsza w życiu matryca VA , więc moje oko nie potrafi tego znieść. Proszę was o pomoc czy są monitory 32cale zagięte lub nie, które mogą mnie usatysfakcjonować??? Nie chcę kupować 32cali 60hz (wiem do Wiedźmina by wystarczył) ,zauważyłem ,że mają one mniej wad z matrycami, lub prawie ich brak , ale mają słabe podświetlenie , jest tylko jakiś Philips i jeden Lenovo z jaśniejszych i trochę ciemniejszy np.acer ale mają po 60zh ,gdyby chociaż było te 75. Bo na AOC widziałem sporą różnicę miedzy 60 a 75.

Tutaj filmik z porównania S3220DGF i AOC Q3279VWFD8

Na żywo to jest bardziej widoczne. Przy dużej jasności monitora , widać to migotanie na biurku i w pokoju , efekt świetlny stroboskopu.

Migoczą nie tylko tekstury , ale i cały ekran powierzchniowo.

https://www.x-kom.pl/p/584016-monitor-led-32-i-wiekszy-lenovo-thinkvision-t32h-20-czarny.html

https://www.x-kom.pl/p/395838-monitor-led-32-i-wiekszy-philips-328p6aubreb-00-hdr.html 

https://www.x-kom.pl/p/579172-monitor-led-32-i-wiekszy-acer-eb321hqudbmidphx-czarny.html

Nie wiem co mam robić ... czy sie poddać i kupić któryś z powyższych....czy dalej polować na jakiś 32"VA. Ale nawet podobno Odyssey G7 smuży.

Siedzę w temacie gier od lat 90....moje pierwsze zainstalowane własnoręcznie gry to był król lew ;)  i Syndykat 1 , Ufo 1 , Dune itd.... Wychowany na CRT i 486/DX66Mhz

Tyle lat matryce TN dawały mi tyle radości a teraz to co się dzieje z rynkiem monitorów to jakaś żenada. Światełka , 1000hz , HDRy , a w zwykłego Wiedźmina nie ma na czym zagrać na dużym ekranie.

Jeśli rzeczywiście nie ma żadnego monitora 32 cale co nie będzie smużył , będę musiał spróbować Acera XB323UGP

https://www.x-kom.pl/p/593998-monitor-led-32-i-wiekszy-acer-predator-xb323ugpbmiiphzx-czarny-hdr.html

Jak myślicie czy ma to sens ? czy nadal szukać naiwnie VA ,,, czy iść w 75/60hz IPS do gier RPG ??

Edytowane przez Salvinor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłeś overdrive na super fast? Dell jest chwalony bo jest dobry w swojej cenie,ba jak nie najlepszy - do tego monitora trzeba mieć też sprzęt co wydoli zazwyczaj 60 i najlepiej 100fps+ więcej klatek mniej odczuwalne smużenie, ja tego aż tak nie widzę u siebie - że stroboskop to głupoty piszesz, a rozpisywanie się i rozmarzanie się nad starym TN do Della to już ładny żart ? nie umiesz skorzystać z HDR to "świecidełka", pozostań w swoim świecie TN ja wracam do gry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeklikałem wszystkie opcje w monitorze,w panelu nvidii. Próbowałem różne kable DP. Bez zmian. 

Nawiasem ,,, TN porównywałem do LG a nie Dell. Bo Dell połyka Tn`kę , gdyby nie to migotanie byłbym szczęśliwym posiadaczem tego Della.

Na sprzęcie się znam doskonale , mam 37lat a od 1995r siedzę w PC. Z zawodu pracuje w sieciach teleinformatycznych. Na wielu monitorach w życiu pracowałem, i widzę jak coś mi migocze. Mogę nagrać film jak migocze mi biurko w ruchach kamery w W3? Mam podłączony drugi monitor i tam nic nie migocze.

Ale do rzeczy , jest tez ogromny problem z tekstem, na przykład po odpaleniu command line ,jak przesuwam okno to mam identyczne migotanie całego tekstu w oknie , więc problem nie dotyczy tylko aplikacji 3D.

Tutaj Gigabyte na tej samej matrycy , przypadek identyczny do mojego, więc coś jest na rzeczy... 

Moja konfiguracja Mobo: Asus Crosshair VII Hero , Ryzen 2700x , Patriot 16GB 4400MHz CL19 Viper Steel , GTX 1080Ti Strix , 1TB 970 Evo plus.

Tak Więc sprzęt sobie dopieściłem , a został mi tylko monitor  do zakupu i nie spodziewałem się takiego problemu z zakupem.

I teraz nie wiem ,,czy szukać dobrej sztuki 32 zakrzywiony , brać tego acera XB323U , czy szuka czegoś o niższym Hz.

Dodam , że ten lichy LG , nie migotał a też miał 144Hz ale IPS.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Sam używam Dell S3220DGF od 3 tygodni, problemy, o których piszesz w ogóle u mnie nie występowały i nie występują. Monitor mam podłączony kablem DP który był w zestawie - pracuje z RTX2070 SUPER.

Ustawienia G-SYNC compatible mam dla okna i aplikacji pełnoekranowych, bez ustawiania zakresu. FreeSync włączony w opcjach monitora, w odświeżanie w ustawieniach Widnows 164Mhz. 

Masz Vsync włączony w Wiedźmienie? Na drugim filmie z pierwszego postu widać straszne rwanie klatek na początku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

każdy VA jaki w życiu widziałem smuży  jak poczytasz opinie ludzi to nawet legendarny G7 czy G9 też smużą, smużenie jest cechą matrycy VA tego nie przeskoczysz 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No trzbeba brać pod uwagę że VA smuży, ale i tak ten monitor ma więcej zalet niż wad w swojej cenie - takie szybkie "majdanie" myszką jak robisz w filmikach to smużenie będzie odczuwalne, przy normalnym graniu i płynnych ruchach szybko się o tym zapomina. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Musisz szukać monitora IPS. NanoIPS zaczynają się od około 2tys zł ale to tylko 27 cali.

Najlepszą opcją w kategorii cena jakość wydaje się Dell S2721DGF. W ten bym celował na twoim miejscu. Cena startowa to było około 1800zł.

Jeżeli chcesz ips 32 cale to gdzieś tutaj w tematach podawałem acera ale kosztował 3700zł i nie było testów. Niedługo na tej matrycy ma się ukazać także asus. Więcej na tę chwilę nie wiadomo. Asus ma też wypuścić ipsa 32 cale ze strefami wygaszania ale cena orientacyjna to kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spójrz na tabelę z czasem reakcji pikseli dla kolejnych przejść - ten monitor jest wolny, a im ciemniejsze przejście tym gorzej. To typowe dla matryc VA. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Niestety ,skoro większość matryc VA ma taki problem to jednak musze zrezygnować z zakrzywienia.

Wiem , że przy szybkich ruchach myszką jest to smużenie bardziej widoczne ,ale w normalnym graniu też mi to mocno przeszkadza.

Dziwne , że u kolegi Dagedy , problem ten nie występuję , może jednak wymienić na inny egzemplarz Della ,,,czy jednak w każdej sztuce będzie to odczuwalne ?

Jeśli tak ma wyglądać praca VA to zostaje mi kupno XB323U lub poczekać na Asusa PG329Q z wadami IPS które jednak bardziej akceptuje od takiego migotania tekstur.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oficjalnie monitor nie jest kompatybilny z NVidia więc zobacz jeszcze jak będzie się grało po wyłączeniu freesync - bo może oprócz smużenia masz jeszcze migotanie ekranu na swoim 1080Ti i to psuje efekt.

Sam się przesiadłem z 27 1440p IPS na tego Della i jestem zadowolony - no ale każdy woli co innego, ja gram wieczorami i nie dałbym teraz rady ze srebrzeniem czerni i nierównomiernym podświetleniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ta czerń jest torche przereklamowana na VA bo co z tego, że jest lepsza jak zostają smugi.

Ten asus co podałeś i ma wyjść to zapewne około 4200zł będzie kosztował. Niestety asus zawsze się ceni.

Zostaje jeszcze oled CX 48 który niedługo powinien pojawić się w większej ilości w cenie koło 4500zł z tym, że nie nadaje się jako zamiennik monitora do pracy czy długiego siedzenia na niecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie smugi, w Dellu właśnie nie ma smug bo jest to przejście pixela natychmiastowe dokładnie opisał to stilgar, tylko Dell coś takiego zastosował, tradycyjne VA ma przejście płynne i wtedy widać smugi.

Dlatego jak się macha myszką góra/dół to te skoki są widocznie - jak się normalnie gra to są do zaakceptowania - przynajmniej dla mnie i wielu innych.

Kontrast też nie jest bez znaczenia bo ponad 4000 vs 800 na IPS to jednak różnica. Niektórzy by chcieli za 1.6k żeby jeszcze monitor kawę robił ? bierze się co jest na rynku bo wszystko ma wady i zalety, sam piszesz o monitorze za 4.5k więc wątpię żeby autor nagle zwiększył budżet o 3tys zł skoro kupił Della za 1.6k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.10.2020 o 22:39, Salvinor napisał:

Po wielu przychylnych opiniach zakupiłem tanio AOC 32cale na IPS (AOC Q3279VWFD8).

Monitor świetny , kolory super , BLB i srebrzenie akceptowalne , ale miał jedną wadę , słabe podświetlenie, co skutkowało gdy ustawiłem jasność na max (co i tak było ciemne), słabym kontrastem.

Po podniesieniu suwaków RGB wyżej do ok 75% o dziwo jasność była ok , ale kontrast w Wieśku gdy świeci słońce , masakra , całe niebo w kierunku słońca jak mleko , zero widoczności chmur. Obniżenie kontrastu naprawia problem , ale co z tego gdy obraz staje się znów ciemny. Wyłączenie w opcjach "BLOOM" naprawia prawie problem , ale nie o to chodzi. Poza tą wada , świetny monitor , żadnego smużenia , żadnych wad. Zwrot.....

AOC Q3279VWFD8 wg testów ma maksymalną jasność rzędu 285cd.

Sam od niedawna siedzę na 27" Dellu 1440p IPS i przez większość czasu używam jasności na poziomie 21%, co wg recenzji z Rtings odpowiada 100cd.

Do gier czasami podbijam do 30% (~130cd) i jest to w zupelności wystarczające, więc nie rozumiem jak >250cd może być zbyt ciemne.

Bardzo istotne jest odpowiednie dobranie ustawień, by punkt bieli był na poziomie ~6500K.

Dla swojego AOC'a spróbuj ustawień z recenzji na pcmonitors (~166cd):

Cytat

Test Settings

(...)

contrast and ‘Gamma’, was left at default (...)

Brightness= 60 (according to preferences and lighting)

 

Color Temp= User

R= 50

G= 44

B= 45

Overdrive= Off

Refresh rate (Windows setting)= 75Hz

Co do Dell'a S3220DGF- to co pokazujesz na swoich filmach to nie smużenie tylko jakieś dziwne migotanie obrazu.

Może być one spowodowane włączonym G-Sync'iem, jakimś błędem w sterowniku lub wadliwą sztuką monitora.

W tym Dellu rzeczywiście może występować niewielkie smużenie (jak na każdej matrycy VA), ale dopóki nie wyeliminujesz problemu z migotaniem, to nie ma szans byś prawidłowo ocenił jak bardzo jest ono dla ciebie widoczne.

Odbiór ghostingu jest mocno indywidualną sprawą, ale akurat w Wiedźminie (który nie należy do najbardziej dynamicznych tytułów) efekt ten nie powinien stanowić dużego problemu przy prawidłowo działającym monitorze.

Dla Dell'a S3220DGF użyj profilu icc i ustawień z recenzji na Rtings (sekcja "Post Calibration").

Sposób instalacji profilu kolorów z pliku icc/icm.

 

Edytowane przez Paw79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Paw79 napisał:

Odbiór ghostingu jest mocno indywidualną sprawą, ale akurat w Wiedźminie (który nie należy do najbardziej dynamicznych tytułów) efekt ten nie powinien stanowić dużego problemu przy prawidłowo działającym monitorze.

Zwłaszcza że on jeszcze pisał że widzi to smużenie jak jest dzień w grach i ogólnie w jasnych scenach co jest już czymś nienormalnym nawet na VA.

W dniu 19.10.2020 o 22:39, Salvinor napisał:

....szok  obraz smuży , całe tła , a najbardziej drzewa, krajobrazy, budynki także nawet za dnia. i Nie ważne czy to noc czy to dzień.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, bbandi napisał:

Zwłaszcza że on jeszcze pisał że widzi to smużenie jak jest dzień w grach i ogólnie w jasnych scenach co jest już czymś nienormalnym nawet na VA.

To tylko świadczy o bardzo wolnej matrycy. Kiedyś byłem u pewnego typka kupić pada i włączył mi GTA V na testy. Środek dnia był, a cały, dosłownie cały ekran migotał i rozmywał się przy jakimkolwiek ruchu myszką. Tak złego monitora w życiu nie widziałem i nie, nikt mnie nie przekona, że do czegoś takiego da się przyzwyczaić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam jesteś wolny, idź trolować gdzie indziej.

Widzę wychodzą kompleksy posiadania muła acera co jakością do della nie dorównuje a ta stopka i wygląd to już całkiem śmiech, 1ms to masz ale na stroboskopie - wtedy ci migotanie nie przeszkadza? ?

Edytowane przez bbandi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://blurbusters.com/gsync/gsync101-input-lag-tests-and-settings/14/

Ustawiłem gsync tak jak w tym artykule, używając ogranicznika klatek ze sterowników nvidii (161 FPS) i było spoko.

Wczoraj użyłem ogranicznika klatek od RTSS na 161 FPS zamiast nvidiowego + low latency na ultra i chyba jest  jeszcze lepiej. Polecam sprawdzić.
W moim odczuciu jest jeszcze płynniej. Dowaliłem  do pieca i ustawiłem response time na extreme, minimalne powidoki, ale mi to nie przeszkadza :D, super fast też dobre.

 

Sprawdźcie limiter od RTSS zamiast nvidii. Ciekaw jestem Waszych opinii.
 

Edytowane przez Buszek112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka karta graficzna? U mnie na karcie AMD po wyłączeniu FreeSync obraz jest ostry jak żyleta a jeśli coś smuży, to na tyle delikatnie, że tego nie dostrzegam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przeanalizowaniu waszych odpowiedzi, dochodzę do wniosku ze to jest rzeczywiście bardziej migotanie niż smużenie , które wg. mnie stoi tutaj na dobrym poziomie. 

Zwiększenie opcji overdrive lekko zmniejsza problem , ale nadal jest to mocno widoczne i męczy wzrok. Zmiana kabla na DP 1.4 nie pomaga. 

Poddałem się z tym monitorem.

Zamówiłem LG 32GK850G i Acera XB323U. Jeśli wszystko będzie w porządku z monitorami. Zwycięzca zostanie u mnie.

Martwi mnie tylko jedna rzecz , gram więcej w tytuły AAA, i na max detalach przy 1080TI i 1440 ,osiąga się średnio 60-80 FPS.

I teraz pytanie do znawców , czy kupując wyżej wymienione monitory coś stracę , grając przy 60-80fps?

Niestety monitory 32 cale , 1440 p 60-75hz są słabej jakości. Przez chwilę wpadł mi w oko ASUS mx32vq. Ale ostatecznie wybrałem Acera XB323 , jako zakup na przyszłość , tylko obawiam się , że tytuły AAA stracą na kolorach , płynności ,zmniejszając Hz w ustawieniach ekranu, w porównaniu z monitorem 75hz , czy gsync załatwo sprawę ?

 

 

Edytowane przez Salvinor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.10.2020 o 16:47, bbandi napisał:

Kontrast też nie jest bez znaczenia bo ponad 4000 vs 800 na IPS to jednak różnica.

800:1? Lepiej wybrać IPS z 1,5x-~2x większym kontrastem, bo są takie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No za dużego wybory tu nie ma w nowych IPSach bo wszsytko to matryce nanoIPS. A starsze są wolniejsze.

Według mnie źle zrobiłeś, że bierzesz wszystko na va. Trzeba było wziąć np. della w temacie niżej na nanoIPS. Jest mniejszy bo 27 cali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.10.2020 o 18:23, Salvinor napisał:

Po przeanalizowaniu waszych odpowiedzi, dochodzę do wniosku ze to jest rzeczywiście bardziej migotanie niż smużenie , które wg. mnie stoi tutaj na dobrym poziomie. 

Zwiększenie opcji overdrive lekko zmniejsza problem , ale nadal jest to mocno widoczne i męczy wzrok. Zmiana kabla na DP 1.4 nie pomaga. 

Poddałem się z tym monitorem.

Zamówiłem LG 32GK850G i Acera XB323U. Jeśli wszystko będzie w porządku z monitorami. Zwycięzca zostanie u mnie.

Martwi mnie tylko jedna rzecz , gram więcej w tytuły AAA, i na max detalach przy 1080TI i 1440 ,osiąga się średnio 60-80 FPS.

I teraz pytanie do znawców , czy kupując wyżej wymienione monitory coś stracę , grając przy 60-80fps?

Niestety monitory 32 cale , 1440 p 60-75hz są słabej jakości. Przez chwilę wpadł mi w oko ASUS mx32vq. Ale ostatecznie wybrałem Acera XB323 , jako zakup na przyszłość , tylko obawiam się , że tytuły AAA stracą na kolorach , płynności ,zmniejszając Hz w ustawieniach ekranu, w porównaniu z monitorem 75hz , czy gsync załatwo sprawę ?

 

 

Daj znać jak te monitory, dotarły, podjąłeś decyzję? 32' nie jest za duże, jak daleko siedzisz od monitora, obejmujesz wzrokiem HUD, np minimape itp. Ten Acer też ma overshoot przy właczenym Gsyncu (jest recenzja na pcmonitors.info).

Z 32 na szybkim IPSie jest jeszcze Asus pg32q delikatnie tańszy niż Acer xb323u ale na tej samej matrycy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli tego problemu w monitorze Dell nie da się rozwiązać ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Mam tego Dell'a S3220DGF i w czasie gry mam czarny ekran co pare minut na sekunde dwie ktoś wie może czym to jest spowodowane ?

 free sync włączony i Gsync też . Kabel DP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...