Skocz do zawartości
Adam1394

Jakie części do serwera FreeNAS?

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam pomocy w dobraniu części do serwera FreeNAS, koniecznie na pamięciach ECC..

Ostatecznie będą siedziały tam 2 macierze RAID-Z2: 2* 4+2.

Co posiadam:
Obudowa: Fractal Design Define R4 + wentylatory
Chłodzenie procesora: Noctua (NH-U12DX??)
Zasilacz: Chieftec (CFT-750-14CS)

W pierwszej wersji zastanawiałem się nad jakimś chińczykiem x79 + karta SATA + ew. 128-256GB NVMe na cache, czy to dobry pomysł? Płyty niedrogie, pamięci DDR3 ECC to koszt w okolicach 150-200zł za 32GB, procesory wielordzeniowe więc i może jakiegoś Plex'a się na tym postawi? Jedyny minus to pobór mocy chociaż serwer nie będzie chodził 24/7 a jedynie w momencie faktycznego używania.

Edytowane przez Adam1394

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie zostają tylko płyty serwerowe które posiadają tyle gniazd sata, ale to droższe rozwiązanie, zostaję karta sata jak to będzie działać z mojego doświadczenia różnie to bywa. 

Jak serwer nie ma działać 24/h to nie ma sensu patrzeć na TPD i zużycie lepiej szukać coś ala cena-jakość-wydajność 

w takiej konfiguracji freenas powinnien działać bez problemu. pytanie do czego to ma służyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do plexa to o ile wystarczy ci enkodowanie softwarowe to tak, te stare wielordzeniowce powinny dać radę o ile nie będziesz szalał ze strumieniami. Ale wiedz że hardware acc jest dużo wydajniesze. I wtedy albo pchasz jakieś gpu albo (dla QuickSynca) szukasz nowszych platform intela (4gen i w górę). Dlaczego nowsze? Polecam tą tabelkę i kanał Sloth Tech TV na yt .

https://en.wikipedia.org/wiki/Intel_Quick_Sync_Video

Osobiście, mając kilka lat doświadczeń z różnymi składanymi NASami dla mnie nieocenione jest wbudowane w płytę zdalne sterowanie. Czyli możliwość podejrzenia co się dzieje nawet gdy system się powiesi czy utknie w biosie oraz zdalne włączanie maszyny. Dlatego w domu wszystkie moje 3 kompy są na płytach Supermicro i aktualnie też wymieniam NASa też na platformę z taką płytą. Tak są one drogie ale aktualnie na allegro pokazały się X9SCM-F (lga1155) z prockem G1610t za ok 70zł  i sam również nabyłem. Jedyna wada ich taka że nie obsługują i5 ani i7 czyli jeżeli coś mocniejszego to tylko Xeony.

W twoim przypadku wsadziłbyś serwer gdzieś na strych czy do piwnicy i włączał sobie go komórką. 

Ewentualnie typowy serwer, ale ani to małe, ani ciche a i prądu bierze ile może.

Edytowane przez doman18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, doman18 napisał:

W twoim przypadku wsadziłbyś serwer gdzieś na strych czy do piwnicy i włączał sobie go komórką. 

 

Mogłbyś podrzucić jak najlepiej to zrobic aby zarządzać przez telefon takim serwerem  - są do tego aplikajce czy logujesz sie do tego ILo na karcie przez przeglądarke ? 

Dodatkowo, sprawdzałeś może ile Watów pobiera taka plafroma w IDLE na tej płycie Supermicro  ? 

 

Dzięki za linki o tych Supermicro na aukcji

Edytowane przez _network

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten procesor ma 35 tpd więc? To nie będzie działać 24h wiec bym szukał wydajnego xeon. Pisałem wcześniej jak platforma nie będzie działać 24h to dużo na prądzie nie zaoszczędzisz A procesory z nikim tpd są zwykle drozsze ja mam xeon 1220 v2 L ma tpd na poziomie 17 w i większą moc niż ten celeron ale ten procesor w pl nie kupisz zostaje aliexpress. Moja platforma w idle  bierze od 20 do 30 Max mam 4 dyski. Druga sprawa jak chcesz plex to ona zaleca pracę 24h bo w nocy robi porządki w bazie jak również optymalizuje pliki. Zarządzanie przez kartę sieciową super sprawa ale to bardziej do serwerów zarządzających i z bazą danych. Serwer nas to włączyć i zapomnieć. Ta płyta A linku to super okazja jak ja szukałem serwera to nie było i kupiłem Fujitsu E710. Ale jakbym miał teraz kupować to na tej płycie bym coś zbudował koszt troszkę większy niż na e710 ale dwa porty lan to dużo daje. Celeron do plex jest słaby. Dużo zależy ile osób będzie oglądać jakiej jakości filmy i czy będzie transkodowac. Nie napisałeś co będziesz tym serwerem robić?

Edytowane przez uzzo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja jakoś źle patrze czy jest jakaś posucha z pamięciami do tej płyty supermicro X9SCM-F  ? ?

Pamięci musza być DDR3 Unbuffered, ECC 1600/1333/1066 MHz memory. 

Patrząc na ceny to są dośc wysokie chcąc stworzyc np takie 16 GB ( planowałem nawet maxa dać - te 32GB ) aale przez te ceny nie wiem czy ma to sens. Chyba lepiej juz jakaś płyta która pracuje z ECC Registered - bo te są znacznie tańsze.   

Napiszcie co myslicie - płyta z CPU dosc tania ale RAM do tej płyty juz nie bardzo.  : /

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.10.2020 o 16:24, _network napisał:

Mogłbyś podrzucić jak najlepiej to zrobic aby zarządzać przez telefon takim serwerem  - są do tego aplikajce czy logujesz sie do tego ILo na karcie przez przeglądarke ? 

Jest appka. Wrzucasz IP i dane logowania i tyle.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.smc.smcipmitool&hl=pl

 

Ja Ramy kupowałem u sprzedawcy płyty ale oni mają tylko 2gb po 20zł. Natomiast warto szukać też w sekcji serwerów. Niby mają być Unbuffered czyli takie które siedzą w workstacjach (Dell, HP, Fujistsu itp) niż w serwerach ale sprzedawcy często wrzucają tylko do 1 kategorii. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...