Skocz do zawartości
Gość

Ryzen 3600 dziwne wahania temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Cześć, miesiąc temu złożyłem nowy zestaw komputerowy i od samego początku dziwiło mnie wahanie prędkości wentylatora CPU. 

Okazuje się, że to procesor ma takie wahania.. nie mam pojęcia dlaczego.

CPU to Ryzen 3600 + Fera 3 z Pactuum Pt-2 (równiutko nałożona, radiator dobrze dociśnięty). 

MOBO to MSI B450 GAMING PLUS MAX.

Wszystko zamknięte w Regnum RG4.

 

W stresie temperatura jest stabilna - rzadko przekracza 70 stopni. Problem jest w spoczynku, z resztą sami zerknijcie:

1.jpg.f1715e84e628d8cce11f164377731b74.jpg

Co może być powodem? Dałem pierwszy raz szansę AMD od lat i już kłopoty... plan zrównoważony włączony, PBO wyłączone, boosty wyłączone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, grayman_1 napisał:

Ustaw sobie krzywa wentylatora w BIOS-e i step-up time na 0.7s.

 

Pomijam kwestie wentylatora, bo to mi nie przeszkadza tak bardzo jak sam fakt dlaczego się tak dzieje. Nie jest to raczej normalne.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Hexiaa napisał:

Pomijam kwestie wentylatora, bo to mi nie przeszkadza tak bardzo jak sam fakt dlaczego się tak dzieje. Nie jest to raczej normalne.

Jest. Masz po prostu skoki napięcia. Ryzen ma agresywny boost (mnie potrafi latać zegar 4.05 przy 6% obciążenia).

Kolega z Intel 8700K mówił, że też ma skoki napięć/temperatur. To normalne.

Swoją drogą mam podobny zestaw do twojego (tyle że z Tomahawk Max i Be Quiet! Pure Rock 2).

W stresie dociska mi nawet 74C, ale sprawdzałem to kodowaniem przy 100% obciążeniu na każdym rdzeniu.

Edytowane przez Kamiyan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewazne czy wlaczysz PBO czy go wylaczysz i dasz stale napiecie i mnoznik.

Zegar bedzie i tak sie zmienial a stad sa te skoki temperatury.To normalne na Ryzenach. Bardzo agresywne boostowanie.

Ehh przeciez ty pokazales wykres temperatury a nie wiatraka. Sorry wiatrak to inna sprawa.

Wszystko jest ok. 

Edytowane przez grayman_1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dzięki za pomoc. W takim razie odpuszczam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te skoki to normalne i niekoniecznie zwiazane sa z napięciem. Czemu? Bo w jednej grze trzyma jak skała 49-52 stopnie, a w drugiej potrafi pokazywać 48 stopni po czym wybija na 58 i spada. I znowu skok, i znowu... Nie patrz na wykres i korzystaj. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.10.2020 o 00:39, Hexiaa napisał:

Dzięki za pomoc. W takim razie odpuszczam :D

każdy tak ma, mnie nawet step up time na max nie zadowolił bo w idle lubię mieć totalna cisze, zainstaluj sobie program i manualnie steruj obrotami, nie dość ze taki tryb jest najwydajniejszy to najcichszy bo wbijasz na sztywno np przed gra czy jakaś praca obroty i chłodnica za nim się nagrzeje jest już schładzana a po skończonej zabawie skręcasz i żadnych skoków nie ma :) Ja mam u siebie "argus monitor" z crackiem ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, galakty napisał:

Te skoki to normalne i niekoniecznie zwiazane sa z napięciem. Czemu? Bo w jednej grze trzyma jak skała 49-52 stopnie, a w drugiej potrafi pokazywać 48 stopni po czym wybija na 58 i spada. I znowu skok, i znowu... Nie patrz na wykres i korzystaj. 

Te skok temperatury są bezpośrednio związane ze skokami napięć. Dzieje się tak zarówno w grach jak i w iddle gdzie procesor praktycznie nic nie wykonuje. AMD tłumaczyło się, że to są błędy odczytu softu, który źle wskazuje ale bezczelnie kłamało bo wystarczy podłączyć zestaw pod watomierz i widać te skoki gdzie podczas przeglądania pulpitu pobór energii skacze sobie od 60W do 95W i to się pokrywa bezpośrednio ze skokami temperatury ;)  

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, DjXbeat napisał:

Te skok temperatury są bezpośrednio związane ze skokami napięć. Dzieje się tak zarówno w grach jak i w iddle gdzie procesor praktycznie nic nie wykonuje. AMD tłumaczyło się, że to są błędy odczytu softu, który źle wskazuje ale bezczelnie kłamało bo wystarczy podłączyć zestaw pod watomierz i widać te skoki gdzie podczas przeglądania pulpitu pobór skacze sobie od 60W do 95W i to się pokrywa bezpośrednio ze skokami temperatury ;)  

Tylko że ja mam cepa na sztywno ustawionego, jedyne co skacze to "efektywne" taktowanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, galakty napisał:

Tylko że ja mam cepa na sztywno ustawionego, jedyne co skacze to "efektywne" taktowanie. 

Jak masz na sztywno to jak Ci może skoczyć taktowanie ? Jedno drugie wyklucza ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, DjXbeat napisał:

Jak masz na sztywno to jak Ci może skoczyć taktowanie ? Jedno drugie wyklucza ;) 

Ryzeny mają coś takiego jak efektywne taktowanie, mimo ustawienia na sztywno potrafi usypiać rdzenie i tym podobne. Najnowsze HwInfo to pokazuje. 

image.png.1e1f7d7398e37542b1e7ca235f073728.png

Edytowane przez galakty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz na sztywno ustawione taktowanie i napięcie to nie powinno być skoków no chyba, że masz włączone funkcje oszczędzania energii lub OC ustawiłeś przez PBO 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież ten proc nawet na sztywno ustawiony zbija zegar tak jak wyżej kolega pokazal z hwinfo screena. Na początku ludzie mysleli ze caly czas trzymają max zegar do momentu sprawdzenia w ryzen master lub nowych wersjach hwi

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te wahania temperatury są u mnie na 3700x też. Co do samych skoków jest to normalne dla Ryzena to to obserwujesz to boost pojedynczego rdzenia CPU

Jedyne co ja zauważyłem to szybkość raportowania spadku temperatury

Wcześniej przy nagłym skoku temperatury rdzenia np z 40 do 60C następował nagły spadek z 60 do 40 co powodowało szybkie zmiany obrotów wentylatora CPU i co wrażliwsi narzekali na prace chłodzenia.

Teraz działa to w ten sposób ze skok temperatury w górę jest natychmiastowy, wentylator rozpędza się, ale spadek temperatury raportowany jest w ten sposób ze temperatura spada o ok 1C co ok 1 sekundę co dla użytkownika objawem jest wolniejszym (płynniejszym) spadkiem obrotów wentylatora i nie doświadcza on uporczywego wzrostu i spadku obrotów w ciągi sekundy.

Temperatura w rzeczywistości już spadła ale dla potrzeb wentylatora spadek raportowany jest z opóźnieniem

Niektóre programy jak HWiNFO64 raportują obie temperatury - rzeczywistą i tą dla potrzeb chłodzenia

Edytowane przez koniu22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale z tymi wentylatorami to nie jest problem jak masz ustawiony step-up time na 0.7s.

Przy odpowiednio dużej pojemności cieplnej chłodzenia wiatrak się w ogóle nie rozkręca przy tych skokach z 40 na 50/60 stopni.

W tej chwili na Fumie 2 mam non stop obroty rzędu 350 rpm w idle pomimo skoków na 50 kilka stopni . One są zbyt krótkie i mam tak płaską charakterystykę że wiatraki nie ruszają do góry.

Rozumiem kłopoty na chłodzeniu boxowym czy jakimś małym pyrtku typu Spratan. Ale już od Fortisa 3 do góry w Idle trudno rozkręcić wiatraki przy Ryzenie 3600/3700x.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapodaj jakiś program typu argus czy fancontrol i po problemie ze skokami wentyli, a tempy niech sobie skaczą z 40 do 60 sekundowo i olać to.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Send1N napisał:

Zapodaj jakiś program typu argus czy fancontrol i po problemie ze skokami wentyli, a tempy niech sobie skaczą z 40 do 60 sekundowo i olać to.

Tak sie zastanawiam jaka jezt wyzszosc tych programow nad ustawieniem krzywej i histerezy z Biosa ?

Bo Fan Control to uzywalem ostation moze z 10 lat temu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A taka ze nawet jak ustawisz step up w biosie 0.7 to i tak jak przytrzyma dluzej skok temp to wentyl ruszy i zwolni, jak masz cichego pc w idle to to wkur... ;) jak ustawisz programowo obroty tak jak kiedyś to się robiło w speedfanie ręcznie to wentyl nie podbije obrotów dopóki sam ich nie zwiększych pod grę czy jakis benchmark ;) ja mam u siebie na chlodnicy w idle profil 30% (600rpm) program się uruchamai ze startem systemu, pod gry sobie wbijam na sztywno 1100-1200rpm i jest cicho i wydajnie, pod benchmark/wypalarkę sobie wrzucę 1900rpm na sztywno za nim chlodnica zdąrzy się rozgrzać i mam mniejsze tempy niż z jakąś krzywą w biosie :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Send1N napisał:

A taka ze nawet jak ustawisz step up w biosie 0.7 to i tak jak przytrzyma dluzej skok temp to wentyl ruszy i zwolni, jak masz cichego pc w idle to to wkur... ;) jak ustawisz programowo obroty tak jak kiedyś to się robiło w speedfanie ręcznie to wentyl nie podbije obrotów dopóki sam ich nie zwiększych pod grę czy jakis benchmark ;) ja mam u siebie na chlodnicy w idle profil 30% (600rpm) program się uruchamai ze startem systemu, pod gry sobie wbijam na sztywno 1100-1200rpm i jest cicho i wydajnie, pod benchmark/wypalarkę sobie wrzucę 1900rpm na sztywno za nim chlodnica zdąrzy się rozgrzać i mam mniejsze tempy niż z jakąś krzywą w biosie :E 

A w ten sposob.

Nie no nie chcialo by mi sie ?

Mam krzywa dosc plaska na poczatku wiec przy step-up time na 0.7s nie wkreca sie w ogole w idle a grach wchodzi na te 650-700 rpm i ze step-down time na 0.7s trzyma sobie tak stabilnie poki nie wylacze gry. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...