Skocz do zawartości
adamkam

MSI X570-A Pro + R5 3600X a temperatura VRM

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Rozważam złożenie peceta na bazie X570. Co do zasady te płyty główne nie należą do tanich, ale znalazłem wyjątek: MSI X570-A Pro. Na eBay można ją dostać za 130-150 funtów, ale znalazłem również informację, skąd tak niska cena, jak na ten chipset. W skrócie chodzi o to, że VRM dostaje wysoką temperaturę. Nie wiem natomiast, czy problem występuje w stresie, czy gdy sprzęt jest podkręcony, czy w ogóle.

W tej płycie chciałbym osadzić R5 3600X bez żadnego podkręcania, a całość zamknąć we Fractal Design Define XL R2.

Macie może doświadczenia w tym zakresie? Dobrze to rokuje? A jeśli nie, to możecie polecić sensowną płytę w dobrej cenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak poglądowo: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bLp-TXr-0zTJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/edit#gid=611478281

Oraz tutaj, w porównaniu m.in. do B550: https://www.youtube.com/watch?v=m8d4C80Ub_o

Ogólnie, nie polecam. Poszukaj czegoś innego. Rzuć parę nazw płyt B550 i x570, które są w Twoim zasięgu cenowym w Twoim miejscu zamieszkania, a my wskażemy, która jest z nich najlepsza. 

Jeżeli nie potrzebujesz dwóch szybkich M2 (jeden szybki wystarczy, drugi trochę wolniejszy) oraz pierdyliarda złącz SATA oraz PCI-E, to płyty na B550 z palcem w nosie wystarczą, bo mają o niebo lepsze VRM od większości budżetowych x570, a są sporo tańsze od drogich płyt na tym chipsecie opartych

Ogólnie jednak, do Ryzena 5 3600 wystarczy płyta MSI B450 : Gaming Plus, Tomahawk, A-Pro. Albo Gigabyte B450 Aorus. 

Jeżeli już rozmawiamy od chipsecie B550 to też wystarczy np. Asrock B550M Pro lub kilka innych. 

Ryzen 5 3600 to nie jest mega wymagający procesor. Nie musisz się dla niego pakować w drogie płyty. 

Edytowane przez addept
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B450 Tomahawk Max / Gaming Plus Max wystarczą w zupełności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje – brzmi sensownie.

Głównym celem zainwestowania w płytę z X570 było posiadanie dysku M.2 PCIe 4.0

Faktycznie chipset B550 posiada PCIe 4.0, więc nie ma sensu inwestować w X570. MSI Tomahawk B550 jest w moim zasięgu. Na stronie producenta jest napisane: Supports PCIe 4.0/ 3.0 x4 – the supported specification depends on installed processor. Czy zatem Ryzen 5 3600X będzie wspierał PCIe 4.0?

 

Aby jeszcze rozwiać wahanie pomiędzy B450 a B550 potrzebowałbym informacji, czy faktyczny przyrost prędkości SSD wynikający z inwestycji w PCIe 4.0 zrekompensuje ilość dorzuconych pieniędzy (pewnie jakoś ponad 500 zł)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie różnica w szybkości dysków PCIE 4.0/3.0 nie jest odczuwalna, dyski PCIE 4.0 są dużo droższe.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jest tak jak Saren7 wspomniał

https://www.youtube.com/watch?v=COofLeqk_tM

https://www.youtube.com/watch?v=H-D9G49WVEc

2. Ja bym sugerował albo płytę B450 albo też, jeśli już podałeś Tomahawka B550, to alternatywy dla niego w formacie ATX (z reguły tańsze):

Gigabyte B550 Aorus Elite, MSI B550-A Pro,  Asus Tuf Gaming B550-Plus,  MSI B550 Gaming Plus, 

Jeżeli zależy Tobie na lepszym audio: Gigabyte, Asus. Jeżeli masz własne audio albo słoń nadepnął Tobie na ucho: pozostałe od MSI. 

PS. Tomahawk też jest ok. Wszystko zależy ile chcesz tak naprawdę wydać i czy chcesz przyoszczędzić czy też nie. 

3. I tak, Ryzen 3600 obsłuży M2 na PCIE 4.0. 

Edytowane przez addept
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się czego potrzebujesz. Kupując płytę chciałem mieć dwa złącza m2 oraz przyzwoitą kartę dźwiękową. Każdy ma inne potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli teraz nie ma odczuwalnej różnicy pomiędzy dyskami PCIe 4.0/3.0, to nie ma sensu pakować się w dodatkowe koszty.

Czy zatem jeśli zostanę przy dysku PCIe 3.0 oraz słoń nie nadepnął mi na ucho ?, to dobrym wyborem będzie Gigabyte B450 Aorus Elite lub ASUS TUF Gaming B450-Plus? (która bardziej?)

Tak Saren7, ja mniej więcej jestem „zastanowiony” :) Potrzebuję komputer z jednym szybkim dyskiem (M.2) 512GB i z drugim HDD jakieś 2TB na backupy. Głównie grafika 2D i spontanicznie jakaś gra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepszym wyborem mimo wszystko będzie MSI B450 Gaming Plus, A-Pro lub Tomahawk, bo mają lepszą sekcję zasilania niż Gigabyte oraz Asus (istotne gdybyś kiedyś jednak chciał zmienić procka na Ryzena z serii 5000), ale tak, z Ryzenem 3600x spokojnie poradzi sobie każda z wymienionych przez Ciebie płyt. 

Edytowane przez addept
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...