Skocz do zawartości
meilbox

Odblokowanie zegarów RX 5600xt do 5700xt

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy kilka dni temu ktoś udostępnił opis jak odblokować 5600xt do w zasadzie pełnego 5700xt

Wiadomo po modzie nie ma tyle samo stream procesorów i inna szyna pamięci ale można kręcić za pomocą programu od znanego niemieckiego igora i praktycznie wydajnościowo mamy to samo ?

https://www.reddit.com/r/hardware/comments/jabw98/tutorial_on_how_to_unlock_rx_5600_xt_clock_to_2ghz/

hqdefault.jpg

   

To pewnie też jeden z powodów dla którego masowo wykupują 5600xt

Wiadomo każdy robi to na własne ryzyko !!!

Na reddit ludziska potwierdzają że działa na sapphire , powercolor . Ja dzisiaj lub jutro sprawdzę na swoim xfx 5600xt III ultra ale zanosi się na hicior ?

Edytowane przez meilbox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kto nie ryzykuje ten szampana nie pije ? no i ze zdroworozsądkowym podejściem do oc nie powinno być większego problemu , byle nie przekraczać 1.2V na gpu

Edytowane przez meilbox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, meilbox napisał:

nie ma tyle samo stream procesorów (...) praktycznie wydajnościowo mamy to samo

Ja się dziwię tym głupi firmom, że oni ładują tam te streem  procesy, skoro ich ilość nie ma znaczenia i wydajnościowo to jest to sam. Powinni jeden dawać i było by ok. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poprawione coś jeszcze chcesz dodać ?? czy finito...

1 minutę temu, qrek1 napisał:

Ja się dziwię tym głupi firmom, że oni ładują tam te streem  procesy, skoro ich ilość nie ma znaczenia i wydajnościowo to jest to sam. Powinni jeden dawać i było by ok. ?

w tym wypadku samo oc daje kopa i zrównanie ze stock 5700xt , czytamy ze zrozumieniem. No i temat raczej dla osób które same spróbują  oraz dają znać na ile pośmigały ich 5600xt ?

Edytowane przez meilbox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tym modzie trochę brakuje jednak wydajności do RX5700XT , nie przesadzajmy , ale trzeba przyznać że różnica jest ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy jak będzie w realu , użytkownicy już meldują bardzo zbliżona wydajność do stocka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla jasności, to nie jest żaden mod do 5700XT. Skądś wyciekł niepodpisany BIOS do 5600XT, który można zedytować, podnieść parametry robocze jak i ominąć ograniczenie nakładane przez sterowniki (przez wstawienie np. ID modelu 5700).

W realu można wycisnąć bezproblemowo extra 10-15% przy zachowaniu podobnej kultury pracy (zrobiłem sobie wersję z limitem mocy na 175W, która ma max taktowanie 2000MHz przy 1.020V). Moim zdaniem warto.

Wersja z linku z pierwszego posta jest moim zdaniem średnio zrobiona, limity mocy są wywalone w kosmos i karta na takim BIOSie przede wszystkim będzie generować spore ilości ciepła, na które chłodzenie stosowane w RX5600XT się kiepsko nadaje. Ale jeśli ktoś zna się trochę na oddziaływaniu wzajemnym parametrów w Navi, to można sensownie to wykorzystać, bo narzędzia do modyfikacji BIOSów są dostępne.

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś już napisał, na jakich kartach działa. Ja napiszę za to, że na STRIX nie działa (pewnie podobnie jak na każdej innej od ASUS) :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, GregM00 napisał:

Dla jasności, to nie jest żaden mod do 5700XT. Skądś wyciekł niepodpisany BIOS do 5600XT, który można zedytować, podnieść parametry robocze jak i ominąć ograniczenie nakładane przez sterowniki (przez wstawienie np. ID modelu 5700).

W realu można wycisnąć bezproblemowo extra 10-15% przy zachowaniu podobnej kultury pracy (zrobiłem sobie wersję z limitem mocy na 175W, która ma max taktowanie 2000MHz przy 1.020V). Moim zdaniem warto.

Wersja z linku z pierwszego posta jest moim zdaniem średnio zrobiona, limity mocy są wywalone w kosmos i karta na takim BIOSie przede wszystkim będzie generować spore ilości ciepła, na które chłodzenie stosowane w RX5600XT się kiepsko nadaje. Ale jeśli ktoś zna się trochę na oddziaływaniu wzajemnym parametrów w Navi, to można sensownie to wykorzystać, bo narzędzia do modyfikacji BIOSów są dostępne.

Kolega zlinkuje swoją wersję , może ktoś się skusi :-) ja ma zamiar ustawić w granicy 180W ale zegar do 2100 , moja na stock bios i 0.95V śmiga na max z fabryki 1820 non stop więc obstawiam że będzie dobrze.

Edytowane przez meilbox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest BIOS zbrandowany dla Sapphire: link

1 godzinę temu, meilbox napisał:

Kolega zlinkuje swoją wersję , może ktoś się skusi :-) ja ma zamiar ustawić w granicy 180W ale zegar do 2100 , moja na stock bios i 0.95V śmiga na max z fabryki 1820 non stop więc obstawiam że będzie dobrze.

Przy limicie 180W nie da rady rozpędzić karty do 2100 :)
Na moich nastawach 175W karta standardowo chodzi na lekko powyżej 1900, w porywach do 1950. Z dobrym chłodzeniem w obudowie Hot spot w granicach 80C. Żeby wejść na wyższe taktowania trzeba podnieść limit mocy, a to się przełoży na wyższe temperatury. Tak jak pisałem, 5600 nie ma odpowiedniego chłodzenia do tego, no chyba że komuś nie przeszkadza wyjący wiatrak na prawie max :)

Kombinowałem z tym BIOSem ostatnich kilka dni, to co ostatecznie ustawiłem jak dla mnie jest optymalne jeśli wziąć pod uwagę osiągi i jakąś w miarę normalną kulturę pracy.

Aha, u mnie na 1820 też chodziło na 0.95V. Ale już 2000 zwalało się na 1010mV i niżej. 1900MHz potrzebuje jakieś 0.97V. 1950 - 0.98V. Im wyższe taktowanie, tym więcej mocy potrzeba. Aha, nie daję gwarancji na te wartości, bo testowałem krótko (1-2 przebiegi 3DMarkiem), dla pewności warto dodać te 10mV.

 

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ktoś to robił dla 5600 Red Dragon od Powercolor? Flashowanie grafiki ostatni raz robiłem jak z Radka 9550 robiło się bodajże 9600. Jest gdzieś fajny poradnik jak to zrobić bez problemów?Jeżeli mam 2 biosy w grafice (zmieniane zworką) to jezeli cos zchrzanię na pierwszym biosie to na drugim będzie karta hulała i będzie możliwość wgrania ori biosu jako pierwszy. Przy flashowaniu decydujemy, który konkretnie modyfikujemy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Decydujesz zworką. Linkowałem ostatnio źródło tego BIOSu na YT Red Pandy , tam ludzie w komentarzach pisali, na czym poszedł, a na których brandach nie. Poszukaj 3-4 strony do tyłu w głównym wątku dla GPU AMD Navi.

Edit.

Miałem jeszcze w otwartej zakładce: https://www.youtube.com/watch?v=7n4X3YGtNCk

 

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wszystko co na micronie raczej śmiga , w komentach przewijają się ASRock, msi , sapphire, Xfx, gigabyte, pwoercolory . To również tłumaczy wykup przez górników wszystkich zapasów od Xfx ... Ja posiadam Xfx thicc III ultra z tego co czytam to powinno być bardzo okej :-) 5600xt od sapphire nie mają czasem chłodzenia z 5700xt...

Największe problemy to brak czytania instrukcji wgrywania  biosu przez niedoszłych morderów :-)

Edytowane przez meilbox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Damiankowalski napisał:

co za  problem  wgrać tam bios od rx 5700xt

Wgrać - niewielki :)
Czy karta na BIOSie od 5700XT potem wystartuje? Nie.

Gdyby tak się dało, to byłoby to robione od początku pojawienia się 5600XT.

Karty 5600XT są sprzedawane z 2 rodzajami pamięci (w zależności od vendora). Pamięci Microna i Samsunga mają różne timingi. Ten specjalny BIOS 5600XT ma obsługę tylko tych pierwszych. Poza tym mogą też być inne różnice, które powodują, że nie wszystkie wersje 5600XT z tym BIOSem chcą działać. A nawet jak chcą działać, to raczej trzeba wiedzieć co się robi (przykładowo ten BIOS oryginalnie ściągnięty z reddita ma nastawy do innych wiatraków niż używane w Sapphire, różna maksymalna prędkość obrotowa).

Każdy vendor kart 5600XT wypuszcza swój BIOS, bo między kartami są różnice. Dlatego to nie jest BIOS, który pójdzie na wszystkim, a jak pójdzie to niekoniecznie zapewni optymalne działanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, GregM00 napisał:

Karty 5600XT są sprzedawane z 2 rodzajami pamięci (w zależności od vendora).

STRIX ma Micron 14 Gb/s, także akurat w tym przypadku to nie to :D Generalnie trafić na Samsungi w RX 5600 XT jest ciężko, ale pamięć to nie jedyny czynnik, który może sprawić, że BIOS nie wstanie (jak sam zauważyłeś). Kiedyś sporo się bawiłem z Vegą 64 i RX 5700 XT, wgrywając różne BIOS-y od innych kart i czasem też się zdarzało, że coś nie zabanglało mimo, że obsługiwany VRAM się zgadzał... No cóż, mówi się trudno i żyje się dalej, choć trochę się nakręciłem na 2100-2200 MHz, bo chłodzenie mojej karciochy by z palcem w nosie ogarnęło takie zegarki (pomijam efektywność energetyczną :E).

Edytowane przez tomcug

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Damiankowalski napisał:

ta wystartuje.Jakby bylo  inaczej  to po co  o tym pisac

Tzn. kto o tym pisze? Ten wątek jest o wgrywaniu do 5600XT BIOSu dla 5600XT. Nie znam przypadku działania 5600XT na BIOSie od 5700(XT).
Jeśli miałeś na myśli siebie - to chętnie poznam szczegóły jak ci się udało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co zrobiłeś konkretnie z 5700 ? Obniżyłeś taktowanie i pobór mocy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Damiankowalski napisał:

wklejam juz na  navi ze  zrobiłem z    5700 5600.

 

Logicznie: każdy kwadrat jest prostokątem, ale nie każdy prostokąt kwadratem :)

Z 5700XT możesz zrobić 5600XT (choćby dlatego, że po magistrali 256-bitowej możesz wysyłać 192-bitowe dane per cykl). Działanie odwrotne nie jest możliwe, nie da rady wcisnąć 256 bitów danych w 192 linie sygnałowe do VRAMu. 
Powtórzę, nie znam przypadku, żeby 5600XT ruszył na BIOSie od 5700(XT).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie , ale w druga stronę nie da rady (5600XT->5700XT ?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, mam wrażenie, że jakbyś nie do końca rozumiał, na czym polega bitowość magistrali. Kostki pamięci nie są połączone szeregowo, ale równolegle. To znaczy, że wysyłając dane po magistrali, do każdej kostki trafia oddzielna porcja danych (dokładnie 1 słowo 32-bitowe). Dlatego jeśli zabierzesz 2 kostki po 1GB (jak dla modelu 5600XT), to od razu linie sygnałowe do tych kostek przestają działać (do każdej idzie ich 32) i masz skrócenie magistrali do 192 bitów.

Przeróbka mająca polegać na jakiejś (strzelam, bo nie wiem dokładnie na czym ta zabawa polega) wymianie kostki z 1GB na 2GB przy zachowaniu bitowości magistrali jest czym innym, zwiększa się bowiem liczba adresów komórek pamięci, a nie równoległy przesył do nich (nadal tyle linii sygnałowych co wcześniej bierze udział w transmisji danych).

Zresztą nawet pomijając sprawę jak to działa, gdyby rzecz była taka banalna, to byłoby masę informacji w necie jak zrobić taki mod. Flasher, pozwalający załadować do 5600XT dowolny BIOS (opcja -f), jest dostępny od maja (na stronce Igor's Lab). Tymczasem dopiero teraz, kiedy wyciekł niepodpisany BIOS do 5600XT (niecałe 2 tygodnie temu), pojawiły się informacje o modzie i to działającym tylko dla kart od niektórych vendorów.

Edytowane przez GregM00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety, uprawiasz jakąś metafizykę, nie rozumiejąc o co chodzi :(

Co do wersji 1/2GB HD 7850, tak jak pisałem, nie znam tematu. Za to widzę jak wyglądała organizacja pamięci w obu modelach.
Wersja 1GB, 8 kości pamięci:
https://images.bit-tech.net/content_images/2012/11/msi-radeon-hd-7850-1gb-review/msihd7850-8b.jpg
Wersja 2GB, 8 kości pamięci: https://tpucdn.com/gpu-specs/images/c/1055-pcb-front.jpg
Efekt, w obydwu modelach organizacja pamięci była identyczna. Jeśli mod miał polegać tylko na przerzuceniu BIOSu, to odwołania pamięci były kompatybilne ze sobą - chodziły po magistrali 256-bitowej (8 kostek x 32 bity do każdej). Pojemność pamięci ma drugorzędne znaczenie. Bitowość - musi się zgadzać.

Wyciąganie z tego modu jakichś wniosków dla Navi, gdzie jeden model ma 8 kostek (8x32 = 265 bit magistrali do pamięci), a drugi zupełnie inną organizację pamięci (6 kostek po 32 bity = 192-bitowa magistrala) jest bezsensowne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czarny ekran będzie na pierwszym odwołaniu do pamięci :)

To jest to co próbuję wyjaśnić, kostki pamięci nie są poustawiane jedna za drugą, że jak 6-ta się zapełni to będzie problem. Wszystkie 8 kostek pracuje od startu, równolegle. Jeśli 2 na starcie brakuje, to pierwsza operacja się wykopyrtnie. Ale ok, jak po kilku moich podejściach do wyjaśnienia dalej nie jest to dla ciebie jasne, to zostawmy to, bo w sumie średnio mi zależy, żeby kogoś na siłę przekonywać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka rzecz do rozważenia: dlaczego RAID0 zapewnia większą prędkość niż pojedynczy dysk? Podobne rozwiązanie stosuje się do kostek pamięci, w tym samym celu - uzyskania zwielokrotnienia szybkości odczytu w stosunku do pojedynczej kostki. Jeśli jedna kość czyta słowo 32-bitowe w czasie X, to odczytanie dwóch słów zajmie 2X. Jeśli zamiast tego będziemy jednocześnie czytać po 1 słowie z dwóch kości, to przeczytamy 2 słowa w czasie X.
Jeśli kości jest 8, to ich równoległa praca zapewnia 8-krotny wzrost prędkości w stosunku, gdyby pracowała 1 kość, a reszta sobie czekała aż ta kość się zapełni. Tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...